PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Frankfurt i Weimar
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-07-18, 00:43:32   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Dworzec bardzo ładny. A masz jakieś foty wnętrza? :)
Dzisiaj mogę Ci dumnie odpowiedzieć: mam. :)

Dorobiłeś? Ładny - lubię ten typ. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-07-19, 07:16:27   

Berta von S. napisał/a:
Dorobiłeś? Ładny - lubię ten typ. :)
Jest okay, ale i nie więcej. ;-)
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-07-19, 07:22:26   

Szlak koronacyjny.

Z Ratusza powędrowaliśmy starym szlakiem koronacyjnym cesarzy do katedry Św. Bartłomieja.

Szlak od strony ratusza


i w odwrotnym kierunku.


Szlak koronacyjny (Der Krönungsweg), lub po prostu Markt, nie wyglądał jeszcze tak okazale jak dzisiaj, gdy Samochodzik ze swoim zwierzchnikiem tamtędy szli w latach siedemdziesiątych. Szczególnie przylegający do niego uroczy placyk der Hühnermarkt



jest dziełem ostatnich lat. Mieszkania na “nowej Starówce” (“die neue Altstadt”), mimo że należące do najdroższych w całym mieście, poszły jak ciepłe bułeczki.

A najdroższy z nich wszystkich jest Haus zur Goldenen Waage stojący tuż naprzeciw katedry.

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-07-19, 07:39:21   

Fantastyczna architektura!
John Dee napisał/a:
Z Ratusza powędrowaliśmy starym szlakiem koronacyjnym cesarzy do katedry Św. Bartłomieja

Szlak koronacyjny jeszcze bardziej mnie przekonuje, że Nienacki nigdy nie był w tym mieście. Nie można jednym zdaniem opisać tej drogi, kiedy mija się takie cuda.
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-07-19, 09:16:00   

Kozak napisał/a:
Szlak koronacyjny jeszcze bardziej mnie przekonuje, że Nienacki nigdy nie był w tym mieście. Nie można jednym zdaniem opisać tej drogi, kiedy mija się takie cuda.


Ale wtedy wyglądał zapewne zupełnie inaczej, zresztą John o tym wspomina. Przypomnijcie sobie zabytkowe centra naszych miast w PRL i dzisiaj...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-07-19, 10:59:33   

Szara Sowa napisał/a:

Ale wtedy wyglądał zapewne zupełnie inaczej, zresztą John o tym wspomina.

John wspomina o metamorfozie placyku der Hühnermarkt, a to jedynie fragment Szlaku :)
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-07-19, 15:56:59   

W latach 70-tych szlak koronacyjny prezentował się na pewno skromniej niż dzisiaj i dlatego być może nie zachęcał do bardziej szczegółowych opisów.

Pozostaje pytanie, z jakich źródeł korzystał Nienacki opisując miasto - polskich, niemieckich, z przewodnika, encyklopedii?

Zamówiłem dzisiaj przewodnik, który w tamtych latach wydaje mi się być szeroko rozpowszechnym. Zobaczymy. Gdzieś trzeba przecież zacząć, nie? ;-)
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-07-19, 16:26:05   

John Dee napisał/a:
W latach 70-tych szlak koronacyjny prezentował się na pewno skromniej niż dzisiaj i dlatego być może nie zachęcał do bardziej szczegółowych opisów.

Przecież kamienice i tak musiały super wyglądać. Mury mogły być brudne i odrapane, ale to nie maiło wpływu na architekturę. Nienacki był dobrym obserwatorem, więc zapewne wrzuciłby jakiś opis.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-07-19, 18:33:48   

Prawdopodobnie. A te, które wrzucił, robią wrażenie, że zostały skądś odpisane. :)
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-07-20, 07:54:33   

John Dee napisał/a:
Prawdopodobnie. A te, które wrzucił, robią wrażenie, że zostały skądś odpisane. :)

Właśnie :564:
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-07-20, 10:21:42   

Kozak napisał/a:

John Dee napisał/a:
W latach 70-tych szlak koronacyjny prezentował się na pewno skromniej niż dzisiaj i dlatego być może nie zachęcał do bardziej szczegółowych opisów.

Przecież kamienice i tak musiały super wyglądać. Mury mogły być brudne i odrapane, ale to nie maiło wpływu na architekturę. Nienacki był dobrym obserwatorem, więc zapewne wrzuciłby jakiś opis.


