PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Tropem książek Chmielewskiej
Autor Wiadomość
Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 2019-05-09, 13:16:09   

irycki napisał/a:
Świetne!
Przypomniało mi się, jak w liceum z kumplem rysowaliśmy plany Nawiedzonego Domu. Nawet w kilku wariantach, bo opis nie był na tyle precyzyjny, żeby ograniczyć się do jednego. Niestety, dawno to gdzieś poginęło, a szkoda, bo były to bardzo porządne plany :)

Może się jeszcze znajdą, bo z wielką przyjemnością bym je zobaczyła :D

Nasza próba lokalizacji "Nawiedzonego Domu" niestety napotkała trudności- wytypowany na forum fanów Chmielewskiej budynek okazał się mało spójny z książką ;-) Berta za to ma świetnie pasujący budynek w swojej okolicy, ale wtedy ulica się nie zgadza :D

Kpt Petersen napisał/a:
Bardzo się przyda, będę mógł indywidualnie nadrobić część na której mnie nie było :)

Chętnie bym tam jeszcze pospacerowała, bo cały czas nowe sprawy i problemy wychodzą ;-) Np. znalazłam, że mieszkaniówka NBP to między innymi Warecka 14, a tam specjalnie nie patrzyłam :D I te klatki schodowe na Starówce!

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-05-09, 19:10:21   

Teresa van Hagen napisał/a:
Kpt Petersen napisał/a:
Bardzo się przyda, będę mógł indywidualnie nadrobić część na której mnie nie było :)

Chętnie bym tam jeszcze pospacerowała, bo cały czas nowe sprawy i problemy wychodzą ;-) Np. znalazłam, że mieszkaniówka NBP to między innymi Warecka 14, a tam specjalnie nie patrzyłam :D I te klatki schodowe na Starówce!

Daj znać kiedy, może się zgramy :)

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-05-09, 20:53:53   

Od połowy wakacji będę mogła się dopasować do Ciebie ;-)

Po przeszukaniu całego internetu (polecam opcję allintext:) znalazłam dowód, że "Samodzielna Pracownia Architektoniczno–Budowlana, Przedsiębiorstwo Państwowe „BLOK”" faktycznie była na Kredytowej 3 :D :D :D
Źródło, jakby kogoś interesowały szczegóły
A tutaj jest ciekawa książka o pewnych aspektach odbudowy Warszawy: Realizm Socjalistyczny W Warszawie
Być może można było zrobić to łatwiej i szybciej, ale i moją metodą znalazłam to:

Blok.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 29,97 KB

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-05-10, 16:43:59   

To jesteśmy umówieni na drugą połowę wakacji :)

Po przeszukaniu całego internetu (polecam opcję allintext:) znalazłam dowód, że "Samodzielna Pracownia Architektoniczno–Budowlana, Przedsiębiorstwo Państwowe „BLOK”" faktycznie była na Kredytowej 3 :D :D :D

I to jest kawał dobrze wykonanej roboty, brawo :564:

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2019-05-10, 18:17:51   

Nie wiem, czy to nie sugestia główna bohaterką tego wątku, ale za każdym razem, jak czytam jego tytuł, to widzę tam trupem, zamiast tropem... :053:

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Pomogła: 115 razy
Wysłany: 2019-05-10, 23:11:38   

Żeś się narobiła! Za ten ogrom pracy przy wyszukiwaniu miejscówek + ostatnią analizę daję "pomogła".
:564:

Nasza próba lokalizacji "Nawiedzonego Domu" niestety napotkała trudności- wytypowany na forum fanów Chmielewskiej budynek okazał się mało spójny z książką ;-) Berta za to ma świetnie pasujący budynek w swojej okolicy, ale wtedy ulica się nie zgadza :D

Cztery wytypowane przez fanów budynki. ;-) Ale w każdym coś było nie tak. Chociaż ten ostatni byłby ok gdyby nie dach.

Tan mój jest nie tyle świetnie pasujący, co pasujący do wizji jaką miałam od dzieciństwa.
Bo gdyby go dokładnie z książką przeanalizować, to też by pewnie nie pasował.

Zrobię przy okazji zdjęcie. :)

Kpt Petersen napisał/a:
To jesteśmy umówieni na drugą połowę wakacji :)

Świetnie! Chętnie dołączę. :)
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-05-10, 23:13, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-05-11, 10:57:59   

Teraz na Super Polsat leci "Lekarstwo na miłość".

