PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Fantomas - inspiracje
Autor Wiadomość
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2016-11-03, 19:09:06   Fantomas - inspiracje

Ponieważ nie ma takiego tematu, tylko do każdej inspiracji jest zakładany nowy temat, założyłem temat, gdzie można wrzucić wszystkie znalezione inspiracje.

Taki fragment felietonu Nienackiego znalazłem w Dzienniku Łódzkim w 1960 roku.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-11-29, 09:13, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-03, 19:31:20   

Niebywałe! :564:
Nigdy bym nie pomyślał!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-03, 21:42:04   

Brawo!
:D To wyjaśnia niejaką orientację ZN w temacie. PS opowiada baronowi o swoim znajomym, który zainstalował w domu taką kolejkę pod pretekstem, że robi to dla syna... ;-)
I że ten znajomy miał kolejkę niemiecką systemu "Piko".
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-11-03, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-11-03, 23:23:01   

Piko to oczywiście NRD, na zachodzie dominował Märklin.

Z przytoczonego przez Ciebie Zecie passusu wynika również, że Tomasz - a więc przypuszczalnie również Nienacki - niechętnie podróżował koleją.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-04, 08:21:38   

Cytat:
I że ten znajomy miał kolejkę niemiecką systemu "Piko".


Ta kolejka z ZSRR przywieziona przez Nienackiego też pewnie była NRD-owska. Rosjanie chyba takich nie robili?
Ponieważ też lubię kolejki, to za odnaleziony tekst klikam "pomógł"! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-04, 22:26:24   

Szara Sowa napisał/a:

Ponieważ też lubię kolejki, to za odnaleziony tekst klikam "pomógł"! :564:

Jak najbardziej zasłużone. Bardzo interesująca notatka, Pawle. Ciekawe, czy Nienacki faktycznie lubił się bawić kolejkami (nikt dotąd o tym nie wspominał, a wypowiedź Tomasza w Fantomasie świadczy o jego braku zainteresowania), czy to kolejny fragment "wymyślania siebie" na użytek czytelnika?
_________________
Drużyna 5

 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2016-11-04, 22:44:09   

Berta von S. napisał/a:
czy to kolejny fragment "wymyślania siebie" na użytek czytelnika?


Tego bym akurat nie podejrzewał w kontekście całego felietonu. Felieton jest poświęcony uleganiu modzie, a to jest jeden z przykładów z życia, o który opierał swoje teorie autor.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-11-29, 09:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-08, 20:31:30   

Jeśli chodzi o hokus-pokus ze zamianą oryginałów na falsyfikaty to podejrzenia Pigeona i komisarza policji z Tours wcale nie były takie nieumotywowane.
Otóż zaraz po wojnie, jak nasze misje wojskowe i inne dokonywały rewindykacji mienia, wyszło na jaw, że znana kolekcja fajansów z Delft należąca do Branickich z Wilanowa składa się z podróbek, w które zaopatrywał ich paryski antykwariusz Seligmann (przysyłał im podróby a otrzymywał w zamian oryginały). Wyszło również na jaw, że obrazy Tycjana, Rembrandta i Veronese z ich kolekcji też... ;-) . Tak, że hitlerowcy akurat w tym przypadku nie obłowili się za bardzo, choć się starali... Braniccy w ten sposób zaopatrywali rynek w działa sztuki a siebie w pieniądze. Do tego sposobu uciekli się, zapewne dlatego, że nie było szans wydostać od władz zezwolenia na wywóz dzieł sztuki za granicę. A - o ile się orientuję - ich majętności były mocno zadłużone, także u skarbu, więc dzieła sztuki itd. były obłożone sekwestrem. Jak państwo B. próbowali coś kręcić na lewo, to Wilanów został otoczony wojskiem... Chyba w 1935 r. Jak widać te zabiegi okazały się mało skuteczne.
Sprawa wyszła na jaw i była głośna, więc ZN jak najbardziej mógł słyszeć o sprawie. Ergo, motyw zamiany dzieł sztuki na falsyfikaty był więc u nas dość znany. O jego innych śladach napiszę jeszcze.
A przy okazji: kilka lat temu mieliśmy podobny numer i zwróciliśmy tu no to uwagę:

http://pansamochodzik.net...p=145052#145052

Polecam uwadze PT ewentualnym czytelnikom swój wpis z 1.02.2013 r. godz. 15.48. ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-11-08, 20:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
CPN 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 276
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2016-11-09, 12:54:24   

Takich przykładów było więcej.
Zagadka filmu z 1966 roku "Gdzie Jest Trzeci Król" przypomniany w wątku ND jako film oglądany przez Bigosa tez jest oparta o zamianę oryginału obrazu na kopie.
Zamiana dziel sztuki jest także wątkiem jednego z odcinków "Kapitan Sowa Na Tropie"
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-09, 13:57:25   

