PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Inwazja Rosji na Ukrainę
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2022-03-08, 10:05:25   

Straty okupantów do dziś:

Od 24 lutego do 7 marca Rosja straciła 303 czołgi, 1036 wozów bojowych, 120 systemów artyleryjskich, 56 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 27 systemów obrony przeciwlotniczej - podały ukraińskie siły lądowe.

Wśród rosyjskich strat wymieniono także 48 samolotów, 80 śmigłowców, 474 pojazdy, 3 kutry, 60 cystern i 7 bezzałogowych statków powietrznych.

Ale ciekawi mnie, ile sprzętu w tych kategoriach było w ogóle zgromadzone wokół Ukrainy? Śmigłowce - 80 szt., czyli chyba jednak wtedy zniszczono 30, choć żadnych zdjęć chyba nie pokazano.
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2022-03-08, 10:18:00   

Szara Sowa napisał/a:
czyli chyba jednak wtedy zniszczono 30

Na tym lotnisku?

Te liczby robią wrażenie.
A co z tą informacją, że zatopiono okręt na Morzu Czarnym, oś mi tam się obiło o uszy.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2022-03-08, 11:20:31   

Chemas napisał/a:
Na tym lotnisku?

Tak

Chemas napisał/a:
A co z tą informacją, że zatopiono okręt na Morzu Czarnym, oś mi tam się obiło o uszy.

Jest filmik z ostrzału i że się zaczął ostro palić (ale to było w nocy więc trudno ocenić czy faktycznie zatonął). Był to jeden z najnowocześniejszych rosyjskich okrętów, niby niewidzialny. A ostrzelali go ponoć zwykłymi gradami. :)

PS. Tu jest więcej:
./redir/kresy24.pl/ukraincy-zatopili-chlube-rosyjskiej-propagandy-militarnej/
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-03-08, 15:17, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-03-09, 13:49:54   

Serca rosną!

:564: :564: :564:

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie

Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych

Wysłany: 2022-03-09, 18:02:48   

Myślicie, że to dobre miejsce na prośbę o pomoc?
Dziewczyna z Kijowa z mamą (kot i pies) szukają pokoju w Poznaniu.
Jakby co proszę o wiadomość na pw.

Artur Pacuła

Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej

Wysłany: 2022-03-09, 18:11:57   

Artur Pacuła napisał/a:
Myślicie, że to dobre miejsce na prośbę o pomoc
:564:

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 155 razy
Wysłany: 2022-03-09, 21:07:17   

Artur Pacuła napisał/a:
Myślicie, że to dobre miejsce na prośbę o pomoc?

Pewnie, że dobre. :)

Ja niestety nie mam dojścia do żadnych lokali w Poznaniu.

Słyszałam od osoby, która w zeszłym tygodniu wystawiła na wynajem mieszkanie pod Warszawą, że w ciągu dwóch dni dzwoniło do niej ponad 30 osób z Ukrainy. I były skłonne wprowadzać się w ciemno, bez oglądania, choć to za miastem i niezbyt tanio. Widać z tego, że trudno znaleźć cokolwiek, niezależnie od tego, czy za darmo, czy za kasę.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2022-03-09, 21:21:09   

Niestety nie mam za bardzo jak pomóc...

Artur Pacuła 
Twórca

Wysłany: 2022-03-10, 17:11:31   

Finalnie zabrałem Panie do Wałbrzycha. Okazuje się, że duże miasta pękają w szwach. Wyjściem jest właśnie wyjazd w teren. Spokój najważniejszy. W urzędach mniejsze kolejki. Pomoc praktycznie ta sama. Ceny w sklepach niższe.

Artur Pacuła

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2022-03-11, 09:26:29   

Wg oficjalnych danych w ciągu ostatniej doby Ukraińcy zestrzelili 10 samolotów (przez dotychczasowe 14 dni - "tylko" ok. 50. Chyba odkryli, że samoloty można też zestrzeliwać za pomocą dronów. Kolejny szok dla okupantów. Ciekawe ilu teraz będzie odważnych, którzy wsiądą do samolotu?

Ukraińskie siły powietrzne wskazały, że do skutecznej walki z rosyjskimi samolotami użyto m.in. amerykańskich pocisków Stinger oraz tureckich dronów Bayraktar TB-2.

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-03-11, 09:27, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-03-11, 10:53:48   

./redir/www.rmf24.pl/rapo...165#crp_state=1

Ale jaja!

