PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Konkurs na najlepszą Samochodzikową Książkę 2023 roku
Autor Wiadomość
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Pomogła: 38 razy
Wysłany: 2023-12-19, 19:11:47   Konkurs na najlepszą Samochodzikową Książkę 2023 roku

Forum Miłośników Pana Samochodzika ogłasza konkurs na Samochodzikową Książkę 2023 roku.

Zasady ogólne:
1. Konkurs odbywa się w cyklu rocznym.
2. Konkurs może wygrać książka polskiego autora, wydana po raz pierwszy w wersji papierowej, w roku objętym konkursem.
3. Zgłoszone pozycje powinny tematyką i klimatem przypominać powieści o Panu Samochodziku.
4. Nagrodą będzie prawo posługiwania się tytułem "Książki Roku Forum Miłośników Pana Samochodzika". Dodatkowo Forum zapewni promocję zwycięskiej książki na forumowym profilu na Facebooku, na Instagramie, platformie X oraz oraz na zaprzyjaźnionych blogach.

Szczegółowe zasady wyłaniania zwycięzcy:
1. Książki mogą zgłaszać wszyscy forumowicze, poprzez wpisy w odpowiednim temacie forum. Termin zgłoszeń upływa 31 marca 2024 roku.
2. Kapituła już na wstępnym etapie może odrzucić zgłoszenie, jeżeli książka jest rażąco niezgodna z tematyką i klimatem powieści o Panu Samochodziku.
3. Kapituła drogą wewnętrznej dyskusji i głosowania wybiera pozycje nominowane do nagrody, maksymalnie 5 książek. Termin upływa 30 czerwca 2024 roku.
4. Spośród pozycji nominowanych, Kapituła w wewnętrznym głosowaniu dokonuje wyboru jednej powieści nagrodzonej tytułem "Książka Roku Forum Miłośników Pana Samochodzika". W wyjątkowych sytuacjach takich książek może być więcej, lecz nie więcej niż 3. Termin wyboru to 30 września 2024 roku.
5. W wyjątkowych sytuacjach Kapituła może także przyznać wyróżnienia - nie więcej niż 3, przy czym łączna liczba książek nagrodzonych i wyróżnionych nie może być większa niż 3.
6. Kapituła może zrezygnować ze wskazania powieści nagrodzonej.

Skład Kapituły:

Alchemia
aman
Athenais
Berta von S.
Bóbr Mniejszy
Kpt Petersen
Kynokephalos
Rólka
She
Teresa van Hagen
plus Protoavis jako członek techniczno-pomocniczy*

-------------

Wszystkich uczestników forum prosimy o zgłaszanie - w tym temacie - książek wydanych po raz pierwszy w 2023 r., które ich zdaniem zasługują na uwagę i na ubieganie się o tytuł Samochodzikowej Książki Roku.

Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych

Wysłany: 2023-12-20, 07:39:23   

Pozwolę sobie rozpocząć listę.

1. Sławek Gortych - Schronisko, które przetrwało.
2. Władysław Gruber - Skarb przeoryszy.
3. Maciej Burski-Walden - Wojownicy z Szeberghan.
4. Stefan Kot - Zagadki Drahimia.
5. Robert Foks - Wałbrzych. Ściśle tajne.
Ostatnio zmieniony przez Mig 2023-12-20, 07:41, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2023-12-20, 10:02:46   

Druga część Schroniska Gortycha jest pełna wulgaryzmów i jako taka nie może być książką samochodzikową.
Oczywiście to moje osobiste zdanie.

Reszty nie znam, ale ostatniej pozycji jestem ciekawa. Mój znajomy z tamtego regionu polecał ją w dość ciekawej recenzji.

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2023-12-20, 13:30:45   

To może dodam jeszcze dwa punkty:

1. Sławek Gortych - Schronisko, które przetrwało.
2. Władysław Gruber - Skarb przeoryszy.
3. Maciej Burski-Walden - Wojownicy z Szeberghan.
4. Stefan Kot - Zagadki Drahimia.
5. Robert Foks - Wałbrzych. Ściśle tajne.
6. Robert M. Rynkowski- Krwawe srebrniki
7. Marcin Przewoźniak- Ostatni trop Kopernika

Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2023-12-20, 13:30, w całości zmieniany 1 raz  

Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2024-01-02, 12:54:48   

Zgłaszam "Galeon" Leszka Hermana

Opis prezentuje się bardzo "samochodzikowo", a galeon wprost kojarzy mi się z Kapitanem Petersenem :)

