PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Maustetytöt (Spice Girls), fiński zespół.
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-03, 22:54:16   Maustetytöt (Spice Girls), fiński zespół.

Dzięki rozgłosowi, jaki uzyskały występując w filmie Aki Kaurismäki “Fallen Leaves” w 2023 r. siostry Kaisa i Anna Karjalainen przebijają się powoli do świadomości publicznej w innych krajach niż tylko Finlandia. Ja też zaliczam się już do ich fanów. Ich teksty są ciekawe, mi. z tego powodu, że są bardzo ponure i pesymistyczne, co jak wiemy, można również rzec o filmach Aki Kaurismäki. Słynny reżyser jest wprawdzie dwa razy starszy od pań, ale mimo to dopełniają się doskonale, są po prostu na tej samej fali. Wystarczy spojrzeć na ich “wysokopołyskowe” zdjęcie promocyjne. :D

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-03, 22:54:57   

Kaisa i Anna są w biznesie już od15 lat, od 2017 r. jako Maustetytöt (“Spice Girls”). W 2020 nagrały utwór “Tee se itse” - Zrób to sam.
Fiński jest mi zupełnie obcy, nie rozumiem ani jednego słowa, co jednak, o dziwo, tylko zwiększa fascynację tej muzyki. Przekład można oczywiście łatwo wszędzie znaleźć.

A wideo? Po prostu genialny minimalizm. Jestem zachwycony i pełen podziwu dla artystek i ich pomysłowości. :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-05-04, 08:54:03   

John Dee napisał/a:
A wideo? Po prostu genialny minimalizm. Jestem zachwycony i pełen podziwu dla artystek i ich pomysłowości. :)

Bardzo ciekawa choreografia. :)

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-05-04, 09:31:40   

John Dee napisał/a:
Aki Kaurismäki

Ja (wstyd) oglądałem tylko Leningrad Cowboys jadą do Ameryki :oops:
Muszę się zainteresować i reżyserem i paniami.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-05-04, 09:35:34   

John Dee napisał/a:
Ja też zaliczam się już do ich fanów. Ich teksty są ciekawe, mi. z tego powodu, że są bardzo ponure i pesymistyczne, co jak wiemy, można również rzec o filmach Aki Kaurismäki

Mam takie wrażenie, że im bardziej na północ, tym bardziej pesymistycznie. Podobnie jest z Islandią. Widziałem kilka filmów i są również pesymistyczne, ale w taki sposób refleksyjny.
Nie znam kina fińskiego.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-04, 13:26:37   

Szara Sowa napisał/a:
Bardzo ciekawa choreografia. :)
Uwielbiam ten moment - minuta 3:15 - gdy Kaisa, która zapomniała o ramionach, rzuca krótkie spojrzenie na siostrę i dopasowuje się do jej ruchów. :D

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-04, 13:26:51   

Chemas napisał/a:
John Dee napisał/a:
Aki Kaurismäki

Ja (wstyd) oglądałem tylko Leningrad Cowboys jadą do Ameryki :oops:
Muszę się zainteresować i reżyserem i paniami.
Prawdę mówiąc ja też nie znam tego reżysera aż tak dobrze; przegapiłem kilka jego filmów z lat 80/90-tych, bo nie zawsze byłem w nastroju na beznamiętną lakoniczność, jaka je cechuje. Na szczęście w obecnych czasach nie jest trudno nadrobić tego rodzaju zaległości. Dzisiaj np. obejrzę “Cienie w raju”, jego wczesny film z 1986 r. z bardzo wysoką oceną. W roli głównej Matti Pellonpää, znany nam z filmu Jarmuscha “Noc na Ziemi”, no i właśnie z “Leningrad Cowboys…”

Chemas napisał/a:
Mam takie wrażenie, że im bardziej na północ, tym bardziej pesymistycznie. Podobnie jest z Islandią.

Też mam podobne wrażenie. A jednak Finlandia to ponoć najszczęśliwszy kraj na ziemi. Co również jest tytułem - ironicznym, oczywiście - trzeciego albumu Maustetytöt. Ironicznym dlatego, bo teksty piosenek krążą wokół przemocy, rozpaczy i samobójczych zapędów. Dlatego na końcu powyższego widea widzimy numer telefonu zaufania.

