PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Śladem wyprawy nauczyciela
Autor Wiadomość
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2020-09-29, 17:07:41   Śladem wyprawy nauczyciela

Dość istotnym wątkiem w książce "Pan Samochodzik i Templariusze", a przynajmniej w jej początkowych rozdziałach jest wyprawa nauczyciela z Miłkokuku, wraz z grupką chłopców śladem potyczek, mogił i pomników związanych z powstaniem Styczniowym. To dzięki nieobecności nauczyciela na miejscu, Tomasz i harcerze udali się na Kozi Rynek, do którego w prawdzie nie dotarli, lecz uratowali Karen przed bandytami i dzięki niej poznali tajemne znaki Templariuszy. Zabawne jest to że Tomasz, po jednym spojrzeniu na mapę i zaczerpnięciu garści informacji z przewodnika ustalił trasę wyprawy nauczyciela, co świadczy kolejny raz o wierze w swą nieomylność i jak to sam nazwał żyłkę detektywistyczną. Wprawdzie nie mamy potwierdzenia z ust nauczyciela co do zgodności przebiegu trasy z hipoteza Pana Samochodzika, niemniej po jego opisie możemy rzeczywiście założyć że celem wyprawy było odwiedzenie wsi Gruszki, Koziego Rynku i uroczyska Powstańce. Trasa wyprawy przebiegała głównie przez lasy, co w czasie tej pory roku narażała uczestników na nieprzerwane ataki gzów i komarów, a w tamtych czasach Offy i inne chemikalia nie były dostępne.

Pierwszy etap Miłkokuk (Wiłkokuk) – Gruszki trasa liczy 21 km. Przez miejscowości Jałowy Róg i Mikaszówka. Wykluczam trasę przez Stanowiko, Muły i Rudawka, nie że dłuższa (zakładam że różnica siedmiu kilometrów nie grała roli), po prostu trasa biegła przy samej granicy z ZSSR, a w tamtych czasach była strzeżona bardziej niż obecnie. Idąc przez las trasę pokonali w ok 5 godzin, jeśli nieśli namioty i sprzęt kempingowy, mogli posuwać się wolniej.





Wieś Gruszki zasłynęła jako miejsce zwycięskiej bitwy powstańców pod dowództwem płk. Konstantego Ramotowskiego ps. "Wawer" z wojskiem carskim dn. 28.05.1863.We wsi znajduje się pomnik ku czci bohaterskich powstańców, a za wsią mogiła poległych tu bojowników. Niestety z racji wylewania nowej nawierzchni asfaltowej nie było mi dane dojść do pomnika i mogiły, na wjeździe do miejscowości jest pomnik bohaterów walk z okresu II wojny św.





Z Wsi Gruszki wyprawa kieruje się na Kozi Rynek, uroczysko leśne z rezerwatem przyrody, oddalone o ok 23 kilometry, na którego terenie znajdują się mogiły powstańców z 1863 roku. Rozegrała się tutaj bitwa wojsk powstańczych pod dowództwem z pułkownika Józefa Romotowskiego z oddziałami carskimi.
Przypuszczam że gdzieś w okolicach Koziego Rynku wyprawa zatrzymała się na nocleg.











Rankiem, prawdopodobnie wyprawa kieruje się przez Sajenek i uroczy przesmyk na jeziorze o podobnej nazwie, przez Przewięź , czyli miejscowość nad kanałem Augustowskim łącząca jezioro Studzieniczne z Białym



Docierają do leśnego Uroczyska Powstańce, miejsca gdzie oddział ‘’Wawra’’ miał swój obóz, a nawet polowa kuźnię, gdzie przekuwano kosy na sztorc. Niestety obóz i kuźnia zostały rozbite podczas potyczki. Jako ciekawostkę podam że w 1935 roku uroczyście pobrano stąd ziemię na kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie. W 1938 roku wybudowano tam pomnik upamiętniający te czasy. Niestety zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Odbudowany w 1971, więc w czaie wyprawy nie było tam pomnika. Z uroczyska wyprawa skierowała się nad Wigry ok 13 km, najbliżej jest do miejscowości Bryzgiel, gdzie na pewno przenocowali.





