PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Tropem książek Chmielewskiej
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-07-20, 08:46:30   

Kpt Petersen napisał/a:
Chyba jutro po południu wybiorę się tam na spacer z rysunkiem i pooglądam jeszcze raz okoliczne domy. Może jakiś będzie podobniejszy :)
That's the spirit! :564:
Lubię bardzo tę książkę, odpowiednio też pragnąłbym się dowiedzieć, czy autorka opisała jakiś konkretny dom.

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-07-21, 17:47:15   

John Dee napisał/a:
Kpt Petersen napisał/a:
Chyba jutro po południu wybiorę się tam na spacer z rysunkiem i pooglądam jeszcze raz okoliczne domy. Może jakiś będzie podobniejszy :)
That's the spirit! :564:
Lubię bardzo tę książkę, odpowiednio też pragnąłbym się dowiedzieć, czy autorka opisała jakiś konkretny dom.

Jak napisałem tak zrobiłem i w letni sobotni wieczór pospacerowałem sobie w celu znalezienia pierwowzoru nawiedzonego domu.
Co wiemy z książki:
- dom stoi przy ul. Krasickiego w Warszawie na narożnej działce (przy skrzyżowaniu z inną ulicą)
- duży, ma dwie części (starą ze 100-150 lat w 1979 r. i nowszą tak ze 48 lat w 1979 r.)
- ma garaż, nad którym jest taras, a na nim, już wtedy rozpadająca się drewniana szopa ze spadzistym dachem, który się obsunął prawie do ziemi
- dom ma strych, czyli musi mieć spadzisty dach

Przyjmując, że Chmielewska opisywała prawdziwy dom w podanej przez nią lokalizacji (a u niej to dużo bardziej prawdopodobne niż u Nienackiego) to jeśli dom jeszcze stoi z identyfikacją nie powinno być problemu.
Ulica Krasickiego nie jest długa ok. 600 metrów, narożnych działek na skrzyżowaniu z innymi ulicami jest 24. Część niezabudowanych, część z całkiem inną zabudową, tak naprawdę wszystkie powyższe opisy z książki spełnia ten dom na rogu ul. Lenartowicza, co nie znaczy, że np. właściwego, który w latach 70-tych jak wynika z opisu był malowniczą ruiną nie rozebrano i już go nie ma, albo przebudowano tak że nie da się go już poznać.

Nic bardziej podobnego do rysunku nie znalazłem, zresztą rysunek w jednym aspekcie jest dyskusyjny. W tekście Janeczka na pytanie nauczycielki ile pięter ma ten dom odpowiada jedno i strych. Na rysunku mamy dom parterowy, bez piętra, z poddaszem (rysunek jeść dość nieprecyzyjny jeśli chodzi o podstawę domu ale raczej tak to wygląda). Takich domów na tej ulicy obecnie nie ma, każdy ma przynajmniej jedno piętro i dopiero poddasze.

To jeszcze kilka zdjęć domu z wczoraj

dom 04.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 1,24 MB

dom 02.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 1,04 MB

dom 03.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 1,08 MB

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-07-21, 21:46:21   

Kpt Petersen napisał/a:
Nic bardziej podobnego do rysunku nie znalazłem
By się upewnić należałoby porozmawiać na ten temat z właścicielem domu. ;-)

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Pomogła: 98 razy
Wysłany: 2019-07-23, 02:05:15   

Kpt Petersen napisał/a:

Nic bardziej podobnego do rysunku nie znalazłem, zresztą rysunek w jednym aspekcie jest dyskusyjny. W tekście Janeczka na pytanie nauczycielki ile pięter ma ten dom odpowiada jedno i strych. Na rysunku mamy dom parterowy, bez piętra, z poddaszem (rysunek jeść dość nieprecyzyjny jeśli chodzi o podstawę domu ale raczej tak to wygląda). Takich domów na tej ulicy obecnie nie ma, każdy ma przynajmniej jedno piętro i dopiero poddasze.

Ja zawsze sobie wyobrażałam, że jest parter, piętro i dopiero strych/poddasze.
Nie było tak, że jak dzieciaki spuszczały ze strychu MORDĘ, były dwa krzyki - zmory i babci, kiedy morda osiągała różne poziomy?

Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2019-07-23, 12:21:33   

Rysunek nie zgadza się z opisem. Dach według tekstu znajduje się dopiero nad pierwszym piętrem i gzymsem. pod strychem jest ta stara, zrujnowana łazienka na piętrze, w której wszystko się sypie.
„Garaż znajdował się na dole, nad garażem był taras, na którym niegdyś wybudowano coś w rodzaju szopy. Szopa zawaliła się, a jej dach, jedną stroną trzymający się jeszcze budynku, drugą obniżył się aż do poziomu tarasu, tworząc skośną płaszczyznę, całą porośniętą pięknym, zielonym mchem. Było to już nisko, niewiele nad ziemią, łatwo dawało się tego dosięgnąć.”
„Nad dachem szopy widniało okno od starej łazienki, z niewiadomych powodów zaopatrzone w potężną, ozdobną kratę, nad nim ciągnął się dekoracyjny gzyms, nad gzymsem zaś dach i upragnione okno strychu.”
„Natychmiast potem przystąpiono do oględzin instalacji w łazience i kuchni na piętrze, które były w najgorszym stanie.”
"To jest niewygodna droga. Po dachu szopy, tam są właśnie te haki do spodni. I potem po ścianie i po kracie i znów po dachu."
W "nowej" części mieszkała zmora na parterze i dziadkowie na piętrze, w starej - Chabrowiczowie główni na parterze, ciotka Monika na piętrze.
I jeszcze jeden szczegół - stara i nowa część nie były chyba identyczne. Okienko strychu w starej części znajdowało się na powierzchni dachowej, a okno od strychu zmory, czyli nowego "Umieszczone było tak, że pod nim znajdowała się już ściana budynku, nie zaś dach, który zasłaniałby widok. Balkon babci był niżej i z boku, natomiast wprost pod nim, na parterze, odgrodzone całym piętrem, cze¬kało okno zmory."
Ja wyobrażałam sobie takie coś:

Beztytułu1.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 56,85 KB

Ostatnio zmieniony przez Garamon 2019-07-23, 18:56, w całości zmieniany 3 razy  

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-07-23, 23:04:18   

Garamon napisał/a:
Rysunek nie zgadza się z opisem.

Też już sobie to uświadomiłem, ale dom na rogu z Lenartowicza już dużo bardziej :)

Odpowiedz do tematu