PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
153. Zagadka wrocławskiego toru
Autor Wiadomość
BajLa 
Stały bywalec forum



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 05 Maj 2013
Posty: 274
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-09-04, 18:33:15   153. Zagadka wrocławskiego toru

153. Zagadka wrocławskiego toru - Łukasz Supel



Paweł Daniec otrzymuje od dziennikarki lokalnej gazety starą, niemiecką książkę. Odnajduje w niej tajemnicze zapiski niemieckiego kolejarza, dokonane podczas drugiej wojny światowej. Prosi o pomoc Klaudię i Karola – znajomych, którzy w nieodległej przeszłości odnaleźli w Górach Bystrzyckich zaginiony prototyp autobusu. Trop prowadzi do Wrocławia, ale początkowe poszukiwania nie rokują żadnych nadziei na odnalezienie starego wagonu, o którym wspominały zapiski. Szybko okazuje się, że nie tylko wysłannicy Dańca podążać będą śladem wojennej tajemnicy. Tajemniczy K.M. pozostawia wiadomość z propozycją współpracy. Kto odnalazł tajemniczy ładunek i czy okazał się on bezcennym skarbem Trzeciej Rzeszy?
Ostatnio zmieniony przez BajLa 2019-09-04, 18:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-11-21, 10:06:21   

Zacząłem właśnie czytać i na początku zaskoczyło mnie wspomnienie/zareklamowanie powieści Mariusza Jaksa Czoby „Tajemnica Starych Dunajczysk”. Bardzo ciekawy pomysł, domyślam się że wynikający wyłącznie z sentymentu do tej książki, a nie z przyczyn komercyjnych, jako że ta dobra, samochodzikowa powieść, jest już w księgarniach nie do kupienia. :/
Pomyślałem sobie że może warto byłoby tę książkę na forum jakoś odświeżyć, np. poprzez konkursik... :)
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=135536#135536
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-11-21, 10:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-11-21, 17:42:07   

A po informacji o Dunajczyskach pojawia się także zajawka o naszym forum! :D
A także o Emilu Roszewskim. :)

Łukasz Supel Zagadka wrocławskiego toru.JPG
Plik ściągnięto 146 raz(y) 1,79 MB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-11-21, 17:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 626
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-11-22, 09:38:02   

Niezmiernie mi miło, Szara Sowo, że zainteresowała Cię moja książka. Tytułem wyjaśnienia, już drugi raz podjąłem się reklamy, niekomercyjnej rzecz jasna, książki w treści mojej kontynuacji. Chciałbym, aby jak najwięcej Czytelników, którzy nie poznali jeszcze Emila Roszewskiego i Mariusza Jaksy Czoby, po ich książki sięgnęło. Uważam, że warto. Dziękuję również za zgłoszenie "Zagadki..." do konkursu na Samochodzikową Książkę Roku. Nie tytuły są wprawdzie najważniejsze, ale fakt, że kilka osób przeczyta tę historię. Tymczasem czekam na pełną recenzję 😊
_________________
Ostatnio zmieniony przez Mig 2019-11-22, 09:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-11-26, 13:08:31   

Łukasz Supel – „Zagadka wrocławskiego toru”. Myślę, że powieścią tą powinni zainteresować się pasjonaci kolejnictwa, zwłaszcza kolejnictwa z Dolnego Śląska, gdyż cała akcja oparta jest na poszukiwaniach pewnego wagonu, a w tym celu bohaterowie poznają nie tylko prawie cały wrocławski węzeł kolejowy, ale także jego historię, różne koleje losu poszczególnych linii itp. Mamy tu zatem całą masę informacji encyklopedycznych, technicznych. Mnie osobiście co prawda bardziej interesowały wstawki dotyczące historii miasta Wrocławia oraz jego okolic i jego mieszkańców.
Styl pisania Łukasza Supela jest dość specyficzny. Fabuła biegnie sobie leniwie, nie jest też specjalnie rozbudowana, nie mamy tu wielkich zwrotów akcji, ale jest kilka dramatycznych momentów. Podobnie leniwie biegną sobie dialogi. Myślę że książka z grubsza wpisuje się w kanon tzw. kontynuacji, z którego autor wybrał sobie elementy które mu pasowały (postać Dańca, śledztwo historyczne) i nieco przerobił je na profil który mu odpowiada.
Powieść została zgłoszona w konkursie na Samochodzikową Książkę 2019 r.
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=418055#418055
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-11-26, 13:25:15   

