PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-02, 21:35
"Atanaryk" - czy najmniej lubiana część przygód?
Autor Wiadomość
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-10-31, 22:40:00   

John Dee napisał/a:
chkaplan napisał/a:
a że nie wie jak postępować z kobietami, no trudno - z czasem się nauczy.
A tak? A w którejże to dokładnie części można by mu zaświadczać posiadanie tychże umiejętności? :D

Zgadza się - w jako PS Tomasz w żadnej się nie nauczył - zresztą "dydaktyczny" PS z poźniejszych przygód jedynie - skierowany do młodszego czytelnika - ledwie zaznaczał swoją fascynację np. Karen w Templariuszach...

Miałem tu na myśli raczej tego bohatera dla dorosłych, który bardziej pasował do rzeczywistej postaci Nienackiego, który jak niektórzy to zaznaczają, z kobietami raczej problemów nie miał...

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-04, 17:37:13   

Rozdział XI to wreszcie ów "(nie)sławny" laxigen, przez który Atanaryka cieszy się "(nie)sławą".
Ale nie o tym dziś. Na zakończenie dnia, mianowicie Herr Ström deklamuje (w tekście jest: śpiewa ?) Teksty Eddy Młodszej, o powstaniu światów, bogów i ludzi. Tekst trochę za długi jak na młodego czytelnika - ale Nienacki - jak sądzę chciał gdzieś pomieścić tekst tej Eddy jako ilustrację do wierzeń skandynawskich Gotów.
Gdy czytałem wiele lat temu Atanaryka, nie zapamiętałem z tego tekstu ani nawet wspomnień na temat wierzeń skandynawskich. Widocznie było to dla mnie zbyt abstrakcyjne, a sagi nordyckie zbyt niejasne. Nie wiem jaki jest teraz program szkolny, może na religioznawstwie mówi się coś na temat wierzeń Germanów ? Ale jeżeli nie to sądzę, że ten długi passus Nienackiego nadal jest niezrozumiały ! Właściwie nie wiem czemu miał by on służyć ?

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2019-11-04, 19:20:43   

chkaplan napisał/a:
długi passus Nienackiego nadal jest niezrozumiały ! Właściwie nie wiem czemu miał by on służyć ?
Może po prostu opisał scenę, której był świadkiem biorąc udział w wykopaliskach? Z wywiadu z profesorem Kmiecińskim - https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=299978#299978 - dowiedzieliśmy się, że Nienacki poznał tam szwedzkiego naukowca Erika Nylena.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-11-04, 22:51:40   

chkaplan napisał/a:
Nie wiem jaki jest teraz program szkolny, może na religioznawstwie mówi się coś na temat wierzeń Germanów ?

Pierwsze słyszę, żeby w Polsce było w szkołach religioznawstwo. I bardzo słusznie, że nie ma. Skoro prawdziwa jest tylko jedna, to po co zawracać głowę dzieciom i młodzieży innymi? ;-)

chkaplan napisał/a:
Ale jeżeli nie to sądzę, że ten długi passus Nienackiego nadal jest niezrozumiały ! Właściwie nie wiem czemu miał by on służyć ?

Chyba po to, żeby ci wykopywani Goci, po których zostaje tylko cień na piasku zanikający szybko w blasku słońca stali się dla czytelnika czymś więcej niż tymi kilkoma drobiazgami, które mieszczą się w kopercie...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-11-05, 22:41, w całości zmieniany 1 raz  

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-05, 20:02:50   

John Dee napisał/a:
chkaplan napisał/a:
długi passus Nienackiego nadal jest niezrozumiały ! Właściwie nie wiem czemu miał by on służyć ?
Może po prostu opisał scenę, której był świadkiem biorąc udział w wykopaliskach? Z wywiadu z profesorem Kmiecińskim - https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=299978#299978 - dowiedzieliśmy się, że Nienacki poznał tam szwedzkiego naukowca Erika Nylena.

Całkiem możliwe - choć nie sądzę, aby ta scena była wiernym odzwierciedleniem tamtej sytuacji, tj. w szczególności tak długi śpiew profesora (w jakim języku i translacji ?) - raczej sądzę, że Nienacki po prostu zacytował obszerne streszczenie Eddy Młodszej, która w tamtym czasie była już dostępna w polskim przekładzie.

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-05, 20:21:54   

Z24 napisał/a:
chkaplan napisał/a:
Nie wiem jaki jest teraz program szkolny, może na religioznawstwie mówi się coś na temat wierzeń Germanów ?

