PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2023-07-13, 10:11
Mateusz Janicki - wywiad
Autor Wiadomość
She 
Junior AdminkaPomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19780
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2023-07-13, 07:59:09   Mateusz Janicki - wywiad

Wywiad z Mateuszem Janickim - filmowym Panem Samochodzikiem z ekranizacji Netflix

Uwaga: wywiad zawiera pewne informacji na temat fabuły filmu, więc czytelnik sam powinien osądzić, czy najpierw chce przeczytać wywiad, czy też obejrzeć film!
Wywiad powstał przed premierą filmu.Forum Miłośników Pana Samochodzika: Dzień dobry Panie Mateuszu, dziękujemy że znalazł Pan czas na wywiad dla naszego Forum.

Mateusz Janicki: Dzień dobry. Nie ukrywam, że wywiadu dla waszego Forum boję się najbardziej... ( śmiech). Nie mam wprawy, aby z takimi wybitnymi specjalistami rozmawiać!

Nie ma się czego bać! (śmiech) No to zaczynamy.

1. Z przecieków medialnych dotarło do nas, że jest Pan wielbicielem książkowego Pana Samochodzika, czy to jest prawda?


„Wielbiciel” to za mocne słowo, natomiast jestem na pewno człowiekiem, który pamięta Pana Samochodzika z dzieciństwa. Właściwie to trzy książki, które towarzyszyły mi na wakacjach, kiedy miałem te 10, 12 czy 13 lat. Były to: „Tajemnica tajemnic”, „Wyspa Złoczyńców” i „Templariusze”.
Jak zacząłem ponownie czytać Pana Samochodzika, przy okazji pracy nad rolą odkryłem jaki niesamowity i jak szeroki jest świat Pana Samochodzika. Nie chodzi mi tylko o powieści Nienackiego i ekranizacje, ale też książki uznawane za kontynuacje, czy opowiadania pisane przez fanów. Państwa Forum, nie ukrywam, było jednym ze źródeł wiedzy na ten temat. Zresztą Forum było dla części twórców filmu pewnym punktem odniesienia.Cieszy nas to bardzo!
2. Wspomniał Pan o "Tajemnicy tajemnic", "Templariuszach" i „Wyspie Złoczyńców”. Która z tych części podobała się Panu najbardziej?


Chyba najbardziej podobała mi się „Tajemnica Tajemnic”, bo mam jakiś sentyment do wątku Rabina Loewe i Golema. Zwłaszcza, że wykorzystuje, jakkolwiek to dziwnie nie zabrzmi, autentyczne legendy, które wiążą się z Pragą, Golemem i Rabinem Loewe. Z kolei „Templariusze” byli dla mnie ważną książką, bo była jedną z pierwszych przeczytanych świadomie. Obok książek o Tomku Wilmowskim, powieści Tolkiena, to „Templariusze” byli dla mnie wejściem w świat literatury czytanej dla przyjemności; nie dlatego, że pani w szkole kazała, tylko dlatego, że chciałem.

3. Czy trudno było uzyskać rolę Tomasza? Czy odbył się zacięty casting, czy też z góry został Pan wytypowany przez reżysera?

Casting robiła Nadia Lebik, reżyserka obsady, która na pierwszym etapie proponuje producentom i reżyserowi aktorów odpowiednich do danej roli. Dalsze decyzje pozostają już po ich stronie. Kolejnym etapem był już casting na żywo, w którym wziąłem udział.

4.Wielu forumowiczów ocenia, że bardzo Pan pasuje do tej roli, z uwagi na zgodność z opisem książkowym. Czy nie obawiał się Pan stanąć w wirtualne szranki ze Stanisławem Mikulskim, Panem Samochodzikiem z serialu z lat 70-tych, który zagrał w (dla wielu) kultowej ekranizacji?