Ach, zapomniałem o jednym szczególe, który mnie zastanowił/nawet rozbawił. Mianowicie skąd się bierze upodobanie do określania Wrocławia jako Breslau? Chyba częściej w książce pada owo Breslau niż Wrocław. Rozumiem, że można na początku wspomnieć o niemieckiej nazwie dla tego miasta, ale po co robić to ciągle? Czy naprawdę lepiej brzmi Festung Breslau niż Twierdza Wrocław? To w takim razie widzę niekonsekwencję, ze okoliczne miasta są określenia tylko po polsku, np. Trzebnica? Jakoś mi to zgrzyta. I z tego powodu pojawiają się w tekście pewne kwiatki, typu informacja że Georg Bender był burmistrzem „Torunia” a potem nadburmistrzem „Breslau”. Tymczasem obydwa miasta równie długo znajdowały się w zasięgu kultury, a w pewnych okresach państwowości „germańskiej” (czy niemieckojęzycznej), a Toruń został wręcz założony przez Krzyżaków.
To taka mała dygresja z mojej strony. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-26, 21:15:14   

Szara Sowa napisał/a:
Ach, zapomniałem o jednym szczególe, który mnie zastanowił/nawet rozbawił. Mianowicie skąd się bierze upodobanie do określania Wrocławia jako Breslau? Chyba częściej w książce pada owo Breslau niż Wrocław. Rozumiem, że można na początku wspomnieć o niemieckiej nazwie dla tego miasta, ale po co robić to ciągle?


:D :D :D

To zjawisko (nie tylko tego nieszczęsnego Wrocławia to dotyczy... ;-) ) ma kilka przyczyn, w sumie dość trywialnych. Ale ja o tym nie będę tu pisał, bo nawet jeśli mnie nie zbanujecie dożywotnio, to każdy niezawisły i wolny sąd mnie zapudłuje na pewno za obrazę narodu, a niewykluczone że a kilka innych czynów karalnych, wśród których pewną rolę odgrywa zdrada stanu... ;-) . Sapienti sat.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-11-26, 21:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 626
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-12-20, 09:52:52   

Szara Sowo, dziękuję za szczegółową recenzję. Tytułem wyjaśnienia... Myślę, że książek o historii Wrocławia powstało już na tyle dużo, że kolejna byłaby po prostu nudna. Dlatego właśnie postanowiłem ująć tę historię z zupełnie innej strony. Podążanie szlakiem kolejowym pozwala odkryć nie tylko dawne dworce, które dziś pełnią zupełnie inne funkcje. Umożliwia Czytelnikom poznać wiele nieznanych dotąd zakątków, które, podobnie jak wrocławski ratusz, czy katedra, również posiadają swoją bogatą historię. Mnie właśnie takie miejsca, zapomniane przez wielu, fascynują najbardziej.
Dlaczego Festung Breslau zamiast Twierdzy Wrocław? Otóż ta ostatnia zawłaszczona została przez kibiców wrocławskiej drużyny piłki nożnej WKS Śląsk. Na wielu fasadach widnieją napisy "Chuligani Twierdzy Wrocław" i podobne, pojawiają się one również na banerach podczas meczów i w wykrzykiwanych hasłach. Dla mnie, rodowitego wrocławianina, Twierdza nabrała nowego i niekoniecznie pozytywnego znaczenia. Tymczasem Festung Breslau wciąż kojarzy się z niemiecką obroną w 1945 roku. Twoje odczucie wynika zatem z faktu, że nie zostałeś skażony nowym wymiarem Twierdzy...
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-21, 15:52:05   

