PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
AI
Autor Wiadomość
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2023-04-21, 21:39:42   AI

Nie będę ściemniał, zainspirowałem się pewnym tekstem naszego forowicza na innym forum.

Temat jest bardzo ważny, a chodzi o wpływ tego nowego wynalazku cybernetycznego na nasze życie i w ogóle odbiór informacji, która do nas dociera z każdej strony. Natłok jej jest taki, że nie zawsze możemy dobrze zweryfikować zawartość.

Na pewnym forum filmowym spotkałem się z (sic!) recenzją, która w pewnym stopniu została zbudowana na tym co wypluła AI.
Specjalnie piszę wypluła, ponieważ tekst ten nie miał nic wspólnego z recenzją krytyka filmowego i z jego osobistymi wrażeniami i odczuciami.

Wstrzymywałem się jednak z tym wątkiem, ale jak dzisiaj usłyszałem w mediach, że podobno (to "podobno" jest bardzo ważne, ponieważ ja do końca nie wiem...) wywiad z Schumacherem, który wraca (podobno) do zdrowia, był wygenerowany przez AI.

Ciekaw jestem waszego zdania na ten temat.

Dla mnie to miażdżące jest.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2023-04-21, 21:48, w całości zmieniany 1 raz  

Bonifacy 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2023-04-21, 23:22:14   

Obstawiam, że za dwa-trzy lata będziemy mogli zażyczyć sobie nową powieść o PS, wedle zadanych motywów, zachowującą nie do odróżnienia styl Nienackiego.

Za trzy-cztery lata - film, ze wskazaną obsadą, wedle naszego scenariusza (albo zrobionego przez AI), nie do odróżnienia od klasycznej produkcji. No, chyba że wystarczy nam podmiana w ekranizacji "Templariuszy" Mikulskiego na Brada Pitta. To pewnie wcześniej.

Ogólnie - AI coraz częściej zdaje test Turinga a jej wizje stają się nieodróżnialne od rzeczywistości. Pojęcie "oryginalnego" utworu w sztuce będzie trzeba przedefiniować. W prawodawstwie - cyfrowy zapis przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie dowodowe. W nauce - niesamowite możliwości w zakresie metaanalizy ale i tworzenia humbugów.

Problem identyfikacji "I'm not a robot" dotknie wszystkich form komunikacji poza kontaktem twarzą w twarz "w realu" (do czasu skonstruowania dostatecznie realistycznych androidów).
A na forach i serwisach społecznościowych będą gadać ze sobą boty.

Mnie osobiście to nie szokuje. No, ale przeczytałem dość utworów SF, żeby być przygotowanym na każdą z alternatywnych przyszłości...

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-04-22, 09:32:06   

Takiej wizji się właśnie obawiam. :diabelek:
Może nie dożyję tego. :p

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej

Wysłany: 2023-04-22, 14:36:14   

Już dzisiaj żyjemy byle jak. Szybki prysznic, szybkie śniadanie, szybki "lancz", ogrom nowych "wyzwań" w pracy, śpimy też czasami "szybko". Muzyki nie słuchamy, tylko łykamy, bo trochę czasu jest w metrze, czy w samochodzie. Z filmami jest trochę inaczej, bo poniekąd z platformami "strimingowymi" wróciliśmy do "kultowych" czasów przed magnetowidami. Nie ma kaset ani płyt, oglądamy jak kiedyś, tylko na życzenie. Dobrze, że książek jeszcze nie można przyjmować dożylnie.

Co stoi na przeszkodzie, żeby tę bylejakość jeszcze pogłębić? Taka ewentualna książka o PS napisana przez AI (w ile - pięć minut?) byłaby może ciekawa, ale zawsze będą to popłuczyny po Nienackim. ZN jak lubił fajkę, to lubił ją też Tomasz. Jak ZN wyczerpał temat mazurski, a akurat widział Fantomasa w telewizji, to przerzucił akcję do Francji. Jego inspiracje to temat niewyczerpany, najlepszym dowodem jest nasze forum. Obawiam się, że w czasach AI nie wymyśli się już nic ciekawego i to nasz próg wymagań trzeba będzie dostosować.

