PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Joanna Lamparska - Ostatni świadek
Autor Wiadomość
GrzegAleks 
Czytał Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2015
Posty: 65
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-02-14, 11:18:38   Joanna Lamparska - Ostatni świadek

Jestem zaskoczony, że nikt jeszcze nie poruszył tematu tej książki, gdyż jest bardzo "samochodzikowa"!

Cytat:


Zima 1945 – II wojna światowa ma się ku końcowi. Polacy, którzy przybywają na Dolny Śląsk, natrafiają na poniemieckie „skarby”. W domowych skrytkach i depozytach znajdują dzieła sztuki, odkrywają porcelanę i biżuterię zamurowane w ścianach domów.

Joanna Lamparska wchodzi do hermetycznego świata poszukiwaczy. W archiwach odnajduje dramatyczne historie zbrodni dokonanych dla złota, śledzi mafię handlującą dokumentami oficerów SS, rozmawia z dziećmi „strażników skarbów”. Razem z czytelnikami eksploruje podziemne obiekty i pałace, w których ukryte zostały dzieła sztuki. Pokazuje, że po zakończeniu II wojny światowej walka wcale nie ustała. Rozpoczyna się wyścig z czasem w „polskiej gorączce skarbów”.

Choć trudno w to uwierzyć, wszystkie historie opisane w tej książce wydarzyły się naprawdę.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Swoimi przemyśleniami podzielę się po skończonej lekturze. Obecnie jestem po 200 stronach i jest bardzo dobrze. Podtytuł może trochę wprowadzać w błąd, ale tylko trochę ;-)

ostatni-swiadek-historie-straznikow-hitlerowskich-skarbow-b-iext104435168.jpg
Plik ściągnięto 38 raz(y) 48,08 KB

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-02-14, 11:41, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-02-14, 11:43:04   

GrzegAleks napisał/a:
Jestem zaskoczony, że nikt jeszcze nie poruszył tematu tej książki


To jeszcze ciepła książka wydana pod koniec stycznia!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-14, 11:52:58   

Szara Sowa napisał/a:
GrzegAleks napisał/a:
Jestem zaskoczony, że nikt jeszcze nie poruszył tematu tej książki


To jeszcze ciepła książka wydana pod koniec stycznia!


W piątek przeglądałem ją w Empiku.
_________________
Z 24
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2022-02-14, 13:50:08   

Mam ją na mojej liście zakupowej, ale zastanawiam się, czy nie napisać do autorki z prośbą o egzemplarz z autografem.
Miałyśmy okazję poznać się podczas pewnego festiwalu i nawet zakiełkował wtedy pomysł zorganizowania czegoś razem na Zamku Książ. W duchu samochodzikowym, rzecz jasna.
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Krzysztof 
Stały bywalec forum



Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 335
Skąd: Giżycko / Szczecin
Wysłany: 2022-02-14, 17:20:44   

Ja już mam, dostałem od żony na Walentynki i czeka w kolejce do przeczytania :D
_________________

Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2023 r.
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2022-02-14, 22:19:16   

Ja ponieważ nie mam żony sam sobie zrobiłem prezent na Walentynki - dokompletowałem sobie kolorową serię 😝
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-02-14, 22:34:59   

No proszę kto sobie o forum przypomniał! Nasz wieszcz! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2022-02-15, 10:41:37   

Szara Sowa napisał/a:
No proszę kto sobie o forum przypomniał! Nasz wieszcz! :564:

Stara miłość nie rdzewieje :D
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Borsuk 
Twórca
Mieczysław Płocica autor książek dokumentalnych



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 550
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2022-02-16, 23:58:01   

No nie wiem, nie wiem... GrzegAleks podziel się proszę jakąś recenzją jak skończysz czytać. Z ciekawości puściłem sobie pierwszy lepszy materiał J. Lamparskiej na yt, to jest jakaś masakra, całkowicie bez sensu. Objaśnienie "nie wiadomo co to za kaplica", rozważania "widzę ołtarzyk a to pewnie krzyż, który ktoś zrobił", dobrnąłem do 4:37, dalej nie dam rady.
https://www.youtube.com/watch?v=FlocxxpQ-jQ

