PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Denerwujące kalki z języka angielskiego i nie tylko
Autor Wiadomość
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2021-05-01, 08:55:19   

irycki napisał/a:

Województwa Zjednoczone Ameryki:


Całość fajna, ale z tym się nie zgadzam. Raczej "Państwa Zjednoczone Ameryki" - i to akurat lepiej oddawałoby sens słowa "states" niż obecne "stany" :)

No i ta "Ameryka"...
./redir/www.behindthename.com/name/emmerich - powodzenia... tym sposobem to i do języka praindoeuropejskiego możemy dość - a może i jakiegoś chrząkanego narzecza australopiteków. ;)
Ostatnio zmieniony przez 2021-05-01, 08:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo

Wysłany: 2021-05-01, 11:43:38   

bans napisał/a:
irycki napisał/a:

Województwa Zjednoczone Ameryki:


Całość fajna, ale z tym się nie zgadzam. Raczej "Państwa Zjednoczone Ameryki" - i to akurat lepiej oddawałoby sens słowa "states" niż obecne "stany" :)


W sumie może tak. Szukałem nazwy podziału terytorialnego która nie byłaby zapożyczeniem. Wszelkie hrabstwa, marchie itp odpadają w przedbiegach, księstwo do Hameryki nie pasuje, zostało mi to nieszczęsne województwo. Faktycznie, biorąc pod uwagę ich status, stany są zdecdowanie bardziej państwami niż województwami (chociaż trzeba też pamiętać, że w dawnej Polsce województwa miały nieporównywalnie większą samodzielność niż obecnie),
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-05-01, 18:41:14   

irycki napisał/a:
Faktycznie, biorąc pod uwagę ich status, stany są zdecdowanie bardziej państwami niż województwami (chociaż trzeba też pamiętać, że w dawnej Polsce województwa miały nieporównywalnie większą samodzielność niż obecnie)

Jeśli szukać analogii z polskimi realiami, musielibyśmy cofnąć się do czasów federacji Polski i Litwy, której oba składniki były niewątpliwie państwami, każde ze swoją wewnętrzną strukturą opartą na województwach. Tak jak piszesz, i województwa i oba państwa inaczej funkcjonowały w ramach tej zbiorowości niż obserwujemy we współczesnym świecie.

irycki napisał/a:
Szukałem nazwy podziału terytorialnego która nie byłaby zapożyczeniem

Przez analogię można by użyć słowa "kraje". Pasuje mi to ono, bo jest pokrewne słowu "kraina" z jej geograficznymi skojarzeniami, ale też nadaje się do opisu bytu z jakąś strukturą administracyjną, rządem itp., choć nie zawsze tak suwerennego jak państwo. Mam subiektywne wrażenie, że kiedyś stosowało się te słowa zamiennie (mówiło się: "wszystkie kraje świata"), a dziś myśląc o organizacji w pełni niezależnej, podmiocie stosunków międzynarodowych, preferuje się raczej "państwo".

***

Ale jeśli chodzi o federacje, w polszczyźnie często adaptuje się te terminy z oryginalnych języków państw o których mowa. I może dobrze że tak jest, bo odmienna historia i szczególna sytuacja ustrojowa każdego przypadku powoduje, że określając wszystkie tą samą polską nazwą tracilibyśmy część kontekstu (i lokalnego kolorytu).

Tak więc Szwajcaria ma kantony, Niemcy i Austria - kraje lub landy, Związek Radziecki i obecna Rosja - republiki, Kanada i Argentyna - prowincje, gdzieś tam jeszcze są terytoria... to oczywiście lista daleko niepełna i uproszczona. Chyba nie będzie w tym niczego niewłaściwego, jeśli zapożyczymy sobie także słowo "stan" dla opisu Stanów Zjednoczonych, Indii i innych państw gdzie takie jednostki istnieją.

I zresztą nie mam nic przeciw używaniu terminów "marchia", "hrabstwo", "księstwo", "obwód" a nawet "parafia" na odpowiednim, niższym stopniu podziału. Wydaje mi się, że przekazujemy w ten sposób więcej treści niż przekładając wszystko na jedną modłę i wpychając na siłę w strukturę która obowiązuje w Polsce.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2021-05-01, 18:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2021-09-08, 18:51:09   

irycki napisał/a:
A tak przy okazji, gdyby nie było "kalkowania" z innych języków, i to od zarania, to słuchalibyśmy takich doniesień:

Województwa Zjednoczone Ameryki: W miejscowości Zielonepole grupa zastraszaczy wyposażonych w samopały wtargnęła do miejscowego Domu Nauk, w którym właśnie odbywały się zajęcia. Zastraszacze pojmali wielu uczniów, jednak części udało się umknąć.
Na miejsce przybyły dwie gromady przeciwzastraszaczy posiadających broń samoczynną i pojazdy otarczowane. Jak wynika z najnowszych doniesień, kilku przeciwzastraszaczy weszło po sznurach na poszycie Domu Nauk, skąd dostali się do środka. W gwałtownej palbie, która sie wywiązała, zginęli wszyscy zastraszacze oraz kilkoro uczniów. Nie są znane przyczyny poczynań zastraszaczy.

Z miasta Waszyngtona dla Dalekiegoobrazu Polskiego wasz wyjątkowy donosiciel Ziemowit z Pcimia.


:D :p


Hahaha :))) Dobre

A jeśli chodzi o takie słówka, to chyba klasyczny przykład:

./redir/segritta.pl/keczap-czy-keczup/

PS: Nie lubię jakoś już całkowicie rozpowszechnionego określenie, czy może skrótu, "apka".
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2021-09-08, 18:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 12