./redir/muza.com.pl/pl/products/galeon-9798.html?country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&gad_source=1

pol_pl_Galeon-9798_1.jpg
Plik ściągnięto 20 raz(y) 776,89 KB

Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku

Wysłany: 2024-01-12, 01:31:38   

1. Sławek Gortych – „Schronisko, które przetrwało”
2. Władysław Gruber – „Skarb przeoryszy”
3. Maciej Burski-Walden – „Wojownicy z Szeberghan”
4. Stefan Kot – „Zagadki Drahimia”
5. Robert Foks – „Wałbrzych. Ściśle tajne”
6. Robert M. Rynkowski – „Krwawe srebrniki”
7. Marcin Przewoźniak – „Ostatni trop Kopernika”
8. Leszek Herman – „Galeon”
9. Izabela Szylko – „Poszukiwacze siódmej księgi”

Rok 2023 był przez Senat ustanowiony rokiem Mikołaja Kopernika. Pewnie dlatego mamy w zestawie już dwie przygodowe lektury związane tematycznie ze spuścizną po astronomie. „Poszukiwacze siódmej księgi” to lekka opowieść o dwójce młodych ludzi uwikłanych w rolę detektywów, w której to dziewczyna – atsrofizyczka z historycznym zacięciem – gra rolę Pana Samochodzika. Chociaż przejść bohaterów nie można brać całkiem na serio, to krajoznawcze i historyczne nawiązania są całkiem realistyczne. Akcja jest na tyle naciągana, że powieść należy zaliczyć do literatury młodzieżowej, jednak myślę, że i dorośli nie będą się nudzić.

Jest i caveat (albo bonus, jeśli spojrzeć inaczej). Ci, którym spodobają się „Poszukiwacze”, zapewne zechcą sięgnąć po drugą część dylogii: „Tajemnicę siódmej księgi”, również wydaną w ubiegłym roku. Dokończenie przygód głównych bohaterów – na innym terenie i o odmiennym charakterze – w mniejszym stopniu wpisuje się w samochodzikową konwencję; dlatego na razie nie dopisuję tej pozycji do listy.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2024-01-12, 10:59:50   

Kynokephalos napisał/a:
Poszukiwacze siódmej księgi” to lekka opowieść o dwójce młodych ludzi uwikłanych w rolę detektywów, w której to dziewczyna – atsrofizyczka z historycznym zacięciem – gra rolę Pana Samochodzika.

A niech to, a już puściłem zamówienie w EMPiK-u :/ Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem. Są obydwie części i sporo jeszcze innych pozycji pani Izabeli Szylko.
W każdym razie bardzo mnie zainteresowałeś Kyno tymi pozycjami. Pójdą w kolejnym zamówieniu.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2024-01-12, 22:18:17   

10. Max Czornyj – „Sekret skarbu”

Ostatnia pozycja raczej dla dzieci, niemniej jest tam i skarb i trochę wiedzy i poszukiwania w lochach ;-)

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Wysłany: 2024-01-13, 09:47:09   

Jestem zaskoczona obecnością ostatniego nazwiska na liście, w świetle niedawnych działań pana Czornyja :(

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2024-01-13, 09:48, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-13, 09:53:03   

Yvonne napisał/a:
Jestem zaskoczona ostatnim nazwiskiem na liście, w świetle jego niedawnych działań :(

To znaczy?
Jestem po prostu ciekaw Yvonne.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Wysłany: 2024-01-13, 09:56:02   

Chemas napisał/a:
Yvonne napisał/a:
Jestem zaskoczona ostatnim nazwiskiem na liście, w świetle jego niedawnych działań :(

To znaczy?
Jestem po prostu ciekaw Yvonne.

Było o tym bardzo głośno.
Dyskutowano wszędzie: na profilach innych autorów, na forach, nawet Muzeum Auschwitz zabrało głos w sprawie przywołując przy okazji liczne błędy.
Postawa pana Czornyja w całej tej sprawie skutecznie mnie od niego odrzuciła i wiem, że nigdy nie sięgnę po żadną jego książkę.
Chodzi o kontrowersyjna kampanię reklamową pana Czornyja, którą ja osobiście uważam za skandaliczną.

FB_IMG_1705136945154.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 81,34 KB

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2024-01-13, 12:07, w całości zmieniany 2 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-13, 14:14:53   

Doradzałbym odrobinę dystansu i spokoju.
Nie dajmy się zwariować.

