PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Tropem książek Chmielewskiej
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-07-20, 07:46:30   

Kpt Petersen napisał/a:
Chyba jutro po południu wybiorę się tam na spacer z rysunkiem i pooglądam jeszcze raz okoliczne domy. Może jakiś będzie podobniejszy :)
That's the spirit! :564:
Lubię bardzo tę książkę, odpowiednio też pragnąłbym się dowiedzieć, czy autorka opisała jakiś konkretny dom.

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-07-21, 16:47:15   

John Dee napisał/a:
Kpt Petersen napisał/a:
Chyba jutro po południu wybiorę się tam na spacer z rysunkiem i pooglądam jeszcze raz okoliczne domy. Może jakiś będzie podobniejszy :)
That's the spirit! :564:
Lubię bardzo tę książkę, odpowiednio też pragnąłbym się dowiedzieć, czy autorka opisała jakiś konkretny dom.

Jak napisałem tak zrobiłem i w letni sobotni wieczór pospacerowałem sobie w celu znalezienia pierwowzoru nawiedzonego domu.
Co wiemy z książki:
- dom stoi przy ul. Krasickiego w Warszawie na narożnej działce (przy skrzyżowaniu z inną ulicą)
- duży, ma dwie części (starą ze 100-150 lat w 1979 r. i nowszą tak ze 48 lat w 1979 r.)
- ma garaż, nad którym jest taras, a na nim, już wtedy rozpadająca się drewniana szopa ze spadzistym dachem, który się obsunął prawie do ziemi
- dom ma strych, czyli musi mieć spadzisty dach

Przyjmując, że Chmielewska opisywała prawdziwy dom w podanej przez nią lokalizacji (a u niej to dużo bardziej prawdopodobne niż u Nienackiego) to jeśli dom jeszcze stoi z identyfikacją nie powinno być problemu.
Ulica Krasickiego nie jest długa ok. 600 metrów, narożnych działek na skrzyżowaniu z innymi ulicami jest 24. Część niezabudowanych, część z całkiem inną zabudową, tak naprawdę wszystkie powyższe opisy z książki spełnia ten dom na rogu ul. Lenartowicza, co nie znaczy, że np. właściwego, który w latach 70-tych jak wynika z opisu był malowniczą ruiną nie rozebrano i już go nie ma, albo przebudowano tak że nie da się go już poznać.

Nic bardziej podobnego do rysunku nie znalazłem, zresztą rysunek w jednym aspekcie jest dyskusyjny. W tekście Janeczka na pytanie nauczycielki ile pięter ma ten dom odpowiada jedno i strych. Na rysunku mamy dom parterowy, bez piętra, z poddaszem (rysunek jeść dość nieprecyzyjny jeśli chodzi o podstawę domu ale raczej tak to wygląda). Takich domów na tej ulicy obecnie nie ma, każdy ma przynajmniej jedno piętro i dopiero poddasze.

To jeszcze kilka zdjęć domu z wczoraj

dom 04.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 1,24 MB

dom 02.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 1,04 MB

dom 03.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 1,08 MB

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-07-21, 20:46:21   

Kpt Petersen napisał/a:
Nic bardziej podobnego do rysunku nie znalazłem
By się upewnić należałoby porozmawiać na ten temat z właścicielem domu. ;-)

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Pomogła: 115 razy
Wysłany: 2019-07-23, 01:05:15   

Kpt Petersen napisał/a:

Nic bardziej podobnego do rysunku nie znalazłem, zresztą rysunek w jednym aspekcie jest dyskusyjny. W tekście Janeczka na pytanie nauczycielki ile pięter ma ten dom odpowiada jedno i strych. Na rysunku mamy dom parterowy, bez piętra, z poddaszem (rysunek jeść dość nieprecyzyjny jeśli chodzi o podstawę domu ale raczej tak to wygląda). Takich domów na tej ulicy obecnie nie ma, każdy ma przynajmniej jedno piętro i dopiero poddasze.