Pierwsze słyszę, żeby w Polsce było w szkołach religioznawstwo. I bardzo słusznie, że nie ma. Skoro prawdziwa jest tylko jedna, to po co zawracać głowę dzieciom i młodzieży innymi? ;-)

chkaplan napisał/a:
Ale jeżeli nie to sądzę, że ten długi passus Nienackiego nadal jest niezrozumiały ! Właściwie nie wiem czemu miał by on służyć ?

Chyba po to, żeby ci wykopywani Goci, po których zostaje tylko cień na pasku zanikający szybko w blasku słońca stali się dla czytelnika czymś więcej niż tymi kilkoma drobiazgami, które mieszczą się w kopercie...

Jeżeli nie ma religioznawstwa to tylko należy współczuć młodym, którzy mogli by rozszerzyć swoje horyzonty. Ale nie wiem jaki jest program obecnej szkoły - bo już dawno zakończyłem podstawową edukację - słyszałem tylko przed laty, że były takie projekty i sądziłem, że może coś z nich wyszło ...

Natomiast jeżeli chodzi o Gotów, to został po nich raczej cień na "piasku" a nie pasku ?
Tak, może rzeczywiście taka była intencja Nienackiego - ja już jako dorosły mocno studiowałem mitologię skandynawską i rozumiem doskonale co czytam, ale będąc dzieckiem był to dla mnie bełkot i nic z ówczesnej lektury sag skandynawskich nie rozumiałem, była to zbyt wielka "odległość" kulturowa, więc po prostu wyrzuciłem to z pamięci.
Osobiście sądzę, że krótszy tekst ale z pewną "otoczką" intelektualno-emocjonalną (Nienacki to potrafił zrobić - patrz opis fenomenu diabła Kuwasy w Uroczysku) lepiej przyczyniło by się do recepcji tekstu i treści przekazywanej.

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-05, 20:41:24   

Dziś rozdział XII i widać jak intryga powieści powoli się dopełnia - a przecież gdybym nie znał zakończenia sprzed lat nie spodziewał bym się już tego teraz. Nienacki jest wspaniałym mistrzem mieszania tropów, wplatania pozornie przypadkowych wątków, a jednak wszystko ma swój czas i swoje miejsce aby powoli prowadzić do końcowego rozwiązania. Oto dziś obok odkrycia w kurchanie 13 i tajemniczej dziewczynie w płuciennej czapeczce, tajemniczej ucieczce Pawła - pojawia się znowu "zapomniana" przez wartką akcję postać Franciszka medytującego w zapadającym zmierzchu nad gazetą z pięknym zdjęciem małego domku .... - tak Nienacki jest niesamowity...

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-11-05, 22:49:18   

chkaplan napisał/a:
Jeżeli nie ma religioznawstwa to tylko należy współczuć młodym, którzy mogli by rozszerzyć swoje horyzonty.

:564:

Ale za to głupimi się łatwiej rządzi ;-) .

chkaplan napisał/a:
Ale nie wiem jaki jest program obecnej szkoły - bo już dawno zakończyłem podstawową edukację - słyszałem tylko przed laty, że były takie projekty i sądziłem, że może coś z nich wyszło ...

:564:

Pamiętam, były takie projekty, ale to było okropnie dawno temu i bardzo wątpię czy na serio.

chkaplan napisał/a:
Natomiast jeżeli chodzi o Gotów, to został po nich raczej cień na "piasku" a nie pasku ?

Oczywiście :oops: , już poprawione
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-11-05, 22:50, w całości zmieniany 1 raz  

Berkut 
Stały bywalec forum
hodowca kur

Wysłany: 2019-11-06, 13:59:08   

Wydaje mi się że przedmiot "religioznawstwo" miał być przedmiotem alternatywnym do "religii praktycznej katolickiej". Ale jakoś to słabo szło, i chyba faktycznie nie ma tego.