Mig napisał/a:
Dlaczego Festung Breslau zamiast Twierdzy Wrocław? Otóż ta ostatnia zawłaszczona została przez kibiców wrocławskiej drużyny piłki nożnej WKS Śląsk. Na wielu fasadach widnieją napisy "Chuligani Twierdzy Wrocław" i podobne, pojawiają się one również na banerach podczas meczów i w wykrzykiwanych hasłach. Dla mnie, rodowitego wrocławianina, Twierdza nabrała nowego i niekoniecznie pozytywnego znaczenia. Tymczasem Festung Breslau wciąż kojarzy się z niemiecką obroną w 1945 roku.


Kupuję :D . W tym stanie rzeczy to brzmi jednoznacznie.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-12-21, 15:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-12-21, 16:33:20   

Ale poza Wrocławiem nikt tego nie złapie...
Poza tym za 5 lat pewnie moda u kiboli znów się zmieni...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 626
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-12-21, 19:17:54   

Szara Sowo. Od ponad dekady Twierdza Wrocław należy do kiboli i nic nie zapowiada zmian w tej kwestii. Szalik z Twierdzą możesz nawet kupić...
_________________
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-12-22, 21:29:29   

Jeszcze dodam, że nazwy Twierdza Wrocław obecnie się używa też dla pochodzącego z lat 1890-1918 pierścienia fortyfikacji wokół Wrocławia. Kilka z nich jest udostępnionych do zwiedzania, a przynajmniej trwają przy tym prace. Natomiast Festung Breslau jest jednoznaczne.
_________________
 
 
mkonst 
Uwielbia Samochodzika


Wiek: 58
Dołączył: 15 Lut 2013
Posty: 930
Wysłany: 2019-12-24, 00:25:45   

Mam dwie uwagi do tej książki:
1. Brakuje schematycznej mapy tych wszystkich połączeń kolejowych żeby czytelnik spoza Wrocławia mógł sobie te wszystkie stacje kolejowe jakoś poukładać w przestrzeni np. jakaś składanka z map znajdujących się na stronie ./redir/semaforek.kolej.org.pl
2. Uważam, że w książce jest zdecydowanie za dużo informacji czysto "przewodnikowych", powinno być więcej akcji.
_________________
Pozdrawiam Marcin (mkonst)
Ostatnio zmieniony przez mkonst 2019-12-24, 00:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
JASTIN 
Czytał Samochodzika
JASTIN


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lip 2017
Posty: 66
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2020-01-13, 21:49:14   

Przeczytałem i niestety mam parę uwag. Jako historyk zajmujący się dziejami kolei jestem pod wrażeniem ogromu zaprezentowanego materiału.
Natomiast jako czytelnik Pana Samochodzika i jego kontynuacji stwierdzam z żalem, że za dużo jest szczegółowych danych dotyczących poszczególnych linii a zbyt mało akcji. Kolejna sprawa niezwykle mało prawdopodobne jest by jakiś wagon, a w książce opisane są dwa stał sobie nierozszabrowany od wojny po dzień dzisiejszy. Jak nie ze względu na złom to ze względu na hitlerowskie oznaczenia dawno zostałby przebadany. Mimo tych uwag z chęcią sięgnę po kolejną książkę tego autora, choć dobrze byłoby by było w niej mniej szczegółów.
_________________
J74
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 626
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-05-24, 12:56:10   

Bardzo wszystkim, którzy przeczytali "Zagadkę" oraz "Zaginiony Autobus" dziękuję za recenzje. Każda opinia jest dla mnie bardzo cenna. Pragnę w tym miejscu napisać, że to nie koniec przygód Karola Sosnowskiego. Wczoraj zakończyłem pracę nad kolejną częścią. "Pocztówka z Grunwaldu" ukaże się niebawem nakładem Oficyny Wydawniczej Warmia.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-28, 14:11:47   

Wreszcie się zebrałam, żeby napisać kilka słów. :)

