PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Uroczysko i Skarb Atanaryka w Poradniku bibliotekarza
Autor Wiadomość
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2020-08-07, 17:00:24   Uroczysko i Skarb Atanaryka w Poradniku bibliotekarza

Powieściom "Uroczysko" i "Skarb Atanaryka" poświęcono kilka słów w "Poradniku bibliotekarza" z grudnia 1960 roku.

Nienacki.jpg
Plik ściągnięto 170 raz(y) 434,9 KB

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-08-08, 12:36:53   

Na pewno "Skarb Atanaryka" stawia przed czytelnikiem wyższe wymagania niż "Uroczysko", tak pod względem otrzaskania z naukami historycznymi, geografią, jak i ze znajomością psychologii. Kłania się to co sam ZN powiedział w tym wywiadzie, co jest tu gdzieś zamieszczony w sąsiedztwie. Ale gdyby ktoś kazał mi wskazać jedną jedyną najlepszą pod względem artystycznym książkę ZN, zapewne wskazałbym na "Uroczysko" :) .
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-08-09, 11:06:50   

W poprzednim poście chodziło mi o ten wywiad Aliny Grabowskiej:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=5512

Zwłaszcza o ten fragment:


- O ile wiem, panie Zbigniewie, jest pan autorem książki "Uroczysko" (Wyd. w Naszej Księgarni), książki przeznaczonej dla młodzieży i wśród tej młodzieży ogromnie popularnej. Nakład został zdaje się błyskawicznie nieomal rozprzedany. A co ma pan obecnie „w planach”?
- Drukuję "Zabójstwo Herakliusza Pronobis" i "Worek Judaszów". Ale co ważniejsze - jestem w trakcie wstępnych prac nad nową książką dla młodzieży, której tytuł brzmieć będzie "Skarb Atanaryka". Po "Uroczysku", którego akcja rozgrywa się w środowisku archeologów i które traktuje właśnie o problemach archeologii otrzymywałem wiele listów od czytelników. To mnie przekonało, że młodzież można zainteresować sprawami.. historii.
- Ale pańskie powieści są przecież powieściami sensacyjnymi!
- Proszę pani, wydaje mi się, że renesans powieści kryminalnej, sensacyjnej u czytelnika polskiego o czymś świadczy. Czytamy nawet najsłabsze polskie powieści kryminalne, a przecież ów znany schemat: detektyw amator, który chroni własność prywatną - jest w naszych warunkach czymś trochę wydumanym, nieprawdziwym. Czyżby więc powieść kryminalna „skończyła się”? Czyżby rzecz polegała na wyczerpaniu typowych konfliktów, wątków, sytuacji? - Nie. Myślę, że „odrodzenie” powieści tego typu musi się łączyć z całkowitą zmianą jej tworzywa. Detektyw musi być naukowcem. Na każdym kroku - w przemyśle, w ekonomice, a szczególnie w nauce spotykamy zagadki. Stąd problemy starej kolegiaty są tematem "Uroczyska", a zagadnienia związane z historią Gotów - "Skarbu Atanaryka". Są to powieści sensacyjne, ale rozwiązujące autentyczne zagadki, a nie sztuczne, wymyślone problemy. A więc bohater ich musi wiele wiedzieć, wiele poznać i wiele umieć.
_________________
Z 24
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2020-08-09, 20:38:07   

Z24 napisał/a:
detektyw amator, który chroni własność prywatną - jest w naszych warunkach czymś trochę wydumanym, nieprawdziwym. Czyżby więc powieść kryminalna „skończyła się”? Czyżby rzecz polegała na wyczerpaniu typowych konfliktów, wątków, sytuacji? - Nie. Myślę, że „odrodzenie” powieści tego typu musi się łączyć z całkowitą zmianą jej tworzywa. Detektyw musi być naukowcem. Na każdym kroku - w przemyśle, w ekonomice, a szczególnie w nauce spotykamy zagadki.

To ciekawe spostrzeżenie z teoretycznego punktu widzenia. Prostszą odpowiedzią na kryzys literatury kryminalnej pod naszymi długościami geograficznymi - odpowiedzią, o której Nienacki nie pomyślał lub nie chciał o niej mówić - jest oczywiście powieść milicyjna, rodząca się właśnie w tych latach kiedy pisarz udzielał wywiadu. Natomiast kierunek, który on zaproponował i w którym podążał doprowadził między innymi do tego, co tutaj na nasz użytek, i przy kilku dodatkowych warunkach, nazywamy książką samochodzikową.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-08-10, 16:28:33   

Kynokephalos napisał/a:
Z24 napisał/a:
detektyw amator, który chroni własność prywatną - jest w naszych warunkach czymś trochę wydumanym, nieprawdziwym. Czyżby więc powieść kryminalna „skończyła się”? Czyżby rzecz polegała na wyczerpaniu typowych konfliktów, wątków, sytuacji? - Nie. Myślę, że „odrodzenie” powieści tego typu musi się łączyć z całkowitą zmianą jej tworzywa. Detektyw musi być naukowcem. Na każdym kroku - w przemyśle, w ekonomice, a szczególnie w nauce spotykamy zagadki.

To ciekawe spostrzeżenie z teoretycznego punktu widzenia. Prostszą odpowiedzią na kryzys literatury kryminalnej pod naszymi długościami geograficznymi - odpowiedzią, o której Nienacki nie pomyślał lub nie chciał o niej mówić - jest oczywiście powieść milicyjna, rodząca się właśnie w tych latach kiedy pisarz udzielał wywiadu. Natomiast kierunek, który on zaproponował i w którym podążał doprowadził między innymi do tego, co tutaj na nasz użytek, i przy kilku dodatkowych warunkach, nazywamy książką samochodzikową.

Pozdrawiam,
Kynokephalos


:564:

Tak jest. Proszę zwrócić uwagę ile we wczesnej jego twórczości jest polemiki z tradycją powieści kryminalnej i poszukiwania swojej drogi.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-08-10, 23:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 13