Czy tam coś przetrwało bombardowania, czy może była tam jakaś nowoczesna tymczasowa odbudowa?
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-07-20, 16:43:37   

Z24 napisał/a:
Czy tam coś przetrwało bombardowania, czy może była tam jakaś nowoczesna tymczasowa odbudowa?
Stał tam das Technische Rathaus, betonowo-asbestowy kolos. :D
 
 
Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 994
Wysłany: 2021-07-20, 18:14:37   

John Dee napisał/a:
[size=18][b]

Ważne miejsce. To tu przez stulecia wybierano nowego cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Mniej ważnym wydarzeniem w historii ratusza, w historii mojej rodziny jednak tak samo, a nawet bardziej pamiętnym: ślub mojej siostry w tamtejszym urzędzie stanu cywilnego. :D


Hm.... a nie w katedrze? Mówię o cesarzach oczywiście, bo ze ślubem siostry to nie dyskutuję :)

Pomijam już, że Nienacki opisując zwiedzania katedry wspomina o wizycie w małym pokoiku na prawo od ołtarza. Ale kiedy ja łaziłem po katerze (w czerwcu 2017), to pamiętam, że na ulotce z planem widziałem ten pokoik zaznaczony z adnotacją o spotkaniach elektorów. Wejść za barierkę prezbiterium niestety nie dało, ledwo było stamtąd widać drzwi.

Druga sprawa, te hotele też mnie ucieszyły, ciekawe odkrycie od razy po wyjściu z dworca. Oprócz tego, że architektura przaśna i nijaka. Z "Frankfurter Internazional" to Nienacki pofantazjował, ale na mocnej podstawie - poskładał sobie z innych nazw. Ja z koeli uważam, że we Frankfurcie mógł jednak być - na targach książki. Może czasu miał mało, więc dużo zmyślał w opisach, ale jednak cokolwiek widział.

Moje zdjęcia niestety w większości przepadły po awarii dysku, udało się odzyskać tylko część nieuszkodzonych i część uszkodzonych :( :(
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-07-20, 20:21:41   

Piotreek napisał/a:
Hm.... a nie w katedrze?
W katedrze, ale i ratuszu. Z tego co wiem w przededniu faktycznych wyborów w ratuszu miały miejsce pertraktacje i przetargi pomiędzy książętami uprawnionymi do głosowania. Było ich zdaje się siedmiu. Następnego dnia cały orszak szlakiem koronacyjnym maszerował do katedry, gdzie w kaplicy elektorskiej oficjalnie dokonywano wyboru cesarza. Koronacja nowego władcy Świętego Cesarstwo Rzymskiego zaś miała miejsce tradycyjnie w Akwizgranie.

Zdjęcia kaplicy elektorskiej wstawię niebawem.

Dzielnica dworcowa - Bahnhofsviertel - to również dzielnica czerwonych latarni i narkotyków. Narkomanów widzi się dosłownie na każdym kroku. To obraz zdecydowanie wymagający przyzwyczajenia. Mogę też sobie dobrze wyobrazić, jak to bezpośrednie sąsiedztwo między świątyniami kapitału - niezliczonymi bankami, w tym Bank Narodowy i Europejski Bank Centralny - a kwartałem rozpusty w praktyce funkcjonuje. ;-)

Piotreek napisał/a:
Ja z koeli uważam, że we Frankfurcie mógł jednak być - na targach książki.

Świetna myśl, wręcz genialna. :564: Zapomnieliśmy o Targach Książki, choć Nienacki je wspomina, dodając, że “obecnie mają międzynarodowe znaczenie”. Mógł np. być członkiem oficjalnej polskiej delegacji. :)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-07-21, 10:45:57   

John Dee napisał/a:
W katedrze, ale i ratuszu. Z tego co wiem w przededniu faktycznych wyborów w ratuszu miały miejsce pertraktacje i przetargi pomiędzy książętami uprawnionymi do głosowania. Było ich zdaje się siedmiu. Następnego dnia cały orszak szlakiem koronacyjnym maszerował do katedry, gdzie w kaplicy elektorskiej oficjalnie dokonywano wyboru cesarza. Koronacja nowego władcy Świętego Cesarstwo Rzymskiego zaś miała miejsce tradycyjnie w Akwizgranie.


:564:

Tak jest.

