PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Strefy ciszy
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-05-03, 21:57:41   Strefy ciszy

W rozdziale XV, który rozpoczyna się "pewnego majowego popołudnia" (str. 257 I wydanie, wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn 1977) Winnetou
"...wyciągnął gazetę, w której widniała notatka, że Urząd Wojewódzki w Olsztynie ustanowił strefy ciszy na ponad czterdziestu jeziorach i szlakach wodnych, miedzy innymi obejmując szlak kajakowy rzeki Krutyni i jeziora w Puszczy Piskiej oraz Jeziorak i Jezioro Płaskie. W wyznaczonych strefach w okresie od 1 maja do 30 września zakazano używania łodzi motorowych, pojazdów mechanicznych o napędzie spalinowym, głośnych urządzeń muzycznych." (str. 265 cyt. wyd)

Jak wiemy u ZN często miesza się czas, że tak powiem "metrykalny", powieści z czasem w którym powieść powstawała. Akcja powieści - co wiemy z zakończenia - rozgrywa się wiosną 1974 r.
Uchwałę o wprowadzeniu stref ciszy podjęła oczywiście Wojewódzka Rada Narodowa a nie Urząd Wojewódzki i dopiero dnia 11 lutego 1976 r., a więc już po reformie administracji - czyli dotyczyła ona województwa olsztyńskiego w jego nowym kształcie.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-05-04, 14:01, w całości zmieniany 4 razy  

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2017-05-05, 05:37:35   

Czy te informacje w PSiN o strefie ciszy na Jezioraku i Płaskim są zgodne z prawdą? Bo dzisiaj strefy ciszy tam nie ma ( ./redir/navicula.org.pl/277-prawo-na-jezioraku ) i pytam się, czy istniała kiedykolwiek… :027:

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2017-05-05, 08:14:18   

Coś o tej domniemanej strefie było na forum. Czy czasami Nienacki sam samowolnie nie ustawił znaków że jez. Płaskie to strefa ciszy? :)
Trochę podobnie zmodyfikował to na potrzeby Winnetou...
Berta powinna pamiętać. :)
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-05-05, 10:18:36   

Strefa ciszy na Płaskim i części Jezioraka była jak najbardziej :) .
Informacje o strefach ciszy zaczerpnąłem z miesięcznika "Poznaj świat" nr 7 (284) r XXIV z 1976 r. gdzie na stronie 38 jest artykuł pani Joanny Gromadzkiej na ten temat.
Tak jak podano w powieści, strefy objęły 44 jeziora i 3 rzek w tym 21 jezior i 2 rzeki wraz z półkilometrowym obrzeżem.
Artykuł jest zaopatrzony w mapkę, gdzie - wśród innych - jako objęta strefą ciszy jest zaznaczona północna część Jezioraka wraz z jeziorem Płaskim. Granica strefy odcina północną część Jezioraka mniej więcej na szerokości północnego cypla znanej nam z NPPS wyspy Bukowiec. Strefę ciszy ustanowiono także na nieodległym jeziorze Pauzeńskim.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-05-05, 10:43, w całości zmieniany 3 razy  

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 119 razy
Wysłany: 2017-05-07, 18:26:56   

Z24 napisał/a:
Informacje o strefach ciszy zaczerpnąłem z miesięcznika "Poznaj świat" nr 7 (284) r XXIV z 1976 r. gdzie na stronie 38 jest artykuł pani Joanny Gromadzkiej na ten temat.

No to jak zlikwidowano ją?? :zdziw:
Bo dzisiaj podobno żadnej strefy ciszy tam nie ma. Mirek sprawdzał stan prawny Płaskiego w gminie, czy powiecie, kiedy kupował swoją łódź motorową.

Stąd pojawiła się pogłoska, że strefy nigdy nie było, tylko Nienacki wkopał te tablice. Ale skoro Zet twierdzi, że kiedyś była, to już zgłupiałam. :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-05-07, 19:09:48   

Berta von S. napisał/a:
24 napisał/a:

Bo dzisiaj podobno żadnej strefy ciszy tam nie ma. Mirek sprawdzał stan prawny Płaskiego w gminie, czy powiecie, kiedy kupował swoją łódź motorową.

Mogła zostać zniesiona jakimś mniej lub bardziej pokątnym ukazem w ramach dekomunizacji albo po prostu przepaść gdzieś w zamęcie kilku reform administracji, szczególnie, że utrudnia czerpanie radości z demonstrowania posiadania pieniędzy... ;-)

Berta von S. napisał/a:
Stąd pojawiła się pogłoska, że strefy nigdy nie było, tylko Nienacki wkopał te tablice.

Zapewne.

