PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Błędy językowe w przestrzeni publicznej
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-21, 15:05:26   

Cytat:
Mam nadzieję, że gospodarz nie jest użytkownikiem tego forum i to jeszcze aktywnym w ostatnim czasie, bo jutro zaleję się czerwienia z wizytą u niego.

No nie mogłam się powstrzymać, ale na wszelki wypadek nie wrzuciłam linku do zlotowego wątku. :)

Cytat:

Drawa imienia Karola Wojtyły zrobiła mi dzień

Mi zrobiła wczoraj wieczór. :043:

Z24 napisał/a:

Jaki prosty człowiek powie, że w wędzarni "z sielawy czyni złotą rybkę"? Albo "nasza posesja"? Mylisz prostotę z prostactwem.

Prostactwo jest związane z grubiaństwem i ordynarnością, a tu nic takiego nie mamy.

Prosty człowiek powie właśnie "z sielawy czyni złotą rybkę", jeśli bardzo się stara brzmieć mądrze i elegancko, a ograniczone kompetencje komunikacyjne mu na to nie pozwalają.

Wtedy powstają takie dziwolągi jak „sznycel na ciebie oczekuje”. Felietony Wiecha, z rozpraw sądowych w środowisku osób niewykształconych, są naszpikowane podobnymi zwrotami. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2022-02-21, 15:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2022-02-21, 16:40:56   

Ale o co Wam chodzi z tą rybką i posesją?
Ja ten zwrot o rybce odbieram humorystycznie ( w sensie, że takie było założenie autora wpisu).
A o co chodzi z posesją, Zecie? U mnie w rodzinie się tak mówi, a chyba nie jesteśmy wszyscy prostakami? :027:
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2022-02-21, 17:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2022-02-21, 17:31:06   

Yvonne napisał/a:
a ten zwrot o rybce odbieram humorystycznie ( w sensie, że takie było założenie autora wpisu).


Ja też, i tego akurat się nie czepiam. Jeśli do tego wędzona sielawa ma złocisty kolor, to przenośnię można uznać za trafną.

Tylko ta Drawa imienia wiadomo kogo mnie rozbawiła. :) .
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2022-02-21, 17:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-02-21, 17:42:35   

Zecie, ja przede wszystkim sobie zażartowałem, taka to ironia była.
Natomiast daleki jestem od oceniania ludzi, a jak się okaże, że gospodarz z tego Pana jest super i do tego gościnność, to nikt po zlocie nie będzie narzekał na "prostactwo", ale każdy będzie chwalił, że było super.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-21, 17:53:33   

Yvonne napisał/a:
A o co chodzi z posesją? U mnie w rodzinie się tak mówi, a chyba nie jesteśmy wszyscy prostakami? :027:


Jeżeli powiemy że nasza posesja graniczy z posesjami Kowalskich i Malinowskich, to jest OK.
Gdyby napisali, że z naszą posesją sąsiadują grunty Lasów Państwowych, to OK. Posesja to jest zakres posiadania. Jeżeli kogoś zapraszamy do siebie na kawę, czy mówimy: "wpadnij do mnie na posesję"? Chyba jednak nie. Chyba że z niejakim przekąsem czy autoszyderstwem.

Jeżeli nie wiemy jak napisać ogłoszenie czy reklamę to zwracamy się do zawodowców. Chociaż sadząc po tym co widzę i słyszę... Te wszystkie "lekarstwa na wątrobę", "środki na prostatę" itp. mordowanie języka.

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Jaki prosty człowiek powie, że w wędzarni "z sielawy czyni złotą rybkę"? Albo "nasza posesja"? Mylisz prostotę z prostactwem.

Prostactwo jest związane z grubiaństwem i ordynarnością, a tu nic takiego nie mamy.