Ale chyba jest to nieuniknione, ponieważ koszta zasobów ludzkich są coraz wyższe. AI jeść i do toalety nie będzie wołać.

Maj 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2023-04-22, 19:51:11   

Zachęcony Waszą dyskusją poszedłem tutaj:
./redir/deepai.org/chat
i pozadawałem trochę trudniejszych pytań. Mizeria.
To idzie do przodu, postęp jest nieubłagany, ale wiele jeszcze wody upłynie w Wiśle, zanim to zacznie produkować wartościowe merytorycznie teksty.

Ja:
Describe 10 protagonists in most artistic Hitchcock's films, except "Vertigo".

Chat:
1. Marion Crane, a secretary who steals money in "Psycho".
2. Roger Thornhill, an ad executive mistaken for a spy in "North by Northwest".
3. L.B. Jeffries, a photographer who witnesses a possible murder in "Rear Window".
4. Alicia Huberman, a spy coerced into working for the US government in "Notorious".
5. Guy Haines, a tennis player embroiled in a murder plot in "Strangers on a Train".
6. Mark Halliday, a mystery writer drawn into a murder investigation in "Stage Fright".
7. Johnny Jones, a reporter investigating a nefarious group in "Foreign Correspondent".
8. John Ferguson, a former police officer who becomes obsessed with a woman in "Vertigo".
9. Thornley Colton, a psychic detective investigating a murder in "The Sorcerer's Apprentice".
10. Charlie Newton, a young woman who suspects her uncle of murder in "Shadow of a Doubt".
Ostatnio zmieniony przez Maj 2023-04-22, 20:18, w całości zmieniany 4 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-04-23, 01:13:32   

Chemas napisał/a:
Ciekaw jestem waszego zdania na ten temat.

Dla mnie to miażdżące jest.
Bonifacy napisał/a:
Obstawiam, że za dwa-trzy lata będziemy mogli zażyczyć sobie nową powieść o PS, wedle zadanych motywów, zachowującą nie do odróżnienia styl Nienackiego.

Poważnie wątpię, a poza tym po co to robić? Nie dosyć jest byle jakich pisarzy, a jeszcze więcej grafomanów? Oni wyprodukują chłam szybciej, lepiej - no, może niekoniecznie taniej.
Czy taka inteligencje będzie miała poczucie humoru, że stworzy jakąkolwiek scenę śmieszną? Można by to wałkować dalej.

A poza tym i ponad tym po co wałkować coś w stylu ZN? Nie lepiej napisać coś we własnym?

Bonifacy napisał/a:
Za trzy-cztery lata - film, ze wskazaną obsadą, wedle naszego scenariusza (albo zrobionego przez AI), nie do odróżnienia od klasycznej produkcji. No, chyba że wystarczy nam podmiana w ekranizacji "Templariuszy" Mikulskiego na Brada Pitta. To pewnie wcześniej.

No dobrze, ale po co Brada Pitta wsadzać do w/w filmu? Co przez to ma się osiągnąć?

Bonifacy napisał/a:
Ogólnie - AI coraz częściej zdaje test Turinga a jej wizje stają się nieodróżnialne od rzeczywistości.

Nie rozumiem o co chodzi z tymi wizjami nieodróżnialnymi od rzeczywistości.
W psychiatrii jest to definicja urojeń.

Bonifacy napisał/a:
Pojęcie "oryginalnego" utworu w sztuce będzie trzeba przedefiniować.

Zupełnie nie rozumiem, proszę o wyjaśnienia.

Bonifacy napisał/a:
W prawodawstwie - cyfrowy zapis przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie dowodowe.

