PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Słuchowisko z Bronisławem Pawlikiem w roli Tomasza!
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2023-07-21, 20:52:46   

Bóbr Mniejszy napisał/a:

Miło mi, ale... podziękowania należą się Chemasowi i Sowie, którzy grzebali i pierwszy z nich znalazł skarb z powrotem ;-) :564:

Ja tu tylko byłem zaskakiwany przez Was, to Chemas znalazł ten serwer, a potem link! :564:

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2023-07-21, 20:58:05   

Nikt nie chce zaszczytów przyjmować :p

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2023-07-21, 22:15:39   

Fascynuje mnie ta interpretacja...
Zaciągający Kuryłło — znalazłem kilka bajek na YT czytanych przez Jana Matyjaszkiewicza i mam wrażenie, że to jego naturalna mowa.

Chemas napisał/a:
Starzy dobrzy aktorzy z dobrą dykcją i tyle

To też, ale jaka wyobraźnia i skupienie przez cały czas. Oni nawet nie byli na planie filmowym, tylko w radio i każdy szczegół musieli sobie wyobrażać :zdziw:
Do tego ta muzyka i dźwięki. Podoba mi się ta staranność i dbałość o to, co dzisiaj jest do wykonania paroma kliknięciami...

Lolek 
Twórca
Grafik forumowy

Wysłany: 2023-07-21, 22:55:06   

Ale podczas słuchania ledwo zrozumiałem jedną trzecią.

aman 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2023-07-21, 23:06:56   

She napisał/a:
Przypomniały mi się czasy, kiedy na małym turystycznym radyjku słuchałam wieczorami różnych słuchowisk na dobranoc :)

Radio dzieciom :-)

19:30 1 PR

-----
AMaN

Bóbr Mniejszy 
Moderator

Wysłany: 2023-07-21, 23:12:33   

Lolek napisał/a:
Ale podczas słuchania ledwo zrozumiałem jedną trzecią.

Próbowałeś z książką? Narracja jest usunięta i dialogi poskracane, ale ogólnie to powinno pomóc.

Lolek 
Twórca
Grafik forumowy

Wysłany: 2023-07-21, 23:28:28   

Słuchałem tego rano. Ale kiedy teraz kilka razy pod rząd próbowałem wysłuchać niektórych dialogów, już coś zrozumiałem.

She 
Junior Adminka

Pomogła: 83 razy

Wysłany: 2023-07-22, 06:53:37   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
wyobraźnia i skupienie przez cały czas. Oni nawet nie byli na planie filmowym, tylko w radio i każdy szczegół musieli sobie wyobrażać
Do tego ta muzyka i dźwięki.

Te stare słuchowiska miały właśnie taki magiczny klimat. Wszystkie odgłosy tak realne, że naprawdę słuchało się tego jak zaczarowanym.

aman napisał/a:
Radio dzieciom :-)

19:30 1 PR

Chyba tak to leciało :D

Semel scriptum, decies lectum!
Ostatnio zmieniony przez She 2023-07-22, 06:54, w całości zmieniany 1 raz  

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-07-22, 07:21:27   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Lolek napisał/a:
Bóbr, dzięki.

Miło mi, ale... podziękowania należą się Chemasowi i Sowie, którzy grzebali i pierwszy z nich znalazł skarb z powrotem ;-) :564:

Dzięki temu możemu wrzucić bezpośredni link do słuchowiska: http://hostuje.net/file.p...55ccfa12413c00c

Gwoli przypomnienia:
"Księga strachów” (1973) – Teatr Klasyki dla Młodzieży
Premiera: 05.03.73
Autor: Zbigniew Nienacki
Reżyseria: Jerzy Markuszewski
Obsada: Bronisław Pawlik (pan Tomasz), Maciej Damięcki (Sokole Oko), Stefan Friedmann (Wiewiórka), Jan Matyjaszkiewicz (Jan Kuryłło), Eugenia Herman (Zenobia), Marta Lipińska (Hilda), Danuta Przesmycka (Kaśka), Saturnin Żórawski (Fryderyk Braun), Stanisław Jaśkiewicz (lekarz)

Dobra robota :564:
Świetnie się słucha. Może uda się jeszcze odszukać drugą część :)

I po upływie kilkudziesięciu minut, szukając kolejnego odcinka Olafa Popkiewicza, dla spokoju własnego sumienia wpisałem hasło "Księga Strachów słuchowisko" i .... znalazłem :D
Z youtube wykasowano i .... znowu się pojawiło do odsłuchania! :564:

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-10-04, 08:43, w całości zmieniany 7 razy  

Bóbr Mniejszy 
Moderator

Wysłany: 2023-07-22, 14:00:13   

Brawo Kozak :564: widać, że wieść się niesie :D

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-07-22, 14:05:04   

No proszę, kto szuka ten znajdzie :564:

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2023-07-22, 16:13:27   

Wygląda na to że autorem słuchowiska jest sam Nienacki, przynajmniej tak można interpretować opis słuchowiska, a że to jest rok 1973, to jest to bardzo prawdopodobne.
Ale w tej sytuacji trochę mnie dziwi, że połowa dorosłych bohaterów jest tu na "ty". U Nienackiego do samego końca serii Tomasz był zawsze na Pan/Pani ze wszystkimi (chyba tylko z Dowsonem był na "ty"). Choć teraz już nie pamiętam jak było z np. Bajeczką...
Co do zaciągania Kuryłły, to chyba reżyser zasugerował się kresowy nazwiskiem, tu akurat chyba z Wileńszczyzny i stąd ten akcent. Chyba niedokładnie przeczytał oryginał Księgi, albo tylko czytał scenariusz. :D

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-07-22, 16:14, w całości zmieniany 1 raz  

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-07-23, 09:01:52   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Brawo Kozak :564:

Dzięki :D
Cytat:
widać, że wieść się niesie :D

Brawo Bóbr :564:
Chemas napisał/a:
No proszę, kto szuka ten znajdzie :564:

... i nie błądzi :D
Szara Sowa napisał/a:

Ale w tej sytuacji trochę mnie dziwi, że połowa dorosłych bohaterów jest tu na "ty".