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-03-11, 16:10:30   

Co do tego okrętu, to chyba o to chodzi:

./redir/www.polsatnews.pl...-okolic-odessy/

A swoją drogą właśnie sobie oglądam i słucham konferencji w Wersalu i znowu słyszę od najważniejszych polityków w Europie słowo "wojna Putina".
Być może znowu padnie na mnie, że eskaluję złość i nienawiść, ale jeszcze raz chcę zaznaczyć, że to nie jest wojna Putina. ale 'wojna Rosjan". Tu naród powinien brać za to wszystko odpowiedzialność.
Jakoś nikt do dzisiaj nie ma problemy ze stwierdzeniem, że to Niemcy najechali na Europę w 1939 roku i później, a nie Hitler.

Czytalski 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2022-03-11, 16:18:11   

Ale Niemcy w 1939 wiedzieli, że jadą na wojnę i mieli też inne cele operacyjne. Rosjanie chcą teraz jak najwięcej zniszczyć i sterroryzować ludność osiągnąć swój zamysł.

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2022-03-11, 17:03:06   

Tak tak, nakręcajmy się w nienawiści do Kacapów, żywych i martwych (dzisiaj słyszałem na antenie kulturalnej Dwójki - PR2 - że "Putin czy Puszkin, nie ma różnicy")!

Nie wszyscy może mają dostęp, więc wrzucę całość:

Dmitrij Głuchowski w Wyborczej napisał/a:

Cel Putina? Zrobić ze wszystkich Rosjan zbrodniarzy wojennych

Dlaczego Kreml kazał nam nazywać tę wojnę operacją specjalną?

Ponieważ nikt w Rosji nie chciał wojny. Ponieważ wszyscy bali się wojny. Ponieważ wojna to wychodzący z domu żywi ludzie i wracające do domu cynkowe trumny. Ponieważ wojna to dymiące ruiny na miejscu kwitnących miast. Ponieważ wojna to wieczny strach. To bieda. To głód. To zbiorowe szaleństwo.

Tej wojny nie chcieli zwykli ludzie, którzy za nią zapłacą głowami. Swoimi rozpadającymi się, zrujnowanymi rodzinami. Tej wojny nie chciał biznes, który za nią zapłaci krachem. Nie chciały jej nasze tak zwane elity, które zapłacą za wojnę tym, że zostaną odcięte od świata i stracą swojskie koryto. Nie chciał tego cały naród, ponieważ wraz z wybuchem wojny skończyło się dla niego zwyczajne życie i zaczęło się życie wedle prawa wojennego.

Władimir Putin wymazał wszystkich

Wojnę Ukrainie wypowiedział osobiście Putin. Przez całą godzinę we wszystkich kanałach tłumaczył obywatelom, dlaczego wojna jest konieczna: tylko dlatego, że Ukraina jest "niedopaństwem", które w zasadzie nie zasługuje na istnienie. Nie było żadnych innych powodów do wojny niż osobista niechęć. Reszta to preteksty.

Putin chciał dla siebie samego chwały, którą ukoronowałaby go ta wojna. Liczył na blitzkrieg: w dniu wybuchu wojny propagandowe programy telewizyjne z entuzjastycznym śmiechem obiecały zdobycie Kijowa przed obiadem. Ale wziąć na siebie samego odpowiedzialność nie był gotowy.

Dlatego przed rozpoczęciem inwazji zebrał Radę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej – wszystkich, którzy mogliby później powiedzieć „nic nie wiedziałem" – i postawił ich przed faktem dokonanym. Co więcej, kazał głośno mówić „jestem za". Wymazał wszystkich, którzy mogliby próbować osobno wynegocjować pokój ze światem. To nie ja, powiedział Putin światu. To my wszyscy, którzy naprawdę rządzimy Rosją. Zachód nie ma tu z kim się dogadywać. Żeby, jeśli pewnego dnia w Hadze znajdzie się na wokandzie sprawa wojny z Ukrainą, figurantem była cała grupa osób. I żeby każda osoba z tej grupy miała taką perspektywę w głowie.

Ale i oni byli przerażeni taką odpowiedzialnością – wystarczy obejrzeć wideo z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, wyraźnie to widać. Zdaje się, że nawet nie byli wcześniej wtajemniczeni w plany rozpoczęcia wojny. Aby oszczędzić im strachu, postanowiono rozmazać odpowiedzialność po całym reżimie.

Deputowani Dumy Państwowej i członkowie Rady Federacji również nie mówili o tej wojnie. Oni też zostali wezwani i też zostali postawieni przed faktem. I opierając się na teatralnym konsensusie Rady Bezpieczeństwa, deputowanych i senatorów również doprowadzono do złożenia nowej przysięgi. Nie można było głosować przeciw lub wstrzymać się od głosu. Wyuczona bezradność i musztra zrobiły swoje. Ale i tak – wyrazili zgodę tylko na użycie armii rosyjskiej na terytorium pirackich republik – DNR i LNR.