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-06, 17:18:38   

No i niespodziewanie w rozdziale XIII dotarliśmy do rozwiązania jednej z newralgicznych zagadek tej powieści - rozwiązanie było tak "gwałtowne", że właściwie nic go nie zapowiadało, ot po prostu przy przesadzaniu kwiatków odkryty zostaje z utęsknieniem poszukiwany skarb Gotów, a inskrypcja niedwuznacznie wskazuje że mógł to być wręcz skarb samego Atanaryka !!!
Zastanawiam się dlaczego to nastąpiło tak nagle ? Przecież Pisarz doskonale bawił się z czytelnikiem wprowadzając nowe wątki i postacie do fabuły, mieszając tropy i przypuszczenia - a tu bęc ! Może uznał, że już czas kończyć powieść i dopisywać kolejne finały wątków, bo nie sądzę, że skończył Mu się "koncept".
Zakończenie tego wątku jest tak niespodziewane, że pamiętam, gdy będąc małym chłopcem pierwszy raz kończąc czytanie powieści, wręcz o tym zapomniałem i dopytywałem kolegi z ławy szkolnej, który czytał Atanaryka równolegle " a co z tym skarbem" na co on zrobił wielkie oczy i nie mógł uwierzyć, że po przeczytaniu końcowego rozdziału XVII już zapomniałem, że złoty skarb Gotów został odkryty 4 rozdziały wcześniej - ja nie wierząc temu dopominałem się w jakim kurhanie to znaleziono - dopiero wyjaśnił że były to doniczki fikusów. Takiego to "fikusa" spłatał mi Pisarz

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-07, 21:25:28   

Znowu długi rozdział XIV. Długi bo jest znowu długa opowieść Herr Stroma o Thorze z sagi nordyckiej. Jest porównywanie złotych naczyń odnalezionych u Rzyndowej, ale i nocna przygoda z dzwoneczkami na drzewie zawieszonych przez dowcipnisiów - czyli znowu dużo akcji - nic dziwnego, że kiedyś szybko zapomniałem o złotych wazach Atanaryka

Gareth 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2019-11-07, 22:12:27   

Dla mnie o wiele słabsze są pozwolenie na przywóz Lwa i Pan samochodzik i człowiek z UFO. Atanaryka lubię i mam do niej sentyment z uwagi na to, iż jest to pierwsza książka Nienackiego którą miałem w rękach jako dziecko.

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-08, 19:09:45   

Gareth napisał/a:
Dla mnie o wiele słabsze są pozwolenie na przywóz Lwa i Pan samochodzik i człowiek z UFO. Atanaryka lubię i mam do niej sentyment z uwagi na to, iż jest to pierwsza książka Nienackiego którą miałem w rękach jako dziecko.

Dla mnie nie była to pierwsza powieść Nienackiego - ale właśnie kolega zwrócił mi uwagę - że Tomasz w Atanaryku, to ta sama postać co PS. Z niedowierzaniem przeczytałem, a potem Uroczysko - tematy archeologiczne - bardzo mie zaciekawiły - nie powiem - nawet sam nie wiem dlaczego nie poszedłem po szkole na archeologię - no cóż, teraz ciężko to nadrobić - widziałem kiedyś ofertę na studia podyplomowe z archeologii, ale niestety podwodnej - a ja już chyba za stary na pływanie nurkowe - gdyby to było 20 lat wcześniej ....

W każdym razie Atanaryk i Uroczysko, to dwie ulubione powieści - ten temat wszakże wykorzystał także Nienacki w Wyspie złoczyńców - i ją tez dobrze się czyta - oczywiście końcówka PS, gdy udziwnia z UFO - w imię pewnie nowoczesności - też mi nie odpowiada
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-11-08, 19:26, w całości zmieniany 1 raz  

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-08, 19:23:01   

Rozdział XV, znowu nie najdłuższy - ale choć część zagadek się wyjaśnia, wraca także Paweł z Sopotu - to pojawia się tajemniczy kajak na jeziorze, który dobija do wyspy, a w nim m.in. dziewczyna palącw "Syreny" i poszukująca Krystyny - a więc znowu kolejne postacie - akcja ani chwili nie zwalnia - to jest tempo zupełnie samochodzikowe - w ciągu jednego dnia wydarza się tyle sytuacji, że mogły by służyć za co najmiej tydzień- wiadomo - raczej na wykopaliskach czas był nudny - który towarzystwo rozweselało wieczorami przy alkoholu - a tu takie wspaniałe przygody - no cóż zwykle powieści są ciekawsze niż rzeczywistość - ale czy na pewno....

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-12, 16:32:42   

Dziś w końcu XVI rozdział - już przedostatni !
Wyjaśnia się wreszcie kto wydzwaniał na wrzosowisku. Wyprawa z Krystyną kończy się połowicznym sukcesem, co prawda "złoczyńcy" zostają "uziemieni" - ale powrót kończy się złą wieścią, że porwano redaktora - szybki nocny manewr kończy się jego odbiciem.
Czytając to wszystko mam dziwne uczucie - książka niemal się kończy, a akcja powieści mknie wartko - tak jak gdyby do końca było jeszcze bardzo daleko ? To chyba dlatego po lekturze Nienackiego zawsze pozostawało jakieś nienasycenie - i znowu wiem, że z tym nienasyceniem rzucę się na kolejną część przygód Pana Tomasza NN.
A tak na marginesie, chyba w tej właśnie części pojawia się po raz pierwszy jego imię ?