Bardzo cieszę się z tych opinii i mam nadzieję, że po obejrzeniu filmu forumowicze nie zmienią zdania. Jeżeli chodzi o porównywanie się do Mikulskiego - na początku w ogóle o tym nie myślałem.
Przypomniała mi się taka anegdota, jak jechałem na plan filmowy z taksówkarzem, który nie wiedział, że jestem aktorem. Wiedział jedynie, że jedziemy na plan zdjęciowy “Pana Samochodzika”. W pewnym momencie zapytał mnie, czy wiem, kto tam gra, na co zgodnie z prawdą odpowiedziałem tak, ale nie mogę o tym opowiadać. Po chwili rozmowy kierowca dodał: „Żebrowski! On mógłby zagrać Pana Samochodzika!”. A na końcu, gdy już wychodziłem z taksówki, mówi do mnie: „Ale wie pan, Szykulskiej to żadna nie zastąpi!”.
Więc oczywiście, zdaję sobie sprawę, że dla części widowni będzie to jakiś punkt odniesienia. Sam doskonale pamiętam jak w wakacje oglądałem ten serial. Natomiast o konkurowaniu z Mikulskim w ogóle nie było mowy. Stanisław Mikulski był świetnym aktorem, zapisał się w historii polskiego kina wspaniałymi rolami, również Pana Samochodzika. Serial z 1971 roku do dzisiaj pozostaje kultowy i mam wrażenie, że mało się zestarzał. Nie przeszkadza nawet to że jest czarno-biały. Natomiast gdy dostałem rolę, mogłem być jedynie wdzięczny za okazane mi zaufanie. Jedyne co cisnęło mi się na usta to: „Dziękuję bardzo. Kiedy zaczynamy?”. A ostatecznie mierzyłem się z postacią Pana Samochodzika zapisaną w scenariuszu Bartosza Sztybora.5. Czy reżyser pozostawił Panu dużo swobody w kreowaniu postaci, czy przyszedł ze ściśle dopracowanym pomysłem? Czy były jakieś cechy, które Pan celowo dodał od siebie?

Bardzo szybko złapaliśmy z reżyserem, Antkiem Nykowskim świetny kontakt. To była fenomenalna współpraca „reżyser-aktor”. Naszym rozmowom o postaci towarzyszyła często Asia Stępień, asystentka reżysera i w trójkę działało nam się naprawdę dobrze, no i miałem wspaniałych partnerów z moją profesorką Anną Dymną na czele. Na planie mieliśmy sporo trudnych, czasochłonnych scen dlatego tak ważne było to co wypracowaliśmy przed zdjęciami. Antek, jeszcze przed rozpoczęciem prób przygotował dla wszystkich głównych postaci tak zwane „backstory” czyli ich historie poprzedzające wydarzenia w filmie, wydarzenia, które ich uformowały. W książkach mało wiemy o historii pana Tomasza, nie dowiadujemy się kim był pan Tomasz jak miał 15, 16 lat, kim byli jego rodzice. Miedzy innymi Antek założył, że tak jak Sokole Oko, Pan Tomasz wychowywał się bez rodziców. Dzięki temu relacja tych dwóch postaci jest wyjątkowa. Możemy między innymi zaobserwować ją w scenie wspólnego picia kakao czy awantury na komisariacie. Chcieliśmy też pokazać przemianę Pana Tomasza, który w pierwszych scenach jest osobą zadufaną w sobie, który chce, aby wszystkie reflektory były skierowane na niego. Z biegiem czasu przestaje traktować wszystkich z góry. Staraliśmy się żeby nasz film nie był tylko opowieścią o przygodzie, ale też o przyjaźni i rodzących się relacjach.6. Z informacji wychwyconych w internecie oraz z samej ekranizacji można się dowiedzieć, że film kręcono m.in. w podziemnych tunelach w okolicy Wałbrzycha, w Malborku oraz na Łotwie. Czy zapamiętał Pan jeszcze inne ciekawe plany filmowe? Domyślamy się, że filmowy Miłkokuk niekoniecznie leżał na Suwalszczyźnie? A Kortumowo wygląda na jeden z dolnośląskich zamków?

