PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dorota Suwalska
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-25, 16:47:07   Dorota Suwalska

Dorota Suwalska, „Wtajemniczeni - Nie wszystko złoto co złote”

Sympatyczne wakacyjno-detektywistyczne przygody grupki 12-13 latków na wakacjach w okolicach Pasłęka. W książce mamy pokaźną dawkę humoru, mamy ciekawe historyczne przypisy, będzie to więc szczególnie ciekawa powieść dla miłośników tych okolic, ale także całych dawnych Prus Wschodnich.
Dorota Suwalska jest autorką wielu książek dla młodych czytelników, jednak jak na razie innych nie czytałem.

Powieść została zgłoszona w konkursie na Najlepszą Samochodzikową Książkę 2019 roku:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=417301#417301

Suwalska.jpg
Plik ściągnięto 126 raz(y) 282,49 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-06-25, 16:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-06-25, 17:44:43   

Ale dla jakiej grupy wiekowej jest ta książka przeznaczona? Paczka małolatów bawiących się na wakacjach w poszukiwaczy skarbów (strasznie oryginalne…) - czy to wszystko, co czyni książkę “samochodzikową”?
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-25, 18:10:55   

Książka jest przeznaczona dla młodszej młodzieży i dzieci. Główną rolę odgrywają młodzi, ale także dorośli mają swoje role. Spojlerów robić nie lubię. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-07-01, 18:53:44   

Wtajemniczeni tom II. Czarna wołga. Tajemnica z przeszłości



Ciag dalszy przygód bohaterów książki Nie wszystko złote co złote. Tym razem akcja dzieje się w Warszawie, bohaterzy nie poszukują skarbu a zaginioną przed laty dziewczynę.
Jest to sentymentalna podróż przez niedaną historię okraszona ciekawostkami architektonicznymi. Bardziej melancholijna, chyba dla ciut starszego czytelnika niż poprzednia.

Za lubimyczytać:
Wciągająca fabuła, tajemnica z przeszłości, miłosne rozterki, a do tego szereg wplecionych w treść ciekawostek, między innymi o władzach PRL, bloku wschodnim, Ryszardzie Kuklińskim, gitowcach, socrealizmie czy marcu 1968 roku.

lubimy czytać
Dobra recenzja
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-08-02, 14:02:34   

Wywiad z Dorotą Suwalską, pisarką, poetką, animatorką kultury


Fot: Dariusz Kondefer

1. Forum Miłośników Pana Samochodzika: Sama o sobie napisała Pani: „Chciałam zostać biologiem, wybrałam więc studia w Akademii Sztuk Pięknych i zajęłam się pisaniem książek”, co trzeba przyznać, jest nietuzinkową drogą zawodową. W internecie można znaleźć także informację, że określa się Pani jako: „pisarka; autorka projektów wizualnych; animatorka kultury; ilustratorka; bywa również dziennikarką”. Ja dodałbym jeszcze do tego: poetka. Która z tych dziedzin jest Pani najbliższa?

Dorota Suwalska: Różnie z tym bywało na różnych etapach mojego życia. W podstawówce planowałam zająć się zawodowo zwierzętami. Dlatego wybrałam klasę biologiczno-chemiczną w liceum, mimo że ciągnęło mnie również do literatury i malowania. Potem skupiłam się na działaniach plastycznych, co nie znaczy, że w tym czasie nie pisałam, jednak były to głównie wiersze. Od lat tą wiodącą dziedziną jest twórczość prozatorska. Ostatnio jednak coraz mocniej wracam do swoich biologicznych czy raczej zoologicznych fascynacji, łącząc to z pisaniem. W tej chwili powstaje książka edukacyjna o zwierzętach. Ale też napisałam po długiej przerwie kilka nowych wierszy. Część z nich opublikował ostatnio Kwartalnik Literacki „Wyspa”. Może więc szykuje się jakaś zmiana? Sama jestem tego ciekawa.

2. Jeżeli chodzi o działalność pisarską, to także zajmuje się Pani bardzo bogatym spektrum tematycznym, przeznaczonym dla szerokiego grona czytelników. Z czego to wynika?