Że niby można zsyntetyzować zapis dźwięku lub obrazu lub dźwięku i obrazu tak, że nie będzie można odróżnić go od utrwalenia jakiegoś fragmentu rzeczywistości przy pomocy mikrofonów, kamer itp?
Mocno dyskusyjne.
Ale dlatego w pewnych sytuacjach lepiej jest pracować na zapisie i nośnikach analogowych :)

.
Bonifacy napisał/a:
W nauce - niesamowite możliwości w zakresie metaanalizy ale i tworzenia humbugów.

Nie rozumiem, proszę o wyjaśnienia.
Bonifacy napisał/a:
Problem identyfikacji "I'm not a robot" dotknie wszystkich form komunikacji poza kontaktem twarzą w twarz "w realu" (do czasu skonstruowania dostatecznie realistycznych androidów).

Znowu: po co?

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Już dzisiaj żyjemy byle jak. Szybki prysznic, szybkie śniadanie, szybki "lancz", ogrom nowych "wyzwań" w pracy, śpimy też czasami "szybko". Muzyki nie słuchamy, tylko łykamy, bo trochę czasu jest w metrze, czy w samochodzie. Z filmami jest trochę inaczej, bo poniekąd z platformami "strimingowymi" wróciliśmy do "kultowych" czasów przed magnetowidami. Nie ma kaset ani płyt, oglądamy jak kiedyś, tylko na życzenie. Dobrze, że książek jeszcze nie można przyjmować dożylnie.

:564: :564: :564:

Tak jest. Nie ma już czasu na przeżycie.

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Co stoi na przeszkodzie, żeby tę bylejakość jeszcze pogłębić? Taka ewentualna książka o PS napisana przez AI (w ile - pięć minut?) byłaby może ciekawa, ale zawsze będą to popłuczyny po Nienackim. ZN jak lubił fajkę, to lubił ją też Tomasz. Jak ZN wyczerpał temat mazurski, a akurat widział Fantomasa w telewizji, to przerzucił akcję do Francji. Jego inspiracje to temat niewyczerpany, najlepszym dowodem jest nasze forum. Obawiam się, że w czasach AI nie wymyśli się już nic ciekawego i to nasz próg wymagań trzeba będzie dostosować.

Dawno nigdzie nie miałem do czynienia z tak zwartą i głęboką refleksją. Wyrazy mojego najwyższego uznania!

Indian 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2023-04-23, 08:34:30   

Bóbr Mniejszy napisał/a:

Ale chyba jest to nieuniknione, ponieważ koszta zasobów ludzkich są coraz wyższe. AI jeść i do toalety nie będzie wołać.

Nie potrafię się z Toba Bobrze nie zgodzić. Jestem po wakacyjnym trzytygodniowym detoksie od technologii i mediów i czuje się troche jakbym wracał do szpitala z siostra Hatchet i kratami w oknach. Pracuje przy procesie tworzenia jednego z klocków ER. Wedlug szacunków tylko dwa, trzy lata dzielą nas od komercyjnego zaistnienia rozszerzonej rzeczywistości. Dzisiaj mówimy o dzieciach: zombie a co będzie kiedy AI zostanie sprzężone z VR and ER? Jedyne co nam zostaje to zaadoptować się do nowej sytuacji bo w ludzkie powstanie jak z Terminatora bym nie liczył.
SKYNET istnieje naprawdę.

Maj 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2023-04-23, 10:48:09   

Indian napisał/a:
Jedyne co nam zostaje to zaadoptować się do nowej sytuacji bo w ludzkie powstanie jak z Terminatora bym nie liczył.

Oczywiście, że ludzkość się zaadaptuje. Wiele ludzkich wynalazków jest obusieczne. Energia atomowa, motoryzacja, telefonia mobilna, media społecznościowe. Ale ludzkość się adaptuje, czasami ponosząc spore koszty i ofiary.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2023-04-23, 10:48, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-04-23, 11:56:51   

Maj napisał/a:
produkować wartościowe merytorycznie teksty.