Kortumowo zagrały ruiny zamku Gryf w Proszówce, na Dolnym Śląsku. I to ten rejon był moim „odkryciem”. Mimo tego, że większość wakacji spędzam w Polsce, w górach, nad morzem czy w Borach Tucholskich to jakoś nigdy nie trafiłem na Dolny Śląsk. Oprócz Wrocławia, Opola, czy Wałbrzycha, nie znałem Dolnego Śląska. Po pracy nad filmem jestem nim oczarowany! Dolny Śląsk odbieram tak, jakbym odkrył nową krainę, to jest Polska, której nie znałem. To nie są te pagórki małopolskie, to nie są te wsie podlaskie. Jest to kolejny koloryt Polski z zamkami, z kompleksem Riese, który ze swoją straszną historią jest fascynujący. Jako narciarz muszę też trafić kiedyś zimą do Świeradowa. W ogóle cały Dolny Śląsk mnie urzekł i poznawanie go było dużą przyjemnością.
W Malborku kiedyś byłem, ale tym razem miałem okazję spacerowania po Malborku w miejscach, do których zwiedzający nie zawsze mogą dotrzeć. Zresztą właściwie wszędzie, gdzie się pojawialiśmy, spotykaliśmy się z dużą życzliwością. No bo to niby tajemnica, nie można było opowiadać o produkcji, ale przecież ludzie i tak przyglądali się naszej pracy.
Do Rygi sprowadziła nas technologia. To był mój pierwszy pobyt na Łotwie. Lipawa czy sama Ryga są pięknymi miastami z bardzo ciekawą historią. Lipawa była wielką bazą wojskową, a dziś jest pięknym kurortem z pięknymi plażami, a Ryga, tak jak Szczecin jest miastem portowym, które jednak nie leży nad samym morzem. Mieliśmy też zdjęcia w skansenie pod Rygą, który odgrywał Miłkokuk. Jednak głównym powodem tego wyjazdu był ekran ledowy, który jest coraz częściej stosowany przy produkcjach. Dzięki niemu unikamy „blue boxa” czy „greenscreena”, który potem musi zostać przerobiony komputerowo, ale gramy na gotowym tle, który jest wyświetlane na gigantycznym ekranie, tworząc dodatkowo trójwymiarowy efekt. To właśnie w Rydze znajduje się jeden z większych w Europie. Ciekawie było poznać te wszystkie nowe dla mnie miejsca.

7. Jak się Pan odnalazł w scenach walki, bijatyk, pogoni? Bo raczej nie miał Pan w swoim dorobku filmowym za dużo takich scen?

To prawda, nie miałem, chociaż bardzo lubię takie sceny (śmiech). Filmem, który mi dał bardzo dużo frajdy w przygotowywaniu technicznym, była telewizyjna produkcja pt. „Marusarz”. Mogłem połączyć moją pasję, jaką jest narciarstwo z pracą i pojeździć na starych, drewnianych nartach.
W „Templariuszach” miałem sceny walk, do których z kaskaderami, bardzo się solidnie przygotowywaliśmy. Robert Brzeziński, jeden z kaskaderów Stunt Service, poświęcił mi bardzo dużo czasu. Widząc jak „wkręcam” się w te treningi, podnosił mi poprzeczkę. Dla mnie była to wielka przyjemność.
Chyba wszystkie osoby aktorskie, bo i Marysia (Dębska) i Sandra (Drzymalska), i Jacek (Beler) miały radość z tego grania, tych właśnie „akcyjnych” fragmentów. To jest zawsze ciekawe: efekty, kostium i właśnie sceny kaskaderskie. Myślę, że większość aktorów to po prostu lubi, bo to jest jakieś przetestowanie się w nowym zadaniu.8. Czy widowiskowe ujęcie nurkowania w Bałtyku było rzeczywiście kręcone w morzu czy w jakimś basenie, w atelier?

W Bałtyku! W październiku!

Naprawdę?!

Naprawdę. Nie wiem, czy nie zdradzam za dużo, ale samochód był zrobiony tak, że jeździł, a potem musiał zostać dostosowany do tego, żeby pływać. Więc ze względów produkcyjnych musieliśmy przesunąć pływanie na ostatnie dni zdjęciowe i dokładnie tak było. Zaczęliśmy zdjęcia w sierpniu, a do Bałtyku wskakiwałem w październiku.
Przyznam się, bo nie będę tu strugał bohatera, że pod kostiumem miałem „piankę”, ale i tak było to dość ciekawe przeżycie. Akurat była niezła pogoda i na szczęście nie było potwornie zimno. Dziewczyny od kostiumów i od charakteryzacji czekały w gotowości z ręcznikami, czekał nagrzany autobus. Ekipa się mną profesjonalnie zaopiekowała, więc tak źle nie było i dobrze to wspominam.9. Wspomniał Pan o wehikule, że rzeczywiście pływał. A jaki miał silnik? Jak się go prowadziło?