Też mnie to zdziwiło. Wszyscy są zrelaksowani, w dobrych humorach, jak grupa znajomych, która wyjechała na wspólne wakacje :)
Cytat:
Choć teraz już nie pamiętam jak było z np. Bajeczką...

Tomasz dopiero pozwolił sobie zwrócić do niej na "Ty", kiedy razem wypłynęli w rejs po mazurskich jeziorach ... ;-)
Roześmiałem się.
- W porządku, Bajeczko. Mam nadzieję, Że nie czeka nas już żadna przygoda.

Cytat:
Co do zaciągania Kuryłły, to chyba reżyser zasugerował się kresowy nazwiskiem, tu akurat chyba z Wileńszczyzny i stąd ten akcent. Chyba niedokładnie przeczytał oryginał Księgi, albo tylko czytał scenariusz. :D

Coś jest narzeczy. We Wrocławiu po wojnie zamieszkało bardzo wielu Kresowiaków. Może "ktoś" polecił wtrącić taki szczególik do scenariusza? Ja osobiście wolę przedwojennego detektywa z Łodzi.
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2023-07-23, 09:24, w całości zmieniany 2 razy  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-07-23, 10:02:32   

Szara Sowa napisał/a:
Ale w tej sytuacji trochę mnie dziwi, że połowa dorosłych bohaterów jest tu na "ty". U Nienackiego do samego końca serii Tomasz był zawsze na Pan/Pani ze wszystkimi

Zgadza się, już wcześniej pisałem, że zaskakujące jest dla mnie mówienie per Tomasz przez Hildę, Zenobię, chyba też Kuryłłę. Harcerze oczywiście per Pan Tomasz, ale również doktor. Zmiany Mistrza na potrzeby słuchowiska. Okazuje się, że lubił zmiany. :) Chociaż dla mnie to brzmi trochę dziwnie, przyzwyczaiłem się do per Pan Tomasz. Chociaż jak wiadomo nie z każdym bohaterem książek tak było. Batura, jako dawny kolega ze studiów zawsze mówił Tomasz, ale też Karen w dalszej części PSiT itp.
Jeśli chodzi o per Tomasz, to jest to jak zauważyłem stopniowe przechodzenie na "Ty". Przynajmniej w przypadku Hildy. Na początku jest per Pan Pani, a później Tomaszu. :)

Szara Sowa napisał/a:
Choć teraz już nie pamiętam jak było z np. Bajeczką...

Sprawdziłem w ZR tylko Templer mówił per ty do Tomasza, Bajeczka do końca Panie Tomaszu :)

Swoją drogą można zrobić ciekawą analizę pod tym kątem, :)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2023-07-23, 21:14:53   

W tym słuchowisku brak chyba zakończenia, skoro księga strachów “nie była jeszcze odnaleziona”? Czyżby Nienacki sam tak to wykombinował, by zachęcić słuchaczy do kupna książki?

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-07-23, 21:24:36   

John Dee napisał/a:
W tym słuchowisku brak chyba zakończenia, skoro księga strachów “nie była jeszcze odnaleziona”? Czyżby Nienacki sam tak to wykombinował, by zachęcić słuchaczy do kupna książki?

Bo to część pierwsza słuchowiska, drugiej jak na razie nikt nie znalazł. :)

benasek 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2023-07-23, 21:53:18   

Ogromne dzięki dobrzy ludzie ... To się słucha.

Ściągnąłem sobie na wieki ...

Bonifacy 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2023-07-24, 01:13:32   

Mam wrażenie, że dla osoby, która nie czytała powieści, to słuchowisko jest zupełnie niezrozumiałe. To jakby pojedyncze sceny z "Księgi strachów".

Bóbr Mniejszy 
Moderator

Wysłany: 2023-07-24, 04:31:29   

Bonifacy napisał/a:
Mam wrażenie, że dla osoby, która nie czytała powieści, to słuchowisko jest zupełnie niezrozumiałe. To jakby pojedyncze sceny z "Księgi strachów".

Też to zaraz zauważyłem i próbowałem się wczuć w kogoś, kto nie czytał książki. Nie wiem co o tym myśleć, coś pamiętam, że te słuchowiska tak wtedy wyglądały. Zauważ, że jest trochę sugestii w samym tekście, np.: "Fryderyku, ty wjeżdżasz samochodem do jeziora!" A w czasach, gdy nie każdy miał jeszcze telewizor, na pewno wyobraźnia działała lepiej.
Mnie zastanawia co innego. Jeżeli przez te 27 minut "opędzono" 2/3 książki, to dlaczego brakuje tego małego fragmenciku na początku? I czy na pewno powstała druga część...?

Bonifacy 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2023-07-24, 13:10:03   

Nie miałem problemu z wyobrażaniem sobie scen w słuchowisku - chodziło mi o brak kluczowych informacji - nie wiadomo, kim są bohaterowie, co robią, nie ma żadnego zawiązania akcji. Trudno uchwycić związki pomiędzy kolejnymi scenami.

Powiedziałbym, że to nie kompletne słuchowisko a tylko posklejane wycinki większej całości.

Odpowiedz do tematu