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2019-05-11, 23:54:21   

PawelK napisał/a:

Niestety nie mogłam obejrzeć, bo w pracy byłam. Ale za to wieczorem natknęłam się na Żoliborzu na takie coś. :)

Musiałam fotografować pod takim kątem, bo inaczej auta zasłaniały.

LNM.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 294,25 KB

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-05-12, 10:33, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-05-12, 08:32:37   

Berta von S. napisał/a:
PawelK napisał/a:

Niestety nie mogłam obejrzeć, bo w pracy byłam. Ale za to wieczorem natknęłam się na Żoliborzu na takie coś. :)

Fajne to, gdzie?

Ostatnio zmieniony przez She 2019-05-12, 08:40, w całości zmieniany 1 raz  

She 
Moderator

Pomogła: 41 razy

Wysłany: 2019-05-12, 08:36:58   

PawelK napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
PawelK napisał/a:

Fajne to, gdzie?

Według tabliczki ul.K.Koźmiana 6.

Sempel scriptum, decies lectum!
Ostatnio zmieniony przez She 2019-05-12, 08:39, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-05-12, 09:12:26   

She napisał/a:
PawelK napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
PawelK napisał/a:

Fajne to, gdzie?

Według tabliczki ul.K.Koźmiana 6.

A widzisz, poszedłem na łatwiznę i się nie przyglądałem.

Ostatnio zmieniony przez PawelK 2019-05-12, 09:27, w całości zmieniany 1 raz  

She 
Moderator

Pomogła: 41 razy

Wysłany: 2019-05-12, 09:34:04   

Rzuciła mi się w oczy, a też byłam ciekawa miejsca.

Sempel scriptum, decies lectum!

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2019-05-12, 10:51:34   

No miło mnie ten mural zaskoczył, bo o nim nie wiedziałam, no i akurat pasował. :)

W miarę niedaleko (ok 1,5km) jest "Kalinowe serce". Taka jakby klubokawiarnia nawiązująca do Kaliny Jędrusik.

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-05-12, 23:08:15   

Berta von S. napisał/a:
Ale za to wieczorem natknęłam się na Żoliborzu na takie coś. :)

Bardzo fajny mural. Nowy punkt do obejrzenia :)

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-05-14, 11:57:37   

Fajny, też go nie widziałam :564:

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-05-22, 00:29:46   

c.d.

Na Mokotowie wspomogła nas Garamon. I tak, we trzy, uzbrojone w czytnik, ruszyłyśmy do dalszego lokalizowania Ważnych Punktów.

Na pierwszy ogień poszła melina badylarzy, wydawałoby się świetnie opisana kamienica na Belgijskiej oraz parking przed Filmem Polskim.

Idąc na ostatnie tego dnia korepetycje na ulicę Belgijską,(…)
Nie mogła, oczywiście, wiedzieć o tym, że na trzecim piętrze tego budynku, w dwupokojowym lokalu mieszkalnym, odbywało się zebranie towarzyskie,(...)

W tym samym momencie z drzwi wyjściowych budynku na dole wyjrzał starszy osobnik. Rozejrzał się dookoła i zawahał. Powinien był nadal zajmować posterunek na pierwszym biegu klatki schodowej, (…)po czym szybkim krokiem ruszył w kierunku kiosku „Ruchu”.

— Ten dom jest przechodni, ma wyjście na podwórze i dalej można się wydostać na Puławską. Jeśli przychodzą, to tamtędy. Albo przez ten dom bliżej, bo też ma połączenie z podwórzem.(…) Skrajem okien szedł z góry cienki sznureczek, nylonowa linka, na dole przyczepiona do haka przy piwnicznym okienku.

W takim razie spotkacie się piętnaście po szóstej w tym kiosku „Ruchu” na rogu.
Zwyczajne życie.

Z pewników miałyśmy: kiosk na rogu, wejścia na podwórze zarówno przez Belgijską (dwa) jak i Puławską, drugi albo dalszy licząc od Puławskiej co najmniej trzy piętrowy budynek z piwnicą .

Z kioskiem poszło najłatwiej, na rogu faktycznie był kiosk.

Trzypiętrowe kamienice przy Belgijskiej miały wspólne podwórze, które jednym bokiem graniczyło z Puławską, niestety nie było na nią żadnego wyjścia; oczywiście w ciągu 45 lat mogło się sporo pozmieniać…

Wejście na podwórze od strony Belgijskiej również nie były książkowe czyli przez klatkę schodową, tylko przez bramę i wjazd samochodowy ze szlabanem.