Ja zawsze sobie wyobrażałam, że jest parter, piętro i dopiero strych/poddasze.
Nie było tak, że jak dzieciaki spuszczały ze strychu MORDĘ, były dwa krzyki - zmory i babci, kiedy morda osiągała różne poziomy?

Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 2019-07-23, 11:21:33   

Rysunek nie zgadza się z opisem. Dach według tekstu znajduje się dopiero nad pierwszym piętrem i gzymsem. pod strychem jest ta stara, zrujnowana łazienka na piętrze, w której wszystko się sypie.
„Garaż znajdował się na dole, nad garażem był taras, na którym niegdyś wybudowano coś w rodzaju szopy. Szopa zawaliła się, a jej dach, jedną stroną trzymający się jeszcze budynku, drugą obniżył się aż do poziomu tarasu, tworząc skośną płaszczyznę, całą porośniętą pięknym, zielonym mchem. Było to już nisko, niewiele nad ziemią, łatwo dawało się tego dosięgnąć.”
„Nad dachem szopy widniało okno od starej łazienki, z niewiadomych powodów zaopatrzone w potężną, ozdobną kratę, nad nim ciągnął się dekoracyjny gzyms, nad gzymsem zaś dach i upragnione okno strychu.”
„Natychmiast potem przystąpiono do oględzin instalacji w łazience i kuchni na piętrze, które były w najgorszym stanie.”
"To jest niewygodna droga. Po dachu szopy, tam są właśnie te haki do spodni. I potem po ścianie i po kracie i znów po dachu."
W "nowej" części mieszkała zmora na parterze i dziadkowie na piętrze, w starej - Chabrowiczowie główni na parterze, ciotka Monika na piętrze.
I jeszcze jeden szczegół - stara i nowa część nie były chyba identyczne. Okienko strychu w starej części znajdowało się na powierzchni dachowej, a okno od strychu zmory, czyli nowego "Umieszczone było tak, że pod nim znajdowała się już ściana budynku, nie zaś dach, który zasłaniałby widok. Balkon babci był niżej i z boku, natomiast wprost pod nim, na parterze, odgrodzone całym piętrem, cze¬kało okno zmory."
Ja wyobrażałam sobie takie coś:

Beztytułu1.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 56,85 KB

Ostatnio zmieniony przez Garamon 2019-07-23, 17:56, w całości zmieniany 3 razy  

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-07-23, 22:04:18   

Garamon napisał/a:
Rysunek nie zgadza się z opisem.

Też już sobie to uświadomiłem, ale dom na rogu z Lenartowicza już dużo bardziej :)

Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-08-30, 18:24:56   

Teresa van Hagen napisał/a:

A po drugie zastanawiałam się, czy podejrzana kamienica nie może być po drugiej stronie ulicy, niż ta wytypowana przez nas. W książce ciągle przechodzą z jednej na drugą, wiec nie było jasno o którą chodzi, ale kiedy Teresa spotyka się przy kiosku i idą w głąb ulicy następuje takich dialog:
(...)

Wcześniej nie przechodzili, wygląda na to, że szli stroną z kioskiem, a kamienica była po drugiej stronie...

i

Naprzeciwko interesującego go wejścia, po drugiej stronie ulicy, ujrzał nagle Okrętkę, którą poznał od pierwszego rzutu oka. (...)Ujrzała, jak spacerujący bandyta przechodzi na jej stronę, zbliża się i zatrzymuje, ukryty w cieniu, za filarem. Zwyczajne życie.

Filary nadal są przy kiosku, oczywiście mogły być wcześniej jeszcze gdzieś...