Tu ciekawe informacje na temat procedur i ich zmian:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Elekcja_cesarska

PS. Mnie zawsze bawił opis elekcji cesarza Karola V Habsburga, który najpierw został królem Hiszpanii Karolem I (Carlos I). Jego rywalem był król Francji Franciszek I, o którym jest co nieco w "Fantomasie".
Szalę na rzecz Karola V ponoć ostatecznie przeważyło pierwsze złoto z Meksyku, przysłane właśnie przez Corteza... :D ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2021-07-21, 10:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-07-21, 22:46:24   

Z24 napisał/a:
Tu ciekawe informacje na temat procedur i ich zmian
Faktycznie bardzo ciekawy. :564:
Czytam np. o jakiejś bitwie pod Höchst, o której nigdy wcześniej nie słyszałem. To dzisiejsza dzielnica Frankfurtu, którą ostatnio o mało nie odwiedziłem, bo ma ponoć piękną starówkę. Dalszy powód, by jednak tam zajrzeć. :)

Z24 napisał/a:
Mnie zawsze bawił opis elekcji cesarza Karola V Habsburga, który najpierw został królem Hiszpanii Karolem I (Carlos I). Jego rywalem był król Francji Franciszek I, o którym jest co nieco w "Fantomasie". Szalę na rzecz Karola V ponoć ostatecznie przeważyło pierwsze złoto z Meksyku, przysłane właśnie przez Corteza.
Habsburgowie widać nie tylko ten jeden raz smarowali złotem, bo z artykułu wynika, że w wyborach najczęściej wygrywał ich kandydat. ;-)
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-10, 20:40:57   

Katedra Św. Bartłomieja / Der Kaiserdom.





W roku 1944 prawie całe stare miasto, a także słynna katedra frankfurcka zostały zrujnowane. Na gruzach wzniesiono nowoczesną dzielnicę, ale katedrę odbudowano. Jest ona z czerwonego piaskowca i mimo wysmukłych elementów wydawała się nam wielka i ciężka.





W katedrze, na prawo od ołtarza przedstawiającego Zaśnięcie Marii Panny, przez małe drzwiczki weszliśmy do niewielkiego sanktuarium, kaplicy elektorskiej, gdzie od XII wieku elektorzy niemieccy wybierali cesarzy i składali im hołd.







Piękno i prostota tej sali budziły mój zachwyt, nie mogłem jednak opędzić się od myśli, że wybierani tu cesarze tak często prowadzili przeciw Polsce politykę ekspansji.






Jedno zastrzeżenie: ołtarza Zaśnięcie Marii Panny (der Maria-Schlaf-Altar), stworzonego przed rokiem 1434, należy szukać po przeciwległej stronie katedry. Tu zdarzyła się Mistrzowi mała pomyłka.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-10, 21:33:04   

Po 2-miesięcznej przewie kolejny odcinek. :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-11, 21:21:17   

Sachsenhausen.



Teraz pomaszerowaliśmy przez Stary Most na drugą stronę rzeki Men, do Sachsenhausen, dawniej dzielnicy rybaków i ogrodników.

Wieżowiec po lewej to Europejski Bank Centralny. ;-)

I tu wojna nie oszczędziła wielu starych kamieniczek. Ocalało ich tylko kilka na dawnej ulicy Trzech Króli.

Okazuje się, że ta informacja również nie jest zgodna z prawdą - architektura ulicy Trzech Króli jest powojenna i zupełnie nieciekawa, w przeciwieństwie do pobliskiego Alt-Sachsenhausen, które przecina Kleine Rittergasse. Tam rzeczywiście jeden lokal stoi obok drugiego i wieczorem zwala się tam cały świat.





Ominąwszy fontannę Trzech Króli…
Fontanna? No nie wiem...







— — —

Tuż przy moście odkryłem kilka bardzo okazałych i starych budynków będących własnością Zakonu Krzyżackiego: das Deutschordenshaus.



Mieści się w nim mi. Muzeum Ikon, które przy najbliższej okazji oczywiście odwiedzę



oraz kościół zakonu, die Deutschordenskirche, z 1307 r., po przebudowie prezentujący się obecnie w barokowym stylu.







Chrzcielnice w kościołach tego zakonu zasługują, jak wiemy, zawsze na szczególną uwagę. ;-)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-11, 23:30:36   

Pompa Trzech Króli brzmi nieźle :) .

Jakoś umknęło mej uwadze, że siedzibą prowincji niemieckiej Zakonu był właśnie Frankfurt.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,51 sekundy. Zapytań do SQL: 11