To chyba dlatego, że wiele rzeczy mnie interesuje. Myślę jednak, że jeśli głębiej się wczytać w moje książki, to niemal w każdej z nich pewne wątki i motywy się powtarzają, np. tematy „zwierzęce”. Nawet w przygodowo-historycznej serii „Wtajemniczeni” zwierzęta odgrywają dużą rolę. W pierwszej części piszę sporo o kurach, a w drugiej o wolno żyjących kotach. Ważne jest również dla mnie skupienie na emocjach, relacjach i psychologii bohaterów, obserwowanie zmian, jakie w nich zachodzą pod wpływem opisywanych w książkach wydarzeń.

3. Czy opublikowane w 2019 r. dwie powieści przeznaczone dla młodszych nastolatków wskazują na to, że w najbliższym czasie skupi się Pani właśnie na tym odbiorcy?

Wbrew pozorom nie jest to łatwe pytanie. Skupiłam się na tym odbiorcy o tyle, że powstała kolejna część serii „Wtajemniczeni”, czyli ciąg dalszy tych dwóch powieści, o których jest mowa w pytaniu. Miała się ukazać w tym roku. Niestety z powodu pandemii koronawirusa jej premiera została przesunięta. Ale potem powstała powieść dla młodszych dzieci. Książka, którą teraz piszę adresowana jest do podobnej grupy wiekowej, co „Wtajemniczeni” – starszych dzieci i młodszych nastolatków, choć myślę, że i dorośli znajdą w niej coś dla siebie. Ma jednak zupełnie inny charakter.
Chyba nigdy nie robiłam takich założeń, że teraz zajmę się książkami dla takiej a takiej grupy wiekowej. Zawsze starałam się iść za tym, co mnie w danym momencie interesowało. Albo przyjmowałam ciekawe dla mnie propozycje wydawców.


4. Powieść Pani autorstwa: "Nie wszystko złoto, co złote" znalazła się w gronie 5 nominowanych książek w konkursie na Samochodzikową Książkę Roku 2019 ( https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=454193#454193 ). Może zdradzi Pani forumowiczom, gdzie rozgrywa się akcja tej powieści i co jest jej tematem przewodnim?

Przede wszystkim chciałam podkreślić, jak miłą niespodzianką była dla mnie ta nominacja. A co do motywu przewodniego, to obawiam się, że nie będę przesadnie oryginalna. Jest nim bowiem… poszukiwanie skarbu, choć – nie zdradzę chyba zbyt wiele mówiąc o tym – w finale się okazuje, że był to skarb mało typowy. Jest więc i mapa (tak osobliwa, że nawet nie wiadomo, czy można nazwać ją mapą), eksploratorzy z wykrywaczami, legenda o bursztynowej komnacie i skarbach pruskiego rodu Dohnów, złoczyńcy, czarci głaz, budzący grozę cmentarz, strażnicy skarbu... i grupka przyjaciół, która przypadkiem trafia na ślad wielkiej przygody. Akcja powieści rozgrywa się w dawnych Prusach Wschodnich, a konkretnie w Prusach Książęcych lub - sięgając jeszcze bardziej w przeszłość (do czasów plemion pruskich) - w Pogezanii. Cóż, trzeba przyznać, sporo w niej panosamochodzikowych motywów. Co nietypowe, na marginesach opowieści znajdują się ciekawostki dotyczące miejsc i wydarzeń opisywanych w książce. Książka, podobnie jak jej kontynuacja, została pięknie zilustrowana przez Martę Krzywicką i równie pięknie wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. A konsultował ją (jako historyk)… Sebastian Mierzyński, z tego co widzę, również nominowany w konkursie.



5. Czy jest Pani w jakimś stopniu związana z terenem dawnych Prus Wschodnich? To właśnie tam Zbigniew Nienacki umieścił akcję wielu części cyklu o Panu Samochodziku.

Można bez przesady powiedzieć, że to jedno z moich trzech miejsc na Ziemi. Od lat spędzam tu regularnie przynajmniej kilka tygodni w roku. Niewykluczone, że kiedyś się tu przeprowadzę. Wszystkie opisane w książce miejsca naprawdę odwiedziłam. Pogranicze Warmii i Prus Książęcych okazało się dla mnie na tyle fascynujące, że poświęciłam mu aż dwie książki. Pierwszą z nich są wydane w 2011 roku „Ratunku, marzenia!” adresowane do nieco młodszego czytelnika.

