PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zagadki Fromborka - ilustracje / Lolek
Autor Wiadomość
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2023-04-20, 11:58:20   Zagadki Fromborka - ilustracje / Lolek

pani Zosia, sekretarka Marczaka


Cagliostro


Ala & As 2023


Stefan Dąbrowski / Teufelbaum


inżynier Krzysztof Zegadło
_________________


 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-20, 12:11:46   

No już myślałem, że się nie doczekam ilustracji do mojej ulubionej części.
Brawa wielkie, :564: wszystko pasuje.

PS Cagliostro to już chyba pojawił się na forum, Pan Dąbrowski chyba też, ale pewności nie mam.
Pani Zosia, typowa sekretarka :) a Ala, hoho :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-20, 12:19:56   

Zegadło i sekretarka są nowi! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wnuk Gromiłły 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Wiek: 60
Dołączył: 22 Cze 2021
Posty: 102
Skąd: Feucht
Wysłany: 2023-04-20, 12:39:28   

:564: rewelacja :564:
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2023-04-20, 14:14:25   

Lolku! Rewelacja :564:
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-20, 23:16:39   

:564:
Świetne.
Ale dlaczego Ala robi sobie selfika, koło niej lata dron i widać nogę jakiegoś faceta, który zwiewa porzuciwszy rysunek? Już nie mówię, że jest ubrana zgodnie ze współczesną modą ;-)
_________________
Z 24
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1471
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-21, 07:06:03   

Z24 napisał/a:
Ale dlaczego Ala robi sobie selfika, koło niej lata dron i widać nogę jakiegoś faceta, który zwiewa porzuciwszy rysunek? Już nie mówię, że jest ubrana zgodnie ze współczesną modą ;-)


Lolek niektóre obrazki robi w wersji współczesnej-nowoczesnej. Krwawa Mery też była nowoczesna.

BTW: W serialu "Stawka większe niż życie" niektórzy aktorzy występowali w swoich ciuchach - z lat 60., np. Beata Tyszkiewicz.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2023-04-21, 18:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-21, 08:42:05   

Z24 napisał/a:
Ala robi sobie selfika, koło niej lata dron


Nadąża za techniką ;-)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2023-04-21, 10:18:23   

Z24 napisał/a:
Ale dlaczego Ala robi sobie selfika, koło niej lata dron i widać nogę jakiegoś faceta, który zwiewa porzuciwszy rysunek? Już nie mówię, że jest ubrana zgodnie ze współczesną modą ;-)

I trzyma kubek kawy z sieciówki.

Nie polemizując z tym, co napisali przedmówcy - w tym wypadku odbieram ducha grafiki w ten sposób, że Ala we wszystkich aspektach wyprzedza swoje czasy.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-21, 10:35:46   

Kynokephalos napisał/a:
Z24 napisał/a:
Ale dlaczego Ala robi sobie selfika, koło niej lata dron i widać nogę jakiegoś faceta, który zwiewa porzuciwszy rysunek? Już nie mówię, że jest ubrana zgodnie ze współczesną modą ;-)

I trzyma kubek kawy z sieciówki.


No właśnie, nawet wiadomo której ;-)

Kynokephalos napisał/a:
Nie polemizując z tym, co napisali przedmówcy - w tym wypadku odbieram ducha grafiki w ten sposób, że Ala we wszystkich aspektach wyprzedza swoje czasy.


:564:

Tak jest. Nawet sprawia wrażenie anorektyczki ;-) .
_________________
Z 24
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-21, 10:39:06   

Z24 napisał/a:
Tak jest. Nawet sprawia wrażenie anorektyczki ;-) .


No tak, coś mi tu nie pasowało właśnie, za chuda ona jest :)

Reszta się zgadza:
"Mój śmiech nad kartką papieru przywabił panienkę w spodniach i okularach, z aparatem fotograficznym przerzuconym niedbale przez ramię. W ręku trzymała turystyczną torbę. Była młoda, może miała ze dwadzieścia trzy lata. Okulary w ciemnej oprawie doskonale harmonizowały z jej jasną cerą i ciemnymi kędziorami bujnych włosów."

Przecież teraz nikt poza wariatami mającymi bzika na punkcie jakości zdjęć nie robi zdjęć czymś innym niż smartfonem. Żart oczywiście :) Sam takich wariatów się na oglądałem i całe szczęście.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2023-04-21, 10:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2023-04-21, 11:05:53   

Z24 napisał/a:
Kynokephalos napisał/a:
I trzyma kubek kawy z sieciówki.