A wracając do Maustetytöt - z tym utworem siostry Karjalainen zdeklasowały faworytów, a zarazem swoich konkurentów i wygrały najważniejszą nagrodę muzyczną Finlandii w 2021 r. I nawet w chwili triumfu nie wychodzą całkowicie z siebie; lekki uśmiech dumy i radości tylko na kilka sekund pojawia się wyjątkowo na ich twarzach. No i ponownie podczas zabawnej przepychanki pod koniec filmika. :D

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-05-04, 20:48:11   

Normalnie milion forumowych naklejek temu, kto powtórzy to co powiedziała w podziękowaniu ta pierwsza! :D

Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-05, 18:48:59   

Szara Sowa napisał/a:
Normalnie milion forumowych naklejek temu, kto powtórzy to co powiedziała w podziękowaniu ta pierwsza! :D
:564:
Tajemniczy język, nie ma co gadać. Nadal nie podchwyciłem nic; znam więcej japońskich słów, niż fińskich. :D

Bawi mnie również kontrast między skromną garderobą Kaisy i Anny, a ich wystrojonych jak na bal konkurentów i konkurentek. :diabelek:

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-06, 21:38:43   

Jak się okazuje, kilka miesięcy temu była okazja pójść na koncert Maustetytöt, bo Anna i Kaisa były w Kolonii robiąc promocję dla filmu “Fallen Leaves”, w którym występują.

Ten gość na koszulce Anny to Matti Pellonpää

ulubiony aktor Aki Kaurismäki. Zagrał chyba we wszystkich jego wczesnych filmach, jak również w “Nocy na ziemi” Jarmuscha.

Niestety, zmarł już w 1995 r. w wieku tylko 44 lat. :(

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-08, 22:26:53   

Utwór, który wykonują w filmie nosi tytuł “Urodzona do smutku, spowita w rozczarowania” czy jakoś tak podobnie. Melodia, wykonanie, dźwięk - przyznaję, że wszystko to robi na mnie wielkie wrażenie. Tym bardziej, że same komponują i piszą własne teksty.

Głos Kaisy jest ostry jak brzytwa, trafia w ciebie jak harpun. Głos Anny jest miększy i jeśli się nie mylę, wyższy; razem tworzą doskonałą harmonię.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-12, 17:29:39   

A tak wykorzystał piosenkę w swoim filmie Aki Kaurismäki. Filmy tego reżysera, nawet te najstarsze z początku lat osiemdziesiątych, zawierają często muzykę na żywo. To jego znak rozpoznawczy - obok psów.
Jestem na półmetku wielkiej retrospektywy jego dzieł i podobnych scen oglądałem wiele, ale ta jest chyba najlepsza. Czuć po prostu rękę doświadczonego Mistrza.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-19, 23:13:40   

By móc obejrzeć Maustetytöt na żywo musiałem pojechać aż w okolice Hanoweru, ale było warto!

Koncert miał miejsce w na terenie starego, malowniczego majątku rycerskiego, jeśli się nie mylę w dawnej jego oborze. O wiele lepiej niż w jakimś nowoczesnym, ale zimnym i bezosobowym budynku.

Dwie godziny przed koncertem. “The stage was set, the sun was sinkin' low down…”

To był ich jedyny koncert w Niemczech, który nie był doszczętnie wysprzedany. Kaisa zadała pytanie, ilu koncertowiczów włada językiem fińskim i rozumie teksty ich piosenek? Okazało się, że tylko cztery osoby. Zażartowała: “Czy wy Niemcy jesteście “crazy”? Płacicie, by słuchać utworów, których tekstów nie rozumiecie? Dużo koncertujemy w Finlandii i zawsze sądziłam, że ludzie przychodzą głównie z powodu na nasze nieco inne teksty, ale widocznie się myliłam.”

Byłem zaskoczony doskonałym, bogatym dźwiękiem, jaki ich aparatura generuje. Ach, gdybym miał coś takiego xxx lat temu, gdy sam jeszcze brzdękałem na gitarze. Miały nawet, jak widać, swoje własne oświetlenie sceniczne, a nawet jakiś generator mgły!

Anna używa gitary Rickenbacker model 620. Rickenbacker była ulubioną gitarą George’a Harrisona.

Jak oceniam koncert, jak go przeżyłem? Prawdę mówiąc przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Anna i Kaisa to prawdziwe artystki, ich oddanie, ich pasja wyczuwalna jest w każdym utworze; da się wyczytać w ich twarzach, wysłuchać z ich głosów.

