PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:44
Czy to na pewno jest Kopernik?

Jak oceniasz wyniki poszukiwań grobu Kopernika
Grób Kopernika został odnaleziony
47%
 47%  [ 11 ]
Nie znaleziono grobu Kopernika
17%
 17%  [ 4 ]
Nie mam zdania
34%
 34%  [ 8 ]
Głosowań: 23
Wszystkich Głosów: 23

Autor Wiadomość
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-04, 09:39:08   Czy to na pewno jest Kopernik?

Przeniosłam swój post,bo może ktoś ma jeszcze ciekawe wiadomości o ponownym pochówku Kopernika,albo o dalszych badaniach DNA,a w gąszczu postów na forum trudno później znaleźć dany temat.
W końcu znalazłam jakiś świeży artykuł o Koperniku.

O włos od Mikołaja Kopernika
Anna Nowacka-Isaksson 08-07-2009, ostatnia aktualizacja 08-07-2009 00:09

Znalezione pod posadzką katedry we Fromborku szczątki kości na pewno należą do słynnego astronoma – potwierdzają wyniki badań genetycznych
Naukowcy porównali DNA z włosa, który najprawdopodobniej był włosem Kopernika, z materiałem genetycznym wydobytym z kilku zębów trzonowych, które znaleziono w grobie w katedrze we Fromborku. Analiza dała jednoznaczną odpowiedź – to był ten sam człowiek.
„Rzeczpospolita” informowała o tym obszernie w listopadzie 2008 roku. Te wnioski publikują teraz polscy i szwedzcy naukowcy w najnowszym wydaniu prestiżowego amerykańskiego pisma naukowego „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Włos Kopernika zachował się w jednym z dzieł słynnej biblioteki Gustavianum w Uppsali. Bezcenne księgi zostały zrabowane w Polsce i wywiezione z kraju w czasie potopu szwedzkiego w XVII w.
– Tak jak w śledztwach kryminalnych, analiza DNA przeprowadzona niezależnie od innych analiz materiału genetycznego nie może służyć za dowód – tłumaczy Marie Allen Instytutu Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali. – Teraz razem z innymi ustaleniami daje silną podstawę do zidentyfikowania miejsca pochówku słynnego astronoma.
Fakt, że Kopernika pochowano w katedrze we Fromborku w 1543 roku, był od dawna znany. Nie wiadomo było jednak, który z ponad 100 grobów katedry zawierał jego szczątki.
W 2005 roku zespół polskich badaczy pod kierunkiem prof. Jerzego Gąssowskiego odnalazł czaszkę i szczątki szkieletu, który – jak przypuszczali – należał do Kopernika. Polacy wykonali wtedy również rekonstrukcję twarzy na podstawie budowy czaszki. Okazało się też, że w kilku zębach znajdował się dość dobrze zachowany materiał genetyczny.
– Ale aby analiza materiału genetycznego miała sens, musi się znaleźć materiał, który stanowiłby punkt odniesienia i z którym można by było go porównać – mówi Allen. I rzeczywiście, w kalendarzu z XVI wieku zawierającym notatki Kopernika znaleziono dziewięć włosów. Wyizolowane z nich DNA jest takie samo jak DNA z zębów i kości z grobowca we Fromborku.
Na włosy natrafiono również w uniwersyteckiej bibliotece Carolina Rediviva w Uppsali. Odnaleziono je w dziełach będących własnością Kopernika. Te kosmyki naukowcy również poddadzą analizie. Ale dotychczasowe wyniki już teraz pozwalają uznać „Projekt Kopernik” za zakończony.
Szczątki astronoma zostaną ponownie pochowane na oficjalnej uroczystości.

Rzeczpospolita
./redir/odkrywca.pl/biegli...ika,647740.html
Ostatnio zmieniony przez Iwmali 2013-02-02, 23:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sara 
Stały bywalec forum



Pomogła: 1 raz
Wiek: 25
Dołączyła: 08 Lis 2008
Posty: 393
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-09-04, 14:28:19   

I po co było szukać i się męczyć, ja Nowości sobie lubię poczytać i mam ten temat w małym paluszku :043: . Kopernik rlz :579: .