No tak, tylko powstaje pytanie czy poza naszym i innymi forami i społecznościami, które cenią sobie treści merytoryczne, potrzebują takich treści? Obawiam się, że z tym jest coraz gorzej i jesteśmy niestety w dużej mniejszości.
Obserwuję to w normalnych kontaktach ze znajomymi, a przekrój jest szeroki od zwykłych roboli po wykształciuchów, i nie specjalnie ma to znaczenie.

Z24 napisał/a:
poza tym po co to robić?

Choćby po to by mniejszym kosztem zarobić :)

Z24 napisał/a:
Czy taka inteligencje będzie miała poczucie humoru, że stworzy jakąkolwiek scenę śmieszną?

Pytanie ile zostało odbiorców mających poczucie humoru? ;-)

Z24 napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:

Dawno nigdzie nie miałem do czynienia z tak zwartą i głęboką refleksją. Wyrazy mojego najwyższego uznania!

Ja się z tym zgadzam całkowicie, dlatego raczej nie czytuję kontynuacji, a wolę coś nowego.
Problem polega tylko na tym, że w obecnym pędzącym świecie popłuczyny mają lepsze wzięcie niż coś naprawdę nowego, świeżego i wartościowego. Patrz -> wyrastające jak grzyby po deszczu wszelkie sequele na prawdę porządnych dzieł filmowych. Nie ma już świętości, wszystko można sprowadzić do papki strawnej dla "przeciętnego" odbiorcy. To mnie boli.
Obawiam się, że podobnie może być z ekranizacją netfliksową PSiT. :027:
Wykupili prawa do całego kanonu, a dlaczego biorą się akurat za tą produkcję? Bo tytuł jest znany i lepiej się reklamuje i to cała prawda.

Dobra, sorki, trochę mnie tu poniosło, ale to są odczucia powiązane z wykorzystywaniem AI w świecie przekazu informacji i sztuki.

Wiem, że każdy z nas tutaj myśli podobnie i odróżni ziarno od plew, mam jednak odczucie, że nie dotyczy to większości społeczeństwa.

Odpowiadając częściowo na pytanie, jaki jest sens tego wszystkiego, powiem tak:

Kasa! Mniejsze koszty! Większa sprzedaż!

Ufff

Bóbr Mniejszy 
Moderator

Wysłany: 2023-04-23, 14:20:57   

Mimo wszystko mam nadzieję, że tak źle nie będzie. Na pewno przyda się to do tworzenia nowych podręczników szkolnych, w produkcji, w powtarzalnych zawodach jak np. centrum obsługi klienta...

Bonifacy 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2023-04-23, 14:38:22   

Z24 napisał/a:

Bonifacy napisał/a:

(...)
A poza tym i ponad tym po co wałkować coś w stylu ZN? Nie lepiej napisać coś we własnym?
(...)
No dobrze, ale po co Brada Pitta wsadzać do w/w filmu? Co przez to ma się osiągnąć?

Pewnie, że lepiej. Pokazałem przyklad możliwości, które AI moim zdaniem nabędzie - bez uzasadniania celowości takiego dzialania. Chociaż, sądząc po liczbie pojawiających się ostatnio powtórnych realizacji, sequeli, prequeli i spin-offów znanych filmów oraz po popularności techniki "deep fake" -znajdą się odbiorcy tego typu "dzieł".

Z24 napisał/a:

Bonifacy napisał/a:
Ogólnie - AI coraz częściej zdaje test Turinga a jej wizje stają się nieodróżnialne od rzeczywistości.

Nie rozumiem o co chodzi z tymi wizjami nieodróżnialnymi od rzeczywistości.
W psychiatrii jest to definicja urojeń.