I tylko tam, bo jak wiadomo, są minimalistkami - nie robią wielkiego spektaklu, naciągają na siebie, co popadnie. Ale ich muzyka jest im święta - publiczność wyczuła to dokładnie i odpowiednio kwitowała każdy kawałek długim, huczliwym aplauzem. Jednym słowem, przeżyłem bardzo udany wieczór. :)
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2024-05-20, 07:58, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-05-20, 08:27:16   

Bardzo fajnie to wyglądało. A autografy zdobyłeś? :)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-20, 09:10:58   

Szara Sowa napisał/a:
A autografy zdobyłeś? :)
Nie, ale miałem sam na sam z Kaisą. Bo gdy przyszedłem, wszyscy byli w sąsiednim budynku oglądając film Akiego Kaurismäkiego “Opadające liście”. Więc sam jeden wszedłem do sali koncertowej, by obejrzeć scenę i sprzęt muzyczny. I wtedy właśnie wpadła Kaisa z jakimiś notatkami, które umieściła obok swoich instrumentów. Mile się do mnie uśmiechnęła, a to lepsze od autografu lub zdjęcia selfie. :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-05-20, 09:18:58   

No właśnie teraz selfie przebijają wszystko...
A pomyśleć, że mogłeś przeprowadzić wywiad dla forum... :(

Kaisa to jest ta wyższa czy niższa? :)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-20, 09:55:50   

Szara Sowa napisał/a:
Kaisa to jest ta wyższa czy niższa? :)
Wyższa.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-21, 08:28:35   

Po koncercie jest przed koncertem? Dwa dni po ich gigu w pobliżu Hanoweru siostry Karjalainen dały koncert w pobliskiej Kolonii, który po prostu nie mogłem nie odwiedzić. Myślałem, że robi to ze mnie coś w rodzaju super fana, ale poznałem parkę, która widziała każdy jeden koncert Maustetytöt w Niemczech, więc spoko, dwa koncerty to nic specjalnego.

Dodatkowo, to był ostatni ich koncert w tym kraju, więc po prostu trzeba było. Kaisa wspomniała, że rankiem tego dnia jej siostra z typowym dla Finów pesymizmem zauważyła, że jest to być może ich ostatni koncert w Niemczech ever. :( Też się tego obawiam, ale nie tracę nadziei, że tak się jednak nie stanie. Ich wspaniałe melodie i harmonie głosów powinny pokonać barierę językową w każdym kraju, ale to twardy świat i twardy biznes, więc zobaczymy, co będzie. :)

Lista ich utworów jako pamiątka po koncercie.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-05-21, 09:13:15   

Ano właśnie, ilu słuchaczy gromadziły te niemieckie koncerty? To chyba jednak jest bardzo niszowy duet.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-05-21, 20:19:04   

Szara Sowa napisał/a:
Ano właśnie, ilu słuchaczy gromadziły te niemieckie koncerty? To chyba jednak jest bardzo niszowy duet.
W Finlandii Maustetytöt jest bardzo popularny - wydał trzy płyty i wszystkie wdarły się natychmiast na szczyt listy sprzedaży. Jeśli zaś chodzi o resztę Europy, a szczególnie Niemcy, to trzeba stwierdzić, że każdy fiński zespół jest tam niszowy. Myślę, że nawet te w swoim kraju najpopularniejsze nie potrafiłyby wysprzedać hal o pojemności kilkuset osób. Maustetytöt się to udało. Prawie każdy koncert u nas był wysprzedany, dużo innych ludzi szukało rozpaczliwie biletów, w tym również i ja.

Co więcej, zaobserwowałem, że melomani wchodzili do sali koncertowej zaciekawieni, wychodzili zaś najwidoczniej zachwyceni, tłumem waląc do stoiska z merchem, kupując płyty i bluzy. I kasety! - patrz “Perfect Days” Wima Wendersa. ;-)

I sądzę, że większość z nich poszłaby ponownie na koncert Anny i Kaisy. Tak więc jesteśmy chyba świadkami małego fenomenu, że świat, w tym nawet Stany Zjednoczone, zakochał się w muzyce Maustetytöt, choć może tylko na chwilę. Czas pokaże. :)

Odpowiedz do tematu