Dawno temu pisała coś w Odkrywcy, fajnie się czytało, dlatego jestem zaskoczony takim spadkiem poziomu.
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-17, 01:21:40   

Borsuk napisał/a:
Z ciekawości puściłem sobie pierwszy lepszy materiał J. Lamparskiej na yt, to jest jakaś masakra, całkowicie bez sensu. Objaśnienie "nie wiadomo co to za kaplica", rozważania "widzę ołtarzyk a to pewnie krzyż, który ktoś zrobił", dobrnąłem do 4:37, dalej nie dam rady.
https://www.youtube.com/watch?v=FlocxxpQ-jQ


Już parę razy strzyknąłem jadem pod adresem przedmiotowej damy, nie będę się powtarzał.
Kiedy przeglądając książkę w Empiku zauważyłem wątki o von Schrecku, spasowałem, odłożyłem książkę na półkę i wyszedłem.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-02-17, 07:59:11   

A czy jest to książka dla młodych czy dla dorosłych? I czy powieść czy jakiś reportaż?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2022-02-17, 10:09:10   

Styl Pani Lamparskiej trochę przypomina B. Wołoszańskiego.
_________________
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2022-02-19, 21:42:49   

Nie żartuj.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
GrzegAleks 
Czytał Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2015
Posty: 65
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-02-21, 13:34:04   

Szara Sowa napisał/a:
A czy jest to książka dla młodych czy dla dorosłych? I czy powieść czy jakiś reportaż?


Jest trochę brutalności wojny, przemocy i morderstw, dlatego na pewno nie dla bardzo młodych coś w stylu "od lat 15". Co do drugiego pytania to reportaż, a "wszystko wydarzyło się i wciąż dzieje naprawdę".

Moja krótka opinia:

Książka trudna do zrecenzowania, gdyż narracja jest wielopoziomowa, mamy wątek główny, przerywany masą osobnych historii i dygresji z których część ma swoje dalsze konsekwencje, a część po prostu stanowi dodatkowy smaczek. Co za tym idzie nie da się ocenić poszczególnych elementów bez zdradzania szczegółów treści.

Wątkiem przewodnim są skarby Dolnego Śląska, skarby rozumiane bardzo różnie od kalesonów, czy garnituru, które takowym były zaraz po wojnie, aż po warte miliony obrazy i złoto. Bywa lekko i zabawnie, ale częściej strasznie, gdyż często za opisanymi skarbami stoją tragedie i śmierć ludzi.

Świetna jest prezentacja ludzi, który tych skarbów szukają. Ekscentrycy, pasjonaci, poszukiwacze, a nie znajdywacze, a czasami służby... O ile materiały wideo, autorki są bardzo komercyjne, to w książce mamy dużo więcej kulisów i faktów. Czyta się bardzo dobrze, a narracja jest prowadzona tak, że nie gubimy wątku pomimo zmian miejsca i czasu akcji.

Gorąco polecam, czuć tutaj ducha Nienackiego i Pana Samochodzika, chociaż ulubienicą autorki jest Sydney Fox z serialu Łowcy skarbów ;) Niektóre osoby, czy historie mogły by śmiało trafić na strony powieści o Tomaszu NN.
 
 
Borsuk 
Twórca
Mieczysław Płocica autor książek dokumentalnych



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 550
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2022-02-21, 13:55:42   

Dzięki, skoro piszesz, że czuć ducha Pana Samochodzika to w takim razie kupię :)

No i pojechałem do Empiku, przekartkowałem i jednak odłożyłem z powrotem na półkę. Może dlatego, że trafiłem wzrokiem na opowieści już znane mi z cyklu prowadzonego przez autorkę na yt (mam cztery dni wolnego, to obejrzałem ich trochę, m.in. o poszukiwaniach "skarbu ss-mana" we Wrocławiu), ale druga rzecz to styl narracji, którego akurat nie lubię, zbyt luźny. No cóż, każdy ma jednak swoją percepcję, jak patrzę na opinie o książce to są albo na piątkę albo na jedynkę, więc odbiór jest skrajnie różny.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Borsuk 2022-02-21, 18:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,53 sekundy. Zapytań do SQL: 16