Chodzi mi o to, że n.p. wygenerowany przez AI obraz będzie nieodróżnialny od fotografii (cyfrowej przynajmniej, bo manipulacja zdjęciem na kliszy wymaga - oprócz przestawiania bitów - także zabiegów fizycznych, a to jest trudniejsze/droższe). W konsekwencji - zapis cyfrowy przestanie być wiarygodny.
Anegdota: Matka "nabrała się"na sfabrykowany przez AI głos swojego dziecka
(to także a'propos kwestii "AI a prawo")

Z24 napisał/a:

Bonifacy napisał/a:
Pojęcie "oryginalnego" utworu w sztuce będzie trzeba przedefiniować.

Zupełnie nie rozumiem, proszę o wyjaśnienia.

Mam na myśli takie zdarzenia:
Artysta zbanowany za dzieła przypominające wytwór AI

Parę miesięcy temu pisano też o aferze z oskarżeniem o plagiat autora książki dla dzieci, który wykorzystał w niej ilustracje zrobione przez siebie z pomocą AI (nie mogę teraz znaleźć linka).

Z24 napisał/a:

Bonifacy napisał/a:
W nauce - niesamowite możliwości w zakresie metaanalizy ale i tworzenia humbugów.

Nie rozumiem, proszę o wyjaśnienia.

AI potrafi bardzo sprawnie agregować rozproszone treści. Jeśli "nakarmimy" ją opracowaniami naukowymi, będzie mogła tworzyć ich zestawienia dużo sprawniej, niż człowiek. Te tzw. metaanalizy to obecnie dość "modny" trend w nauce; wbrew pozorom można w ten sposób uzyskiwać wartościowe wyniki i nie kwestionuje się wkładu autora, który sam badań nie przeprowadził a tylko zestawił dane zawarte w cudzych tekstach.

Z drugiej strony - sprawność językowa AI jest na tyle duża, że może ona generować teksty bzdurne, ale przypominające naukowe na tyle, że czytelnik słabiej zorientowany (albo mniej uważny redaktor) może się nabrać.
Przykład (głupawy, ale lepszego nie mam pod ręką):
./redir/joemonster.org/art/67522/Doktorat_z_pizza_Dagrasoo

Z24 napisał/a:

Bonifacy napisał/a:

Znowu: po co?

A po co wymyślono zabezpieczenia typu Captcha? Pomyśl, jak wzrośnie efektywność spamu, jeśli będzie tworzony przez AI...?

Podsumowując: to tylko moje, niefachowe opinie.
Równie dobrze można stwierdzić, że do takich rzeczy nigdy nie dojdzie.
Tak tylko nieśmiało przypomnę: twierdzono, że maszyna cięższa od powietrza nie może latać (lord Kelvin) albo że na świecie jest zapotrzebowanie na co najwyżej pięć komputerów (T.J. Watson, szef IBM).

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-04-23, 15:04:07   

Zecie muszę poprzeć Bonifacego w takich kwestiach:

Bonifacy napisał/a:
Chodzi mi o to, że n.p. wygenerowany przez AI obraz będzie nieodróżnialny od fotografii (cyfrowej przynajmniej, bo manipulacja zdjęciem na kliszy wymaga - oprócz przestawiania bitów - także zabiegów fizycznych, a to jest trudniejsze/droższe). W konsekwencji - zapis cyfrowy przestanie być wiarygodny.

Plagiatów może być co nie miara i uprzedzając stwierdzenie, że są przecież eksperci, od razu napiszę, że "kogo to obchodzi?" Obchodzi tylko ludzi, którzy siedzą konkretnie w temacie, całą resztę społeczności ludzkiej niekoniecznie tak.

Bonifacy napisał/a:
AI potrafi bardzo sprawnie agregować rozproszone treści.

No i tu jest właśnie największe zagrożenie. Mamy w sieci masę informacji, ale jak piszesz rozproszonej. To rozproszenie polega na tym, że treść nie jest przypisana do konkretnego źródła. To jest bardzo ważne, ponieważ internetowa technologia pozwala w tym momencie na powielanie, przerabianie tej informacji często dowolne, z czasem się nie zorientujemy gdzie jest źródło tego wszystkiego. Oczywiście mam tu na myśli publikacje, które nie podają źródeł, no bo jakby tak było, to nie ma problemu w ogóle.