Jak wiadomo, to jest karoseria z dużego Fiata z nosem Ursusa. Jest położona na Nissanie Frontierze. Rozkład osi musiał zostać zmieniony, bo jednak szerokość samochodu Nissan Frontier jest inna niż dużego Fiata. Nie mógłby być dopuszczony do ruchu, ale był normalnie jeżdżącym samochodem. Kiedy go testowaliśmy, to z wielką frajdą jeździliśmy po wydmach pod Warszawą. Miał napęd na 4 koła i był bardzo sprawnym samochodem. Były też takie plany, żeby zrobić z niego stuprocentową amfibię, czyli żeby mógł od razu, z marszu pływać, ale ze względów produkcyjnych zdecydowano się, że jednak do samego pływania będzie przerabiany.
Fantastyczny był człowiek, który go przygotował. Miał z tego tak wielką przyjemność, jak takie dorosłe dziecko, szczęśliwe, że nagle może skonstruować samochód swojego dzieciństwa. Dużą radością i przyjemnością była praca z tym samochodem, który zresztą też jest jednym z bohaterów tej opowieści, bo ma własny stosunek do tego, co się dzieje.10. W filmie pojawia się sugestia, że następną w kolejności ekranizacją może być „Tajemnica tajemnic”, czy to prawda? I jeszcze przy okazji mała uwaga – dowiadujemy się z filmu, że pan Dohnal z Pragi, jeden z głównych bohaterów „Tajemnicy tajemnic” nie żyje. Jak scenarzysta z tego wybrnie?

Sam jestem ciekaw, jak Bartek z tego wybrnie i mam wielką nadzieję, że przygoda z Panem Samochodzikiem będzie trwać nadal.

11. Czy chciałby Pan jeszcze zagrać Tomasza? Czy były rozmowy na ten temat?

Miałem wielką przyjemność wchodząc i tworząc świat „Pana Samochodzika”. Zawsze jest tak, że kiedy jest jakaś fajna rola, to po prostu przyjemnie się ją kontynuuje. Ja tego mojego Tomasza już polubiłem. Rozumiem go, podoba mi się, że nie jest postacią jednowymiarową. Że ma swoje kompleksy, problemy, jakieś przywary, które nie czynią z niego takiego plakatowego bohatera. Więc, jeżeli tylko będzie taka okazja, jeżeli tylko będę mógł spotkać się z postacią Tomasza, to będę bardzo wdzięczny i będę się bardzo cieszył. A czy w ogóle będzie nowa ekranizacja? Czas pokaże.12. Z których dotychczasowych ról scenicznych czy filmowych jest Pan najbardziej zadowolony?

No, z Tomasza (śmiech). Bardzo mi się dobrze tworzyło jego postać. Wszystko, co robię, staram się robić jak najlepiej. Wielką frajdę i gigantyczną przyjemność sprawiła mi praca na planie „Stulecia Winnych” - wykreowania tam postaci, no co najmniej nieoczywistej. Miałem okazję, żeby z małego oszusta zrobić odrażającego faceta. Karol Doster z serialu „Drogi wolności” to też taka postać niejednoznaczna. Cały czas coś się też dzieje u mnie w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Jestem w takim momencie, że po prostu lubię swój zawód.13. W jakich nowych produkcjach będzie można Pana zobaczyć w najbliższym czasie w telewizji, w kinie lub w internecie?

Zapraszam serdecznie do Krakowa, do Teatru im. Słowackiego i na pokazy grupy Impro Krk. Jestem cały czas i „leczę” w Leśnej Górze (dop. - chodzi oczywiście o serial „Na dobre i na złe”). Zaraz na jesieni w kinach pojawi się film „Uwierz w Mikołaja”. W ciągu tych wakacji będę jeszcze pracował przy dwóch produkcjach, ale nie mogę jeszcze o nich mówić.

