PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Skąd wzięło się indiańskie imię Tomasza: Szara Sowa?
Autor Wiadomość
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-02-23, 09:51:54   

Wczoraj wieczorem oglądałem film o ciekawym tytule Szara Sowa ;-)
Dobry film biograficzny w reżyserii Richarda Attenborough i z główną rolą Pierce'a Brosnana. Nie jest to mój ulubiony aktor, ale w tym filmie wypadł bardzo przekonywująco.
Film o białym, który czuł się Indianinem - Grey Owl, właśc. Archibald Stansfeld Belaney

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Grey_Owl

Dlaczego o tym piszę? Zastanowiła mnie pewna zbieżność z naszym bohaterem z PS-ów. Ale to tylko spekulacje.

W każdym razie film warto obejrzeć.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-23, 10:06:13   

Chemas napisał/a:
Zastanowiła mnie pewna zbieżność z naszym bohaterem z PS-ów. Ale to tylko spekulacje.

:564:

Grey Owl był znanym pisarzem i wydawano go u nas jeszcze przed wojną. Nie zdziwiłoby mnie wcale, gdyby ZN czytał np. "Pielgrzymów puszczy". Tak, że związek indiańskiego imienia PS z jednobrzmiącym pseudonimem literackim znanego kanadyjskiego pisarza jest - moim zdaniem oczywiście - prawie pewien.

PS. Poszukałem forum pod hasłem "Grey Owl" i - jestem zaskoczony - wychodzi, że nikt jeszcze nie napisał o ewentualnym zapożyczeniu indiańskiego imienia naszego ulubionego bohatera od znakomitego pisarza. Niewiarygodne! Nie wspominałem o tym, bo zawsze mi się wydawało, że ktoś to już napisał :D . Najtrudniej znaleźć rzeczy oczywiste. Brawo Chemas! Daję "pomógł" :) .
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-02-23, 10:16, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-23, 10:15:04   

Z24 napisał/a:
Chemas napisał/a:
Zastanowiła mnie pewna zbieżność z naszym bohaterem z PS-ów. Ale to tylko spekulacje.

Grey Owl był znanym pisarzem i wydawano go u nas jeszcze przed wojną. Nie zdziwiłoby mnie wcale, gdyby ZN czytał np. "Pielgrzymów puszczy". Tak, że związek indiańskiego imienia PS z jednobrzmiącym pseudonimem literackim znanego kanadyjskiego pisarza jest - moim zdaniem oczywiście - prawie pewien.

Również jestem prawie, że przekonany, że Nienacki znał tego pisarza i mógł się zainspirować tą postacią. Zastanawiam się tylko, czy inspiracja dotyczyła tylko przydomka Tomasza, czy może również postaci samego Winnetou. Coś mi się zdaje, że i to i to. :)

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-23, 10:18:28   

Chemas napisał/a:
Zastanawiam się tylko, czy inspiracja dotyczyła tylko przydomka Tomasza, czy może również postaci samego Winnetou. Coś mi się zdaje, że i to i to.

Raczej chyba nie, bo Winnetou był wynalazkiem Karola Maya.
Spojrzyj na mój post wyżej, bo dodałem tam postcriptum :) .

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-23, 10:28:32   

Z24 napisał/a:
Raczej chyba nie, bo Winnetou był wynalazkiem Karola Maya.

Wiem, ale mógł to jakoś ze sobą powiązać :) Chodzi mi o pewną zbieżność postaci Winnetou z PS-ów z postacią samego Greya Owla, który przecież nie był prawdziwym Indianinem, ale postanowił nim zostać.
Chyba się tu jakiś wątek poboczny tworzy. :)

Z24 napisał/a:
Spojrzyj na mój post wyżej, bo dodałem tam postcriptum :) .

Ku chwale Pana Samochodzika :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-02-23, 11:11:59   

Chemas napisał/a:
czoraj wieczorem oglądałem film o ciekawym tytule Szara Sowa ;-)
Dobry film biograficzny w reżyserii Richarda Attenborough i z główną rolą Pierce'a Brosnana.