Rankiem udali się w drogę powrotną wzdłuż Czarnej Hańczy pokonawszy ok 28 km, wrócili do Miłkokuku.
Cała trasa wyprawy liczyła ok 110-120 km


_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-09-29, 19:09:34   

Jako forumowemu pionierowi większości tych miejsc należy Ci się zapomoga! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2020-09-29, 19:33:17   

Ku chwale Pana Samochodzika! :)
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-29, 20:22:20   

Piękna wycieczka powstańczym szlakiem. Jest czego zazdrościć, co niniejszym czynię. Zawsze ubolewałem, że w moich "latach burzy i naporu" zdążyłem tylko pobieżnie poznać Suwalszczyznę :/ .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-09-29, 20:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-29, 22:19:17   

A może by tak zrobić kiedyś forumowy przemarsz tą trasą?
Na przykład 3 dniową wycieczkę po 40km dziennie.
Z namiotami rzecz jasna. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-09-29, 22:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-09-30, 07:21:24   

Jak Zet się na to zapisze, to ja też! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-09-30, 10:11:48   

Berta von S. napisał/a:

Na przykład 3 dniową wycieczkę po 40km dziennie.

Przemarsz pierwszych 40 km mogę sobie wyobrazić, ale pozostałych już nie :D
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-30, 11:02:07   

Szara Sowa napisał/a:
Jak Zet się na to zapisze, to ja też! :D

Dlaczego akurat Zet? :okulary:

Kozak napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

Na przykład 3 dniową wycieczkę po 40km dziennie.

Przemarsz pierwszych 40 km mogę sobie wyobrazić, ale pozostałych już nie :D

No co Ty, na rowerze regularnie jeździsz, a 40km trzy dni pod rząd nie przejdziesz?
Można zresztą rozłożyć na 4 dni po 30km - czyli 6h spaceru + 10h odpoczynku + 8h snu. To chyba nie brzmi zbyt męcząco. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-09-30, 11:26:03   

Berta von S. napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Jak Zet się na to zapisze, to ja też! :D

Dlaczego akurat Zet? :okulary:


Bo liczę na to, że się nie zapisze.... :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-09-30, 11:45:44   

Berta von S. napisał/a:

Kozak napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

Na przykład 3 dniową wycieczkę po 40km dziennie.

Przemarsz pierwszych 40 km mogę sobie wyobrazić, ale pozostałych już nie :D

No co Ty, na rowerze regularnie jeździsz, a 40km trzy dni pod rząd nie przejdziesz?
Można zresztą rozłożyć na 4 dni po 30km - czyli 6h spaceru + 10h odpoczynku + 8h snu. To chyba nie brzmi zbyt męcząco. :)

No nie wiem :) Może :D
_________________
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2020-09-30, 12:26:13   

Berta von S. napisał/a:
Można zresztą rozłożyć na 4 dni po 30km - czyli 6h spaceru + 10h odpoczynku + 8h snu. To chyba nie brzmi zbyt męcząco.


Jak nie pod górę, to idę z Wami :D , ale te namioty.... :okulary2:
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2020-09-30, 12:46:36   

Arcyciekawa wycieczka Mr. Rólka, gratuluję i zazdroszczę :D
_________________
Drużyna 2

 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2020-09-30, 17:26:21   

Dzięki! :)
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-30, 17:58:56   

Berta von S. napisał/a:
A może by tak zrobić kiedyś forumowy przemarsz tą trasą?
Na przykład 3 dniową wycieczkę po 40km dziennie.
Z namiotami rzecz jasna.


Ale to chyba gdzieś dopiero na wiosnę i to tę późniejszą?

Berta von S. napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Jak Zet się na to zapisze, to ja też! :D

Dlaczego akurat Zet? :okulary:


:oops: :oops: :oops: Szary, no... eeeee... tego...... hmmm.... Jakby Ci to powiedzieć?... Nie chciałbym żebyś odniósł wrażenie, że nie doceniam... wręcz przeciwnie... hmmm.... to mi nawet pochlebia, bo przecież na forum jest tylu przystojniejszych, młodszych i bardziej nadzianych facetów...ale ja....

She napisał/a:
ale te namioty....


"Ktoś" będzie niósł... :027:
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-10-01, 00:53:28   

She napisał/a:

Jak nie pod górę, to idę z Wami :D

płaściuteńko. :okulary:

Z24 napisał/a:

She napisał/a:
ale te namioty....

