PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
55. Relikwia Krzyżowca
Autor Wiadomość
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-21, 06:58:14   

To wpierw muszę je wszystkie przeczytać i sprawdzić! ;-) Może ja mam inne wydania kanonu i nie spotkałam się z tym wpierw a Fantomasa właśnie czytam! :galy:
A co do kontynuacji to na pewno w tych, które czytałam nie było wpierw! :D Albo mam ślepotę kurzą! :/
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2010-08-21, 09:53:36   

iwmali napisał/a:
A co do kontynuacji to na pewno w tych, które czytałam nie było wpierw! :D Albo mam ślepotę kurzą! :/

Raczej to drugie :D
 
 
 
Afrodyta 
Twórca
Luiza Frosz - autorka powieści samochodzikowych


Wiek: 38
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1078
Wysłany: 2010-08-21, 12:19:03   

Bawimy się w śledzenie słowa "wpierw"? U Nienackiego ono nie drażni, bo to inny język. I jeszcze co do słownika, przyznaję, że nie sprawdzałam. Dlatego nawet zapytałam, czy wyraz jest poprawny. Mnie on po prostu razi, ale są też inne słowa (uważane za poprawne), a jednak drażniące. To "wpierw" po prostu pojawia się bardzo często i chyba zwłaszcza u Miernickiego, choc... przed momentem na to słówko trafiłam w "Atlantydzie" Niemirskiego. Jakaś plaga :053:

A powracając do tematu. "Relikwia Krzyżowca" jest bardzo przyjemną książką. Czyta się ją szybko, choc nie zniewala ani zagadką, ani klimatem. Na plus działa atmosfera cyrku - spore urozmaicenie. Z kolei minusem jest chaos w odniesieniu do zagadki historycznej - trudno się tu połapac. Książkę polecam jako przyjemną przygodówkę, ale nie musi to byc lektura obowiązkowa ;-)
_________________
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2010-08-21, 13:19:45   

iwmali napisał/a:
To wpierw muszę je wszystkie przeczytać i sprawdzić! ;-) Może ja mam inne wydania kanonu i nie spotkałam się z tym wpierw a Fantomasa właśnie czytam! :galy:
A co do kontynuacji to na pewno w tych, które czytałam nie było wpierw! :D Albo mam ślepotę kurzą! :/


Rozdział trzeci: może jed­nak wpierw za­pro­wa­dzisz pana Pi­geona do jego po­koju, aby mógł tam po­zo­sta­wić swój nese­ser?

Rozdział czternasty: Przyłoży­łem usta do ucha Pi­geona i po­wie­działem szeptem:—Po­win­ni­śmy jak naj­szyb­ciej wy­cofać się i za­wia­do­mić poli­cję.— Ma pan rację — od­po­wie­dział — ale może wpierw zo­rientu­jemy się, do­kąd oni za­mie­rzają uciec.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-09, 22:28:11   

"Wolniej, wolniej wstrzymaj konia
Dokad pedzisz w stal odziany
Pewnie tam gdzie blyszcza w dali
Jeruzalem biale sciany
Pewnie myslisz, ze w swiatni
Zniewolny Pan twoj czeka
Abys przybyl go ocalic
Abys przybyl don z daleka"

Tekst tej obozowj piosenki bardzo mi sie skojarzyl z poczatkiem ksiazki Sebastiana Miernickieo. Rzeczywiscie "Relikwia krzyzowca" nalezy do bardziej udanych prob post samochodzikowej tworczosci. Na kolana moze nie rzuca ale nie obraza tez inteligencji czytelnika. Sympatyczne sa te aluzje do klasycznych tomow. Motyw z harcerzami, ktorym Tomasz zajal miejsce pod obozowisko to powtorka sytuacji z "Wyspy zloczyncow".

Widac tez wyraznie, ze autora swedzi pioro by posunac sie troche dalej niz jest to przyjete w literaturze przeznaczonej dla mlodego czytelnika. Nie przypominam sobie by w jakims innym tomie bohater znalazl sie w obliczu tylu jednoznacznie erotycznych sytuacji. Panie wystepuja tu albo nagie, albo w przezroczystych koszulkach tudziez w bieliznie, ktora raczej podkresla wdzieki miast je zakrywac. A biedny Pawel, skrepowany konwencja powiesci dla mlodziezy, zachowuje sie jak ten zajac z dowcipu kiedy lisica rozebrawszy sie do naga proponuje: bierz co chcesz, on chwyta z polki telewizor i blyskawicznie sie ulatnia. ;-)
Ostatnio zmieniony przez Kustosz 2011-03-09, 22:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2012-04-20, 08:18:13   

Kustosz napisał/a:
biedny Pawel, skrepowany konwencja powiesci dla mlodziezy

Dobrze, że wyjaśniłeś podłoże problemu, bo ja czytając "Relikwię" doszedłem do wniosku, że Daniec jest impotentem.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2012-05-04, 16:53:38   

Kynokephalos napisał/a:
Kustosz napisał/a:
biedny Pawel, skrepowany konwencja powiesci dla mlodziezy

Dobrze, że wyjaśniłeś podłoże problemu, bo ja czytając "Relikwię" doszedłem do wniosku, że Daniec jest impotentem.

Pozdrawiam,
Kynokephalos


Pamiętajcie o tym, że to są jednak książki dla młodzieży. U Nienackiego też w samochodzikowych przygodach Pan Tomasz nie chodził do łóżka z kobietami. Jego związki były tylko wspominane. Wolał spać z harcerzami nad jeziorem, niż z kobitką w namiocie:D

W książkach kontynuatorów, głównie u Miernickiego Paweł często się "zakochuje", a nawet wiąże na dłużej z kobietami. Z jedną zamieszkał na okres dwóch tomów, czyli jakichś trzech miesięcy :p
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2012-05-06, 10:08:17   

Michal_bn napisał/a:
Pamiętajcie o tym, że to są jednak książki dla młodzieży.

