PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2019-11-27, 22:12
Ciekawostki historyczne w okolicach Trzcianki
Autor Wiadomość
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-20, 19:15:48   Ciekawostki historyczne w okolicach Trzcianki

Postanowiłem w tym temacie prezentować ciekawostki ze swoich okolic.

Jakiś czas temu na cmentarzu ewangelickim znalazłem coś takiego. Czyżby urna??

waza3.jpg
Plik ściągnięto 92 raz(y) 692,83 KB

waza2.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 685,55 KB

waza1.jpg
Plik ściągnięto 90 raz(y) 747,12 KB

_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
Ostatnio zmieniony przez MarcinB 2019-11-27, 21:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-21, 18:18:37   

GeoExplorer napisał/a:
MarcinB napisał/a:
Jakiś czas temu na cmentarzu ewangelickim znalazłem coś takiego. Czyżby urna??


Hm...
Ewangelicy dawniej, podobnie jak katolicy, grzebali się w ziemi - standardowe pochówki.
Czy to może być urna?
Fakt, kształtem przypomina ją ale biorąc pod uwagę że przedmiot ten wygląda na leciwy, może to być element ozdobny nagrobka, np. flakon na kwiaty.
Co to za struktura caro pod pierwszą warstwą (fot. 3) ?
W jakich okolicznościach ją znalazłeś?
Jak wyglądał spód - był płaski czy były ślady przytwierdzania do czegoś?


Spód płaski. Mam wrażenie że to nie było z kamienia tylko z czegoś innego. Muszę tam podjechać i odnaleźć ten przedmiot. Też mnie zaskoczył kunszt wykonania niektórych detali tego czegoś..
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-23, 16:42:29   

Zagadkowy pomnik w okolicach Trzcinna. Udało mi się go odnaleźć dzięki starej po niemieckiej mapie która pochodzi z USA. :zdziw:
Ślęcząc nad mapą odnalazłem dwa obiekty opisane nazwami "Denkst.". Porównując z starą mapę z goglemaps udało mi się trafić w miejsca gdzie znajdują się te pomniki. Pierwszy z tych obiektów jest bardzo tajemniczy, nie ma żadnych napisów, itp. Zwracają uwagę liczne okazy kamieni wszystkich wielkości w okolicy pomnika. Parę kamieni jest wbita pionowo tworząc krąg. Dodatkowo część kamieni jest pokryta resztkami zaprawy. W okolicy pomnika nie ma w ogóle żadnych głazów, ani starych drzew. Nie wiem czemu akurat w tym miejscu jest ten obiekt. Jedyne co to niedaleko położona jest stara brukowana droga. Zastanawiam się jak rozwiązać tą zagadkę..

Beztytułu.png
Plik ściągnięto 118 raz(y) 2,5 MB

DSCF0006.jpg
Plik ściągnięto 93 raz(y) 2,06 MB

DSCF0007.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 1,48 MB

DSCF0019.jpg
Plik ściągnięto 96 raz(y) 3,81 MB

_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-11-23, 19:00:01   

Bardzo ciekawe miejsce.
Ten potężny głaz może być ołtarzem. Gdyby nie metalowy trzpień to słupki tworzące okręg można potraktować jako "siedzisko" dla kapłanów. :)
A z którego roku jest mapa?
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-11-23, 19:40:47   

Popytaj okolicznych sołtysów!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-23, 19:59:11   

Kozak napisał/a:
Bardzo ciekawe miejsce.
Ten potężny głaz może być ołtarzem. Gdyby nie metalowy trzpień to słupki tworzące okręg można potraktować jako "siedzisko" dla kapłanów. :)
A z którego roku jest mapa?

Mapa z lat trzydziestych. Potężny głaz widać że jest przewrócony. Jest miejsce po tablicy. W okolicy okręgu z pionowych kamieni jest mnóstwo innych kamieni. Co do sołtysów to wole żeby się okoliczni mieszkańcy tym jak najmniej interesowali. Może muzeum coś pomoże?
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-11-24, 06:37:31   

MarcinB napisał/a:
dzięki starej poniemieckiej mapie która pochodzi z USA. :zdziw:

AMS (Army Map Service) powstał w 1941 roku, ale początkowo, w warunkach wojennych, często po prostu wznawiał mapy wydane przez analogiczne służby we wcześniejszym okresie. W tym wypadku zapewne przedrukował wprost zdobytą skądś mapę niemiecką, o czym świadczy użycie skrótów Denkst(ein) i w innym miejscu Qu(elle) (potok) i Schp (Schuppen, szopa). Czyli można zakładać, że informacja istotnie pochodzi z lat trzydziestych.