Nie tylko, także z nieuctwem szeroko pojętym i bezceremonialnie prezentowanym. Niegdysiejszy idol naszej inteligencji - w sensie gombrowiczowskim, wiecie kogo mam na myśli ;-) - nie był wulgarny ani grubiański (w każdym razie rzadko był), a był prostacki do bólu zębów.
A poza tym i ponad tym znam całkiem sporo ludzi zachowujących się grubiańsko i ordynarnie, którzy prostakami z pewnością nie są ;-) .

Gospodarz może czynić cuda, ale lepiej niech nie czyni z sielawy złotej rybki. Jeszcze gdyby ją uczynił, to by zgrzytało już trochę mniej. Ale jednak.... Poza tym złota rybka nie jest do jedzenia.
Prosty człowiek nie powie, że coś czyni, bo to słowo słyszy raczej tylko w kościele. "Czynić" dotyczy raczej abstraktów a nie konkretnych przedmiotów. Piprztycki czyni zło, czyni dobro, czyni z siebie pośmiewisko ale nie czyni drabiny, tylko robi z siebie głupka.

"Sznycel czeka na ciebie" to jest nawet dowcipne, ale proszę się nie powoływać na Wiecha. Tam roi się od błędów językowych różnego rodzaju, ale w tym wszystkim istotny jest kontekst tych wypowiedzi. To nie razi gdyż to są dialogi czy tam monologi określonych postaci, a nie szyldy ze sklepów.

Nie przeczę, że błędy językowe mogą być przydatne do budowania jakiejś wypowiedzi lub jej kontekstu, a nawet po prostu mieć jakiś wdzięk. Ale niekoniecznie trzeba się nimi posługiwać za wszelką cenę.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-21, 21:51:19   

irycki napisał/a:
Yvonne napisał/a:
a ten zwrot o rybce odbieram humorystycznie ( w sensie, że takie było założenie autora wpisu).

Ja też, i tego akurat się nie czepiam. Jeśli do tego wędzona sielawa ma złocisty kolor, to przenośnię można uznać za trafną.

Tylko ta Drawa imienia wiadomo kogo mnie rozbawiła. :) .


A mnie tam bawiło prawie każde zdanie, widać jestem z natury zła. :p

Jak już pisał Zet – błąd na błędzie. Albo są pomylone tzw. „gatunki mowy (1), albo dziwne konstrukcje gramatyczne (2).

1)Wyrazy/zwroty z różnych „gatunków mowy” znaczą to samo, ale są przypisane do określonych sytuacji, w innych brzmią śmiesznie. Możesz spytać na giełdzie „Jak się kształtują ceny akcji PKO”. Ale jeśli powiesz do pani w warzywniaku „Jak się kształtują ceny ziemniaków?”, spojrzy na ciebie jak na kosmitę.

2) Te błędy gramatyczne albo brzmią niezgrabne (np. dla osób proponujemy spływy kajakowe), albo przeinaczają sens. Poza „Drawą imienia Karola Wojtyły” mamy: pomniki przyrody jako zabytki architektury, które można spotkać + gospodarstwo, na którym znajduje się dużo zieleni... + wycieczki biegające skrajem parku. ;-)


Z24 napisał/a:
proszę się nie powoływać na Wiecha

Będę się powoływać, bo lubię czytać jego felietony. A ich śmieszność polega w dużej mierze właśnie na słowach użytych nieadekwatnie do kontekstu – posiadać zamiast mieć, czynić zamiast robić, partycypować w kosztach zamiast dorzucić się, i.t.d. (2) Zresztą ta cecha (tendencja do nieadekwatnej podniosłości) przypisywana jest gwarze warszawskiej.

Z24 napisał/a:
Nie tylko, także z nieuctwem szeroko pojętym i bezceremonialnie prezentowanym.

Według SJP prostak - pogard. «o człowieku niewykształconym i niekulturalnym».
./redir/sjp.pwn.pl/slowniki/prostak.html

Ja to rozumiem tak, że brak kultury jest konieczny jako drugi element składowy prostaka, nie wystarczy samo „nieuctwo”.
_________________
Drużyna 5

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-02-21, 22:04:13   

Berta von S. napisał/a:
Ale jeśli powiesz do pani w warzywniaku „Jak się kształtują ceny ziemniaków?”, spojrzy na ciebie jak na kosmitę.