Przeczytałam przy okazji konkursu na Samochodzikową Książkę Roku. Moim zdaniem „Zagadka wrocławskiego toru” jest lepsza od „Zaginionego autobusu”, bo:
    1) Ciekawsza zagadka
    2) Karol i Klaudia są już szczęśliwie parą, więc dużo mniej w powieści elementów romantycznych, które były w mojej ocenie najsłabszym punktem Zagadki (nota bene w tym tomie rozmowy bohaterów brzmią naturalniej).
    3) Poszukiwania przebiegają w sposób logiczny i zaplanowany (podoba mi się, jak bohater analizuje za i przeciw, a następnie kolejno sprawdza różne opcje/stacje/fragmenty torowiska). Generalnie akcja bardziej w tej książce skoncentrowana była na rozwiązaniu zagadki.


Całość jest napisana dobrym językiem (zauważyłam przy SKR, że różnie z tym bywa we współczesnych powieściach dla młodzieży...) i generalnie dobrze się czyta, choć przyznam szczerze, że sporą część wykładów na temat technicznych aspektów kolejnictwa przelatywałam, bo było tego moim zdaniem za dużo.

To jest chyba moja główna uwaga – postuluję za ograniczeniem fragmentów związanych z motoryzacją/kolejnictwem i.t.p. do maksymalnie 20% tekstu i ograniczeniem informacji technicznych.

Nie mam oczywiście na myśli takich ciekawostek, jak np. urbex, barszcz Sosnowskiego, czy oznaczenie leśnych słupków. Dzięki za to ostatnie! https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=470764#470764

Jedna kwestia mnie zastanawia odnośnie samej zagadki. Czy naprawdę jest możliwe, aby przez przeszło 70 lat stał na jakiejś miejskiej bocznicy wagon wypchany „towarem”? :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-11-28, 14:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 626
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-28, 14:55:49   

Dziękuję za recenzję. I to wyczerpującą. Odpowiem może na ostatnie pytanie. Odnalezienie wagonu z ładunkiem jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Gdzieś na oddalonej bocznicy, pośród zarośli i na terenie, przeciętym torami, mógłby się taki uchować, zważywszy na niewielką ilość potencjalnych gości. Wspomnany w książce urbex ukazuje, że można znaleźć u nas cuda, choćby wyposażone i opuszczone zarazem domy z pamiątkami rodzinnymi w szufladach starej komody. Dlaczego więc miałby się nie uchować wagon?
Pocieszę Cię. Pocztówka z Grunwaldu, kolejna część, nie opisuje już zagadki, związanej z motoryzacją tudzież koleją. Pojawia się wprawdzie motoryzacyjna ciekawostka, ale nie ona stanowić będzie główny motyw książki. Tak więc zapraszam do lektury.
PS. Coś Ci te romantyczne wątki nie leżą 😉
_________________
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 137 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6647
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2020-11-28, 18:35:16   

Mig napisał/a:
Gdzieś na oddalonej bocznicy, pośród zarośli i na terenie, przeciętym torami, mógłby się taki uchować, zważywszy na niewielką ilość potencjalnych gości.

Dla mnie to też był mało wiarygodny punkt fabuły. Uznaję autorytet Łukasza w dziedzinie organizacji i działania transportu zbiorowego, w tym również wewnętrznych procedur obowiązujących w poszczególnych instytucjach. Pisałem o tym przy okazji wywiadu z autorem. Zwłaszcza jego całościowe spojrzenie, w którym różne gałęzie transportu w naturalny sposób współpracują ze sobą w miarę rozwoju miasta i jego potrzeb. Logika powstawania i łączenia poszczególnych linii dojazdowych, przyczyny tworzenia lub wypadania z użytku stacji osobowych i towarowych - to dla mnie, w sferze poznawczej, clou książki i jej główna wartość odróżniająca od innych. Inaczej niż Berta nie odczuwałem nadmiaru takich informacji.