No właśnie, nawet wiadomo której ;-)


ccoffe.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 79,49 KB

_________________


 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-21, 11:41:55   

He, he he! Brawo Lolek! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2023-04-21, 15:29:15   

Dziękuję wszystkim za motywujące odpowiedzi. :564:
Spójrzcie na to w ten sposób:

To tylko obrazy, które odzwierciedlają pewne realia, ale także pewną dozę fantazji wraz ze środkiem wyrazu, jakim jest ilustracja. Ilustracja nie ma za zadanie dokumentować dokładnych realiów, dokładnych kontekstów czy realistycznych proporcji przedmiotów. Nie ma nawet zadania pokazania prawdziwych tekstur – otoczenia, obiektów, natury.
Mimo to staram się te realia pokazać na moich rysunkach jak najwięcej i jak najdokładniej.
Ponieważ pochodzę z innego kraju i tam mieliśmy inne możliwości lub realia niż w PRL-u, staram się jak najdokładniej przedstawić wszystko tak jak to było u was i tak, jak to pamiętacie. To sprawia, że ​​jestem zajęty niezliczonymi godzinami badań i badań.

Na przykład spędziłem dwa dni na szukaniu budki z piwem. Zebrałem dużo zdjęć, a także różne wersje napisu. A mimo to pojawiały się głosy, które mieli zastrzeżenia do czegoś zupełnie innego - do papierowych kubków (które były powszechnie używane w naszym kraju pod koniec lat 60. i w Polsce nie). A jednocześnie chodziło tylko o oddanie klimatu, oddanie pewnego momentu. (Narysowałem tam kubki, gdy dawałem obrazek do zagadki bez głównych bohaterów i tak zostało.)

Gdzie indziej narysowałem Templera w pobliżu Malucha - https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=550023#550023
Nie publikowałem jeszcze zdjęć z Rękawicy, ale zakładam, że po ich opublikowaniu pojawią się głosy, dlaczego stoi Templer obok Malucha (Maluch oznacza na tym obrazie symbol Polski między dwoma obcokrajowcami), dlaczego Domini pali cygaro, dlaczego są obok restauracji Czapla, kiedy w rzeczywistości ich nawet tam nie było... Tak. Ale to tylko wyraz atmosfery, jakieś symboliczne przedstawienie różnych fragmentów fabuły na jednym obrazie.

Tworzę różne wersje kompozycji do zdjęć, nad niektórymi pracuję od dawna - nad niektórymi od zeszłego lata. Nie do końca identyfikuję się z ich konceptem i robię sobie przerwę. Następnie wybieram koncepcję, która najbardziej do mnie przemawia. Dlatego teraz szybciej wrzucam niektóre rysunki, bo właśnie kończę te, nad którymi pracowałem od dłuższego czasu.
Próbuję pokazać pewne skróty fabularne na obrazach. Nie zawsze się to udaje, nie zawsze mam dobry pomysł. Ale nawet w takich staram się pokazać pewne powiązania - m.in. sekretarka Marczaka Zosia nie oferowała czekolady zwierzętom z menażerii Cagliostra :) . Symbolizuje to tylko fakt, że Cagliostro został przekazany panu Tomaszowi przez sekretarzkę i przez pudełko czekoladek...

Albo Cagliostro i źle zakotwiczony statek: był wyrazem atmosfery nocy i ciemności Cagliostra (ciemność natury i ciemność profesji = magia), jego roli jako pośrednika w wymianie cennych przedmiotów i przedstawienie molo wychodzącego w dal na otwarte morze, które miało symbolizować nieskończoność i wolność, na co liczyli ci przestępcy (choć jednak nieskończoność nie jest nieskończona, bo to Zalew Wiślany :p ). Do tego lampa na końcu mola - u nas mówi się, że "pod lampą chowa się największa ciemność".
Gdyby statek był prawidłowo zakotwiczony, molo musiałoby zostać narysowane w innym widoku i cała ta atmosfera zostałaby utracona...

Z24 napisał/a:
Ale dlaczego Ala robi sobie selfika, koło niej lata dron i widać nogę jakiegoś faceta, który zwiewa porzuciwszy rysunek?

