PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozmawiamy z autorem "Termitiery"
Autor Wiadomość
Bóbr Mniejszy 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-09-25, 14:45:53   Rozmawiamy z autorem "Termitiery"

K. Marszałek: Wywiad "Rozmawiamy z autorem »Termitiery« Zbigniewem Nienackim" (źródło nieznane)

Wywiad zamieszczony został wewnątrz pisma.
Natomiast na pierwszej stronie wydrukowana została poniższa, krótka notatka o Światowym Dniu Teatru, podpisana przez „(h)”.

Otwarcie obchodów Światowego Dnia Teatru

Wczoraj w Teatrze im. Jaracza miała miejsce uroczysta inauguracja obchodów Światowego Dnia Teatru, które w naszym mieście będą miały charakter „dekady teatralnej”.
Przed przedstawieniem "Termitiery", na które przybyli m.in. przedstawiciele władz partyjnych Łodzi i województwa oraz władz miejskich, reprezentanci środowisk kulturalnych i in., głos zabrał aktor Jerzy Walczak. Powitał on licznie zebraną publiczność, scharakteryzował cele, jakie przyświecały Międzynarodowemu Instytutowi Teatralnemu przy organizowaniu ŚDT, odczytał list min. kultury i sztuki T. Galińskiego, wystosowany do placówek teatralnych oraz przytoczył fragment przemówienia Jeana Cocteau, wygłoszonego w związku z ustanowieniem Światowego Dnia Teatru.
Licznie zebrana publiczność obejrzała następnie "Termitierę" Zbigniewa Nienackiego, będącą, jak wiadomo, debiutem dramatycznym młodego łódzkiego pisarza.
Przedstawienie było gorąco przyjmowane, a po jego zakończeniu serdecznymi oklaskami dziękowano długo zarówno autorowi, jak aktorom i reżyserowi - Jerzemu Waldenowi.

Przed premierą

W sobotę wieczorem Teatr im. Al. Węgierki wystąpi z premierą interesującej polskiej sztuki współczesnej pt. "Termitiera". Jest to debiut sceniczny 33-letniego łódzkiego dziennikarza Zbigniewa Nienackiego. "Termitiera", napisana wiosną 1961 r. otrzymała III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Współczesną w Krakowie i wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Debiutantów Dramaturgicznych, zorganizowanym przez teatr "Ateneum". Korzystając z pobytu autora w Białymstoku przeprowadziliśmy z nim krótki wywiad.

- Debiut sceniczny nie jest pierwszą Pana próbą sił w twórczości literackiej?
- Pierwsza moja powieść dla młodzieży ukazała się w 1957 r. W "Uroczysku" pisałem o badaniach archeologicznych. Druga powieść, wydana w 1959 pt. "Skarb Atanaryka", również związana była z tematyką archeologiczną. Następne dwie wydałem w 1961 r. Były to: powieść dla młodzieży pt. "Pozwolenie na przywóz lwa" oraz powieść dokumentalna o walkach z podziemiem w latach 1945-47 pt. "Worek Judaszów".
- Jak pogodził Pan archeologię z teatrem?
- Te dwa zainteresowania stały się niemal moim hobby. Z tym, że z teatrem byłem związany ściślej, niejako obowiązkami służbowymi. Byłem recenzentem w łódzkiej gazecie partyjnej - "Głos Robotniczy" a później w tygodniku kulturalnym "Odgłosy".
- Ostatnio sporo krytyków teatralnych, że wspomnę tylko Gawlika czy Voglera próbuje swoich sił w twórczości scenicznej. Czym Pana zdaniem, należy to tłumaczyć?
- Nie chcę być posądzony o zarozumiałość, ale wydaje mi się, że niedostatkiem twórczości scenicznej i to szczególnie o tematyce współczesnej.
- Jaka problematyka interesuje Pana?
- Głównie współczesna. Problem tworzenia się mitów. Wiek XX przyniósł ogromne wynalazki będące wyrazem najwyższych osiągnięć rozumu ludzkiego, obalił wiele potężnych mitów, jak choćby mit prywatnej własności środków produkcji. Lecz jednocześnie ten sam wiek zrodził wiele innych mitów, na przykład ów mit krwi, przed którym wzdrygnąłby się człowiek Oświecenia. Jesteśmy, jak małe okrutne dzieci, które potrafią latać z szybkością ponaddźwiękową, lecz równocześnie jak małym dzieciom można nam wmówić każdą bajeczkę nawet tę o złej czarownicy i miotle.
- Swego rodzaju rozprawą z mitami jest więc Pana "Termitiera". Mity, abstrakcje, zlepek pojęć i wyobrażeń przedstawia Pan jako termity.
- Tak. "Termitiera" jest sztuką polityczną i aktualną. Na jej miejsce wybrałem Francję, bo właśnie ona w naszej tradycji romantycznej uosabiała kiedyś kraj wolności i swobody. Francja przeżywa dziś swoją „termitierę”, stworzyła termity i ginie z lęku przed nimi, przed termitami, które zjawiły się naprawdę, tak jak naprawdę w sztuce mej pojawiają się nieistniejące termity. Można w nie wierzyć lub nie. Ale będą się one pojawiały dopóty, dopóki nie odpowiemy sobie na pytanie, jak to się dzieje, że czyjś wymysł, twór ludzkiej wyobraźni, nagle odrywa się od swego twórcy, zyskuje własny byt materialny i obraca się przeciw człowiekowi, który go stworzył. Bo tak naprawdę to niewiele wiemy o mechanizmie narodzin i rozprzestrzeniania się mitu.
- Nawiązuje Pan jak widać do dramaturgii Becketa Geneta a szczególnie Ionesco?
- Tak. Gdy poznałem sztuki tych dramaturgów, wydało mi się, że przynieśli oni do teatru nowy kufer, pełen sukna, z którego nareszcie można skroić właściwe kostiumy dla współczesnego człowieka i na miarę współczesnych spraw. Uwierzyłem, że teatr znowu może stać się czymś żywym, może stać się siłą nie tylko kreującą, ale zmieniającą życie i człowieka.
- Czy ma Pan na warsztacie nową sztukę teatralną?
- Owszem, ale proszę mi wierzyć, że boję się o niej mówić. Rola dramaturga jest całkiem inna niż powieściopisarza. Dramaturg bierze na siebie dużą odpowiedzialność, bezpośredniej konfrontacji z odbiorcą, widzem. Różni ludzie przychodzą do teatru, każdy z nich inaczej odbiera sztukę, wywołuje ona w nim inne uczucia, skojarzenia. Autor widzi to, konfrontuje z własnymi przeżyciami, spotyka się z bezpośrednią oceną. Stąd, jakby obawa przed ujawnianiem swoich myśli, planów, zanim nie wykrystalizują się one w ostateczną formę.

(źródło: nienacki.art.pl)

"Szanowny Panie! Zawierając znajomość z Panem, nie przypuszczałem, iż jest Pan alkoholikiem i nudystą."
E. Niziurski, "Klub włóczykijów"

Odpowiedz do tematu