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-13, 17:10:09   

I wreszcie rozdział końcowy XVII .... i .... nic - nic specjalnego się nie wydarza - owszem odnajdują grób (pytanie, czy można to nazwać grobem ?) - ale nic specjalnego i widowiskowego, tak jak w pozostałych PS, się nie wydarza - właściwie, to najważniejszy fakt, tj. odnalezienie złotych waz już odbyło się kilka rozdziałów wcześniej - ale wciąż ma się wrażenie że do końca opowieści jeszcze daleko. Znowu na wieść o złotym odkryciu Franciszkowi trzęsą się ręce - znak, że będzie ciąg dalszy - czekam więc z niecierpliwością na jutrzejszy poranek, gdy będę mógł przeczytać "zakończenie" - ostatnią część powieści, poza rozdziałami.

chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy

Wysłany: 2019-11-14, 22:08:38   

... i cóż zakończenie przeczytane - nie będę "chciwcom" go zdradzał, niech sami przeczytają - mam tylko wciąż poczucie nienasycenia - czytając o wczesnym poranku w drodze do pracy kolejny rozdział przenosiłem się w świat baśni - obficie serwowanym mi przez Nienackiego - zastanawiam się jak jutro pojadę bez tego "światu" wyobraźni, odkrywanych złotych waz i hełmów z bawolimi rogami ale i realnych polemik ze Stomem o słowiańskość tamtych ziem, o Franciszku, który całe życie marzył o małym ale własnym domku ...

"Milczcie a słuchajcie. Świętego rodu, więksi i mniejsi, towarzysze Heimdalla. Wolfodura sztuki chcę opowiedzieć, starców dawne powieści. Nic dawniejszego nie znam..."
Edda Starsza

Adi 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2020-02-23, 11:11:24   

Atanaryk... Pierwszy raz przeczytałem tą książkę 2-3 lata temu. Było to takie moje pierwsze zetknięcie się z książką spoza tzw. kanonu. Uczucie dziwne :D Niby Nienacki, niby Pan Tomasz...ale podchodziłem do niej nieśmiało. W ostatnim tygodniu nadrobiłem wszelakie zaległości :) "Pierwsza przygoda", tudzież "Pozwolenie na Przywóz lwa", czy też "Uroczysko". Książki szybko pochłonąłem, ale to nie to... Za to Atanaryk dał mi znów odczucie radości i przybliżenie lata. Tylko i wyłącznie przy książkach samochodzikowych mam to odczucie. Inne powietrze, uczucie ciepła słonecznego i szum lasu...to jest właśnie ta magia ;-) Książka jest mi też bliska z innego powodu. Akcja dzieje się w bardzo bliskiej odległości od siedziby męskiej mojego rodu. Kaszuby i te tereny są mi znane, więc do tej książki tym bardziej czuję sentyment. Aczkolwiek nie udało mi się jeszcze trafić do kamiennych kręgów :oops: Reasumując...Książka w moim odczuciu w pełni zasługuje żeby traktować ją na równi wraz z innymi pozycjami. Fabuła, zwroty akcji itd. bardzo mi przypominają kolejne części. Brakuje tylko i wyłącznie wehikułu ale można na to przymknąć oko. Najważniejsze, że książka mnie nie nudzi. Pochłaniam kolejne rozdziały i czuję ten "wspaniały świat". Zdała swój egzamin i już nie jest mi obca. Za drugim razem wróciłem do niej z radością na myśl, że przeżyję kolejną przyjemną przygodę.

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2020-02-23, 12:28:38   

No proszę Adi na forum po zdaje się 3,5 roku przerwy! :564:
Szykuje się konkurs z Tajemnicy Tajemnic więc trzymaj rękę na pulsie! :)
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Adi 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2020-02-23, 13:08:33   

Szara Sowa napisał/a:
No proszę Adi na forum po zdaje się 3,5 roku przerwy! :564:
Szykuje się konkurs z Tajemnicy Tajemnic więc trzymaj rękę na pulsie! :)

Dziękuję, dziękuję :D Przy okazji mnie olśniło, że skoro 3,5 roku przerwy miałem na forum, to Atanaryka musiałem czytać jeszcze wcześniej :027: W końcu brałem udział w konkursie :p Gdzie ten czas się podział...

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...

Odpowiedz do tematu