PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Unieski
2012-12-04, 21:46
Warszawa a samochodziki
Autor Wiadomość
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2017-09-03, 13:47:36   

Szara Sowa napisał/a:
Kapitanie, a może chciałbyś te miejsca ponanosić na naszej samochodzikowej forumowej mapie? Zobacz tu:
http://pansamochodzik.net...p?p=96389#96389
W razie czego służę hasłami!


Na pewno tak, chętnie, ale to za jakiś czas. Może jeszcze mi się uda ujawnić takie miejsca których tam nie ma to w hurcie będzie większy sens uczyć się nowych funkcji mapowych.
Na razie jeszcze nie wszystkie funkcje zgłębiłem jeśli chodzi o posty. :)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-04, 22:38:28   

Świetny wątek, nigdy go nie widziałam. Faktycznie możnaby wytyczyć warszawski szlak samochodzikowy. :)
:564:

John Dee napisał/a:
Kpt Petersen napisał/a:
Drobna korekta, blok z mieszkaniem Kiki był na Mokotowie :)
Na Hożej mieszkał pod koniec swojego życia wuj Gromiłło. W bloku… ;-) To nie całkiem Mokotów, ale prawie.

Protestuję, Hoża to serce miasta, przy najlepszych chęciach nie Mokotów! Równie dobrze można uznać za inspirację jakiś blok w Łodzi. ;-)

Kpt Petersen napisał/a:
Nie wiadomo na jakiej ulicy, tylko że na Mokotowie. A blok na zdjęciu stal już wtedy, jest duży i na Mokotowie więc czemu nie tu, skoro pisarz nie doprecyzował :)

Tam jest jeszcze wzmianka, że mieszkanie było duże z obszernym holem, czyli jakiś "luksusowy" musiał być ten blok. Coś w stylu "zatoki czerwonych świń", tylko starsze i pewnie na Starym Mokotowie, bo inaczej by napisał nazwę konkretnego fragmentu (np. Sadyba ja w przypadku domu Pani Księżyc).
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-05, 07:36:49   

Berta von S. napisał/a:
Świetny wątek, nigdy go nie widziałam. Faktycznie możnaby wytyczyć warszawski szlak samochodzikowy. :)


I może jakieś kesze przy okazji porobić. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-05, 10:53:39   

Szara Sowa napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Świetny wątek, nigdy go nie widziałam. Faktycznie możnaby wytyczyć warszawski szlak samochodzikowy. :)

I może jakieś kesze przy okazji porobić. :)

A do tego to już potrzebni fachowcy-keszowcy. Jak już poustalamy wszystkie miejscówki, możesz wpaść i pozakładać. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-05, 11:15:31   

Spoko, wsiądę do światłowodu zaraz będę na miejscu! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2017-09-05, 18:41:57   Co to jest miejsce samochodzikowe?

Berta von S. napisał/a:
Świetny wątek, nigdy go nie widziałam. Faktycznie możnaby wytyczyć warszawski szlak samochodzikowy. :)
:564:


Właśnie :564:

Jak byście mnie jeszcze oświecili, bo pewnie na Forum już o tym dyskutowaliście. Wiadomo że miejscem samochodzikowym jest to w którym dzieje się jakaś część książki czyli np. w "Nowych Przygodach" Komenda Główna MO do której Tomasz przychodzi, rozmawia z kpt. Jóźwiakiem, ogląda bursztynową Wenus.
A czy miejscem samochodzikowym jest Muzeum Narodowe na podstawie takiego zdania z "Nowych Przygód": "W tydzień później zjawiłem się w archiwum Muzeum Narodowego i w starych szpargałach zacząłem szukać teczki z zapiskami, które kiedyś sporządziłem".
Czyli był, teczkę znalazł i opowiada co w niej było, ale o Muzeum to właściwie tylko to jedno zdanie?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-05, 22:55:32   Re: Co to jest miejsce samochodzikowe?

Kpt Petersen napisał/a:

Jak byście mnie jeszcze oświecili, bo pewnie na Forum już o tym dyskutowaliście. Wiadomo że miejscem samochodzikowym jest to w którym dzieje się jakaś część książki czyli np. w "Nowych Przygodach" Komenda Główna MO do której Tomasz przychodzi, rozmawia z kpt. Jóźwiakiem, ogląda bursztynową Wenus.
A czy miejscem samochodzikowym jest Muzeum Narodowe na podstawie takiego zdania z "Nowych Przygód": "W tydzień później zjawiłem się w archiwum Muzeum Narodowego i w starych szpargałach zacząłem szukać teczki z zapiskami, które kiedyś sporządziłem".
Czyli był, teczkę znalazł i opowiada co w niej było, ale o Muzeum to właściwie tylko to jedno zdanie?