:564:

Berta von S. napisał/a:
Według SJP prostak - pogard. «o człowieku niewykształconym i niekulturalnym».
./redir/sjp.pwn.pl/slowniki/prostak.html

Ja to rozumiem tak, że brak kultury jest konieczny jako drugi element składowy prostaka, nie wystarczy samo „nieuctwo”.


I tak jest! Nie każdy mówi językiem Szekspira czy Mickiewicza, co nie oznacza, że jest głupi.
Mam wielu znajomych, z którymi bawię się na przykład przy bilardzie i często razi mnie ich słownictwo. To nie są ludzie oczytani, są prości, ale prości w dobrym tego słowa znaczeniu. Ale można na nich polegać, jak coś muszę załatwić u Mariusza lub Andrzeja, to walę prosto z mostu, słuchaj masz jutro czas? Potrzebuję podwózkę to i tu. I koniec tematu. Nie muszę zaraz mówić w stylu:
"Słuchaj, nie chcę Ci głowy zawracać, ale czy jest taka możliwość, muszę jutro być o tej i o tej w Świdwinie (akurat sytuacja na faktach). Dasz radę? Andrzej nie odpowiada mi, poczekaj muszę się zastanowić i zerknąć w swój grafik"
Mówi, nie problemu, tylko mi się nie spóźnij, jak kiedyś tam było, bo nie zawiozę i szukaj sobie kogoś innego. Zawiózł, a sprawa była ważna dla mnie, wziął za drogę 50 złotych na paliwo. Jest prostym człowiekiem, nie oczytanym, ale mogę na nim polegać.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2022-02-21, 23:52:07   

Berta von S. napisał/a:
Felietony Wiecha, z rozpraw sądowych w środowisku osób niewykształconych, są naszpikowane podobnymi zwrotami. :)

Skoro tak...
Człek jak chce być na siłę grzeczny, czy też oficjalny, to mu takie "michałki" wychodzą.
_________________
Drużyna 2

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-22, 02:18:01   

Berta von S. napisał/a:
irycki napisał/a:
Yvonne napisał/a:
a ten zwrot o rybce odbieram humorystycznie ( w sensie, że takie było założenie autora wpisu).

Ja też, i tego akurat się nie czepiam. Jeśli do tego wędzona sielawa ma złocisty kolor, to przenośnię można uznać za trafną.

Tylko ta Drawa imienia wiadomo kogo mnie rozbawiła. :) .


A mnie tam bawiło prawie każde zdanie, widać jestem z natury zła. :p


Uhm. :)

Wiesz, jakby to powiedzieć... Kiedyś, bodaj w 97 r., Pomaton EMI wypuścił kasetę (i płytę CD) "Smerfne hity". Gdyby jeden kawałek był tam "przyspieszony", mogłoby to być zabawne i do zniesienia. Ale wszystkie kawałki nagrane w ten sposób sprawiały, że kaseta nie nadawała się do słuchania...

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
proszę się nie powoływać na Wiecha

Będę się powoływać, bo lubię czytać jego felietony. A ich śmieszność polega w dużej mierze właśnie na słowach użytych nieadekwatnie do kontekstu – posiadać zamiast mieć, czynić zamiast robić, partycypować w kosztach zamiast dorzucić się, i.t.d. (2) Zresztą ta cecha (tendencja do nieadekwatnej podniosłości) przypisywana jest gwarze warszawskiej.


Jezus Maria, to są felietony, ja je również uwielbiam, ale mówimy o ogłoszeniach, zachętach, reklamach, zanętach. W omawianym przypadku jest to prostu niechlujna robota.

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nie tylko, także z nieuctwem szeroko pojętym i bezceremonialnie prezentowanym.

