PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zagadka-sonda: Nauki ścisłe

Które wyjaśnienie naprawdę wysunęli współcześni uczeni?
Wyjaśnienie numer 1.
28%
 28%  [ 2 ]
Wyjaśnienie numer 2.
14%
 14%  [ 1 ]
Wyjaśnienie numer 3.
57%
 57%  [ 4 ]
Głosowań: 7
Wszystkich Głosów: 7

Autor Wiadomość
Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka RokuPomógł: 60 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 5634
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-09-28, 07:11:09   Zagadka-sonda: Nauki ścisłe

Poniżej przedstawiono trzy osobliwe wyjaśnienia różnic między wynikami kobiet i mężczyzn, odnotowywanych w niektórych statystykach dotyczących opanowania nauk fizycznych i technicznych. Dwa z podanych wyjaśnień są zmyślone natomiast jedno naprawdę pojawiło się jako wynik badań zespołu uczonych, naukowy wniosek opublikowany w branżowym czasopiśmie wraz z propozycjami poprawy sytuacji. Pewnie da się wyguglać które to, ale zabawa polega na tym, żeby odgadnąć.
    [1] Umiejętność siusiania do celu i kontrolowania strumienia moczu sprawia, że chłopcy w porównaniu z dziewczętami mają za sobą tysiące więcej codziennych fizycznych doświadczeń, podczas których w praktyczny sposób zaznajamiają się z trajektorią ruchu obiektów w polu grawitacyjnym i z prawami dynamiki. Obserwacja kształtu paraboli i możliwość modyfikacji kąta i prędkości początkowej pobudza wyobraźnię fizyczną i matematyczną, wzmaga ciekawość oraz daje poczucie kontroli nad zjawiskami.

    [2] Kobiety nie ufają liczbom i nie budują w sobie niezbędnej intuicji w tym kierunku przez to, że podawane w sklepach wymiary garderoby są niekonsekwentne. Po pierwsze, poszczególne części odzieży są mierzone według odmiennych systemów. Rozmiar sukienki: taki, rozmiar butów: inny, rozmiary bielizny, kapelusza, pończoch - nie mają ze sobą nic wspólnego. Po drugie, w różnych krajach stosuje się różne miary co pogłębia chaos. Po trzecie wreszcie niedbałość producentów prowadzi do tego, że nawet znając i pamiętając wszystkie potrzebne liczby nie ma się przy zakupach pewności właściwego doboru. W rezultacie kobiety odwykają od bezwzględności miary, od traktowania liczb w sposób ścisły, od możliwości opisu fizycznego świata przy ich użyciu.

    [3] Zarost na twarzy człowieka nie tylko w podświadomy sposób zwiększa u patrzących wiarę w jego rozum, ale dodatkowo naprawdę poprawia proces myślenia. Gładzenie brody i wąsów wywiera analogiczny skutek w stosunku do mózgu co gładzenie brzucha po posiłku stymulujące trawienie. Potwierdzeniem teorii są portrety wielkich uczonych, z których wielu wyróżnia się zarostem, oraz nieświadomy odruch głaskania policzków, podbródka i okolicy ust w momentach szczególnego zamyślenia.
Przez najbliższe siedem dni zapraszam do głosowania, a jeszcze milej widziane będą komentarze na temat samej sondy lub własnego wyboru.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Aldona 
Maniak Samochodzika
AldonaPomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 6512
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2017-09-28, 07:40:38   

Pierwsze - rozśmieszyło mnie do łez..... :D Natomiast trzecie uważam, za najbardziej prawdopodobne ze względu na odniesienie się do podobieństwa przy głaskaniu brzucha po posiłku. Drugie jest niesprawiedliwe - kobiety ufają liczbom i maja intuicję w tym zakresie.
_________________
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieciPomógł: 32 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 13076
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-09-28, 07:58:39   

Z doświadczenia wiem, że często największą popularnością w sondach cieszą się wyniki, które najbardziej bawią, więc zaznaczyłem opcję numer 1.
Jako osobnik z "Marsa" mogę zaświadczyć, że w życiu młodego człowieka płci męskiej paraboliczny strumień złotego deszczu rzeczywiście odgrywa dużą rolę. Co więcej, stymuluje on zachowania społeczne, gdzie spore znaczenie ma rywalizacja i wygrana. Wyróżnienia wymaga także zimowy aspekt parabolicznego strumienia, gdzie zmiana kąta nachylenia paraboli daje młodemu człowiekowi wyrazić się artystycznie w postaci mniej lub bardziej udanego rysunku na zalegającym śniegu.
_________________
Grunt się nie przejmować i mieć wygodne buty

 
 
M_ajk 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 190
Skąd: Cieplice / Łódź
Wysłany: 2017-09-28, 08:16:32   

Chciałbym zwrócić uwagę, że w wypadku siusiania "bez trzymanki" kobiety (zwłaszcza młode) są w stanie uzyskać parabolę podobną do męskiej :p
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
Aldona 
Maniak Samochodzika
AldonaPomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 6512
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2017-09-28, 08:18:59   