Nie ma chyba jakiegoś jasnego rozgraniczenia. Najlepiej wypisać, co się da, a potem się zastanawiać, które miejsca są istotniejsze, bo więcej się w nich działo. :)

Szczerze mówiąc w ogóle sobie nie przypominam dyskusji o komendzie. Z Warszawy kojarzę tylko rozmowy o : ministerstwie; miejscu zamieszkania Tomasza; Grand Hotelu z Niewidzialnych, Powiśla/Solca w kontekście Milady i mieszkania-pracowni w kontekście Batury i Skiroławek. Ale to tak przy okazji jakichś dyskusji wyskakiwało w różnych wątkach. Może warto wziąć kolejno każdy tom i popatrzeć, czy pojawiają się tam w jakieś konkretne miejsca w Warszawie? Zaczynając od Templariuszy, bo w Wyspie chyba nic nie ma.
_________________
Drużyna 5

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-09-06, 06:36:27   

W "Templariuszach" też nie, o ile oczywiście stoimy przy wersji pierwotnej, czyli z Tomaszem mieszkającym w Łodzi, a nie w Wawie. Ale nawet jeśli uznajemy wersje późniejsze, to i tak nie wiadomo, gdzie Tomasz mieszkał.

A co do kryteriów uznania miejsca za "samochodzikowe", to myślę że są bardzo ulotne i trudno byłoby je sformalizować. Dla mnie np. niewątpliwie samochodzikowe są "Pod Ormianinem" z ND czy "Honoratka" z ZF, natomiast wspomniana Komanda Główna czy archiwum Muzeum Narodowego raczej nie. Ale nie potrafię wyliczyć w podpunktach dlaczego tak, po prostu tak to odbieram :)
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2017-09-06, 06:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-09-06, 06:46:00   

Jest w "Templariuszach", chyba już w pierwotnej wersji, scena pożegnania w kawiarni Hotelu Europejskiego w Warszawie.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2017-09-06, 06:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-09-06, 06:50:08   

Kynokephalos napisał/a:
Jest w "Templariuszach", chyba już w pierwotnej wersji, scena pożegnania w kawiarni Hotelu Europejskiego w Warszawie.

Pozdrawiam,
Kynokephalos


FAKTYCZNIE!!!
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-06, 07:47:02   

irycki napisał/a:
natomiast wspomniana Komanda Główna czy archiwum Muzeum Narodowego raczej nie.


A moim zdaniem jak najbardziej tak! Tomasz tam był, rozmawiał z kimś, jest o tym wspomniane w książce z jakimiś tam szczegółami. Dlaczego więc to wykluczać?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-06, 09:36:33   

Szara Sowa napisał/a:
irycki napisał/a:
natomiast wspomniana Komanda Główna czy archiwum Muzeum Narodowego raczej nie.

A moim zdaniem jak najbardziej tak! Tomasz tam był, rozmawiał z kimś, jest o tym wspomniane w książce z jakimiś tam szczegółami. Dlaczego więc to wykluczać?

Na razie bym wypisywała wszystko, a potem się najwyżej zrobi selekcję. :)

irycki napisał/a:
W "Templariuszach" też nie, o ile oczywiście stoimy przy wersji pierwotnej, czyli z Tomaszem mieszkającym w Łodzi, a nie w Wawie. Ale nawet jeśli uznajemy wersje późniejsze, to i tak nie wiadomo, gdzie Tomasz mieszkał.

Mniej więcej wiadomo, tyle że na postawie TT, możemy to później przedyskutować. ;-)

Kynokephalos napisał/a:
Jest w "Templariuszach", chyba już w pierwotnej wersji, scena pożegnania w kawiarni Hotelu Europejskiego w Warszawie

O i to jest jak najbardziej samochodzikowe miejsce!
:564:

Więcej chyba nie ma. Pojawia się wzmianka o Muzeum Narodowym (ale tylko w sensie, że jest tam Ołtarzyk von Jungingena) + informacja, że w Warszawie jest redakcja Anki oraz biuro, w którym pracował Kozłowski, ale brak na ich temat bliższych danych, więc nie da rady ich namierzyć.

A w Księdze Strachów coś jest? Nic nie kojarzę.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2017-09-06, 09:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-06, 09:41:17   

Basen na którym miał ćwiczyć płetwonurek w Nowych Przygodach?

