PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Maria Kownacka
Autor Wiadomość
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-12, 16:12:46   Maria Kownacka

Maria Kownacka zasłynęła zapewne z innych tytułów, mnie jednak wpadła w ręce książka "Szkoła nad obłokami". Przeznaczona dla dzieci i młodzieży, opowiada o Sądecczyźnie, której autorka poświęciła już jedną pozycję - "Rogasia z Doliny Roztoki". Rogaś stał się bardziej powszechny, trafiając do kanonu lektur bodajże klasy drugiej szkoły podstawowej.
Powróćmy jednak do Szkoły. Wyobraźmy sobie górski przysiółek, leżący wysoko ponad Piwniczną. Nastała zima, sypnęło śniegiem. Gdzieś pod Niemcową, Trześniowym Groniem, stoją chaty, w których mieszkają ludzie. Odcięci od świata, komunikacji, prądu. Korzystający na codzień z przedmiotów, uchodzących za zabytkowe, które pozostawili ich pradziadowie (książka powstała w 1958 roku). Pojawiają się pośród nich mieszkańcy kurnej chaty. W jednym z domów mieści się, położona w najwyższym punkcie w Polsce, szkoła. Dzieci, które się w niej uczą, muszą pokonać codziennie zasypaną śniegiem drogę, a gdzieś pośród świerków czają się wilki. Wspaniałe opisy przyrody, ludowych zwyczajów i tych właśnie zabytków, wciąż używanych. Warto przeczytać. Szczególnie, gdy z lat młodości pamięta się Niemcową i Trześniowy Groń, polną kapliczkę z widokiem na Dolinę Popradu. Piękne rejony.
A teraz? Chyba czas powrócić do lektury z drugiej klasy, rzeczonego Rogasia.

Screenshot_20210908-192605_Allegro.jpg
Plik ściągnięto 42 raz(y) 286,8 KB

_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2021-09-12, 20:34:19   

Fajnie, że ktoś jeszcze zaczął czytać powieści dla młodszych czytelników. :564:

Powieść Kownackiej bardzo ładna. Chyba jedna z lepszych, szkoda że tak mało znana. Pamiętam, że moja przygoda z twórczością tej autorki rozpoczęła się od książeczki "Kukuryku na ręczniku". Chyba troszkę później zajrzałem do "Plastusiowego pamiętnika".

Maria Kownacka, razem z Janem Edwartem Kucharskim, napisała dla odrobinę starszych dzieciaków dwie powieści z profesorem Biedronką w tytule. Nie są tak dobre jak jej sztandarowe utwory, ale przeczytałem je z przyjemnością.

Na tej samej półce można ustawić książki dla dzieci pań Jurgielewiczowej i Korczakowskiej. "O chłopcu, który szukał domu" tej drugiej to prawdziwe arcydzieło.

A jeśli łakniesz opisów przyrody, przygód i wzruszeń, nie powinieneś pominąć powieści "O szczęśliwym chłopcu" Heleny Bobińskiej. :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2021-09-12, 20:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-13, 07:33:45   

Kiedyś z pewnością była to powieść dla młodych czytelników. Jednak mnogość słów gwarowych, pojawiające się słowa staropolskie, jak i sama tematyka, odległa współczesnym młodym, chyba skazują tę książeczkę na półkowy kurz. Chyba, że trafią się czytelnicy tacy, jak my, Protoavisie.
_________________
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-15, 16:23:08   

Rogaś z Doliny Roztoki.
Warto powrócić do książki, którą większość zna chyba z drugiej klasy podstawówki. Warto również odwiedzić ryterską Doliny Roztoki, znam to miejsce z młodzieńczych lat i mile wspominam. A tytułowy Rogaś? Pojawi się jeszcze w "Szkole nad obłokami".

20210915_150658.jpg
Plik ściągnięto 36 raz(y) 253,05 KB

_________________
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-16, 21:45:24   

Rogaś został napisany w roku 1957. Czytałem gdzieś informację, że autorka skorzystała z opowieści leśniczego z Rytra, który rzeczywiście odchował koziołka sarny o imieniu Jacek. Jednak książka nie mogła być jedynie suchą relacją z tego okresu, została więc wzbogacona o akcenty przygodowe i humorystyczne. Zastanawiam się, czy Kownacka nie wspomogła się bajką z 1953 roku, będącą tak naprawdę ekranizacją ludowej pieśni... Przy okazji fajne bajki z morałem kiedyś produkowano. Dziś pewnie odezwaliby się jacyś obrońcy wizerunku wilka czy inne dziwolągi...
./redir/m.youtube.com/watch?v=tzwfuzIzWKM
_________________
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2021-09-17, 01:54:47   

Dawno czytałem "Rogasia...", rzeczywiście w okolicach 2 klasy podstawówki. Ale z tym Jackiem to ciekawe, bo i autorzy kapitana Żbika w odcinku o kłusownikach też umieścili jelenia Jacka. Chyba, że to było popularne imię dla rogacizny. ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-18, 09:58:30   

"Rogasia..." oczywiście czytałem w swoim czasie i uwielbiałem. Jest chyba gdzieś, przetrwał przeprowadzki i inne katastrofy w rodzaju periodycznych najazdów młodszych członków rodziny... ;-)
Z "Plastusiowego pamiętania" był zrobiony serial lalkowy dla dzieciaków.
Za jego to przyczyną kolega A.B. z sąsiedniej klasy o zdecydowanie sporych i odstających wtedy małżowinach otrzymał zaraz na początku przezwisko "Plastuś", szybko uproszczone do "Plastek". Nosił je przez lata, podejrzewam, że do teraz... Nikt pewnie już nie pamięta dlaczego :) .
_________________
Z 24
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 629
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-21, 21:01:42   

Ciekawy artykuł o powiązaniach Kownackiej z Sądecczyzną. Komputerowiec ze mnie marny, pliku przesłać nie potrafię, więc zainteresowanym polecam odnaleźć przez Google (wpisać Kownacka Sądecczyzna) to opracowanie.

Screenshot_20210921-215248_Firefox.jpg
Plik ściągnięto 34 raz(y) 34,36 KB

_________________
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11834
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-11-29, 14:50:48   

Mig napisał/a:
Rogaś z Doliny Roztoki.


Czytałem, czytałem i o dokładnie taka okładka była. Zaginęło jednak gdzieś niestety w zawierusze dziejów.
Pamiętam, że płakałem przy tej książce.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 13