Tak zostaliśmy zbrodniarzami

A nasze czołgi nie poszły do Doniecka, tylko do Charkowa, Kijowa i Chersonia. Okazało się, że to wojna – wojna, o którą nie zapytano ludzi. Której ludzie bali się i nie chcieli. Tydzień później stało się jasne, że zamiast blitzkriegu przeciwko mitycznym nazistowskim batalionom kraj czeka wielka wojna przeciwko całej armii ukraińskiej i przeciwko narodowi ukraińskiemu. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej pod dziwną symboliką z jakiegoś powodu zostały oznaczone łacińską literą Z, ugrzęzły w błocie. Liczba naszych zabitych poszła w setki. Nasza artyleria zaczęła strzelać na ślepo, niszcząc osiedla mieszkaniowe ukraińskich miast. Stało się jasne, że można mówić o zbrodniach wojennych.

I wtedy postanowiono przekształcić je ze zbrodni reżimu w zbrodnie całego narodu. Wymazać wszystkich. Abyśmy nie mogli powiedzieć, że nie wiedzieliśmy o tej wojnie i nie chcieliśmy jej, postanowiono uczynić z nas wspólników.

Ludożercza histeria, która rozgrywa się we wszystkich mediach propagandowych, ma na celu wycięcie litery Z na czole każdego Rosjanina.

Jest potrzebna, aby odpowiedzialność za bratobójczą wojnę, za zniszczenie pokoju w Europie, za cofnięcie się w koszmarną przeszłość zdjąć z Putina i jego reżimu i pozwolić im ukryć się za plecami zwykłych ludzi. Aby przekonać Zachód, że nie walczy z grupą opętanych, ale z całym narodem rosyjskim. Udowodnić obywatelom, że to oni prowadzą wojnę o przetrwanie.

Żeby wymazać ludzi w wojnie, władza pozoruje poparcie obywateli. Organizuje administracyjne rajdy samochodowe pod banderą Z w 80 regionach Rosji. Na białym śniegu buduje literę Z ze śmiertelnie chorych dzieci z hospicjum w Kazaniu i filmuje malutkich pacjentów z góry. Wymyśla gorliwie, post factum, nowe wyjaśnienia rozlewu krwi: Ukraina miała broń chemiczną, broń bakteriologiczną, Ukraina chciała stworzyć bombę atomową, chciała zaatakować jako pierwsza. Za wszelką cenę wszelkie kłamstwa muszą udowodnić obywatelom, że ta rzeź ma sens, że jest potrzebna im, obywatelom, a nie tylko Kremlowi.

Jesteśmy wymazani krwią Ukraińców i naszych poborowych

Ale musimy pamiętać, że wspierając Z, wspieramy bombardowania i ostrzał obiektów cywilnych ukraińskich miast. Wspieramy niszczenie setek szkół. Wygnanie dwóch milionów ludzi z ich domów. Wspieramy zerwanie więzi braterskich – zarówno w rodzinach, jak i między naszymi krajami w ogóle – na zawsze. Wspieramy głuchą izolację Rosji od cywilizowanego świata, jej nieuchronne osłabienie i przekształcenie się w kolonię surowców dla Chin z ich technologiami cyfrowego obozu koncentracyjnego.

Ci, którzy wierzą teraz w propagandę, muszą pamiętać, że na całym świecie Rosjanie są już postrzegani jako najeźdźcy. Jeszcze trochę i zobaczą w nas zbrodniarzy wojennych. I to stanie się częścią naszej historii – na zawsze. Wszyscy jesteśmy wymazani – wymazani krwią ludności cywilnej Ukrainy i naszych poborowych, którzy zostali wysłani „na ćwiczenia" do piekła.

To nie jest nasza wojna i musimy o tym pamiętać. Musimy o tym rozmawiać. Nie wolno pozwolić im mówić za nas.

Przekład Agnieszka Lubomira Piotrowska. Tytuł i śródtytuły od redakcji

Dmitrij Głuchowski to popularny rosyjski pisarz, znany głownie z postapokaliptycznej serii Metro. W Polsce jego książki ukazują się z angielską transliteracją nazwiska: Dmitry Glukhovsky

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2022-03-11, 18:01:41   

Wszystko pięknie, tylko nawet niezależne źródła podają, że poparcie dla Putina w Rosji zrosło właśnie chyba z 60 do 70%. I zastanawiam się czy gdyby ktoś naszemu wojsku rozkazał zaatakować jakiś sąsiedni kraj, to jaki % wojska odmówiłby wykonania rozkazu? Oni też mogliby odmówić, ci piloci, artylerzyści itd...

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-03-11, 18:51:27   

Szara Sowa napisał/a:
Oni też mogliby odmówić, ci piloci, artylerzyści itd...

Otóż to!