Nie zdziwiłbym się gdyby cała ta sprawa była ustawką między obu dżentelmenami. Być może książka nie sprzedaje się najlepiej i trzeba było żeby zaistniała w mediach.
A nawet gdyby nie , to wyzwiska pana Jakuba Ćwieka pod adresem pana Maxa Czornyja czy Czornogo (tak trzeba by chyba odmieniać) są strzelaniem z armat do much. I dziwię się tylko, że tak poważna instytucja jak Muzeum Oświęcimskie dało się wypuścić i zabrało głos w tej sprawie.
M. zd. promowanie własnej książki i osoby w ten sposób jest być może niesmaczne, a niewykluczone, że nawet godne pogardy, zważywszy na temat zbrodni hitlerowskich. Tym bardziej, że zostało to przeprowadzone z chytrością i cwaniactwem kauzyperdy.
Gdyż jak doczytałem, pan M.C. jest ponoć adwokatem, a to wiele wyjaśnia. Np. różnice w obydwu zdjęciach. Trudno byłoby temu panu wytoczyć jakikolwiek zarzut z gatunku tych rozpatrywanych przez sądy.
Zawsze można tej książki tego autora nie czytać, a już na pewno nie kupować. Albo też nie czytać i nie kupować żadnych książek tego autora.
Ja na ten przykład coś tam spośród dzieł tego autora znalezionych gdzieś na półce w księgarni przejrzałem i byłem bardzo odległy od jakiegokolwiek zachwytu. Z różnych przyczyn. Ale to jest tylko moje zdanie.

Skoro jednak jakaś książka tego autora już została zgłoszona do konkursu, to powinna brać udział w konkursie i traktowana z takim samym obiektywizmem jak każda inna.
To, że jakiemuś panu Iksińskiemu śmierdzą skarpetki, nie oznacza automatycznie, że muszą mu śmierdzieć koszula i krawat.
Uważam, że zdjęcie tej pozycji z powodu tego zdjęcia byłoby reakcją nieadekwatną i histeryczną. To, że w naszych czasach one są normą - a w niektórych sprawach nawet obowiązującą normą ;-) - nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Książka pana M.C. powinna zostać potraktowana równie uczciwie jak każda inna.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-01-13, 23:23, w całości zmieniany 2 razy  

Mig 
Twórca

Wysłany: 2024-01-27, 11:33:43   

10. Max Czornyj – „Sekret skarbu”
11. Piotr Jezierski - "Uwolnić Aligatora"

Ostatnia książka miała swoją premierę pod koniec 2023 roku, więc łapie się na ten Konkurs.

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2024-01-28, 13:57:07   

Mig napisał/a:

Ostatnia książka miała swoją premierę pod koniec 2023 roku, więc łapie się na ten Konkurs.

Jak najbardziej się łapie :) . Z dopisaniem do listy czekaliśmy, aż będzie można ją otrzymać w wydaniu papierowym, ale oczywiście ma swoje miejsce na naszej liście.

Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2024-01-28, 13:57, w całości zmieniany 1 raz  

Mig 
Twórca

Wysłany: 2024-01-28, 14:13:25   

Teresa van Hagen napisał/a:
Mig napisał/a:

Jak najbardziej się łapie :) . Z dopisaniem do listy czekaliśmy, aż będzie można ją otrzymać w wydaniu papierowym, ale oczywiście ma swoje miejsce na naszej liście.

Już jest dostępna w wersji papierowej, czekam na egzemplarz od Autora. A że na pewno będzie dobra i ma szansę na wysoką notę w Konkursie, zgłosiłem w ciemno.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-01-28, 14:23:13   

Mig napisał/a:
Już jest dostępna w wersji papierowej, czekam na egzemplarz od Autora. A że na pewno będzie dobra i ma szansę na wysoką notę w Konkursie, zgłosiłem w ciemno.

Również czekam na książkę i także w ciemno bym zgłosił :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2024-02-16, 08:42:51   

Chyba najlepiej będzie jak tu wkleję to info:

Książka roku - głosowanie trwa
Kryminały, horrory, biografie, debiuty, powieści historyczne czy fantasy i wiele innych publikacji, reprezentujących różne gatunki literackie, walczy o tytuł Książki Roku 2023. Głosować można do końca lutego. Organizatorem plebiscytu jest Lubimyczytać.pl.

W 15 kategoriach zespół serwisu lubimyczytać.pl nominował 130 tytułów, 59 polskich i 74 zagranicznych autorów z 54 wydawnictw. O głosy czytelników walczyć będą m.in.: Jakub Małecki, Ken Follett, Camilla Läckberg, Remigiusz Mróz, Rebecca F. Kuang, Weronika Marczak, Rebecca Yarros, Elżbieta Cherezińska, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jakub Żulczyk i noblista Jon Fosse. Nominując publikacje do plebiscytu, pod uwagę brano m.in. popularność na rynku, wartość literacką i artystyczną, miejsce w zestawieniach czy zdobyte nagrody.