P.S. Jakby ktoś odwiedził Toruń pod względem historycznym i jest pierwszy raz, albo niewiele wie o Trn, to ja się polecam na przyszłość, mogę oprowadzić ; ).
_________________
Ostatnio zmieniony przez Sara 2009-09-04, 14:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-04, 14:44:10   

To jak Otoshi masz w małym palcu Kopernika, to podziel się z nami nowościami na forum. :) A co to jest to " Kopernik rlz "? :065:
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2009-09-04, 15:10:05   

iwmali napisał/a:
To jak Otoshi masz w małym palcu Kopernika, to podziel się z nami nowościami na forum. :) A co to jest to " Kopernik rlz "? :065:

Heh, iwmali, to młodzieżowy slang jeśli dobrze rozumiem. Kopernik rulez. :D
Kiedyś to na murach love się pisało a teraz inne teksty są modne.
Ostatnio zmieniony przez Czesio1 2009-09-04, 15:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2009-09-04, 15:13:38   

A konkretniej:
To taki najczęściej komputerowy (ale nietylko) slang, rulez = rox = ownz = coś jest zaj..biste i w ogóle bardzo fajne :D :509:
 
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-09-04, 15:38:49   

Widzę Czesio, że jesteś na bieżąco w młodzieżowych slangach:D
Ostatnio zmieniony przez Karen 2009-09-04, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2009-09-04, 15:41:38   

Karen napisał/a:
Widzę Czesio, że jesteś na bieżąco w młodzieżowych slangach:D

No wiesz, moja córcia jeszcze takich nie używa, ale trzeba być na bieżąco bo teraz młodzież szybko "dojrzewa". :D
 
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-04, 15:41:40   

Ale ja jestem niedouczona!!! :oops: Mój Mateusz nie używa takiego slangu,może on też jest staroświecki,a ja nie jestem na bieżąco przez niego? :027: Zapytam się później czy wie co to jest!
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-09-04, 15:48:16   

iwmali napisał/a:
Ale ja jestem niedouczona!!


No wychodzi na to, że ja też :D
 
 
Sara 
Stały bywalec forum



Pomogła: 1 raz
Wiek: 25
Dołączyła: 08 Lis 2008
Posty: 393
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-09-04, 21:40:15   

Hehe, powiem Wam, że używam takich wyrażeń właściwie wyłącznie w komunikacji internetowej, ale rulez to rulez, zawsze lepsze niż zaj...biście, a to zdecydowanie omijam :p .
czesio1 napisał/a:
No wiesz, moja córcia jeszcze takich nie używa

A ile ma lat, jeśli mogę wiedzieć? Może po prostu przy Tobie nie używa? :D
Ja swojego tatusia ostatnio informowałam co to jest "kit", "puszka", "szklarnia" czy "szkło" :053:
_________________
 
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-04, 21:49:21   

Ja swojego tatusia ostatnio informowałam co to jest "kit", "puszka", "szklarnia" czy "szkło"
To ja też muszę się doinformować,Otoshi! :D Wygląda na to,że wiem,że nic nie wiem! :zdziw:
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2009-09-04, 22:19:17   

Otoshi napisał/a:

A ile ma lat, jeśli mogę wiedzieć? Może po prostu przy Tobie nie używa? :D
Ja swojego tatusia ostatnio informowałam co to jest "kit", "puszka", "szklarnia" czy "szkło" :053:

Nie, jeszcze za mała jest na takie słówka. Ma dopiero 7 lat.
 
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-04, 22:34:10   

czesio1 napisał/a:
Otoshi napisał/a:

A ile ma lat, jeśli mogę wiedzieć? Może po prostu przy Tobie nie używa? :D
Ja swojego tatusia ostatnio informowałam co to jest "kit", "puszka", "szklarnia" czy "szkło" :053:

Nie, jeszcze za mała jest na takie słówka. Ma dopiero 7 lat.


A czy córcia już czyta Pana Samochodzika? Czesio im wcześniej tym lepiej!!! :D Niedługo będzie z nami na forum! :)
 
 
Sara 
Stały bywalec forum



Pomogła: 1 raz
Wiek: 25
Dołączyła: 08 Lis 2008
Posty: 393
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-09-04, 22:43:18   

czesio1 napisał/a:
Ma dopiero 7 lat.