Berta von S. napisał/a:
Ale skoro Zet twierdzi, że kiedyś była, to już zgłupiałam. :)

Pisząc powyższe posty wcale nie pragnąłem takiego efektu... :/
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-05-07, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2017-05-07, 19:23:15   

Z24 napisał/a:

Berta von S. napisał/a:
Ale skoro Zet twierdzi, że kiedyś była, to już zgłupiałam. :)

Pisząc powyższe posty wcale nie pragnąłem takiego efektu... :/

Może się jeszcze jakoś z tego wygrzebię. ;-)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2017-05-07, 19:30:21   

Mogło być tak, że kiedyś stawiano takie znaki na podstawie jakiegoś przepisu, który potem uległo modyfikacji/zniesieniu. Kojarzę pewne jezioro, które chyba na przełomie lat 80-tych i 90-tych też zostało naznaczone takimi znakami. Znaki poznikały, nikt ich nie odtworzył. W sumie też nie wiem jak tam jest teraz prawnie.
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2017-05-07, 19:41:38   

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale Chmielewska w "Większym kawałku świata" (1976) pisała o Strefie ciszy i znakach informacyjnych.

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2017-05-07, 20:00:05   

Aldona napisał/a:
Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale Chmielewska w "Większym kawałku świata" (1976) pisała o Strefie ciszy i znakach informacyjnych.

Ale to nie Jeziorak!

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2017-05-07, 20:03:03   

Ale Strefa ciszy :)

Milady 
Maniak Samochodzika
Profil zawieszony

Pomogła: 49 razy
Wysłany: 2017-05-07, 20:48:38   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Stąd pojawiła się pogłoska, że strefy nigdy nie było, tylko Nienacki wkopał te tablice. Ale skoro Zet twierdzi, że kiedyś była, to już zgłupiałam. :)

Już nie pamiętam skąd to wiem, ale gdzieś słyszałam, że tą strefę ciszy ustawił Nienacki. Ponoć nikt tego nie zanegował i nawet została zaznaczona na jakiejś mapie mimo, że formalnie nie istniała.

Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2017-05-07, 21:14:08   

Na naszym forum też często panuje strefa ciszy… :okulary:

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2017-05-07, 21:28:48   

Aldona napisał/a:

Było. :) Tylko nie pamiętam czy chodziło o strefę ciszy, czy o rezerwat.

Milady napisał/a:

Już nie pamiętam skąd to wiem, ale gdzieś słyszałam, że tą strefę ciszy ustawił Nienacki. Ponoć nikt tego nie zanegował i nawet została zaznaczona na jakiejś mapie mimo, że formalnie nie istniała.

Kilka osób o tym w Jerzwałdzie mówiło. Ale skoro są dowody, że wcześniej faktycznie tam istniała strefa ciszy, to pewnie jednak jest jakaś urbanlegends. :(

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2018-03-26, 09:54:18   

Sprawa strefy ciszy to byłby fajny temat na śledztwo na zlocie. :)

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2018-03-26, 12:40:07   

Szara Sowa napisał/a:
Sprawa strefy ciszy to byłby fajny temat na śledztwo na zlocie. :)

Raczej nie, bo do takiego śledztwa konieczny jest wgląd w dokumenty.
Co mówią miejscowi, już słyszeliśmy, więc tu raczej nic nowego się nie odkryje.

Piotrus 
Fanatyk Samochodzika
piotrus

Wysłany: 2018-03-31, 18:47:16   

Te charakterystyczne tabliczki o strefie ciszy (z taką przekreśloną trąbką) pamiętam głównie z lat 80, widywałem je m.in. w Starych Jabłonkach. Później jakoś nie wpadały mi w oko, więc może faktycznie coś się zmieniło w oznaczaniu tych stref

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2018-03-31, 22:06:27   

Piotrus napisał/a:
Te charakterystyczne tabliczki o strefie ciszy (z taką przekreśloną trąbką) pamiętam głównie z lat 80, widywałem je m.in. w Starych Jabłonkach. Później jakoś nie wpadały mi w oko, więc może faktycznie coś się zmieniło w oznaczaniu tych stref

Nie no te tablice nadal tam są (przy przesmyku na Płaskie i w Jerzwałdzie koło pomostów). Tylko ponoć to nie jest zgodne z zapisami w dokumentach.

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2018-09-29, 01:28:04   

urzędowa informacja

"Reasumując:
Na jeziorze Jeziorak można używać do napędu łodzi silników spalinowych jedynie na szlaku żeglugowym, łatwo go znaleźć ponieważ jest oznakowany czerwonymi i zielonymi pławami.
Nie można używać do napędu łodzi silników spalinowych na odnogach bocznych tzn.:
- zatoka Widłągi
- jez. Płaskie"

./redir/www.navicula.org....zy-na-jezioraku

strefa_ciszy_jeziorak.png
Plik ściągnięto 60 raz(y) 195,25 KB

Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci

Wysłany: 2018-09-29, 07:49:40   

Rodzi się zatem pytanie czy Płaskie, Jeziorak na północ od Kęp Rybackich oraz Ewingi z kanałem leżą w granicach Parku. Jeśli tak to mamy tam strefę silnik free.

Odpowiedz do tematu