Z naszej strony to tyle, bardzo dziękujemy za ciekawy wywiad!

Również bardzo dziękuję za ciekawą rozmowę. Na zakończenie od siebie jeszcze dodam, że bardzo chciałbym, aby fani Samochodzika po obejrzeniu filmu uznali, że zarówno Nienacki jak i sam Pan Tomasz zostali w tej produkcji uszanowani. Jest to inna historia, ale staraliśmy się zachować „samochodzikowego” ducha i jest parę elementów, które bezpośrednio nawiązują do książki i do filmu.

Oby tak było. Jeszcze raz dziękujemy za wywiad!

Zdjęcia: Netflix


DYSKUSJA DOTYCZĄCA FILMU!
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznejPomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6550
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-07-13, 15:56:44   

Ciekawa rozmowa. Ja również (choć nie wiem dlaczego! :D ) chciałbym, aby powstał nowy film. Niekoniecznie z Netflixem...
Pan Janicki rzeczywiście nadaje się do tej roli, mimo że Tomasz był wręcz chudy i miał grube okulary. Film rządzi się swoimi prawami i tak jest OK. Mam też nadzieję, że aktor zaloguje się incognito na forum i coś ciekawego nam dopisze ;-)
Co do wehikułu, to skłonny byłem przypuszczać, że były dwa, bo od razu zauważyłem, że nie ma w filmie momentu, w którym wehikuł zaczyna płynąć, tylko od razu płynie. No i wzorem serialu Drapelli, niektóre sceny pływania były dokręcane jesienią ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 154 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 49035
Skąd: Poznań

Wysłany: 2023-07-13, 16:18:04   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Mam też nadzieję, że aktor zaloguje się incognito na forum i coś ciekawego nam dopisze


A może już jest zarejestrowany...
W sumie mogliśmy się o to spytać. :)
Dla mnie najbardziej pocieszające jest to, że w potencjalnie nowej ekranizacji, Tomasz nie musiałby już przechodzić przemiany od aroganta do sympatycznego. A więc i wymowa ogólna filmu byłaby zapewne bardziej pozytywna dla fanów kanonu. A może i twórcy wsłuchaliby się bardziej w odgłosy krytyków (fanów) i zmieniliby co nieco w potencjalnym scenariuszu? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznejPomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6550
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-07-13, 17:48:51   

No właśnie, miejmy nadzieję, że będzie następny raz i będzie lepiej.
A przy okazji, gratulacje dla She za przeprowadzony wywiad! :564:
_________________
Drużyna 2

 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 154 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 49035
Skąd: Poznań

Wysłany: 2023-07-13, 17:58:25   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
A przy okazji, gratulacje dla She za przeprowadzony wywiad!


I zapomoga się należy! :564:
Chociaż nie wiem czy jej nie wystarczy to, że miała okazję porozmawiać ze swoim ulubionym aktorem. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 71 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11615
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-07-13, 18:12:04   

Kurde, zdjęcie nad pytaniem 12. Już wiem kto mi zarąbał skórzaną kurtkę, koniec podstawówki/początek LO
_________________
Z 24
 
 
She 
Junior AdminkaPomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19780
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2023-07-13, 18:20:54   

Szara Sowa napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
A przy okazji, gratulacje dla She za przeprowadzony wywiad!


I zapomoga się należy! :564:
Chociaż nie wiem czy jej nie wystarczy to, że miała okazję porozmawiać ze swoim ulubionym aktorem. :)


Dziękuję za zapomogę i możliwość porozmawiania z panem Mateuszem. Nie rozczarował mnie, bardzo sympatyczny człowiek :D
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 46 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12696
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-07-13, 18:29:17   

Gratuluję wywiadu :564:
Jaki film jest taki jest, ale Pan Janicki prezentuje się bardzo sympatycznie. :564:
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznejPomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6550
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-07-13, 20:01:16   

Szara Sowa napisał/a:
I zapomoga się należy! :564:

To jeszcze do tamtej pory nie kliknąłeś? Jakbym wiedział, to ja bym to zrobił :D

Szara Sowa napisał/a:
Chociaż nie wiem czy jej nie wystarczy to, że miała okazję porozmawiać ze swoim ulubionym aktorem. :)

Właśnie, czy ktoś na forum typował Mateusza Janickiego do tej roli, wiele miesięcy temu? ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 46 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12696
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-07-13, 21:02:14   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Właśnie, czy ktoś na forum typował Mateusza Janickiego do tej roli, wiele miesięcy temu? ;-)


Nie, raczej nie, ale w tym momencie stało się jasne, że to Mateusz będzie grał główną rolę:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=528949#528949

Ale może coś nie sprawdziłem dokładnie.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcusPomógł: 129 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14418
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2023-07-13, 22:33:56   

Bardzo ciekawy wywiad. Cieszy mnie to, że pan Janicki tak inteligentnie i kompetentnie opowiada o produkcji filmu. Wywiad spowodował, że złość i rozczarowanie, jakie odczuwałem wczoraj po obejrzeniu filmu, już mi trochę przeszły.
Dodam, że Mateusz Janicki spodobał mi się w roli pana Samochodzika - zagrał z polotem; ma bez wątpienia wielki talent. Jest moim zdaniem jednym z trzech ludzi współpracujących przy tym filmie, którzy wywiązali się ze swojego zadania bez zarzutu: on, Maria Dębska i kamerzysta. Chapeau. Reszta - szkoda gadać.

Wracając do wywiadu. Anegdota z taksówkarzem bardzo mnie rozbawiła. Ma rację co do Szykulskiej, ale ta uwaga o Żebrowskim - co za gafa. Trzeba było taksówkarza zapytać, czy oglądał kiedyś “Krótki film o zabijaniu”… :diabelek:

“ekran ledowy … To właśnie w Rydze znajduje się jeden z większych w Europie” - ciekawa informacja techniczna. Przypuszczam zatem, że dużo filmowców często jedzie do Rygi… :okulary:

Dziękuję panu Mateuszowi za udzielenie nam wywiadu. She - dobra robota. :564:
 
 
GrzegAleks 
Czytał Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2015
Posty: 74
Skąd: Polska
Wysłany: 2023-07-13, 23:02:48   

Na pewno w wywiadzie ciekawe są kulisy powstawania filmu, a aktor sprawia sympatyczne wrażenie. Niestety reszta to jednak bzdury. Jak można utrzymywać, że czytało się książki, że twórcy śledzili forum, że jest zadowolony z postaci - przecież postać, którą stworzyli nie ma NIC wspólnego z Tomaszem NN, cały film nie ma. To brzmi jak opowieści szołranerki od Wiedźmina tego samego serwisu - "tak książki są super, tak czytałam, tak będzie dużo z książek"... Później odpalasz serial i nic nie pasuje, a to co jest z książek jest tak przedstawione, że w 110% świadczy o tym, że książek nie czytała lub nie zrozumiała.

Jeżeli She faktycznie nie widziała filmu przed premierą, to nie mam pretensji o pytanie. Mam jednak nadzieję, że ktoś z twórców serialu da się jeszcze namówić na wywiad dla forum i będzie to rozmowa adekwatna do ocen filmu przez forumowiczów.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-07-14, 07:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofankaPomogła: 170 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32687
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-07-14, 02:40:55   

Mateusz Janicki napisał/a:
głównym powodem tego wyjazdu był ekran ledowy, który jest coraz częściej stosowany przy produkcjach. Dzięki niemu unikamy „blue boxa” czy „greenscreena”, który potem musi zostać przerobiony komputerowo, ale gramy na gotowym tle, który jest wyświetlane na gigantycznym ekranie, tworząc dodatkowo trójwymiarowy efekt.