Też obejrzałem kilka dni temu, ale pierwszy raz chyba z 10 lat temu. Film rzeczywiście jest dobrze zrobiony i wciąga. Poza tym akurat mnie przydomek głównego bohatera intrygował podwójnie. :)
Ale faktycznie, nie wiedziałem, że jego książki były publikowane w Polsce i to już przed wojną, a więc mając tę wiedzę, zapożyczenie staje się niemal pewne! :564:
A więc zapomoga także dla Zeta! :564:
No i wydzielę ten wątek!

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2024-02-23, 11:12, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-23, 11:23:15   

Widzę, że Szara Sowa wydzielił - i bardzo słusznie - nowy watek poświęcony pochodzeniu imienia Szara Sowa. Ponieważ już zacząłem komentować to w innym wątku, to pozwalam sobie go tu zalinkować:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=578990#578990

Szara Sowo, dzięki za "pomogła" :) . Ku chwale Pana Samochodzika!
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-02-23, 11:25, w całości zmieniany 1 raz  

Maj 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2024-02-23, 14:35:33   

Gdyby ktoś miał problem z wyobrażeniem sobie domku Winnetou nad jeziorem to może skorzystać z realnej chaty Grey Owl. :) Jest nawet canoe. Niestety dach nie jest z eternitu. ;-)

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Grey_Owl#/media/Plik:Greyowls_cabin_ajawaan_lake.jpg
Ostatnio zmieniony przez Maj 2024-02-23, 14:39, w całości zmieniany 3 razy  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-02-23, 18:57:11   

Z24 napisał/a:
Grey Owl był znanym pisarzem i wydawano go u nas jeszcze przed wojną. … PS. Poszukałem forum pod hasłem "Grey Owl" i - jestem zaskoczony - wychodzi, że nikt jeszcze nie napisał o ewentualnym zapożyczeniu indiańskiego imienia naszego ulubionego bohatera od znakomitego pisarza. Niewiarygodne!
Nikt oprócz Ciebie, drogi Zecie: :D https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=291888#291888 .

Alzheimer? A może to i w Polsce marihuana stała się już legalna? ;-)
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=579020#579020

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-23, 19:11:12   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Grey Owl był znanym pisarzem i wydawano go u nas jeszcze przed wojną. … PS. Poszukałem forum pod hasłem "Grey Owl" i - jestem zaskoczony - wychodzi, że nikt jeszcze nie napisał o ewentualnym zapożyczeniu indiańskiego imienia naszego ulubionego bohatera od znakomitego pisarza. Niewiarygodne!
Nikt oprócz Ciebie, drogi Zecie: :D https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=291888#291888 .

Okazuje się, że i mnie dopada niepamięć, przecież ja ten wątek kiedyś przeglądałem :)
To tylko wskazuje, że zasoby archiwalne forum są olbrzymie :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-02-23, 19:51:03   

John Dee napisał/a:
Alzheimer?

I to zbiorowy... :D

Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2024-02-23, 19:58:15   

Może i zbiorowy, ale odkrycie zacne :564:

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-23, 23:23:27   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:

:oops: :oops: :oops: :D Idę sobie kupić młotek... i się gwałtownie otruję... :D

Ale i coś tam przebłyskiwało; miałem wątpliwości i byłem zaskoczony... No cóż lepiej nie mieć ignorancji i dopiero potem dostać Alzheimera niż być ignorantem i dostać Alzheimera na dokładkę. Zresztą pisałem to 8 lat temu, nie jest jeszcze tak najgorzej...

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-02-24, 09:30:10   

No ale przynajmniej mamy wydzieliny temat o tej sprawie. A sprawa na to zasługuje!

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-24, 12:02:14   

Szara Sowa napisał/a:
No ale przynajmniej mamy wydzieliny temat o tej sprawie. A sprawa na to zasługuje!