Czesio, a wiesz, że spadłam z krzesła? Przeprosiny i pozdrówka dla małej :D .
iwmali napisał/a:
To ja też muszę się doinformować,Otoshi! :D Wygląda na to,że wiem,że nic nie wiem! :zdziw:


Tego akurat nie musiałaś wiedzieć ;). Po kolei:
kit, tzn. kitowy obiektyw - przy zakupie lustrzanki zazwyczaj dołączany do korpusu podstawowy obiektyw.
puszka - korpus aparatu.
szkło - inaczej obiektyw ;).
szklarnia - no po prostu większa ilość obiektywów.

btw. (by the way) - ./redir/www.miejski.pl/ czasem sobie czytam i o 3/4 nawet nie słyszałam :oops:
_________________
Ostatnio zmieniony przez Sara 2009-09-04, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2009-09-05, 00:11:01   

iwmali napisał/a:

A czy córcia już czyta Pana Samochodzika? Czesio im wcześniej tym lepiej!!! :D Niedługo będzie z nami na forum! :)

Nie, nie czyta jeszcze. Bardzo chciałbym, żeby kiedyś zainteresowała się przygodami Pana Tomasza ale nic na siłę.
 
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-09-05, 08:12:39   

Moja córa ma 8 i na razie jest na etapie oglądania filmów z Panem Samochodzikiem, Wyspa złoczyńców i Templariusze lecą u nas na okrągło :D
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-05, 08:27:31   

Otoshi napisał/a:

Tego akurat nie musiałaś wiedzieć ;). Po kolei:
kit, tzn. kitowy obiektyw - przy zakupie lustrzanki zazwyczaj dołączany do korpusu podstawowy obiektyw.
puszka - korpus aparatu.
szkło - inaczej obiektyw ;).
szklarnia - no po prostu większa ilość obiektywów.

btw. (by the way) - ./redir/www.miejski.pl/ czasem sobie czytam i o 3/4 nawet nie słyszałam :oops:


Jak widzę Otoshi to Ty profesjonalnie zajmujesz się fotografowaniem. :) Ja dwa lata temu też wpadłam w sidła fotografomanii. A zaczęło się gdy mąż zmienił sobie aparat z HP na lustrzankę,a wzięłam go w swoje ręce i tak już dwa lata go nie wypuszczam! To jest choroba,tak wciąga,że szok. Wszędzie biorę aparat,w samym Malborku,w tym roku zrobiłam 800 zdjęć,oczywiście później wybieram tylko najlepsze.
A wiesz,że kiedyś te słowa też się używało,tylko w innym znaczeniu.
kit-nieprawda
puszka-więzienie
szkło-szklanka ew.kieliszek
szklarnia- nie wiem.
Pozdrawiam w ten deszczowy dzień.
 
 
Sara 
Stały bywalec forum



Pomogła: 1 raz
Wiek: 25
Dołączyła: 08 Lis 2008
Posty: 393
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-09-05, 08:30:40   

O kurcze, a ja myślałam, że Wasze dzieciaczki są trochę starsze :D . Ale powiem Wam, że ja PS'em zaczęłam się interesować tak mniej więcej w drugiej klasie - najpierw nieśmiało, następnie wypożyczyłam wszystkie dostępne w bibliotece książki :D , no a teraz e-booki. Kurcze jak to dawno było, przecież ja już jestem w 5 kl... :okulary2:

iwmali, znam i drugie znaczenie tych słów, a jakże ;).
jaki masz aparat?
_________________
Ostatnio zmieniony przez Sara 2009-09-05, 08:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-05, 08:31:48   

Karen napisał/a:
Moja córa ma 8 i na razie jest na etapie oglądania filmów z Panem Samochodzikiem, Wyspa złoczyńców i Templariusze lecą u nas na okrągło :D


Karen,jak wiesz mój Mateusz też zaczął przygodę z PS w wieku 7-8 lat ale od książek,filmy były później. Niestety w sklepach były niedostępne,dopiero nagraliśmy mu na wideo,a później na płytę z TV.
Mam nadzieję,że rośnie następna fanka PS! :D
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-05, 08:38:21   

czesio1 napisał/a:
iwmali napisał/a:

A czy córcia już czyta Pana Samochodzika? Czesio im wcześniej tym lepiej!!! :D Niedługo będzie z nami na forum! :)

Nie, nie czyta jeszcze. Bardzo chciałbym, żeby kiedyś zainteresowała się przygodami Pana Tomasza ale nic na siłę.


A filmy już oglądała z Tobą? Wiesz u Mateusza w klasie 6 lekturą dodatkową jest PS i templariusze,na 17 osób w klasie tylko Mateusz czytał książki o PS,reszta się śmiała i pytała co to za dziwak PS!!! :( A gdy polonistka zapytała czy w wakacje czytali książki,to odpowiedzieli,że wakacje są do odpoczywania a nie do czytania! :027: Wiesz oni nie mogą zrozumieć jak Mateuszowi czytanie może sprawiać przyjemność! Nie tylko granie na kompie albo PS ale czytanie? :065:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 13