Według SJP prostak - pogard. «o człowieku niewykształconym i niekulturalnym».
./redir/sjp.pwn.pl/slowniki/prostak.html

Ja to rozumiem tak, że brak kultury jest konieczny jako drugi element składowy prostaka, nie wystarczy samo „nieuctwo”.


Być może tak jest w istocie, z zastrzeżeniem o którym za chwilę. Nie napisałem, że są to wszystkie komponenty pojęcia "prostactwo". Czepiałem się tylko zaproponowanych przez Ciebie komponentów... :p

Zastrzeżenie o którym wyżej wspomniałem:
Nie zgadzam się, że desygnat pojęcia "prostak" musi oznaczać się brakiem wykształcenia. Znam na tej klatce schodowej faceta, doktora nauk, którego bym tak zdefiniował. Nie tylko zresztą ja... Nie pierwszy raz zauważam - nawet tutaj na forum - że niniejsza edycja SJP tchnie niechlujstwem i chyba nawet nieuctwem PT Państwa Autorów i Redaktorów...
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-22, 10:57:14   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Człek jak chce być na siłę grzeczny, czy też oficjalny, to mu takie "michałki" wychodzą.

Otóż to. A z kordłą też miałam problem w dzieciństwie. :)

Z24 napisał/a:

Zastrzeżenie o którym wyżej wspomniałem:
Nie zgadzam się, że desygnat pojęcia "prostak" musi oznaczać się brakiem wykształcenia. Znam na tej klatce schodowej faceta, doktora nauk, którego bym tak zdefiniował...

No dobra mogę pójść na kompromis. To znaczy, nie jest dla mnie prostakiem ktoś niewykształcony + kulturalny, za to zgadzam się na niekulturalnego prostaka z wykształceniem. ;-)

Cytat:
Jezus Maria, to są felietony, ja je również uwielbiam, ale mówimy o ogłoszeniach, zachętach, reklamach, zanętach. W omawianym przypadku jest to prostu niechlujna robota.

„Język ulicy” można równie dobrze analizować w felietonach opisujących życie ulicy, jak i w produkowanych przez jej mieszkańców ogłoszeniach i.t.p. Nie sądzę, że to niechlujstwo, przeciwnie gość się wyraźnie starał i pewnie by się zdziwił, że w tekście są jakieś błędy.

A co do ogłoszeń, to z wczoraj mam ładne – nie tyle w sensie analiz językowych, co zdumienia, że się ludziom chce (tych kartek było kilka przymocowanych na żywopłocie).

DSC02292.JPG
Plik ściągnięto 24 raz(y) 959,57 KB

_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2022-02-22, 10:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-22, 11:19:38   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Zastrzeżenie o którym wyżej wspomniałem:
Nie zgadzam się, że desygnat pojęcia "prostak" musi oznaczać się brakiem wykształcenia. Znam na tej klatce schodowej faceta, doktora nauk, którego bym tak zdefiniował...

No dobra mogę pójść na kompromis. To znaczy, nie jest dla mnie prostakiem ktoś niewykształcony + kulturalny, za to zgadzam się na niekulturalnego prostaka z wykształceniem. ;-)


:564: :D

Berta von S. napisał/a:
Język ulicy” można równie dobrze analizować w felietonach opisujących życie ulicy, jak i w produkowanych przez jej mieszkańców ogłoszeniach i.t.p. Nie sądzę, że to niechlujstwo, przeciwnie gość się wyraźnie starał i pewnie by się zdziwił, że w tekście są jakieś błędy.


Jest, bo nie ma tam ani jednego zdania bez błędu lub błędów. Może lepiej nie starać się aż tak bardzo...