Jak najbardziej. Oczywiście nie wyczerpuje to możliwości.
Przedwczoraj, kiedy pisałem swoje posty odnośnie tego zagadnienia zaczęło mnie męczyć, czy czy gdzieś w twórczości Wiesława Wernica nie pojawia się imię "Szara Sowa".
Męczyło mnie to, bo imię "Wielki Bóbr" ewidentnie przecież kojarzy się z Karolem Gordonem, współbohaterem cyklu powieściowego pana Wiesława.
Może zresztą oba te imiona pojawiają się gdzieś u Karola Maya, ale ja jego praktycznie nic nie znam.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-02-24, 12:25:25   

Z24 napisał/a:
rzedwczoraj, kiedy pisałem swoje posty odnośnie tego zagadnienia zaczęło mnie męczyć, czy czy gdzieś w twórczości Wiesława Wernica nie pojawia się imię "Szara Sowa".

Wujek google tego nie potwierdza, znalazłem natomiast ciekawy artykuł, co prawda już sprzed ponad 20-tu lat, ale chyba nadal aktualny, dot. tematyki indiańskiej w obecnych czasach, tzn. autor twierdzi, że młodzieży Indianie już nie fascynują:
./redir/www.czytanie.pl/index.php?strona=009/sorry

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-24, 12:44:15   

Ja też trochę pogooglowałem i znalazłem willę Szara Sowa na Mazurach w okolicach Ełku. Nic tu nie będę reklamował oczywiście, ale wygląda ciekawie. Ciekawostką jest to, że zbudowało ją jakieś małżeństwo, które chciało uciec z Warszawy. :)

Ostatnio zmieniony przez Chemas 2024-02-24, 12:45, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-24, 17:53:35   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:
rzedwczoraj, kiedy pisałem swoje posty odnośnie tego zagadnienia zaczęło mnie męczyć, czy czy gdzieś w twórczości Wiesława Wernica nie pojawia się imię "Szara Sowa".

Wujek google tego nie potwierdza

Trzeba zajrzeć do książek, a nie siedzieć przy monitorze; google na szczęście nie wie jeszcze wszystkiego. Wydaje mi się, że w "Wędrownym handlarzu" pojawia się "Grey Owl Inn" czy "Grey Owl Saloon". Od wczoraj szukam mojego egzemplarza :027: .

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-02-24, 17:59:55   

Z24 napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:

Wujek google tego nie potwierdza

Trzeba zajrzeć do książek, a nie siedzieć przy monitorze; google na szczęście nie wie jeszcze wszystkiego. Wydaje mi się, że w "Wędrownym handlarzu" pojawia się "Grey Owl Inn" czy "Grey Owl Saloon". Od wczoraj szukam mojego egzemplarza :027: .

W pełni się zgadzam, tylko jeszcze trzeba mieć te książki lub dostęp do nich.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2024-02-24, 23:35:33   

"Przywiązaliśmy konie do belki. Wnętrze budynku również było jakby kopią prawdziwego saloonu, ba, umieszczony nad wejściem brzmiał: „Grey Owl's Saloon. Z boku widniał wizerunek szarej sowy, ale różnił się bardzo od rysunków zdobiących autentyczne oberże tego typu ― zbyt dobrze był wykonany. Wszystko tu było tylko podobne: sala o podłodze z surowych desek, długie ławy, szynkwas obity błyszczącą blachą i rzędy butelek na półkach. Jak dobrze to pamiętałem! Tu jednak z obrazem saloonu Dzikiego Zachodu nie zgadzał się widok stołów przykrytych śnieżnobiałymi obrusami ani strój posługacza odzianego w olśniewający kitel, ani porcelanowe talerze i błyszczące srebrem sztućce.
Ten „Grey Owl's Saloon" był po prostu gospodą dla miejskich snobów, którzy nigdy nie wąchali zapachów prerii, stroje traperskie oglądali tylko na rysunkach, a polowali na... wiewiórki w podmiejskich lasach."

Wieslaw Wernic - Wędrowny handlarz

Odpowiedz do tematu