Oprócz tradycyjnych kategorii, które pojawiały się dotychczas, w tym roku organizatorzy wprowadzili dwie nowe: książkową - Romantasy (połączenia romansu i fantasy) oraz filmową - Ekranizacja. W przypadku tej drugiej nominowanych jest 10 filmów i seriali, które miały premierę w 2023 roku. Wśród nich są m.in.: "Chłopi", "Oppenheimer", "Znachor" czy "Informacja zwrotna". Podczas selekcji kandydatów do kategorii Ekranizacja zespół lubimyczytać.pl, pod czujnym okiem krytyka filmowego Tomasza Raczka, analizował nie tylko ich popularność i wartość artystyczną, ale też wierność książkom.

Głosować można do 29 lutego za pośrednictwem strony internetowej ./redir/lubimyczytac.pl/plebiscyt . Każdy czytelnik ma do dyspozycji 15 głosów, po jednym w danej kategorii. Aby wesprzeć wybraną książkę, dzieło filmowe lub osobę, należy kliknąć "głosuję" i postępować zgodnie z wyświetloną informacją. W każdej kategorii można zagłosować tylko raz.

./redir/lubimyczytac.pl/plebiscyt

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

GrzegAleks 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2024-03-16, 00:28:32   

"Honor złodzieja" Przemek Corso
Zdecydowanie najbardziej samochodzikowa książka 2023. Jest to książka nowa, acz trochę stara... "Znakomita seria przygodowa z Robertem Karczem powraca! No prawie powraca... "Honor złodzieja" to napisane od nowa i przerobione "Miasto złodziei". Ta dziwna zagrywka wynika z konieczności zmiany wydawcy, a co za tym idzie dotarcia z książką do nowych czytelników. Jest to swoisty spójnik łączący "Serię z mustangiem" z nową odsłoną."

„Schronisko, które przetrwało” to dobra powieść, ale klimatu samochodzika tam nie ma za grosz. Podobnie „Wałbrzych. Ściśle tajne”, gdzie można mówić o swoistym hołdzie dla Nienackiego, oraz nazwaniu jednego z bohaterów na cześć PS Tomaszem, ale to inny typ literatury.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2024-03-16, 07:56:40   

GrzegAleks napisał/a:
„Schronisko, które przetrwało” to dobra powieść, ale klimatu samochodzika tam nie ma za grosz. Podobnie „Wałbrzych. Ściśle tajne”, gdzie można mówić o swoistym hołdzie dla Nienackiego, oraz nazwaniu jednego z bohaterów na cześć PS Tomaszem, ale to inny typ literatury.

To prawda.
Mam podejrzenie, że z samochodzikowymi klimatami w naszej prozie współczesnej będzie coraz gorzej. Chyba należy trochę zmienić formułę konkursu...

Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku

Wysłany: 2024-03-17, 09:24:29   

GrzegAleks napisał/a:
Jest to książka nowa, acz trochę stara...

Lubię pisanie Przemka Corso (choć samego Roberta Karcza, jako człowieka, lubię trochę mniej), więc chętnie przeczytałem tę nową wersję. Ale odwróciłbym proporcje. Książka jest stara, acz trochę nowa. Jest napisana od nowa w tym znaczeniu, że autor przeredagował akapit po akapicie używając innych niż wcześniej sformułowań, dodając lub zmieniając pewne detale. Tekst jest teraz barwniejszy, myślę, że nastrój poszczególnych momentów został odmalowany bardziej wyraziście. Natomiast nie zmieniła się jej fabuła – przez co mam na myśli przebieg przygód, kolejność scen, sposób opisu odwiedzanych miejsc, listę bohaterów, ich cechy, charaktery i motywy.

Z istotnych różnic odnotowałem opis egipskich przejść bohatera (w oryginalnej wersji wspomnianych tylko jednym czy dwoma zdaniami), czyjś wiek, jakiś szczegół dotyczący wypożyczenia auta... Oczywiście mogło mi coś umknąć, bo – nawet przy nieodległej czasowo lekturze obu powieści – trzeba się skupiać, by wyłowić różnice. Choć nowa odsłona jest obiektywnie lepsza, to ślad na dłużej w pamięci obie pozostawiają taki sam.

Sądząc ze streszczenia, kolejna część cyklu – „Serce pustyni” – może być podobnego rodzaju przeróbką „Miasta z gliny”. Dlatego z większą ciekawością czekam na zapowiedziane „Miasto w wodzie”.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Odpowiedz do tematu