No teraz już będę pamiętał, ale przy opisach zachowania się tych cyrkówek wobec mężczyzn wyleciało mi to z głowy.

A ogólnie - może brak mi wyczucia, ale narrację tak Nienackiego jak innych autorów interpretuję raczej dosłownie. Zakochał się nie znaczy nic ponad to, że się zakochał. Spali w namiocie - i to się zdarza wśród przyjaciół. Co innego jeśli zamieszkali razem, ale do tego etapu w życiu bohatera jeszcze nie doszedłem.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2012-11-02, 00:22:34   

Jak dla mnie to najlepsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie kontynuacji Miernickiego :)

No i finał akcji odbywa się na zamku w Radzyniu Chełmińskim ;-)
 
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2012-11-02, 08:48:54   

Unieski napisał/a:
Jak dla mnie to najlepsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie kontynuacji Miernickiego :)

No i finał akcji odbywa się na zamku w Radzyniu Chełmińskim ;-)


Od tego momentu, jego książki staną się dużo lepsze. Łatwiej będzie Ci znieść oczekiwanie na Niemirskiego ;-)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
omszały głaz 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-10-01, 18:21:55   

Całkiem fajny ten Miernicki się zrobił, podobało się. Teraz kolej na "Złotego Bafometa" Niemirskiego (Olszakowskiego przeczytałem wcześniej) i dam mu ostatnią szansę - jak się okaże żałośnie infantylna jak poprzednia "Stara księga" to porzucę tego autora już w ogóle.
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2015-10-01, 20:19:38   

omszały głaz napisał/a:
Całkiem fajny ten Miernicki się zrobił, podobało się. Teraz kolej na "Złotego Bafometa" Niemirskiego (Olszakowskiego przeczytałem wcześniej) i dam mu ostatnią szansę - jak się okaże żałośnie infantylna jak poprzednia "Stara księga" to porzucę tego autora już w ogóle.


A dla mnie Niemirski jest bezsprzecznie najlepszy :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-02, 10:34:26   

Michal_bn napisał/a:
omszały głaz napisał/a:
Całkiem fajny ten Miernicki się zrobił, podobało się. Teraz kolej na "Złotego Bafometa" Niemirskiego (Olszakowskiego przeczytałem wcześniej) i dam mu ostatnią szansę - jak się okaże żałośnie infantylna jak poprzednia "Stara księga" to porzucę tego autora już w ogóle.


A dla mnie Niemirski jest bezsprzecznie najlepszy :)

A nie Irski?
_________________
Drużyna 5

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2015-10-02, 10:37:17   

Berta von S. napisał/a:
Michal_bn napisał/a:
omszały głaz napisał/a:
Całkiem fajny ten Miernicki się zrobił, podobało się. Teraz kolej na "Złotego Bafometa" Niemirskiego (Olszakowskiego przeczytałem wcześniej) i dam mu ostatnią szansę - jak się okaże żałośnie infantylna jak poprzednia "Stara księga" to porzucę tego autora już w ogóle.


A dla mnie Niemirski jest bezsprzecznie najlepszy :)

A nie Irski?

No przecież napisał - Niem(Irski) ;-)
_________________
 
 
Simon Templer
Sympatyk Samochodzika
SimonTempler


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 15 Lis 2012
Posty: 130
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2016-02-26, 13:55:58   

Bardzo przyzwoita lektura. Może swoim poziomem nie rzuca czytelnika na posadzkę ale ma sporo dobrych momentów które wciągają. Są tu ciekawe i tajemnicze postacie z których niemal każdy może być podejrzanym, objazd zamków krzyżackich, dramatyczne wydarzenia w podziemiach i mimo wszystko zaskakujące wydarzenia finałowe.
Kilka słów o Pawle i kobietach. Otóż wydawcy i autorzy powinni zrobić reset i zrezygnować z mitu i legendy że nowe samochodziki czytają jacyś nastolatkowie. Nie oszukujmy się -samochodziki czyta pokolenie ,,starych koni'' czyli wychowani na oryginalnych samochodzikach w latach 70 i 80. I to my stanowimy przeważającą większość tych którzy je kupują i czytają a nie pokolenie współczesnych nastolatków. Dlatego kontynuacje już dawno powinny przekształcić się w normalne książki przygodowe dla dorosłych.
 
 
Cyrill 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Lis 2023
Posty: 22
Skąd: Bytom i Remscheid (N)
Wysłany: 2023-12-10, 11:09:10   

Przeczytalem dosc szybko ten tom.
W sumie zawiera glowne przybory typowej lektury:
- historyczna tajemnice
- cala garsc zamkow krzyzackich
- wysmiechy z wehikulu i poscig
- harcerze
- nawet sekretne przejscia w lochach
- uwodzace kobiety (choc to chyba tu odgrywa role soli, bo wedle mnie, bylo ich zbyt wiele - nawet w samej ksiazce byl juz komentarz, ze Pawel romansowal z trzema kobietami w cyrku (do tego jeszcze Roksana) )

dodatkowym plusem kolejny brak Batury ;)

jedyny minus chyba, ze faktycznie jest jedna ofiara smiertelna (Kosa). Na szczescie tylko jedna, i nie z jakiejs serii z kalacha.

Generalnie, poszukiwania w terenie przeplatane opowiesciami, jakie jest zycie w cyrku.
Wiec powiem krotko: fajna ksiazka.



PS: w mojej ksiazce byly nawet ilustracje, co mnie pozytywnie ucieszylo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 10