PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Dwór... oraz inne miejsca akcji
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-05-27, 16:59:44   

nloriel napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Zresztą to i tak nic nie zmienia. A czasem nawet "wywołuje" pożar

Do tego właśnie piłem - w Warszawie na Woli kilka kamienic ulegało "samozapłonowi" nawet i po kilka razy z tego powodu. Czas pewnie pokaże.

Podobnie jak zabytkowe stare wille w Konstancinie czy Otwocku... :(
_________________
Drużyna 5

 
 
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2022-05-28, 19:15:15   

Berta von S. napisał/a:
nloriel napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Zresztą to i tak nic nie zmienia. A czasem nawet "wywołuje" pożar

Do tego właśnie piłem - w Warszawie na Woli kilka kamienic ulegało "samozapłonowi" nawet i po kilka razy z tego powodu. Czas pewnie pokaże.

Podobnie jak zabytkowe stare wille w Konstancinie czy Otwocku... :(


Podczas pobytu w Ciechocinku, w sanatorium - przewodnik po mieście pokazywał nawet miejsca po dawnych willach które miały "samozapłon" i wprost mówił, co było jego przyczyną i że nikt na to nie reaguje, choć wszyscy doskonale o tym wiedzą...
A tych starych willi z roku na rok jest co raz mniej
_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2022-05-29, 01:42:05   

"Byznes" po polsku. No i jeszcze po włosku.
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11831
Skąd: Złocieniec

Wysłany: 2022-07-02, 17:04:56   

Nie chciałem zakładać osobnego wątku, więc wrzucę tutaj to, co wyczytałem w książce "Duchy polskie" o Nieborowie.
Jeżeli jest to niewłaściwy temat, to proszę moderację o przeniesienie lub wyizolowanie. Ewentualnie usunięcie, jeżeli już coś takiego było na forum, ale, jak zawsze, przeszukałem forum i nie znalazłem nic podobnego.

Wracając do straszenia, a warto, ponieważ z tego co wyczytałem Nieborów był jednym z kandydatów na ND w Janówce. Poza tym był bardzo bliski Nienackiemu.

Zacząć należy od tego, że Nieborów leży na starym szlaku piastowskim łączącym Poznań z Mazowszem. Pod koniec XVII wieku kardynał Michał Radziejowski kazał tu wybudować wspaniały pałac oraz w niedalekiej odległości (chyba 3 km) francuski park idylliczny w Arkadii.
Już się nie rozpisuję, bo wszyscy o tym wiedzą.
Istotny jest fakt, że Kardynał Radziejowski był bibliofilem i wiele czasu spędzał w bibliotece nad książkami. W 1968 roku Giovanni Palloni namalował portret prymasa, na którym to siedzi on w fotelu, jedną rękę opiera na poręczy fotelu, zaś drugą sięga po srebrny dzwonek leżący na stole.
Otóż jest przekaz (na przykład kurator Nieborowa), że pracownicy muzeum nieraz słyszeli dźwięk tego dzwonka. Również osoby, które zmuszone były pozostać do późniejszych godzin w bibliotece.

Za książką, którą z wielką przyjemnością czytam zacytuję:

"Pewnego wieczoru, przebywający w Nieborowie profesor Stanisław Lorentz, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, pisał artykuł, korzystając z nieborowskiego księgozbioru. Zatopiony w pracy nie spostrzegł, że zbliża się północ... Naraz usłyszał dźwięk dzwonka - najpierw z sąsiedniego pokoju, potem całkiem blisko... Jednocześnie jakaś niewidzialna ręka rozkołysała ciężki kryształowy żyrandol, wiszący nad jego głową. Sławny uczony uznał, że... najwyższy czas udać się na spoczynek."

Cytat oczywiście z "Duchy polskie", autorstwa Bogny Wernichowskiej i Macieja Kozłowskiego (wydanie I Wydawnictwo PTTK "Kraj", rok1983)

Kolejny cytat, bo nie chce mi się tego przerabiać, a jeszcze wyjdzie znacznie gorzej, bo autorzy opisują badania nad duchami wspaniale :)

"Jeszcze bardziej zdumiewająca historia wydarzyła się w Nieborowie pewnej lipcowej nocy w 1973 roku. W muzeum zamknięto już wszystkie okna, na drzwiach założono plomby. Przy wejściu usiadł dyżurny strażnik... Wszędzie było cicho i ciemno.
Dochodziła już chyba godzina pierwsza po północy, gdy naraz pałacem wstrząsnął straszliwy huk dochodzący z biblioteki. Strażnik szybko otworzył drzwi i zapalił światła. Na podłodze roztrzaskane zwieńczenie wielkiego, stojącego zegara, a z portretu zniknęła wyniosła postać kardynała.
Przerażony tym strażnik szybko zbiegł na dół, wołając kolegę. Obudzono kustosza i wszyscy trzej pośpieszyli na pierwsze piętro.
Jeden ze strażników był blady, ręce mu drżały, mówił coś szybko i bezwładnie, nie chciał przekroczyć progu biblioteki. Kustosz wszedł więc tam z drugim strażnikiem; wszystkie meble stały na swoich miejscach, kardynał Radziejowski spoglądał z portretu, ale... masywne, ważące ponad 80 kilogramów zwieńczenie angielskiego zegara, rzucone jakąś tajemniczą siłą, leżało na posadce.
"

Jest jeszcze parę dziwnych sytuacji, ale już mi się nie chce tego przepisywać :)

Jak to przeczytałem, to dreszczyk mi mały po pleckach przeszedł i od razu pomyślałem o Niesamowitym Dworze. Nie macie wrażenia, że te wydarzenia mogły być inspiracją, a już szczególnie ten zegar?
Książka co prawda ukazała się chyba raczej później, ale może te legendy i mity były już znane wcześniej.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-09-10, 19:48:08   

Na onecie pojawił się artykuł, w którym pierwsze skrzypce odgrywa dogorywający pierwowzór ośrodka wczasowego w Janówce:

./redir/www.onet.pl/turys...y0wecl,30bc1058
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-09-10, 22:19:56   

Szara Sowa napisał/a:
Na onecie pojawił się artykuł, w którym pierwsze skrzypce odgrywa dogorywający pierwowzór ośrodka wczasowego w Janówce:

./redir/www.onet.pl/turys...y0wecl,30bc1058


Czyżby ktoś nas podglądał i ściągał bezwstydnie?
_________________
Z 24
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2023-09-13, 06:47:44   

Odpowiedź Bobra Mniejszego i późniejsze dywagacje o »filmówce« przeniosłem tu:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=1235&start=250
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2024-01-23, 22:21:12   

“Byłem nieubłagany i skręciłem pod Tysiąclatkę, którą chlubiła się wieś Janów.”

Myślę. że szukając pierwowzoru Janowa należy uwzględnić obecność szkoły tysiąclecia. No i posterunku MO. Dość duża wieś musiała to więc być.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-01-24, 00:27:54   

John Dee napisał/a:
“Byłem nieubłagany i skręciłem pod Tysiąclatkę, którą chlubiła się wieś Janów.”

Myślę. że szukając pierwowzoru Janowa należy uwzględnić obecność szkoły tysiąclecia. No i posterunku MO. Dość duża wieś musiała to więc być.


Duża, a najpewniej i gminna. Posterunki bywały na ogół w centrach gminy. Tj. w czasie akcji powieści w centrum gromady.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2024-01-24, 00:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 13