Te ociosane słupki z metalowymi elementami kojarzą mi się z podstawą drewnianej ławki otaczającej "ołtarz". Zapewne mogły one zostać dostawione później niż reszta kamieni, na przykład jako element romantycznego parku. Albo, powiedzmy, dla celów jakiegoś neo-kultu, któremu oddawał się miejscowy graf. Właściwie nie można wykluczyć, że nawet główny głaz został tam przywleczony stosunkowo niedawno, chociaż duża liczba większych i mniejszych kamieni raczej temu przeczy i wygląda typowo dla prehistorycznych "piekiełek".

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-11-24, 09:25:51   

MarcinB napisał/a:
Potężny głaz widać że jest przewrócony. Jest miejsce po tablicy. W okolicy okręgu z pionowych kamieni jest mnóstwo innych kamieni.

Z tym miejscem musi być związane jakieś wzniosłe wydarzenie, upamiętnione pomnikiem. Gdzieś zapewne został ten fakt odnotowany.
Uważam podobnie jak Szary, należy porozmawiać z sołtysami. Zapewne znają historię tego miejsca lub wiedzą kto posiada jakiekolwiek na ten temat informacje. Przecież ktoś przewrócił kamień, zdjął tablicę i zdemontował to coś, co było przymocowane na słupkach.Zapewne wielu mieszkańców z okolicznych miejscowości dotarła tam o wiele wcześniej od ciebie. Kogoś z nich mogła zainteresować historia dziwnego pomnika. Warto też zajrzeć do księdza w Trzcinnej.
Jeżeli jednak masz obawy co do możliwości dalszej dewastacji, to faktycznie swoje śledztwo rozpocznij od kontaktu z muzeum.
Kynokephalos napisał/a:
Te ociosane słupki z metalowymi elementami kojarzą mi się z podstawą drewnianej ławki otaczającej "ołtarz".

Może metalowe trzpienie w słupkach stanowiły kiedyś mocowanie łańcucha, którym ogrodzono kamienny pomnik - obecny "ołtarz"?
_________________
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-11-24, 09:30:07   

Kozak napisał/a:
Może metalowe trzpienie w słupkach stanowiły kiedyś mocowanie łańcucha, którym ogrodzono kamienny pomnik - obecny "ołtarz"?

Faktycznie, to by lepiej pasowało niż ławka.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-11-24, 18:40:12   

Miejscowy leśniczy mógłby coś na ten temat wiedzieć.
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-24, 21:29:07   

Pomnik, tej największy głaz jest przewrócony. Konstrukcja rozwalona. Może wysadzona?
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
Ostatnio zmieniony przez MarcinB 2019-11-24, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-11-24, 22:06:56   

MarcinB napisał/a:
Co do sołtysów to wole żeby się okoliczni mieszkańcy tym jak najmniej interesowali.


Okoliczni mieszkańcy wiedzą najlepiej, mitologia, że pomoże uchronić jakiś zabytek ukrywanie go, jak widać dotarłeś bez trudu, inni też mogą, stare mapy są ogólnodostępne w sieci.
Co do meritum sprawy - pomnik może być a) pamiątką jakiegoś polowania czy innego podobnego wydarzenia b) pomnikiem pierwszowojennym, choć położenie raczej dziwne, więc skłaniam się raczej do tej pierwszej wersji, ale...
Co do wysadzania - raczej przewrócony, nie marnuje się materiałów wybuchowych do czegoś, co można wywalić łomem.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2019-11-24, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-11-24, 22:39:41   

A po 1918 był to teren polski czy niemiecki? W drugim wypadku mogłoby to być miejscem jakiegoś nazistowskiego kultu. Prawdę mówiąc tak mi to od samego początku wygląda.
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-11-25, 08:51:28   

John Dee napisał/a:
A po 1918 był to teren polski czy niemiecki? W drugim wypadku mogłoby to być miejscem jakiegoś nazistowskiego kultu. Prawdę mówiąc tak mi to od samego początku wygląda.

Do 1945 roku były to tereny niemieckie.
Nie za bardzo miejsce można wiązać z nazistowskim kultem. Najprawdopodobniej pomnik upamiętniał jakieś wydarzenie. Może bliski prawdy jest Robinoux, czyli upamiętnienie polowania, albo wydarzenia związanego z I wojną światową?
MarcinB napisał/a:
Pomnik, tej największy głaz jest przewrócony. Konstrukcja rozwalona. Może wysadzona?