Ciekawa jestem czy jakaś dziewczyna zaznaczy opcje numer 1 :D
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 88 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 39197
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-28, 09:22:26   

A mi paują wszystkie opcje i co mam teraz zrobić? :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Teresa van Hagen 
Fanatyk SamochodzikaPomogła: 19 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 4440
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-28, 13:09:07   

Jak się czyta za co przyznaje się granty i jakie prace nagradzane są anty-noblami, to każdy punkt wydaje się prawdopodobny. Ale ponieważ trzeba coś wybrać:
odrzucam drugie, autopsja ;)
odrzucam trzecie. Nie wierzę w skutki w głaskania się po brzuchu (choćby było najbardziej udokumentowane ;) ), ale "nieświadomy odruch głaskania policzków" może wzmagać koncentrację. Nie zgadzam się też z tym, że zarost sugeruje mądrość ;)

Zostaje jedynka ( :D :D :D ) Nie wiem co męski mózg porabia podczas tej czynności, ale znane są "dzieła" wyprodukowane na śniegu, wiec może ktoś dalej rozwinął ten pomysł ;)

Szara Sowo dziękuję za poprawienie błędu :D
_________________
Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2017-09-28, 13:44, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz NaukowyPomogła: 26 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2098
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-28, 14:17:28   

Jako wierna czytelniczka doniesień z kręgu IG Nobli uważam, że nie znalazł się jeszcze temat tak głupi, by żaden naukowiec się nim nie zainteresował :D Dlatego nie podejmuję się zgadywać, którą z tych teorii naukowcy się zajęli, spróbuję wybrać tę, która według mnie zawiera jakieś podstawy do badań.

Teoria nr 1 - ok, założenia nawet nie takie dziwne w porównaniu z innymi, ale jak to niby udowodnić? Zmuszając połowę grupy badanych chłopców do siusiania na siedząco przez kilka lat? Bo w każdym innym przypadku nie można mieć pewności, czy lepsza "wyobraźnia fizyczna i matematyczna" nie jest efektem jakiegoś innego czynnika, na przykład nakłaniania chłopców do gry w piłkę od najmłodszych lat - to też "tysiące więcej codziennych fizycznych doświadczeń, podczas których w praktyczny sposób zaznajamiają się z trajektorią ruchu obiektów w polu grawitacyjnym i z prawami dynamiki."

Teoria nr 2 ma takie dziury, że jeśli ktoś się nią zajął to powinien sam stać się obiektem badań, ew. śledztwa w sprawie sprzeniewierzenia funduszy. Po pierwsze, "Kobiety nie ufają liczbom i nie budują w sobie niezbędnej intuicji w tym kierunku przez to, że podawane w sklepach wymiary garderoby są niekonsekwentne." - czyli ludzie nabywają w/w intuicję dopiero jako osoby dorosłe, tzn. kiedy zaczynają samodzielnie robić zakupy? Po drugie, znaczyłoby to, że kobiety wychowane z daleka od cywilizacji lub żyjące przed wiekami takie zaufanie i intuicję miały, skoro nie było wtedy żadnej "rozmiarówki"? Po trzecie, dlaczego brano by pod uwagę rozmiary odzieży, a nie na przykład przepisy kulinarne, gdzie proporcje i przeliczenia są istotne?

No i teoria trzecia. Nie wierzę w nią z jednego prostego powodu - uważam, że nie można ze 100% pewnością określić, czy gładzenie brody i wąsów "poprawia proces myślenia", czy też wzmożony proces myślenia skłania do gładzenia brody i wąsów, o ile takie zjawisko w ogóle występuje. ALE i tak obstawiłabym tę teorię. Po pierwsze dlatego, że jakimś naukowcom mogło przyjść do głowy, by zbadać, czy stereotyp brodatego mędrca ma uzasadnienie. Po drugie, takie badania można przeprowadzić, nawet jeśli wyniki będą niejednoznaczne. Po trzecie, widzę tu analogię do takich czynności jak rysowanie bazgrołów czy robienie na drutach - wiele osób twierdzi, że lepiej i precyzyjniej im się myśli, gdy ręce mają zajęte jakąś półautomatyczną, nie wymagającą dużego wysiłku czynnością. Jeśli przyjmiemy, że gładzenie brody zalicza się do tych "relaksujących mózg" czynności, to w teorii tej może być ziarno prawdy. Oczywiście z zastrzeżeniem, że sama czynność oraz miejsce "gładzenia" nie jest kluczowe - równie dobrze może być to bawienie się długimi włosami lub obrączką.
Ostatnio zmieniony przez Garamon 2017-09-28, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka RokuPomógł: 60 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 5634
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-09-29, 09:39:08   

M_ajk napisał/a:
kobiety (...) są w stanie uzyskać parabolę podobną do męskiej

Nie mam pojęcia do czego ta informacja może mi być potrzebna, ale...
jakoś czuję, że muszę Ci kliknąć "pomógł".

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 14