Po zorientowaniu się, że weszłyśmy na zamknięty, prywatny teren i znalezieniu z niego wyjścia :okulary: poszłyśmy na poszukiwanie parkingu.

Co do parkingu jest on dość szczegółowo opisany, placyk koło Filmu Polskiego, z jakimś spadkiem w tylnej części i z wejściem na Puławską i na park. Jest kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania z Belgijską.

Co do samochodu, to ja go widziałem. Wiem, gdzie stoi. (...) -. Na parkingu koło Filmu Polskiego. Wiesz, tam za bramą do parku.

(...)przez wąską bramę przecisnęła się furgonetka.

Cofnął furgonetkę, ruszył do przodu i cofnął ponownie, najwidoczniej zamierzając zakręcić i odwrócić się przodem do Puławskiej. Na niewielkim, ale pustym placyku (...)Nie zauważył zapewne wielkiego baniaka po smole, stojącego na skraju placyku, bo cofając się trafił weń tylnym zderzakiem. Trafiony baniak przewrócił się i z przeraźliwym brzękiem, podskakując wesoło, poturlał się w dół.

Furgonetka skoczyła do przodu, o włos ominęła narożnik bramy i wyprysnęła na Puławską.

Opel wjechał w alejkę, zatrzymał się, po czym tyłem podjechał na placyk, obok Fiata.

Galopem przeleciały kilkadziesiąt metrów(z paczką) i zatrzymały się dopiero na rogu Belgijskiej.
Zwyczajne życie.

Obejrzałyśmy pod tym kątem parking za kamienicą na Belgijskiej, parking po drugiej stronie Belgijskiej i pod sama Filmoteką. Jedynym spadkiem dysponował drugi parking, ale to był jedyny punkt zgodny z opisem. W pozostałych przypadkach głównym problemem był brak jakiegoś spadku, po którym mogłyby się staczać beczka.

W każdym razie obejrzałyśmy wszystkie zakamarki, bramy, parkingi, policzyłyśmy piętra i okna i wyszło nam, że tak dokładnie nic nie pasuje :D Starałyśmy się naciągnąć potencjalny spadek terenu, ale akurat, pomimo skarpy w najbliższej okolicy, akurat tutaj było idealnie płasko :D

I tutaj rozpoczęła się dyskusja, na ile książka odpowiadała faktom, a na ile zostały one nagięte dla jej fabuły.

Wreszcie poddając się (chwilowo), ruszyłyśmy do najważniejszego punktu programu- długoletniego miejsca zamieszkania Chmielewskiej- na Dolną 30.

Miałyśmy dużo szczęścia, bo udało się nam wejść do samego budynku i podziwiać faktycznie niesamowicie strome schody, na które Chmielewska nie raz narzekała i które były głównym powodem przeprowadzki na Wilanów :D

Kiedy nacieszyłyśmy się widokiem klatki schodowej, podwórka, kamieniczki i okolic wyruszyłyśmy ślad Joanny z "Romansu wszech czasów", czyli do parku Morskie Oko.

Wieczorem zaś, około siódmej, czarowna Basieńka codziennie wychodzi na spacer i najmniej półtorej godziny błąka się po skwerku. Może zaniedbać zakupy, może zaniedbać pracę, może zaniedbać wszystko, ale nigdy spacer!
- Po jakim skwerku, o Boże? - wyszeptałam słabo. - Gdzie ona w ogóle mieszka?!
- Wie pani, gdzie są takie domki jednorodzinne przy Spacerowej?
Wiedziałam. Przy Spacerowej, nomen omen...

I nie chodzi nigdzie więcej, tylko na ten skwerek przy Morskim Oku?
Nie, widzi pani, ona bardzo lubi to miejsce. Przyzwyczaiła się. Wpływa na nią uspokajająco.
Romas wszech czasów.

W parku wreszcie usiadłyśmy i chwilkę odpoczęłyśmy, bo upał był ciągle solidny. Zastanowiło nas lekceważenie z jakim Joanna mówiła o tym skądinąd pięknym parku, ale widocznie autorka naprawdę nienawidziła spacerów :D

Blisko parku był dom Basieńki Maciejakowej, który próbowałyśmy wytypować, co ułatwiała stosunkowo krótka ulica Wybieg.

stwierdziłam, że budynek stoi przy ulicy Wybieg.