Do zniszczenia pomnika chyba jednak nie użyto ładunku wybuchowego. Przynajmniej na twoich zdjęciach nie widać śladów związanych z detonacją.
A pomnik znajduje się w głębi lasu? Daleko od Trzcinny? Czy przypadkiem nie jest to teren byłego parku podworskiego? W Trzcinnie pozostałości takiego parku znajdują się gdzieś w centrum wioski, ale w okolicy podobno było więcej takich miejsc.
_________________
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-25, 19:22:41   

Miejsce jest oddalone ładnych parę kilometrów od niesiniejącego dziś nadleśnictwa. (dziś okolice granic województwa) W kręgu leży dużo ostrych kamieni, jakby popękanych. Stąd mój może pochopny wniosek. Jest też tak głaz z jednej strony obrobiony na gładko a od strony podłoża jest mocno wypukły. Trzcinno to parę domów na krzyż :-D

DSCF0018.jpg
Plik ściągnięto 92 raz(y) 4,01 MB

_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-25, 19:56:49   

Wspomniałem wcześniej że jest jeszcze jedno miejsce na tej mapie identycznie oznaczone. W okolicach Teresina też jest pomnik oznaczony słowem "Denkst." (na mapie w legendzie jest rozwinięcie tego słowa "denkstein")
Tutaj chociaż zachowały się napisy i znany wszystkim symbol.. Pomnik pomnikiem ale jego okolice które ciągną się wzdłuż meandrującej rzeczki są przepiękne..
Przeglądam stare mapy okolic i jeszcze nie trafiłem na podobne obiekty. Zachęcam Was do ściągnięcia starych map swoich okolic i studiowania co tam ktoś umieścił
To tyle póki co. :-D

Beztytułu.png
Plik ściągnięto 94 raz(y) 1,92 MB

12.jpg
Plik ściągnięto 113 raz(y) 1,38 MB

Pętla wokół T-ki 029.JPG
Plik ściągnięto 84 raz(y) 939,82 KB

_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
Ostatnio zmieniony przez MarcinB 2019-11-25, 19:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-11-26, 22:09:24   

Ten obiekt jest jak mówi inskrypcja ustawionym (być może przez leśnictwo/nadleśnictwo) pomnikiem w miejscu śmiertelnego wypadku robotnika leśnego Ludwiga Lenza. Po swastyce wnioskuję, że był on miejscowym członkiem i to pewnie dość znaczącym NSDAP. Podejrzewam z powodu bliskości miejsca, że poprzedni pomnik też mogło ustawić nadleśnictwo. Mógł to być np. pomnik poświęcony leśnikom poległym w I wojnie światowej, albo tak jak już wspomniałem ustawiony na pamiątkę jakiegoś wydarzenia - np. utworzenia koła łowieckiego czy też jakiegoś znacznego polowania.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2019-11-27, 20:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-11-27, 07:30:30   

Robinoux napisał/a:
Ten obiekt jest jak mówi inskrypcja ustawionym przez nadleśnictwo pomnikiem w miejscu śmiertelnego wypadku robotnika leśnego Ludwiga Lenza.

A skąd wiadomo, że przez nadleśnictwo? Z tego, że zmarłego określono jako robotnika leśnego i że nie ma bardziej osobistych odniesień w rodzaju "ukochanemu mężowi"? Być może, być może.

Robinoux napisał/a:
Po swastyce wnioskuję, że był on miejscowym członkiem i to pewnie dość znaczącym NSDAP.

Ja pomyślałem, że kamień postawiono w dwa czy trzy lata po śmierci Lenza, kiedy zapanował już ideologiczny totalitaryzm. Ale możliwe, że to Ty masz rację.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
P.S.
Muszę w takim razie dowiedzieć się więcej o tym Malebranche'u. Na razie wygląda zachęcająco. :564:
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-11-27, 20:41:18   

Kynokephalos napisał/a:
A skąd wiadomo, że przez nadleśnictwo? Z tego, że zmarłego określono jako robotnika leśnego i że nie ma bardziej osobistych odniesień w rodzaju "ukochanemu mężowi"? Być może, być może.


Masz rację, to jedynie moje gdybanie, zapomniałem dodać, więc się poprawiam :okulary:
PS> Malebranche to brzmi prawie jak Robinoux... ;-)
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2019-11-27, 20:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-27, 21:50:39   

Rozmawiałem dzisiaj z Martą z muzeum. Mam wysłać materiały. Może ktoś się tym jeszcze zainteresuje i ustali co to za pomniki. Rozumiem postawić pracownikowi leśnemu pomnik, ale jakie to musiało być wydarzenie że trafiło na mapę??
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,67 sekundy. Zapytań do SQL: 20