Kamienica ta ma też dwa wejścia od Belgijskiej i bramę od Puławskiej... przynajmniej wg Google maps

Obrazek
Obrazek Obrazek

W końcu obejrzałam ten budynek i wydaje mi się, że Twoja hipoteza jest słuszna. Jedyny problem to to, że to tak naprawdę nie jedna kamienica, ale cały ciąg ze wspólnym podwórzem. Ale większość szczegółów się zgadza. Kopnąwszy pudło na Belgijskiej Tereska wpadła w najbliższe drzwi i schowała się na klatce schodowej, prowadzącej do mieszkania z kasynem. Z tej klatki było przejście na podwórze. Tak właśnie wygląda wejście od Belgijskiej. Potem okazuje się, że przestępcy wchodzą tam przez podwórze, bramą od Puławskiej. I rzeczywiście od Puławskiej jest brama, teraz podwójnie okratowana, ale kiedyś pewnie stała otworem. Tyle że jest trochę oddalona od Belgijskiej i właściwie należy już do sąsiedniego budynku, ale nie przeczy to opisowi.

Możemy chyba uznać, że kamienica z kasynem została zidentyfikowana :564: .

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 2019-08-30, 21:08:21   

Garamon, piękny rysunek! Dla osób bez wyobraźni przestrzennej naprawdę pomocny, ja jakoś nie umiałam poskładać sobie tego do kupy. Teraz będę musiała znowu tam pospacerować :okulary:

Kapitanie Petersen :564: Mnie ten dom bardzo pasuje, zakładając pewne przeróbki to mogło być to :D

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2019-08-30, 22:33:26   

Garamon, piękny rysunek! Dla osób bez wyobraźni przestrzennej naprawdę pomocny, ja jakoś nie umiałam poskładać sobie tego do kupy. Teraz będę musiała znowu tam pospacerować :okulary:

Nie pamiętam dokładnie opisu w książce, ale z tego co pamiętam (i co Garamon przytacza), zgadza mi się z grubsza. Teraz trzeba jeszcze zrobić ładną wizualizację (jak w architektonicznych projektach - z zielenią, detalami i widmowymi postaciami), żeby to uplastycznić. ;-)

Garamon napisał/a:

Możemy chyba uznać, że kamienica z kasynem została zidentyfikowana :564: .

Dobrze, że mi przypomniałaś! Byłam tam w maju w ramach endomondowego spaceru, chwilę po tym jak Teresa postawiła swoją hipotezę, tylko wyleciało mi potem z głowy. Zrobiłam wtedy kilka ilustracyjnych zdjęć, więc je mogę wrzucić. :)

Też uważam, że jak najbardziej pasuje (nawet są odpowiednie spadki!). Zaćmienia chyba dostałyśmy podczas naszej inspekcji - a zaczęłyśmy ją od placyku, który jest tuż obok wejścia na to podwórko... :027:
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-08-30, 22:34, w całości zmieniany 1 raz  

Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-08-31, 06:32:59   

Berta von S. napisał/a:

Też uważam, że jak najbardziej pasuje (nawet są odpowiednie spadki!). Zaćmienia chyba dostałyśmy podczas naszej inspekcji - a zaczęłyśmy ją od placyku, który jest tuż obok wejścia na to podwórko... :027:

To chyba dlatego, że uparłyśmy się, że to musi być jak najbliżej parkingu pod Filmem Polskim. Dopiero później Teresa zauważyła, że parking od Belgijskiej był sporo oddalony, co poszerzyło pole poszukiwań.

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2019-08-31, 18:38:27   

Garamon napisał/a:

To chyba dlatego, że uparłyśmy się, że to musi być jak najbliżej parkingu pod Filmem Polskim. Dopiero później Teresa zauważyła, że parking od Belgijskiej był sporo oddalony, co poszerzyło pole poszukiwań.

Niby tak, ale ja przecież czytając książkę zawsze widziałam oczami duszy placyk poniżej tego podwórka (ten od którego zaczęłyśmy poszukiwania), więc tym bardziej sobie pluję w brodę, że nie sprawdziłam, co jest nad nim. :027:
Tym większe brawa dla Teresy!
:564:

Wrzucam foty – wszystkie niestety nieco szare, bo słońce wtedy przeważnie było za chmurami.