Jednak w to, żeby przez dekady zachował się zamknięty wagon - oczywiście absolutnej niemożności nie da się udowodnić, ale nie wierzę. To już fantastyka. Bo przecież teren bocznic nie jest prywatny. Obowiązują pewnie jakieś remanenty, inwentaryzacje. Pierwsza gruntowna w momencie obejmowania własności po wojnie - kiedy brakowało wszystkiego, w tym także wagonów - a potem cyklicznie. Istnieją procedury przeciwpożarowe, są zasady racjonalnej eksploatacji poszczególnych odcinków toru. Dodatkowo tu mamy otwarty teren - więc ludzka ciekawość, plaga złodziejstwa. Może się mylę, bo nie wiem w jakim stanie były te opuszczone domy, o których wspomina Łukasz, ale czy rzeczywiście przetrwały tak od czasu wojny nieotwarte i nieprzeszabrowane?

Rozumiem, że w przygodowej książce ma prawo znaleźć się jakiś nierealny element, prezent od losu. Ten "zakręcony" wujek, o którym nikt w rodzinie nie mówił, a nagle zjawia się z głową pełną pomysłów. Albo stara skrzynia na małym strychu w domu, w którym są dzieci. Każdy wie, że nie uchowałaby się przez lata, ale... dla potrzeb opowieści załóżmy, że dopiero teraz ktoś na nią zwrócił uwagę i odkrył pamiątki po prapradziadku Eustachym. Licentia poetica - tak potraktowałem ten wagon.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowych



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 626
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-28, 19:18:09   

Który wagon masz na myśli? Były w sumie cztery.
Apropos niesamowitych znalezisk - oto szklarnia, która znajduje się pod Lubinem. Wykonana została z dwóch autobusów jugosławiańskiej produkcji Ikarus Zemun 4VP. Niegdyś jeździły takie w PKSach, choć na pewno nie w tak licznej reprezentacji, co rodzime Autosany i Jelcze. Odnalezienie wraku takiego pojazdu graniczy z cudem i to chyba nie tylko w naszym kraju. Niedawno ktoś takowy odnalazł, może uda się odbudować. Tymczasem ja już dawno temu zobaczyłem te szklarnie. I posłużyły za pierwowzór do fabuły Zaginionego Autobusu.

obraz_081.jpg
Plik ściągnięto 92 raz(y) 498,42 KB

obraz_080.jpg
Plik ściągnięto 91 raz(y) 461,34 KB

_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-28, 20:31:40   

Kynokephalos napisał/a:

Rozumiem, że w przygodowej książce ma prawo znaleźć się jakiś nierealny element, prezent od losu. Ten "zakręcony" wujek, o którym nikt w rodzinie nie mówił, a nagle zjawia się z głową pełną pomysłów. Albo stara skrzynia na małym strychu w domu, w którym są dzieci. Każdy wie, że nie uchowałaby się przez lata, ale... dla potrzeb opowieści załóżmy, że dopiero teraz ktoś na nią zwrócił uwagę i odkrył pamiątki po prapradziadku Eustachym. Licentia poetica - tak potraktowałem ten wagon.

Nie podważam motywu wagonu jako elementu powieści, tak się tylko zastanawiam, na ile to możliwe w realnym życiu. Bo w literaturze faktycznie różne rzeczy są możliwe. Nie tylko cudownie odnaleziona skrzynia ale nawet cały strych - u Chmielewskiej był przecież taki przypadek w "Wielkich zasługach", że dzieciakom udało się dostać na część strychu niedostępną od kilku dekad.

Mig napisał/a:

PS. Coś Ci te romantyczne wątki nie leżą

Romantyczne wątki mi leżą jak najbardziej, tylko nie w ckliwej tonacji, dla mnie w dialogach zakochanych musi być żart.

Mig napisał/a:
Pocztówka z Grunwaldu, kolejna część, nie opisuje już zagadki, związanej z motoryzacją tudzież koleją. Pojawia się wprawdzie motoryzacyjna ciekawostka, ale nie ona stanowić będzie główny motyw książki. Tak więc zapraszam do lektury.

Super. Na pewno przeczytam. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,56 sekundy. Zapytań do SQL: 18