Na koniec jeszcze napiszę, a właściwie przypomnę, co było przyczyną zaczęcia przeze mnie tej dyskusji. Na pewnym portalu filmowym pojawiły się recenzje produkcji filmowej, część z nich została wygenerowana przez AI.
Meritum sprawy jest takie, że po prostu zwykły użytkownik nie jest w stanie tego zweryfikować. A może nawet mu się nie chcieć. Trzeba by poszukać, czy gdzieś jest tekst źródłowy, kto go w ogóle napisał, w erze powszechnego używania nicków, może ta operacja być trudna.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-04-23, 15:04:54   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Na pewno przyda się to do tworzenia nowych podręczników szkolnych, w produkcji, w powtarzalnych zawodach jak np. centrum obsługi klienta...

W tym przypadku jestem bardzo za. :)

Maj 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2023-04-23, 17:42:00   

Chemas napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
Na pewno przyda się to do tworzenia nowych podręczników szkolnych, w produkcji, w powtarzalnych zawodach jak np. centrum obsługi klienta...

W tym przypadku jestem bardzo za. :)

AI znajdzie (już to się rozwija) zastosowanie prawie wszędzie - wiele ułatwi i przyspieszy, a inne sprawy skomplikuje (to, co było w postach wyżej np. sprawy prawne).
Przykład z naszego rezerwatu: Chemas niedawno tworzył spis dot. obecności papierosów w kanonie. Za dekadę zleci to aplikacji AI - i dostaniemy szczegółową, rzetelną analizę, do zamieszczenia na forum bez poprawek. :)
Ostatnio zmieniony przez Maj 2023-04-23, 17:42, w całości zmieniany 1 raz  

Lolek 
Twórca
Grafik forumowy

Wysłany: 2023-04-23, 18:19:21   

Maj napisał/a:
Za dekadę zleci to aplikacji AI - i dostaniemy szczegółową, rzetelną analizę, do zamieszczenia na forum bez poprawek.

Wtedy forum nie będzie już potrzebne, bo każdy może zgłosić swój problem i uzyskać dokładne informacje na temat. A kiedy chce rozmawiać, wykorzystuje do tego AI. :)

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2023-04-23, 20:13:24   

Maj napisał/a:
Chemas niedawno tworzył spis dot. obecności papierosów w kanonie. Za dekadę zleci to aplikacji AI

Nie zleci, nie dożyje :)

Lolek napisał/a:
Maj napisał/a:
Za dekadę zleci to aplikacji AI - i dostaniemy szczegółową, rzetelną analizę, do zamieszczenia na forum bez poprawek.

Wtedy forum nie będzie już potrzebne, bo każdy może zgłosić swój problem i uzyskać dokładne informacje na temat. A kiedy chce rozmawiać, wykorzystuje do tego AI. :)

No właśnie, dlatego napisałem wcześniej, że nie chcę dożyć takich czasów, w których będą takie sytuacje możliwe

Nie wiem czemu ale mi się bardzo dobry film Spielberga przypomniał.

Bóbr Mniejszy 
Moderator

Wysłany: 2023-04-23, 20:45:39   

Z24 napisał/a:

A czy AI będzie miała jakiś własny styl?

Lolek 
Twórca
Grafik forumowy

Wysłany: 2023-04-23, 20:48:44   

Bóbr Mniejszy napisał/a:

Naprawdę sam to napisałeś?

Bóbr Mniejszy 
Moderator

Wysłany: 2023-04-24, 00:11:19   

Lolek napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:

Naprawdę sam to napisałeś?

Którego z nas pytasz?

Lolek 
Twórca
Grafik forumowy

Wysłany: 2023-04-24, 02:36:27   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Którego z nas pytasz?

Kto?

Odpowiedz do tematu