"Ktoś" będzie niósł... :027:

Ty z Szarym na zmianę. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-10-02, 08:35:24   

Czytając Templariuszy zawsze zastanawiałem się czy aby Nienacki sam za młodu nie odbył takiej wycieczki. W powieści zbyt mocno jest ten temat uwypuklony, by miał stanowić jedynie jakiś pretekst. Wyprawa po śladach wycieczki nauczyciela z Miłkokuku mogła by być ciekawym eventem. Mam za sobą starty w kilkunastu edycjach Harpagana i potrafię sobie wyobrazić przejście nawet 120 km na raz. Jednak marsz przez trzy dni po 40 km jest już wyczynem. Pamiętam jak zbierałem onegdaj punktu OTP. Wówczas w regulaminie był zapis o ograniczeniu dobowym do 30 km Ale dla chcącego... :)
_________________
 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2020-10-02, 17:31:14   

Nietajenko napisał/a:
Jednak marsz przez trzy dni po 40 km jest już wyczynem.


eee....
_________________
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-10-02, 19:08:55   

Rólka napisał/a:
Nietajenko napisał/a:
Jednak marsz przez trzy dni po 40 km jest już wyczynem.

eee....

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=461771#461771
Dla ciebie może nie. Dla mnie nie ale dla kogoś kto nawet robi spacery po 20 km może być. Tu masz marsz z obciążeniem.
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-10-02, 23:47:25   

Nietajenko napisał/a:
Czytając Templariuszy zawsze zastanawiałem się czy aby Nienacki sam za młodu nie odbył takiej wycieczki. W powieści zbyt mocno jest ten temat uwypuklony, by miał stanowić jedynie jakiś pretekst.


W powieści bohaterowie rekonstruują trasę wycieczki nauczyciela posługując się przewodnikiem.
O ile pamiętam nie udało nam się zidentyfikować tego przewodnika; być może jeszcze nie próbowaliśmy.
Jak pamiętamy, ZN często - by nie rzec nałogowo - korzystał z przewodników w pracy nad jego książkami.

Posługując się samym tekstem powieści nie da się udowodnić że ZN akurat taką wycieczkę odbył; być może jest to konstrukcja wyłącznie na użytek powieści.
Szczególnie że - co jest lojalnie przekazane w tekście - nie są to jedyne miejscowości związane z tradycjami walk w powstaniu 63 roku. W pewnym momencie PS wypowiada uwagę pod adresem ogólnikowych wzmianek w przewodniku. Coś w tym stylu: "Masz babo placek - I "wiele innych bitew"".

Być może Autor tak spreparował rzekomy tekst rzekomego przewodnika, żeby trasa wycieczki śladami Powstania Styczniowego narzucała się niejako sama; na ten sam pomysł co PS & Co wpadła nie tylko paczka kpt Petersena & Co, ale nawet banda słabo chyba rozwiniętych intelektualnie stołecznych oprychów.

Wydaje mi się że w opisie wycieczki nauczyciela jest pewna niekonsekwencja. W Miłkokuku w trakcie porannej narady (w rozdziale V) harcerze wyjaśniają, że nauczyciel wyruszył z wycieczką przed dwoma dniami. PS z mapą w ręku dochodzi do wniosku, że w którąkolwiek stronę wycieczka by nie ruszyła powinna się znajdować w okolicy Koziego Rynku. Czyli Kozi Rynek leży mniej więcej w połowie trasy, więc czas trwania wycieczki można obliczyć na cztery dni.
Tymczasem nauczyciel wraca już około południa następnego dnia i mówi, że wycieczka się przedłużyła, bo chłopcy go namówili, żeby wpaść nad Wigry.
Żeby się to wszystko zgadzało należy przyjąć, że "jakaś ciężarówka" rzeczywiście podwiozła ekipę, którą to możliwość sugerowała Anka, kiedy uzasadniała pozostawienie kogoś by czekał w Miłkokuku na powrót nauczyciela.

PS. Nie mam wątpliwości, że ZN był na Suwalszczyźnie, oczywiście był w Posejnelu, Wiłkokuku, nad jeziorem Pomorze i w jego okolicach. Najprawdopodobniej był również na Kozim Rynku.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-10-02, 23:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-10-03, 15:01:50   

Szara Sowa napisał/a:
Bo liczę na to, że się nie zapisze.... :p
:D

She napisał/a:
ale te namioty.... "Ktoś" będzie niósł...
Moim zdaniem potrzebny jest wam towarzyszący wóz techniczny. W ten sposób osiągnąwszy cel etapu będzie tam na was już czekać herbata z jajecznicą, namioty i śpiwory. ;-)



Rólko, gratuluję Ci wyprawy i świetnej relacji. Dobrze widzieć, że Twój całoroczny trening tak dobrze Ci się przydał. :564:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,73 sekundy. Zapytań do SQL: 12