CPN napisał/a:
Zamiana dziel sztuki jest także wątkiem jednego z odcinków "Kapitan Sowa Na Tropie"


Właśnie o tym odcinku chciałem wspomnieć :D . Tam również zabytki eksportowane za granicę zostały zastępowane kopiami. To odcinek piąty pt. "Trzecia ręka". Ten o krwawej Edycie... ;-)

CPN napisał/a:
Zagadka filmu z 1966 roku "Gdzie Jest Trzeci Król" przypomniany w wątku ND jako film oglądany przez Bigosa tez jest oparta o zamianę oryginału obrazu na kopie.


No, niekoniecznie ten film oglądał Bigos ;-) , ale możemy za jedną z jego - filmu - inspiracji uznać autentyczną historię ze zbiorami państwa B.

Chyba najwcześniejszą powieścią która nawiązywała do wątku tej afery to była "Uczta Baltazara" Tadeusza Brezy. i oparty na niej film Jerzego Zarzyckiego z 1954 r. pod tym asamym tytułem. Chodzi tam m. in. o przemyt obrazu Paola Veronese "Uczta Baltazara", który okazuje się falsyfikatem. nazwisko znakomitego włoskiego malarza kojarzy się jednoznacznie ze wspomnianą przez mnie aferą...

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Uczta_Baltazara_(film)

Ja ten film oglądałem tylko raz i to jeszcze w latach 80-tych.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-11-09, 17:43, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-15, 22:39:19   

W powieści część zamku zbudowana na moście przedstawiała się tak:

"Galeria miała trzy poziomy. Dolny składał się z czterech ogromnych komnat w amfiladzie. W ostatniej komnacie znajdowały się starannie zamykane odrzwia, którymi można było wyjść na drugi brzeg rzeki.
Wyżej pozostawała tylko druga i szeroka sień, mająca po obydwu stronach okna. To tutaj, na ścianach, ojciec barona de Saint-Gatien zawiesił zebrane przez siebie obrazy współczesnych mu malarzy.
Nad galerią, to jest jakby na drugim pietrze, znajdowały się pokoje gościnne, z których jeden przeznaczono dla mnie." (rozdział IV, w wydaniu III, łódź 1978, str. 80).

O ile pamiętam, to tylko opis parteru odpowiada rzeczywistości zamku Chenonceau. Natomiast drugie piętro, gdzie znajdują się pokoje gościnne: wygląda tak:

"Krętymi schodami wspięliśmy się aż na drugie piętro galerii, zbudowanej na moście przegradzającym rzekę. Było to właściwie poddasze z długim korytarzem i mnóstwem drzwi po lewej i prawej stronie. Okna niewielkich gościnnych pokoi wychodziły na rzekę, a ściślej, rzeka przepływała pod oknami." (rozdział III, str. 66 cyt. wyd.)

Zaraz z następnego akapitu dowiadujemy się, że pokoje są wyposażone nowocześnie:

"Pokój przeznaczony dla mnie był umeblowany bardzo skromnie. Stał tam nowoczesny tapczanik, dwa foteliki, szafa i biureczko w stylu empire."

Obraz drugiego piętra bardzo przypomina obraz drugiego piętra pałacu w Nieborowie, gdzie na poddaszu, w części dobudowanej w okresie międzywojennym, znajdują się również pokoje gościnne. Sądzę, że ten pałac, wspominany przez ZN w ND i w PSiW, a opisany detalicznie w ZHP, był jedną z inspiracji do konstrukcji obrazu powieściowego Zamku Sześciu Dam. Jak wykażemy w innym miejscu, nie tylko jego... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-06-15, 22:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-06-18, 13:27:00   

Z24 napisał/a:
O ile pamiętam, to tylko opis parteru odpowiada rzeczywistości zamku Chenonceau.


Tak wygląda pierwszy dolny poziom galerii:



Nie wydaje mi się, by kiedykolwiek w XX wieku ta sala była podzielona ścianami na cztery komnaty. Można znaleźć jej zdjęcia z pierwszej połowy XX wieku, jednak i wtedy wyglądała nie inaczej niż dzisiaj.





Pierwsze piętro odpowiada opisowi w książce, wisi tam nawet kilka obrazów.





Jeden z nich pokazuje, jak galeria (dolna jej część chyba, sądząc po posadce) prezentowała się w XVIII wieku. Jego tytuł jest ciekawy: “Petits appartements dans la Grande Galerie”.