„Dwustronna” kamienica przy Belgijskiej od ulicy. Brak tylko palmy na parapecie...

Klatka - za rowerem widać światło padające z wyjścia na podwórko. Nikt akurat nie wchodził, więc tylko przez szybę pstrykałam, dlatego takie niewyraźne i z odbiciami. Ale można by się spróbować tam dostać. ;-)

„Dwustronna” kamienica przy Belgijskiej od podwórza.

Brama z podwórka na Puławską

Podwórze (z prawej strony widać „dwustronną” kamienicę).
Spadek spokojnie pozwala na sturlanie się beczki. :)

Podwórze w innym miejscu(w tle brama na Puławską)
Tu tym bardziej beczka by się turlała. :D

Tutaj widać spadek od góry.
Nie wiem, czy był w czasach Chmielewskiej ten dom, w każdym razie ta brama na szczęście jest otwarta.

Za dolną bramą w tle widoczny placyk, od którego zaczęłyśmy poszukiwania.

Wszystko idealnie pasuje. :)
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-08-31, 18:41, w całości zmieniany 2 razy  

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-09-01, 18:09:44   

Widzę że grupa się zaktywizowała :)
Jakieś badania terenowe przewidujecie w najbliższym czasie?

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-09-01, 21:17:25   

Jak najchętniej! Jak tylko ze szkołami sobie poukładam jestem do pełnej dyspozycji!

Dałam "pomógł" Bercie, bo zdjęcia super!
Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2019-09-01, 21:18, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2019-09-05, 00:24:54   

Kpt Petersen napisał/a:

Ja w najbliższym nie mogę, bo wyjeżdżam, a końcówka września ciężka u mnie będzie. Ale od października jestem ZA. Tylko preferuję pon-pt. :)

Dałam "pomógł" Bercie, bo zdjęcia super!

To ja nie będę gorsza i Ci dam za sformułowanie podwórkowej hipotezy. :D

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-09-05, 17:53:49   

Berta von S. napisał/a:
Kpt Petersen napisał/a:

Ja w najbliższym nie mogę, bo wyjeżdżam, a końcówka września ciężka u mnie będzie. Ale od października jestem ZA. Tylko preferuję pon-pt. :)

Może być październik, może być pon-pt... ale jestem zgodny :)

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-09-08, 11:55:02   

O, to jest sporo czasu, żeby porządnie się przygotować :D
Opracować trasy, doczytać opisy! Idziemy tropem konkretnych książek czy miejscami, które zapadły nam szczególnie w pamięć? Czy prywatnym tropem Chmielewskiej? Czy mieszamy?! :D :D :D

Pogodę na początek października zapowiadają niezłą :D

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-09-12, 19:31:27   

O, to jest sporo czasu, żeby porządnie się przygotować :D
Opracować trasy, doczytać opisy! Idziemy tropem konkretnych książek czy miejscami, które zapadły nam szczególnie w pamięć? Czy prywatnym tropem Chmielewskiej? Czy mieszamy?!

Ja chętnie w każdym z tych wariantów. Tylko daj znać parę dni wcześniej jaki jest szkic trasy to zajrzę do odpowiednich książek :)
Ostatnio zmieniony przez Kpt Petersen 2019-09-13, 19:53, w całości zmieniany 1 raz  

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-10-01, 22:26:09   

Jak się zapatrujecie na taki termin spaceru: przyszły czwartek (10.10).

Co do książek i miejsc postaram się przygotować na dniach swoje propozycje i wtedy będzie można przedyskutować szczegóły :okulary:

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2019-10-02, 00:41:21   

Ładna data, ja się zapatruję pozytywnie. :)

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-10-02, 00:45:34   

Może być :)

Odpowiedz do tematu