PKiN?
_________________
 
 
Piotrus 
Fanatyk Samochodzika
piotrus


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 3243
Skąd: PL/UA
Wysłany: 2017-09-06, 19:10:39   

Berta von S. napisał/a:
A w Księdze Strachów coś jest? Nic nie kojarzę.

Z Warszawy były chyba Zenobia z Kasią (no i Sebastianem :) )
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-06, 20:21:00   

MrCzui napisał/a:
Basen na którym miał ćwiczyć płetwonurek w Nowych Przygodach?
PKiN?

Ale to nie jest pewne, bo tylko "być może" ćwiczył w Warszawie. ;-)

Piotrus napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
A w Księdze Strachów coś jest? Nic nie kojarzę.

Z Warszawy były chyba Zenobia z Kasią (no i Sebastianem :) )

Fakt, ale niestety nic bliższego o ich miejscu zamieszkania nie wspomniano. :(
_________________
Drużyna 5

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2017-09-06, 20:51:12   

W "Złotej rękawicy" Tomasz spotyka się Janem Śliwowskim na stacji benzynowej przy szosie E-81, czyli wylotówce na Gdańsk i przenoszą się do baru "Mały", który był obok.
Był taki bar przy wyjeździe z Warszawy do Gdańska, czy to fikcyjne miejsce?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-06, 21:15:08   

Kpt Petersen napisał/a:
W "Złotej rękawicy" Tomasz spotyka się Janem Śliwowskim na stacji benzynowej przy szosie E-81, czyli wylotówce na Gdańsk i przenoszą się do baru "Mały", który był obok.
Był taki bar przy wyjeździe z Warszawy do Gdańska, czy to fikcyjne miejsce?

Nie kojarzę nic takiego. Ale nie kręciłam się jako dziecko w tamtych okolicach, więc pewności nie mam. Warto popytać jakichś Warszawiaków, którzy na przełomie 70. i 80. byli dorośli i mieli samochód. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2017-09-08, 14:21:25   

W "Tajemnicy tajemnic" Tomasz jedzie odebrać Prota
"... wsiadłem do swojego wehikułu i pojechałem na Bielany. Zatrzymałem się przed dużym blokiem mieszkalnym, zadzwoniłem do malowanych na zielono drzwi..."
Tyle konkretnych informacji: Bielany, duży blok, zielone drzwi.
Trochę mało
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2017-09-08, 14:29:21   

Jadąc z Protem z Bielan do domu na Starym Mieście zatrzymał się "przed sklepem z delikatesami" przed którym rozegrała się scena z Protem za kierownicą i dyr. Marczakiem.

Tak dużo "Delikatesów" na tej trasie wtedy nie było, może dadzą się zidentyfikować
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-08, 22:21:20   

Kpt Petersen napisał/a:
Jadąc z Protem z Bielan do domu na Starym Mieście zatrzymał się "przed sklepem z delikatesami" przed którym rozegrała się scena z Protem za kierownicą i dyr. Marczakiem.

Tak dużo "Delikatesów" na tej trasie wtedy nie było, może dadzą się zidentyfikować

Zawsze czytając tę scenę widziałam oczami wyobraźni „Supersam” przy pl.Unii. :)

Ale biorąc pod uwagę trasę, zupełnie nie pasuje. W takim razie stawiałabym na Merkurego (foto w załączniku). Otwarto go w połowie lat 60., a prasa się rozpisywała, jakie to nowoczesne miejsce (na górze była nawet jakaś restauracja). Znajduje się na trasie Bielany-Starówka i jest na tyle duży, że Tomasz spokojnie mógł nie zauważyć w środku Marczaka.

A wracając jeszcze do tej stacji benzynowej. Na razie nikogo nie pytałam, ale patrzyłam na mapę i widzę przy wylotówce na Gdańsk trzy stacje: dwa Lotosy oraz Orlen. Stawiałabym na Orlen, bo to on przejął dawne cepeeny.

Jest na rogu Pułkowej i Heroldów. Kawałek dalej na Heroldów znajduje się restauracja „Maleńka”. To jakieś ewidentnie nowe miejsce w nowym bloku, ale może nazwą nawiązali do wcześniejszego lokalu, który znajdował się wcześniej w okolicy? ;-) W każdym razie ciekawy zbieg okoliczności.

httpwarszawawobiektywie.waw.pl200907d-h-merkury.jpg
Plik ściągnięto 97 raz(y) 58,42 KB

_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2017-09-08, 23:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,65 sekundy. Zapytań do SQL: 15