6.Czy wydana także w 2019 r. powieść „Czarna wołga. Tajemnica z przeszłości” jest jakoś związana tematycznie z „Nie wszystko złoto, co złote"? Co jest jej motywem przewodnim?

Jest to druga część serii „Wtajemniczeni” i kontynuacja „Nie wszystko złoto, co złote”. Książki łączą postacie bohaterów. Jest to czwórka przyjaciół, znających się niemal od urodzenia - tak zwani przyszywani „bracia” i „siostry” - czyli Michał, jego prawdziwa - nieprzyszywana i kompletnie do niego niepodobna - siostra bliźniaczka Majka oraz Łucja i Maks. Tyle, że w każdej części zmieniają się narratorzy. „Nie wszystko złoto, co złote” opowiadane jest z perspektywy Michała, a w „Czarnej wołdze. Tajemnicy z przeszłości” narratorką jest Łucja. Każdy z tych pozornie zwyczajnych nastolatków ma swego rodzaju „moc”, która pozwala zmierzyć się pojawiającymi się przed nimi wyzwaniami. Zwłaszcza, gdy udaje im się przełamać pojawiające się konflikty i połączyć owe „moce”. Tyle, że nie są to magiczne moce z super-bohaterskich opowieści, tylko takie moce, które każdy z nas może znaleźć w sobie: zdolności językowe czy informatyczne, intuicja i empatia, odwaga i zadziorność, umiejętność łagodzenia konfliktów itp.
W „Czarnej wołdze. Tajemnicy z przeszłości” podobnie jak w pierwszym tomie „Wtajemniczonych” pojawia się zagadka do rozwiązania, a bohaterowie wchodzą w rolę zgłębiających przeszłość detektywów. Tyle, że tym razem chodzi o tajemnicę zaginionej w latach 70. XX w. dziewczynki.




7.Czy u podłoża tego, że napisała Pani powieści przygodowo-historyczne, leży sentyment do czytanych kiedyś „Samochodzików” Nienackiego? A może w dzieciństwie fascynowali Panią inni autorzy?

U podłoża leży przede wszystkim więź z miejscami, które opisuję, fascynacja ich historią, geografią, przyrodą i związany z nimi sentyment. Można powiedzieć, że te miejsca są bohaterami tych powieści na równi z Łucją, Majką, Michałem czy Maksem. A może nawet w większym stopniu. Ponieważ to wybór miejsca był na początku. Nie do przecenienia jest inspirująca rola Katarzyny Piętki z Naszej Księgarni, która, pamiętając „Ratunku, marzenia!”, a może również mając na uwadze mój „Poczet Królów i Książąt Polskich” zaproponowała, że Nasza Księgarnia chętnie opublikuje serię przygodowo-historycznych książek mojego autorstwa wzbogaconą o związane z opowieścią ciekawostki.
O „bohaterce” „Nie wszystko złoto, co złote”, czyli Pogezanii już mówiłam. Akcja „Czarnej wołgi. Tajemnicy z przeszłości” rozgrywa się w miejscu, w którym spędziłam większość dzieciństwa, czyli na warszawskim osiedlu Rakowiec i znajdują się w niej odniesienia, do czasów, kiedy to sama byłam dzieckiem. Stąd tytułowa czarna wołga, która straszyła dzieciaki w latach siedemdziesiątych.
Pan Samochodzik był dla mnie, podobnie jak dla wielu osób mojego pokolenia, ważną postacią. Jak zapewne wiele innych dzieci marzyłam, żeby mieć samochód, który nie tylko niesamowicie szybko jeździ, ale również pływa i przeżywać tak niesamowite przygody. Jednak z lektur dzieciństwa najbardziej chyba pamiętam „Pięcioro dzieci i coś” Edith Nesbit, serię o doktorze Dolittle i jego zwierzętach (tu z kolei odzywa się dziecięce marzenie, żeby poznać język zwierząt), powieści Edmunda Niziurskiego, popularnonaukowe książki Jana Żabińskiego, powieści z psami w charakterze głównych bohaterów i… Prawdę mówiąc za każdym razem, kiedy ktoś prosi mnie o takie zestawienie podaję trochę inne nazwiska i tytuły.


8.Czy w najbliższym czasie ukażą się na rynku kolejne Pani książki?

W kwietniu tego roku, mimo pandemii, nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa ukazał się „Cień w błękicie”. Premiera kolejnej część serii Wtajemniczeni została przesunięta na przyszły rok. W 2021 nakładem Naszej Księgarni ma się również ukazać książka o zwierzętach, nad którą obecnie pracuję. Kolejnej powieści, napisanej w 2019 roku pandemia dała się jeszcze bardziej we znaki. Wygląda na to, że ukaże się ona dopiero w 2022. Ale to tak odległy termin, że na razie nie będę zdradzać szczegółów. Natomiast już na wrzesień planuję literackie wydarzenie z kategorii, że tak się wyrażę, „czytaj i pomagaj” na rzecz jednej z organizacji działającej na rzecz zwierząt. Będzie miało ono miejsce mojej stronie internetowej, blogu i fanpage’u. Gorąco więc zachęcam do zaglądania we wrześniu na http://suwalska.info/, https://suwalska.blogspot.com/, https://www.facebook.com/dorota.suwalska.pisarka oraz czytania i pomagania.

Bardzo dziękujemy i życzymy wielu sukcesów nie tylko na niwie pisarskiej


Fot: Dariusz Kondefer
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-08-02, 17:35:33   

Motywy zwierzęce w literaturze nigdy mnie nie znudzą, przeciwko tej tajnej broni pisarzy jestem po prostu bezbronny. Od skarbów odwrotnie, odrzuca mnie i to mocno, ale jako że nie zaliczam się do grupy docelowej - who cares?

Dziwię się bardzo, że pandemia tak mocno pokrzyżowała plany autorce i jej wydawnictwu - naiwnie myślałem, że jest odwrotnie i że w czasach pandemii, jako że ludzie z pewnością więcej czytają, wydawnictwa będą stawać na głowie by przyspieszyć terminy publikacji. Ale cóż, skoro musi być premiera, to widać musi być. :)
 
 
Alchemia 
Maniak Samochodzika
durabo



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 14 Lip 2019
Posty: 5218
Skąd: Toruń
Wysłany: 2020-08-13, 15:10:46   

Bardzo ciekawy wywiad. Przeczytałam z przyjemnością.

Książka Wtajemniczeni. Nie wszystko złoto, co złote bardzo mi się podobała i chciałabym, żeby zwyciężyła w tym roku :)
Została też bardzo ładnie wydana przez Naszą Księgarnię.
_________________


Wcale nie jest pewne, że wszystko jest niepewne. Blaise Pascal
Ostatnio zmieniony przez Alchemia 2020-08-13, 15:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-08-19, 17:52:10   

Po przeczytaniu wywiadu można chyba założyć, że jedna z bohaterek drugiego tomu "Wtajemniczonych" jest inspirowana z autorką ;-) Ciekawe czy projekt opisany w powieści powstał naprawdę czy jest tylko pomysłem na wprowadzenie historycznych ciekawostek do powieści.
Fascynację psychologią widać i w cyklu skierowanym dla dzieci, gdzie pewne problemy są delikatnie zarysowane, świat tam stworzony nie jest taki taki "cukierkowaty", prościutki, nie drażni infantylizmem, co niestety, ostatnio staje się coraz powszechniejsze.
I kolejne tomy są całkowicie niezależne, zamykają pewne tematy...
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-10-09, 08:26:41   

Powieść Doroty Suwalskiej: „Wtajemniczeni - Nie wszystko złoto, co złote”, zajęła 2 miejsce w konkursie na Samochodzikową Książkę 2019 roku!
Powieść ta otrzymała także wyróżnienie, jako najlepsza książka w samochodzikowych klimatach dla młodszych czytelników: 


https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=462319#462319
:564:



_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-10-09, 08:29, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 15