PS Dostojewski napisał Zbrodnię i karę, a Czajkowski skomponował Jezioro łabędzie i co z tego wynika, nic. poza tym, że to są wielkie dzieła.
Teraz też jest wielkie dzieło Putina.
To nie jest eskalacja złości. Piszę po prostu to co myślę. Ja nie uważam ten naród za zbrodniarzy, ale niestety uważam, że partycypują w jakimś stopniu w tym, co ich przywódca robi.
Przecież Putin się nie sklonował w 100 tysiącach i ze strzelbą biega po Ukrainie...

Tego zdania nie zmienię, jeżeli zaś jakiś mój wpis będzie niezgodny z regulaminem forum, to go można usunąć, albo sam to zrobię, jak to zauważę.
Na pewno nie wolno chować głowy w piasek i udawać, że coś co się dzieje, się nie dzieje.

Sowo myślę, że takie rozkazy u nas by nie przeszły.

Ostatnio zmieniony przez Chemas 2022-03-11, 18:59, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2022-03-11, 19:11:12   

Artur Pacuła napisał/a:
Finalnie zabrałem Panie do Wałbrzycha. Okazuje się, że duże miasta pękają w szwach. Wyjściem jest właśnie wyjazd w teren. Spokój najważniejszy. W urzędach mniejsze kolejki. Pomoc praktycznie ta sama. Ceny w sklepach niższe.

Ale o pracę trudniej, jakby ktoś chciał się na dłużej zaczepić. A praca istotna i w sensie dochodu i terapeutycznym, żeby się czymś zając, zamiast rozmyślać, co się dzieje w ojczyźnie.

Chemas napisał/a:

Na pewno nie wolno chować głowy w piasek i udawać, że coś co się dzieje, się nie dzieje.

Chemas napisał/a:

Być może znowu padnie na mnie, że eskaluję złość i nienawiść

No eskalujesz, niestety. :/

Obiecywałeś się samoograniczyć do wrzucania linków. Jak wszyscy zaczną wrzucać posty w takim emocjonalno-agresywnym tonie, to zaraz się nakręci awantura i faktycznie trzeba będzie zamknąć wątek.

Hebius napisał/a:
Nie wszyscy może mają dostęp, więc wrzucę całość:

Dzięki, ciekawe.

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-03-11, 19:20:37   

Berta von S. napisał/a:
No eskalujesz, niestety.

No to się wyłączam

Artur Pacuła 
Twórca

Wysłany: 2022-03-11, 23:12:02   

Berta von S. napisał/a:
Artur Pacuła napisał/a:

Ale o pracę trudniej, jakby ktoś chciał się na dłużej zaczepić. A praca istotna i w sensie dochodu i terapeutycznym, żeby się czymś zając, zamiast rozmyślać, co się dzieje w ojczyźnie.

Otóż nie do końca. Dziś poszliśmy do urzędów. W Wałbrzychu. Profeska i bardzo mało ludzi. Wszystko w jednym miejscu. Rejestracja. MOPS. Edukacja dla dzieci (zapisy). Plac zabaw w środku i na zewnątrz. Herbata i kawa. I najważniejsze. Mimo braku ustawy stoisko przedsiębiorców wałbrzyskich. Przede wszystkim specjalna strefa ekonomiczna. Formularz po ukraińsku. Wyprzedzane działania, bo jeszcze nie wszystko wiadomo. Zbieranie mieszkań. Oraz karta SIM od T-Mobile. Za darmo. Dla każdego. Za rogiem w punkcie - rejestracja. Można dzwonić do Ukrainy i korzystać z netu. Gdyby chcieć wykupić Polskę lub EU, to dopłata 35 zł za miesiąc.

Oprócz tego zaraz obok magazyn z rzeczami, których sie potrzebuje. Ciuchy, garnki, czapki, buty, zeszyty, kolorowanki. Wszystko.

Byłem na dworcach Warszawy i Wrocławia. Dramat organizacyjny. Wszystko na barkach dzieciaków, które robią co mogą. Szacun. Jednak instytucji państwa tam nie ma...

Zatem. Polecam mniejsze ośrodki.

Artur Pacuła

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2022-03-12, 00:40:20   

Artur Pacuła napisał/a:

Otóż nie do końca. Dziś poszliśmy do urzędów. W Wałbrzychu. Profeska i bardzo mało ludzi. Wszystko w jednym miejscu...

No to rzeczywiście Wałbrzych brzmi profesjonalnie.
:564:

Ja byłam na Centralnym w Warszawie, faktycznie dramat. I czytałam o warszawskim Torwarze, gdzie podobno wojewoda ograniczył się do kupienia Łóżek, a resztę robią wolontariusze, których nikt ani nie wspiera ani nie koordynuje. A wojewoda na pytanie, co z ciepłymi posiłkami, lekami i.t.d., odpowiedział, że miały być, ale wolontariusze ich wyprzedzili, więc już nie trzeba, bo ludzie „są zaopiekowani”.

Odpowiedz do tematu