Ala jest przedstawiona jako współczesna dziewczyna :) . To skrót od faktu, że jej technika wyprzedzała swoje czasy i dotarła do teraźniejszości. A gdyby zawsze była technicznie nowoczesna, z pewnością miałaby najnowszą technologię nawet dzisiaj (dron, smartfon). Noga należy do Tomasza, który przed spotkaniem z Alą robił notatki i śmiał się. Tu ucieka przed możliwym zagrożeniem, bo nie jest pewien tożsamości panny Aly, bo jej wtedy nie znał.

Z24 napisał/a:
Nawet sprawia wrażenie anorektyczki ;-) .

Ala jest pokazana ilustracyjnie, tzn. ma proporcje jak na ilustracji, a nie jak na prawdziwym zdjęciu. Takie przesadzone proporcje zastosowałem też na rysunku Zaliczki, także na innych ilustracjach (np. panna Wierzchoń czy sierżant Wąsik - już były publikowane, ale jeszcze nie razem w temacie Dwora, jeden obrazek muszę dokończyć).

Maj napisał/a:
Lolek niektóre obrazki robi w wersji współczesnej-nowoczesnej.

I wciąż spodziewam się fali oburzenia, gdy opublikuję współczesny wizerunek Bajeczky w temacie Rękawiczy :D – jak już kiedyś tu publikowałem: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=476823#476823 :)

To moje pomysły i sposób na oddanie klimatu lub fragmentu fabuły. Tak jak Wnuk Gromiłły dla własnej przyjemności kolekcjonuje i przerabia samochody z fabuły książek, czy Pan Mysikrólik robi modele, które uchwyciły sytuacje z fabuły - są to tylko pomysły ludzi, którzy w inny sposób postrzegają i czują radość z książek, które pozostawił nam Autor. I chcą dzielić się tą radością z innymi.
Jesteśmy po prostu fanatykami... ;-)

(Za błędy przepraszam - Muzygog na pewno wybaczy - to takie małe ćwiczenie z polskiego, choć z dużą pomocą googlatora :p )
_________________


Ostatnio zmieniony przez Lolek 2023-04-21, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-21, 15:36:09   

Bardzo mi się ten post podoba :564:

Lolek napisał/a:
pod lampą chowa się największa ciemność"


U nas się mówi, że "najciemniej pod latarnia", co oczywiście na jedno wychodzi.

Lolek napisał/a:
I wciąż spodziewam się fali oburzenia, gdy opublikuję współczesny wizerunek Bajeczky w temacie Rękawiczy :D


Nie spodziewam się takiego zjawiska :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1471
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-21, 18:10:32   

Lolek napisał/a:
I wciąż spodziewam się fali oburzenia, gdy opublikuję współczesny wizerunek Bajeczky w temacie Rękawiczy :D – jak już kiedyś tu publikowałem: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=476823#476823


Jest! Pamiętałem, że narysowałeś współczesną Bajeczkę, ale nie mogłem odszukać miejsca gdzie zamieściłeś ilustrację. :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-21, 18:57:25   

I bardzo dobrze, że Twoje rysunki nie są takie 1:1 jak w książce, bo przez to mają swój oryginalny urok! :564:

I nie pomyślałem, że tyle czasu może Ci zająć wyszukiwanie szczegółów a'la PRL! Szacun więc i za to! :564:
A ostatnie Twoje wszystkie rysunki są bardzo komentowane na FB! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2023-04-21, 19:29:10   

Szara Sowa napisał/a:
tyle czasu może Ci zająć wyszukiwanie szczegółów

Eee, co tam. :)
Szukałem też dla Marty roweru z PRL-u iw końcu narysowałem światło na ramie... :D Dzięki temu nie kręci się podczas pokonywania zakrętów. :okulary2:
_________________


 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11835
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-21, 20:15:23   

Szara Sowa napisał/a:
I nie pomyślałem, że tyle czasu może Ci zająć wyszukiwanie szczegółów a'la PRL! Szacun więc i za to! :564:


Tu się należy pomógł, bez dwóch zdań

Co niniejszym czynię.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2023-04-21, 20:44:04   

Chemas napisał/a:
Co niniejszym czynię.

Dziękuję. :564: Chociaż nie o to chodziło. :)

Chemas napisał/a:
"najciemniej pod latarnia"

U nas jest to w zasadzie tak, tylko nie wiedziałem jak to napisać po polsku.
_________________


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,58 sekundy. Zapytań do SQL: 15