PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pamięć płata figle czyli jak z Azmuna zrobiłem Amura
Autor Wiadomość
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2020-05-22, 16:24:07   Pamięć płata figle czyli jak z Azmuna zrobiłem Amura

Już myślałem, że tej książki nie ma, że ją sobie wymyśliłem. A przecież pamiętałem doskonale historie o Czukczach i Nanajach, o drewnoludach i tygrysach na Syberii i przepiękne ilustracje... Mój brat nawet na moją prośbę wyrzeźbił mi drewnoluda - dokładnie takiego samego jak na obrazku w książce. Szukałem tych baśni kilkadziesiąt lat, nie pamiętając autora, pamiętając jedynie tytuł - "Mężny Amur". Kilkanaście razy wpisywałem go w różne wyszukiwarki i kicha i nic zupełnie nic. Amba zżarła (nawiasem mówiąc Amba też w tej książce była - jestem tego pewien). Do dziś. Coś mnie tknęło, jak przeczytałem tu na forum zupełnie inne wspomnienia jednego z kolegów, o zupełnie innej książce. I po raz kolejny wpisałem w google - 'mężny Amur'. Tym razem, jako pierwszy wynik wyszukiwania wyskoczyła mi fraza - "Mężny Azmun". Być może pojawiała się już wcześniej, lecz zbyt uważnie się jej przyglądałem i stwierdzałem, że to nie to? Tym razem kliknąłem. I oto jest! To jest właśnie ta książka! Autor - Dmitrij Nagiszkin, książka wydana przez Naszą Księgarnię - pierwsze polskie wydanie w 1951 roku, drugie - 1953. Pamięć spłatała mi figla i przez lata z Azmuna zrobiła Amura (w końcu to bajki amurskie). Natychmiast zacząłem szperać po Alledrogo - cena mnie powaliła, ale powiedziałem sobie - muszę mieć! Ulubiony zbiór baśni mojego dzieciństwa! Czekam na listonosza...









_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-05-22, 21:39:21   

Gratuluję, szczególnie, że książka wydaje się być ciekawa. Ilustracje również pobudzają fantazję. Nagiszkin jest również autorem dobrej ponoć powieści o wojnie domowej na Dalekim Wschodzie.
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2020-05-25, 22:36:33   

Mówisz zdaje się o książce "Serce Boniwura". Jest dostępna na Allegro, co ciekawe cena w przeciwieństwie do MA jakaś wręcz śmieszna (2-3 zł). Znalazłem też ekranizację na YT:

_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2020-05-26, 20:29, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 11