Tylko gdzie są te “małe pokoiki”? Za tymi kurtynami, we wnękach? W tym wypadku musiały to być baaardzo ciasne pomieszczenia…


Z24 napisał/a:
Obraz drugiego piętra bardzo przypomina obraz drugiego piętra pałacu w Nieborowie, gdzie na poddaszu, w części dobudowanej w okresie międzywojennym, znajdują się również pokoje gościnne. Sądzę, że ten pałac, wspominany przez ZN w ND i w PSiW, a opisany detalicznie w ZHP, był jedną z inspiracji do konstrukcji obrazu powieściowego Zamku Sześciu Dam.

A czy wiesz, jak wygląda rozkład tych pokoi w Nieborowie? Bo, w przeciwieństwie do Chenonceau, te pokoje Nienacki mógł rzeczywiście oglądać własnymi oczami, i rzecz jasna opisać tu czy tam.

Jak już wspomniałem, ja również mam nowe informacje o poddaszu galerii, którymi się z Wami niebawem we właściwym miejscu podzielę. :)
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2017-06-18, 17:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-18, 14:37:22   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Obraz drugiego piętra bardzo przypomina obraz drugiego piętra pałacu w Nieborowie, gdzie na poddaszu, w części dobudowanej w okresie międzywojennym, znajdują się również pokoje gościnne. Sądzę, że ten pałac, wspominany przez ZN w ND i w PSiW, a opisany detalicznie w ZHP, był jedną z inspiracji do konstrukcji obrazu powieściowego Zamku Sześciu Dam.

A czy wiesz, jak wygląda rozkład tych pokoi w Nieborowie? Bo, w przeciwieństwie do Chenonceau, te pokoje Nienacki mógł rzeczywiście oglądać własnymi oczami, i rzecz jasna opisać tu czy tam.


Mniej więcej właśnie tak. czyli po obu stronach korytarza z oknami na dwie strony pałacu. Nie za długo wrzucę coś na ten temat.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-06-18, 14:44:41   

John Dee napisał/a:
A czy wiesz, jak wygląda rozkład tych pokoi w Nieborowie? Bo, w przeciwieństwie do Chenonceau, te pokoje Nienacki mógł rzeczywiście oglądać własnymi oczami, i rzecz jasna opisać tu czy tam.


Nie tylko oglądał, ale on tam nawet mieszkał! :)

John Dee napisał/a:
ja również mam nowe informacje o poddaszu galerii, którymi się z Wami niebawem we właściwym miejscu podzielę.


Czekamy! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-18, 15:03:06   

Szara Sowa napisał/a:
ohn Dee napisał/a:
A czy wiesz, jak wygląda rozkład tych pokoi w Nieborowie? Bo, w przeciwieństwie do Chenonceau, te pokoje Nienacki mógł rzeczywiście oglądać własnymi oczami, i rzecz jasna opisać tu czy tam.


Nie tylko oglądał, ale on tam nawet mieszkał! :)


Masz jakieś konkretne informacje na ten temat?
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-06-18, 15:12:18   

Gdzieś to było wspominane. Zresztą akcję jednej z książek tam nawet umieścił (Zabójstwo Herakliusza Pronobisa, m.in. słynne globusy!). Musiał więc tam bywać. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-18, 15:17:01   

Szara Sowa napisał/a:
Gdzieś to było wspominane. Zresztą akcję jednej z książek tam nawet umieścił (Zabójstwo Herakliusza Pronobisa, m.in. słynne globusy!). Musiał więc tam bywać. :)


Właśnie napiszę o tym w "realiach w ZHP". Myślałem, że wiadomo coś o jego pobycie tamże z innych źródeł.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-05-09, 20:31:54   

— A jakie on ma kolejki? System niemiecki czy angielski? — zainteresował się baron.
— Miał niemieckie „Piko” — wyjaśniłem.


Przechodząc dzisiaj obok sklepu fachowego zauważyłem na wystawie dużo wagoników i lokomotyw tejże właśnie firmy. Są prawdopodobnie nowszej daty, ale zawsze “Piko”.





 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-05-09, 20:41:11   

Ech, mam jeszcze kolejkę, w większości z tamtych czasów, ale TT czyli mniejsze wagoniki. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2019-05-11, 00:44:49   

A ja mam dworzec, peron i dwa domki. :)
Być może wspólnymi siłami zbudowalibyśmy makietę na miarę tej, jaką miał baron de Saint-Gatien. ;-)
Gdyby John, przechodząc znowu koło tego sklepu, kupił na początek chociaż kilometr torów... :p

A przy okazji - niedawno dowiedziałem się, że w centrum handlowym "Europa Centralna" w Gliwicach (przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A4), znajduje się największa makieta kolejowa w Polsce. Choć nie lubię takich handlowych miejsc, to chyba kiedyś się tam wybiorę z powodu tej makiety. :okulary:
_________________
Drużyna 3

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 17