A to sprytne! Nie wiedziałam o takiej metodzie. Na temat filmu mam słabą opinię, ale kulisy kręcenia ciekawe. Podziękowania dla She, że ten wywiad ogarnęła i dla Pana Mateusza, że się nie bał porozmawiać z ultrasami ;-) mając świadomość, jaki prawdopodobnie będzie odbiór tej produkcji.
_________________
Drużyna 5

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznejPomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6550
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-07-14, 03:30:33   

GrzegAleks napisał/a:
przecież postać, którą stworzyli nie ma NIC wspólnego z Tomaszem NN

Jednak trochę ma. Chroniczna niechęć do pracy w parze, lub zespole, okazjonalna gburowatość, tak wobec kobiet, jak i harcerzy. W książkach zdarzało się, że jego wypowiedziom towarzyszyła narracja: "burknąłem (niechętnie)". W filmie zrobili z tego "przemianę duchową bohatera" i dla mnie to jest jedna z ciekawszych cech tego filmu.
_________________
Drużyna 2

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznejPomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6550
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-07-14, 06:03:47   

John Dee napisał/a:
ale ta uwaga o Żebrowskim - co za gafa. Trzeba było taksówkarza zapytać, czy oglądał kiedyś “Krótki film o zabijaniu”… :diabelek:

Chodzi Ci o to, że Mirosław Baka bywał mylony z Żebrowskim?

John Dee napisał/a:
Przypuszczam zatem, że dużo filmowców często jedzie do Rygi… :okulary:

Ale chyba nie zakładasz, że dzisiaj piją tyle, co w czasach "Krótkiego filmu..."? :D
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2023-07-14, 06:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rok z Bagien 
Czytał SamochodzikaPomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 53
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-07-14, 07:30:28   

IMO Mateusz Janicki ma fenomenalny głos i dykcję.
Nie trzeba z nadstawionym uchem słuchać, co aktor powiedział, głos i jego modulacja natychmiast są rozpoznawalne. A przy tym barwa głosu jest taka...hm....wciągająca. ;-)

Za to duży szacun. :564:
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 40 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7463
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2023-07-14, 09:14:47   

Świetny wywiad! Brawo She :564: Masz dziennikarski talent :564:
A więc wehikuł pływał, ale po przeróbce. Nie zmienia to faktu, że jest fajnym samochodzikiem. Szkoda jedynie, że zagrał w beznadziejnym filmie.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2023-07-14, 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Moore 
Stały bywalec forumDołączył: 09 Maj 2013
Posty: 303
Skąd: z kątowni
Wysłany: 2023-07-14, 09:24:52   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
John Dee napisał/a:
ale ta uwaga o Żebrowskim - co za gafa. Trzeba było taksówkarza zapytać, czy oglądał kiedyś “Krótki film o zabijaniu”… :diabelek:

Chodzi Ci o to, że Mirosław Baka bywał mylony z Żebrowskim?


Kiedyś mylili Gajosa z Gołasem.
Gajos miał nawet skecz:
- Jechałem pociągiem i pewna pani wzięła mnie za Gołasa.
- I długo cię tak trzymała?
_________________
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2016 i 2017 r.
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowejPomógł: 46 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 12696
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-07-14, 10:05:19   

Kozak napisał/a:
Nie zmienia to faktu, że jest fajnym samochodzikiem. Szkoda jedynie, że zagrał w beznadziejnym filmie.


Co racja, to racja. Zawsze twierdziłem, że Mateusz Janicki pasuje jak ulał na Tomasza i że ma duży talent aktorski, który został zmarnowany. Na pewno będę śledził karierę aktorską, a gdybym mieszkał w mieście z teatrem, pewnie wybrałbym się na jakiś spektakl z jego udziałem. Na pewno talent, do tego super odpowiadał na pytania, które swoją drogą też były doskonałe.

Brawo She :564:
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2023-07-14, 10:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
She 
Junior AdminkaPomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19780
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2023-07-14, 10:20:13   

Pytania były ukladane przez kilka osób, ja tylko miałam przyjemność przeprowadzenia tej rozmowy.
Na żywo pan Janicki ma równie urzekający głos :579: i (powtórzę) jest bardzo sympatycznym rozmówcą.
Tak, widziałam film przed wywiadem i nie wstydzę się tego ;-)
Pisałam już w innym miejscu - nie nastawiałam się na obejrzenie ekranizacji, a na przygodowy film, więc u mnie rozczarowanie nie było tak duże.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 1,45 sekundy. Zapytań do SQL: 15