Z ksiażki pamiętałam jedynie, że Joanna właziła do niego przez okno, co bardzo nie zawężało wyboru :D

I tak spacerując po pięknym starym Mokotowie zakończyłyśmy pierwszy dzień tropienia śladów Chmielewskiej. Umówiłyśmy się jeszcze na niedzielę, na otwarcie sezonu na Wyścigach i udałyśmy się do domów :)

Sprawdzając dokładnie opisy w książce przyszły mi do głowy dwa pomysły ad lokalizacji kamienicy z meliną i parkingu.

Teraz dopiero widzę, że parking powinien być oddalony od Belgijskiej o kilkadziesiąt metrów i bardziej pasuje mi parking obok parku, tuż przy terenie Filmoteki. Zresztą parking Filmoteki nie jest i chyba nigdy nie był ogólnie dostępny? W każdym razie tamten ma wąską bramę, placyk, alejkę do parku, tylko nie wiem jak jest ze spadkiem;
Odcinek między parkingiem a Belgijską to 93 m.

A po drugie zastanawiałam się, czy podejrzana kamienica nie może być po drugiej stronie ulicy, niż ta wytypowana przez nas. W książce ciągle przechodzą z jednej na drugą, wiec nie było jasno o którą chodzi, ale kiedy Teresa spotyka się przy kiosku i idą w głąb ulicy następuje takich dialog:

- No i które to? - spytał cicho, usiłując patrzeć na domy po drugiej stronie bez odwracania głowy.
- To odparła Tereska. Na trzecim piętrze, zaraz, jeden dwa, trzy... czwarte od lewej rynny. Ten dom jest przechodni, ma wyjście na podwórze i dalej można się wydostać na Puławską. Jeśli przychodzą, to tamtędy. Albo przez ten dom bliżej, bo też ma połączenie z podwórzem. Trzeba by postawić kogoś od tamtej strony, przynajmniej przez kilka wieczorów popilnować.
Zwyczajne życie.

Wcześniej nie przechodzili, wygląda na to, że szli stroną z kioskiem, a kamienica była po drugiej stronie...

i

Naprzeciwko interesującego go wejścia, po drugiej stronie ulicy, ujrzał nagle Okrętkę, którą poznał od pierwszego rzutu oka. (...)Ujrzała, jak spacerujący bandyta przechodzi na jej stronę, zbliża się i zatrzymuje, ukryty w cieniu, za filarem. Zwyczajne życie.

Filary nadal są przy kiosku, oczywiście mogły być wcześniej jeszcze gdzieś...

Kamienica ta ma też dwa wejścia od Belgijskiej i bramę od Puławskiej... przynajmniej wg Google maps

Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2019-05-22, 12:56:48   

Mam nadzieję, że będzie jeszcze ciąg dalszy?

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-05-22, 13:00:54   

Relacja imponująca! Aż pożałowałem, że niczego Chmielewskiej nigdy nie czytałem. :(
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2019-05-22, 13:02:06   

Szara Sowa napisał/a:
niczego Chmielewskiej nigdy nie czytałem

Wstyd Szary :)

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-05-22, 13:31:24   

Aldona napisał/a:
Mam nadzieję, że będzie jeszcze ciąg dalszy?

Będzie! Czy oglądałam znane miejsca, ale w ścisłym kontekście Chmielewskiej, czy zupełnie nieznane, za to z genialnym wprowadzeniem Berty była to dla mnie niesamowita przyjemność!!! I podoba mi się możliwość poukładania wszystkiego w jednym miejscu, dlatego będę Was zamęczać :D
Miejsc jest jeszcze sporo do obejrzenia zarówno w Warszawie jak i w całej Polsce...
Myślałam nawet o spływie szlakiem z "Większego Kawałka świata" czy wyprawie "Bocznymi Drogami" :D Oczywiście kiedyś trzeba będzie i Danię odwiedzić, choć chyba dom Alicji już nie istnieje w stanie takim jak w książkach...

mapa zrobiona na forum fanów Chmielewskiej przez tutul

Szara Sowa napisał/a:
Aż pożałowałem, że niczego Chmielewskiej nigdy nie czytałem. :(

Z wyboru czy nie bardzo podpasowało?
Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2019-05-22, 20:45, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu