PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Michaił Bułhakow
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-07-27, 15:04:30   Michaił Bułhakow

Michaił Bułhakow - “Psie serce” (1925 r.)



Historia psa Szarika, bezdomnego kundla włóczącego się po ulicach Moskwy, który ma szczęście - lub pecha, zależnie jak na to spojrzeć - zostać zaadaptowany przez słynnego lekarza i naukowca profesora Preobrażeńskiego. W tej części książki narratorem jest sam Szarik, co jest bardzo zabawne, jako że psia logika i psie poglądy oczywiście zasadniczo różnią się od ludzkich, a Bułhakow wie dokładnie, jak z tego stworzyć doskonałą komedię.
W pierwszej części książki brak wskazówek jakoby naukowiec przygarnął kundla z myślą o jakichś eksperymentach medycznych, niemniej dokładnie do takich dochodzi. Psu zostaje przeszczepione ludzkie serce i, co ważniejsze, przysadka mózgowa zmarłego nieco wcześniej pacjenta lekarza. Skutki tego zabiegu są nawet dla profesora nieoczekiwane i dalekosiężne.

Wczesna powieść autora “Mistrza i Małgorzaty” zachwyciła mnie w wysokim stopniu. Ale potrafił pisać! Wszystko w tej powieści jest na medal: oryginalny centralny pomysł, proza bardzo wysokiej próby, humor i “podwójne dno” w postaci satyry na społeczeństwo sowieckie. Nie pojmuję, nawiasem mówiąc, jak Bułhakow uszedł czystkom Stalinistów pozwalając sobie na tego rodzaju jawną krytykę? Ponoć sam Stalin trzymał nad nim chroniącą dłoń, bo był jego fanem…

“Psie serce” jest oczywiście dziełem literatury fantastycznej, głównie jednak satyrą społeczną, niezwykle zabawną i - ponownie - doskonale napisaną. Szarik jest jednym z najciekawszych czworonogów znanych mi z literatury, “uczłowieczony” Szarik - towarzysz Szarikow - ale w całej swojej obrzydliwej degeneracji też jest niczego sobie - dwie strony tego samego medalu. Dalszym świetnie skrojonym bohaterem jest Preobrażeński, zupełne przeciwieństwo sowietczłowieka - kompetentny jako lekarz, dobroduszny i nieustraszony. Scena, w której jakiś tam komitet chce go zmusić do odstąpienia kilku pokoi jego obszernego mieszkania (“Ma pan siedem a mieszka pan przecież sam.” “Zgadza się, potrzebny byłby mi ale ósmy. Swoją drogą, towarzyszu - czy pan jest kobietą?”) po prostu genialna, jak - niemal - cała książka.
 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2020-07-27, 15:21:55   

Podpisuję się obiema ręcami pod tym tekstem.
_________________
 
 
Artur Pacuła 
Twórca
Artur Pacuła - autor powieści samochodzikowych


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Kwi 2016
Posty: 606
Skąd: War
Wysłany: 2020-09-09, 15:44:35   

Ja po raz drugi przeczytałem "Białą Gwardię". Widać, że pisana na raty. Daje jednak przejmujący obraz wojny i rozpadającego się państwa. Wplątanie rodziny w procesy bez wyjścia. Zburzenie fundamentów, poglądów. Nie wiadomo, po co giną żołnierze trzech różnych armii (a czwarta - polska - przyjdzie dopiero za dwa lata).

Dużą wartością było to, że czytałem po pobycie w Kijowie. Podwaja wrażenia.
_________________


Artur Pacuła
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 10