PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Koronawirus
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-02-26, 15:20:36   Koronawirus

Koronawirus

Mam takie przeczucie, że i na naszym forum nie da się ominąć tego tematu. Ciężko chory pacjent leży np. w szpitalu oddalonym zaledwie 3 km od mojego mieszkania. Zaraz idę kupić sobie maseczkę ochronną, póki ceny nie podskoczą. :/
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2020-02-26, 17:41:30   

Gdzieś czytałam, że popyt na maseczki ogromny. Gdzieś nawet zostały do cna wykupione.

Czy takie maseczki są skuteczne w ochronie przed wirusami?

Dziś spędziłam kilka godzin w SCCS .
Na setki pacjentów tylko jedna kobieta miała maseczkę.
Miała ją na twarzy cały czas, kilka godzin. W tym czasie kilka razy piła wodę ze szpitalnego dystrybutora, używając plastikowego kubka (za każdym razem nowy), które tam są przyczepione.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Alchemia 
Maniak Samochodzika
durabo



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 14 Lip 2019
Posty: 5218
Skąd: Toruń
Wysłany: 2020-02-26, 18:36:59   

Chciałam dziś kupić w aptece maseczkę
Nie było. Podobno w Toruniu nie ma.
Kupiłam płyn antybakteryjny do mycia rąk.
Nie wiemjak Wy, ale ja się boję. Jestem w grupie podwyższonego ryzyka.
Moja siostra ( pracuje w szpitalu) mówi, że te maseczki i tak nic nie dają?

Może uległam panice?
_________________


Wcale nie jest pewne, że wszystko jest niepewne. Blaise Pascal
Ostatnio zmieniony przez Alchemia 2020-02-26, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2020-02-26, 18:39:14   

Kilka dni temu słuchałem wypowiedzi Wojciecha Cejrowskiego na temat paniki związanej z tym wirusem. Wyszedł on z założenia, że już teraz powinno się ogłosić mały alert z tym związany. Mianowicie zaopatrzyć się w jedzenie i wodę. Zaciekawił mnie ten punkt widzenia. Czy faktycznie zawczasu powinniśmy gromadzić zapasy? Czy też lepiej przyjąć punkt widzenia, że służby są gotowe i wirus zostanie zatrzymany. Przypomina mi się historia z niedawnego okresu. Sanepid wykrył przekroczoną normę bakterii Coli w wodzie. Było to małe przekroczenie i kolejne badanie wykazało, że stan ten wrócił do normy. Jednak po komunikacie Sanepidu wieść szybko się rozeszła. Momentalnie zabrakło wody w miejscowym markecie. Miejscowość obok też została wykupiona z wody butelkowanej. Mimo, że akcja działa się praktycznie przez jeden wieczór w maleńkiej miejscowości, to jednak dało się odczuć braki magazynowe.
Cejrowski brał pod uwagę możliwe rozprzestrzenienie się wirusa. Zamknięte strefy, firmy i sklepy które nie pracują itd. Jest w tym logika i faktycznie można zadać sobie pytanie. Wywołać panikę już teraz, czy też cierpliwie zapewniać, że służby są w pełnej gotowości i nic nie grozi :027: Wykupić towar i mieć tą świadomość, że sklepy w między czasie znów zapełnią magazyny...
Teraz druga strona...ktoś krzyknie, że to celowe działanie aby ruszyć do sklepów. Kolejny wysłucha i stwierdzi, że ma w nosie wszelkie zakazy. Potworzą się grupki, które wręcz na złość zaczną kichać na siebie wietrząc w tym wszystkim spisek.

Nurtuje mnie kwestia z paniką ;-) aczkolwiek zawsze wychodzę z założenia, że zapasy w domu są istotne. Nie raz i nie dwa musiałem zmywać mydło dzięki wodzie butelkowanej.
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-02-26, 19:28:12   

Najnowszy chory zaraził się na balu karnawałowym. Ilu wraz z nim, pytam?

Byłem w trzech aptekach - maseczek nie ma i tak szybko nie będzie. Mam paskudne przeczucie, że epidemia dopadnie nas ze spuszczonymi gaciami. :/
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-26, 20:12:30   

She napisał/a:
Czy takie maseczki są skuteczne w ochronie przed wirusami?


Wreszcie ktoś, kto zadał rozsądne pytanie :D .

Maseczki nie są wirusoszczelne. Bakterie - owszem mają kłopoty.
A poza tym i ponad tym: to chorzy lub stwarzający zagrożenie noszą maseczki. Np. personel na bloku operacyjnym, a nie operowani pacjenci.

Kolejny owczy pęd.

W czasie gdy nasze kochane media nas pompują, to na zwykłą prostacką grypę zmarło u nas całkiem sporo ludzi, ale kogo to obchodzi...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-02-26, 20:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2020-02-26, 20:12:47   

Aspekt noszenia maseczek jest bardziej skomplikowany niż się wydaje. ''Mam maseczkę, jestem bezpieczny''. Otóż nie do końca tak jest. Załóżmy że idę w maseczce, faktycznie moje drogi oddechowe są w tej chwili zabezpieczone przed infekcją zewnętrzną. Co dalej? Maseczka, jak filtr wyłapuje wirusy, bakterie i.t.d. Zdejmuję ją gołymi rękami? już mam te zarazki na rękach. Pierwsze skojarzenie, rękawiczki jednorazowe. Druga sprawa, przy ponownym założeniu maseczki mogą wirusy dotrzeć do ust lub nosa, Wniosek? Maseczki i rękawiczki jednorazowego użytku! Jak twierdzą eksperci, maseczki powinni nosić bardziej chorzy niż zdrowi, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby drogą kropelkową.
_________________
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2020-02-26, 21:14:21   

Najlepiej wybrać najtrudniejsze rozwiązanie, czyli rozsądne. Panika nie pomoże, zapasy można zrobić, nie zmarnują się, ale też bez przesady. Moi znajomi z małej podwroclawskiej wioski wydali wczoraj 900 zł, to dobry przykład przesady. Ale jeśli za taką kasę można sobie kupić spokój, to czemu nie. Ważne jest śledzenie doniesień z wiarygodnych źródeł. Mnie osobiście osłabiają "teoretyczne" rozważania jakiegoś doktorka, że może wyginać nawet 2/3 populacji Ziemi. To właśnie pojęcie "teoretycznie" wyeliminowałbym gdybym mógł, gdyż go nie trawie, bo niemal zawsze gdy jest używane, wprowadza zamieszanie.
W ogóle korzystając z tego, że na tym forum jesteśmy rozlokowani w kilku różnych krajach, może zrobić w tym wątku swoistą bazę danych nt. co wiadomo o tej zarazie? Mnie interesuje jak ona się wydostała z laboratorium, ale nie to jest teraz najważniejsze. Jak unikać? Myć ręce, pamiętać, że zarazić można się tylko od osoby zarażonej, unikać dużych zgromadzeń, typu centra handlowe i lotniska. Co do masek, powinni je nosić chorzy, oczywiście. Ale jeśli ktoś akurat przebywa w wielkiej gromadzie ludzi, jak wspomnialem wyzej, to nie może liczyć na ich rozsądek i lepiej samemu też się w nią zaopatrzyć.
Nie ma w aptekach? Może warto poszuac w sklepach budowlanych?
    _________________
    Drużyna 2

    Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2020-02-26, 21:17, w całości zmieniany 1 raz  
     
     
    Szara Sowa 
    Ojciec Zarządzający



    Pomógł: 153 razy
    Wiek: 57
    Dołączył: 24 Paź 2008
    Posty: 48391
    Skąd: Poznań
    Wysłany: 2020-02-26, 21:32:03   

    Bóbr Mniejszy napisał/a:
    korzystając z tego, że na tym forum jesteśmy rozlokowani w kilku różnych krajach, może zrobić w tym wątku swoistą bazę danych nt. co wiadomo o tej zarazie?


    No to zaczynam:
    - wirus na pewno dotrze do Polski, to tylko kwestia czasu
    - wirus ten już z nami zostanie na zawsze, podobnie jak wirusy zwykłej grypy, ospy, różyczki itd.
    - śmiertelność powodowana przez tego wirusa jest na poziomie 1-2%, przy czym najczęściej umierają osoby chorujące akurat poważnie na coś innego, osłabione, starsze
    - są też osoby genetycznie słabiej radzące sobie z tym wirusem, jest ich bardzo mało
    - wydaje się że Chińczycy, czy mieszkańcy Azji są bardziej podatni na tego wirusa

    Oceńcie więc sami jakie jest praktyczne ryzyko i czy panika w mediach jest słuszna.
    _________________
    Drużyna 2

    Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
    Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

     
     
    Rólka 
    Moderator
    Szef forumowej sekcji sportowej



    Pomógł: 56 razy
    Wiek: 54
    Dołączył: 26 Maj 2015
    Posty: 13291
    Skąd: Mikołów
    Wysłany: 2020-02-26, 21:38:38   

    Panika- nie
    Zaniepokojenie- tak
    Higiena i zdrowy rozsądek -tak
    _________________
     
     
    Bóbr Mniejszy 
    Moderator
    Autor książki biograficznej



    Pomógł: 31 razy
    Wiek: 45
    Dołączył: 26 Maj 2018
    Posty: 6116
    Skąd: Georgetown, Ontario
    Wysłany: 2020-02-26, 22:10:10   

    Szara Sowa napisał/a:
    No to zaczynam:
    - wirus na pewno dotrze do Polski, to tylko kwestia czasu
    - wirus ten już z nami zostanie na zawsze, podobnie jak wirusy zwykłej grypy, ospy, różyczki itd.
    - śmiertelność powodowana przez tego wirusa jest na poziomie 1-2%, przy czym najczęściej umierają osoby chorujące akurat poważnie na coś innego, osłabione, starsze
    - są też osoby genetycznie słabiej radzące sobie z tym wirusem, jest ich bardzo mało
    - wydaje się że Chińczycy, czy mieszkańcy Azji są bardziej podatni na tego wirusa


    Dorzucę, co już napisałem wcześniej:
    Jak unikać?
    - Myć ręce i ogolnie higiena,
    - Pamiętać, że zarazić można się tylko od osoby zarażonej,
    - Unikać dużych zgromadzeń, typu centra handlowe, lotniska, itp. Właściwie to najbardziej lotniska, bo tam się krzyżują wszyscy.
    _________________
    Drużyna 2

     
     
    Berta von S. 
    Twórca
    nienackofanka



    Pomogła: 169 razy
    Wiek: 52
    Dołączyła: 05 Kwi 2013
    Posty: 32587
    Skąd: Warszawa
    Wysłany: 2020-02-27, 03:07:03   

    Zaskoczyliście mnie. Jakoś mi w ogóle nie przyszło do głowy, że powinnam się niepokoić. Tyle każdego dnia różnych spraw, że koronawirus funkcjonuje gdzieś na marginesie mojej świadomości. W ogóle mi do głowy nie przyszło, że trzeba kupować jakieś maseczki, wodę czy płyny odkażające. Ale jak tak czytam Wasze posty, to się zaczynam zastanawiać, czy nie nazbyt lekkomyślna jestem. :065:

    W każdym razie co do zabezpieczeń - ręce myję ponadregularnie. samolotów unikam jak ognia, z komunikacji miejskiej prawie nie korzystam (bo Endomondo trzeba nabijać...), a jeśli już to przy drzwiach stoję. No w pracy ludzi dużo spotykam, ale na to nic nie poradzę. Chyba, żeby robotę rzucić, od dawna rozmyślam nad jakimś dobrym pretekstem. ;-)
    _________________
    Drużyna 5

    Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-02-27, 03:08, w całości zmieniany 1 raz  
     
     
    Bóbr Mniejszy 
    Moderator
    Autor książki biograficznej



    Pomógł: 31 razy
    Wiek: 45
    Dołączył: 26 Maj 2018
    Posty: 6116
    Skąd: Georgetown, Ontario
    Wysłany: 2020-02-27, 03:34:19   

    Berta von S. napisał/a:
    Zaskoczyliście mnie. Jakoś mi w ogóle nie przyszło do głowy, że powinnam się niepokoić. Tyle każdego dnia różnych spraw, że koronawirus funkcjonuje gdzieś na marginesie mojej świadomości.

    I tak trzymaj :) jak trzeba się będzie niepokoić i kupować maski, to powiedzą. Ale uważać trzeba, chociaż z tego co piszesz, masz małe szanse na "bliskie spotkanie trzeciego stopnia" ;-)
    _________________
    Drużyna 2

     
     
    irycki 
    Maniak Samochodzika
    Pan Motocyklik



    Pomógł: 24 razy
    Wiek: 57
    Dołączył: 13 Paź 2015
    Posty: 5815
    Skąd: Legionowo
    Wysłany: 2020-02-27, 07:36:10   

    John Dee napisał/a:
    Mam paskudne przeczucie, że epidemia dopadnie nas ze spuszczonymi gaciami. :/


    Kiedyś musi to wszystko szlag trafić. Teraz jest równie dobry moment jak kiedy indziej.
    _________________

    Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

    "Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
    Karol Bunsch

    Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
    .
     
     
    John Dee 
    Moderator
    Epicuri de grege porcus



    Pomógł: 125 razy
    Dołączył: 06 Wrz 2014
    Posty: 14104
    Skąd: Niemcy
    Wysłany: 2020-02-27, 08:42:42   

    Jedno jest pewne: straty gospodarcze spowodowane epidemią będą potężne. Chyba w ten lub inny sposób odczujemy je wszyscy, a branża turystyczna jako pierwsza.
     
     
    Szara Sowa 
    Ojciec Zarządzający



    Pomógł: 153 razy
    Wiek: 57
    Dołączył: 24 Paź 2008
    Posty: 48391
    Skąd: Poznań
    Wysłany: 2020-02-27, 10:11:35   

    Z danych, które dziś znalazłem wynika, że śmiertelność w Chinach sięgnęła 8%.
    _________________
    Drużyna 2

    Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
    Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

     
     
    Berta von S. 
    Twórca
    nienackofanka



    Pomogła: 169 razy
    Wiek: 52
    Dołączyła: 05 Kwi 2013
    Posty: 32587
    Skąd: Warszawa
    Wysłany: 2020-02-27, 21:03:59   

    Bóbr Mniejszy napisał/a:

    I tak trzymaj :)

    No właśnie już mi zakłóciliście błogi spokój, bo mnie podkusiło po tych postach, żeby w internecie spojrzeć, czy faktycznie tak źle, czy przesadzacie. A tam same jakieś dramatyczne informacje o rosnącej skali, sparaliżowanych Włoszech, nieskutecznych kwarantannach, wtórnych zarażeniach i.t.p....

    Od razu się zaczęłam zastanawiać, czy She z Niemiec czego nie przywiozła. ;-)
    Żartuję. Ale faktem jest, że po lekturze tych artykułów jakoś mniej mnie cieszy wizja jechania pociągiem. Czyli bańka pękła. :027:
    _________________
    Drużyna 5

     
     
    Rólka 
    Moderator
    Szef forumowej sekcji sportowej



    Pomógł: 56 razy
    Wiek: 54
    Dołączył: 26 Maj 2015
    Posty: 13291
    Skąd: Mikołów
    Wysłany: 2020-02-27, 21:07:28   

    Cytat:
    , czy She z Niemiec czego nie przywiozła.


    Na wszelki wypadek, proponuję ją jutro "Śpiritusem" nasmarować od środka... :okulary:
    _________________
     
     
    Muzygog 
    Fanatyk Samochodzika



    Pomógł: 29 razy
    Wiek: 61
    Dołączył: 04 Lis 2017
    Posty: 3778
    Skąd: Pasym
    Wysłany: 2020-02-27, 22:07:43   

    Zaczęło się!
    _________________
    Ostatnio zmieniony przez Muzygog 2020-02-27, 22:15, w całości zmieniany 1 raz  
     
     
    She 
    Junior Adminka



    Pomogła: 83 razy
    Dołączyła: 10 Sty 2010
    Posty: 19574
    Skąd: Tam i z powrotem
    Wysłany: 2020-02-27, 22:10:08   

    Berta von S. napisał/a:
    Od razu się zaczęłam zastanawiać, czy She z Niemiec czego nie przywiozła.
    Żartuję. Ale faktem jest, że po lekturze tych artykułów jakoś mniej mnie cieszy wizja jechania pociągiem


    Daj znać odpowiednio wcześniej, żebym bilety na pociąg zdążyła zwrócić.

    Obiad u mnie zjesz, czy się boisz? :D
    _________________


    Semel scriptum, decies lectum!
     
     
    Wyświetl posty z ostatnich:   
    Odpowiedz do tematu
    Nie możesz pisać nowych tematów
    Nie możesz odpowiadać w tematach
    Nie możesz zmieniać swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów
    Nie możesz głosować w ankietach
    Nie możesz załączać plików na tym forum
    Możesz ściągać załączniki na tym forum
    Dodaj temat do Ulubionych
    Wersja do druku

    Skocz do:  



    Reklama:


    Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
    Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

    Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

    Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

      
    ROZUMIEM
    Strona wygenerowana w 0,72 sekundy. Zapytań do SQL: 14