Berta von S. napisał/a:
A co do ogłoszeń, to z wczoraj mam ładne – nie tyle w sensie analiz językowych, co zdumienia, że się ludziom chce (tych kartek było kilka przymocowanych na żywopłocie).
DSC02292.JPG


:D To pod rygorem itd. napisałbym trochę mniejszą czcionką. Choć w zasadzie nie trawię, kiedy w tekście użyto zbyt wiele rozmiarów...
_________________
Z 24
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-02-22, 11:38:31   

Berta von S. napisał/a:
To znaczy, nie jest dla mnie prostakiem ktoś niewykształcony + kulturalny, za to zgadzam się na niekulturalnego prostaka z wykształceniem.


Ja również.
I dodam jeszcze, że bardzo źle świadczy o "wykształconym" prostaku, natomiast niekoniecznie źle o prostaku niewykształconym.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2022-02-22, 14:32:50   

Berta von S. napisał/a:
A co do ogłoszeń, to z wczoraj mam ładne – nie tyle w sensie analiz językowych, co zdumienia, że się ludziom chce (tych kartek było kilka przymocowanych na żywopłocie).


Bo jedyną sprawą bardziej wnerwiającą od samych gołębi są ludzie, którzy je karmią. Pamiętam taki obrazek z Polski, z tramwaju: na przystanku obok wiaty nie taka jeszcze starsza pani z przyczajki sięga do kieszeni i z obojętną miną rozsypuje dookoła okruchy. Zawsze myślałem, że jeśli już ktoś karmi te latające szczury, to jest to dla niego przyjemność, a nie sport ekstremalny na zaliczenie.
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-03-07, 14:56:05   

Taka ciekawostka, która jest obecnie na czasie.

Na Ukrainie czy w Ukrainie
Na Ukrainę czy do Ukrainy

Podobnie sprawa ma się z Litwą.

Zastanowiło mnie to, ponieważ w medialnych przekazach słyszę cały czas "w Ukrainie", a umysł przyzwyczajony do formy "na Ukrainie"

Znalazłem dwa linki:

./redir/sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-Ukrainie-czy-na-Ukrainie;16214.html
./redir/kultura.onet.pl/wiadomosci/w-ukrainie-a-na-ukrainie-ktora-forma-jest-poprawna-wyjasniamy/9j3sc2j

Tłumaczy się to poprawnością polityczną, co ciekawe usprawiedliwia się używanie zwrotu "na Słowacji" z racji, że nigdy ten kraj nie było od nas zależny :)

Dla mnie jednak nadal lepiej brzmi i pasuje forma "na"

Co sądzicie?
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-03-07, 15:31:22   

Oczywiście że powinno być "na".
Bardzo mnie śmieszy ignorancja tych co próbują na siłę wtłoczyć to "w".
Dla mnie jest to rusycyzm, czy też powiedzmy "ukrainizm"...

Przypomnę, że mamy na Węgry, Słowację, Litwę, Łotwę. Po co więc niektórzy szukają tu problemu?
Wszędzie przytaczany jest jakiś prof. Bańko, który moim zdaniem chyba jednak jest niedouczony... :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-03-07, 15:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2022-03-08, 17:16:43   

Kadr z filmu "Cafe pod Minogą". Ale tak naprawdę też się zdarzają takie kwiatki :)

cafepodminoga.JPG
Plik ściągnięto 27 raz(y) 80,67 KB

_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-03-19, 18:48:54   

Ciekawy artykuł znalazłem w sieci:

./redir/technologia.dziennik.pl/internet/artykuly/8361872,bledy-jezykowe-internet-raport.html
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2022-04-12, 22:05:28   

Wypatrzone dziś w Łomiankach:

_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-04-12, 23:58:14   

Muzygog napisał/a:
Wypatrzone dziś w Łomiankach:

Sam widzi, że warto czasem przebierzeć na Mazowsze. :043:
_________________
Drużyna 5

 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2022-04-13, 04:03:36   

Wypatrzyłem z siedzenia pasażera, z córką jadący będąc.

Przecinek i jego brak pracują tu wdzięcznie:

"Naprawy, bierzące, oleje"

"Bicie tarcz drgania"

... i ta niekonsekwentna "zbieżność"...




"
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,74 sekundy. Zapytań do SQL: 15