PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Warsztaty Bałtyjskie
Autor Wiadomość
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-03-23, 13:09:22   Warsztaty Bałtyjskie

22 marca 2018 r. odbył się event w ramach cyklu warsztatowego Warsztaty Bałtyjskie, organizowanego przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Byłem z synem. Warsztaty sprowadzały się do wykładu dr Jarosława Sobieraja z Muzeum Warmii i Mazur. Wykład nosił tytuł: Może nie „Warmińska Dolina Królów” ale… Cmentarzyska elit z początków epoki brązu pod Dobrym Miastem i jak dla mnie był trochę na wyrost. Na początku prelegent wprowadził w temat reprezentacji epoki brązu w postaci odnalezionych artefaktów na terenach obecnej Warmii, a właściwie braku tej reprezentacji do roku 2014. Przedtem najbliższa reprezentacja tej epoki sprowadzała się do jednego znaleziska bez kontekstu na terenie Mazur (załączona mapka).
Wszystko zaczęło się od (a jakże by inaczej) przypadkowego znaleziska (najprawdopodobniej spod cewki wykrywacza) sztyleciku z wczesnej epoki brązu na polach nieopodal Kosynia pod Dobrym Miastem 19.04.2014r. (zdjęcie). Przeprowadzono badania ratunkowe i odkryto dwa bogate groby wyposażone w artefakty z różnych stron ówczesnego świata: broń z terenów obecnej Szwajcarii, szpile z wysp brytyjskich, złote zausznice sybińskie z Transylwanii, szklane paciorki i skrętki otomańskie. Jednym słowem miszmasz (wyposażenie obu grobów na zdjęciach). Rok później odkryto kolejne pochówki w nieodległych Praslitach (tu już zdjęć nie robiłem). Konkluzją tych badań było to, że wbrew wcześniejszym przekonaniom moje tereny 3500 lat temu nie były dziczą kudłatą, a obszarem zamieszkałym przez społeczności, które wykształciły bogate elity oraz społeczności posiadające rozległe kontakty z cywilizowanymi ludami ówczesnej zachodniej i południowej Europy oraz bliskiego wschodu. Spekuluje się, że tak różnorodne pochodzenie artefaktów stanowi o wpływie szlaków bursztynowych, które w latach 1500 p.n.e. hulały na całego. Co do tytułu wykładu to, jak już pisałem, prelegent grubo przesadził, bo porównał kilka pochówków kacyków i możnych plemiennych do egipskiej Doliny Królów gdzie chowano faraonów w obrzydliwie bogato wyposażanych grobach. Fajnie jednak wiedzieć, że i ja mogę poszczycić się jakąś historią starożytną.

Kilka linków do tematu (i nawet Nietajenko na fotach :) ):
./redir/muzeum.olsztyn.pl/4919,Warsztaty-Baltyjskie-czwartek-22-marca-2018-r-godz-1700.html
./redir/www.olsztyn24.com...altyjskich.html

wykład 1.jpg
Plik ściągnięto 91 raz(y) 159,4 KB

wykład 2.jpg
Plik ściągnięto 91 raz(y) 199,19 KB

wykład 3.jpg
Plik ściągnięto 82 raz(y) 204,42 KB

wykład 4.jpg
Plik ściągnięto 85 raz(y) 171,93 KB

wykład 5.jpg
Plik ściągnięto 93 raz(y) 194,52 KB

_________________
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-10-24, 07:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-03-23, 18:44:30   

Oj Wowax, Wowax! Nie mam już słów na Ciebie. g;)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,49 sekundy. Zapytań do SQL: 14