PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prorok
Autor Wiadomość
Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 994
Wysłany: 2016-09-27, 20:46:34   Prorok

./redir/m.warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,106541,20753585,nie-zyje-jozef-pyrz-prorok-wspoltworca-polskiego-ruchu-hipisow.html

Nie wiem czy TEN, ale hipis :-)
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-09-27, 21:39, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-09-27, 20:57:27   

./redir/warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,20753585,nie-zyje-jozef-pyrz-prorok-wspoltworca-polskiego-ruchu-hipisow.html?disableRedirects=true

TEN "Prorok"? :zdziw:
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-27, 21:41:20   

Może i ten...
Trza zrobić śledztwo. :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-28, 05:44:26   

Pewnie bardziej 'Mistrz':

Ewa wzywa 07 / Nr 39 / Zaproszenie do podróży

;)
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-28, 10:19:33   

Pod tym linkiem naprawdę nie można było znaleźć nic na temat hipiejów.
Na św. Krowę naplułem, czy co? ;-)
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-09-28, 10:31:23   

Myślałem że pijesz to tego pierwszego linka, który był nieaktywny i został już usunięty...
:oops:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-28, 12:09:26   Re: Prorok

Piotreek napisał/a:

Nie wiem czy TEN, ale hipis :-)

Cholera wie.

W necie można znaleźć, że napisał manifest polskich hipisów „Jak stać się wolnym? W którym twierdził, że: Należy „zerwać wszelkie kontakty ze środowiskiem niosące smród intelektualny”, „rzucić dom, gdzie dojrzewało przyzwyczajenie i rutyna”, „rzucić państwo, gdzie czyny twoje określane były przez prawo i obowiązki, a nie uczucie miłości”, „wyjść z narodu, który rości sobie prawa wobec ciebie z powodu języka, krwi, rasy, granic”, „zerwać z kulturą, która by mogła uczynić ciebie niewolnikiem schematu narodowego”, „wyjść z państwa, które chce uczynić z ciebie mięso armatnie, nabój do kuli”. O środowisku naturalnym nic nie widzę, ale ucieczkę od świata by się dało podciągnąć pod kupno wyspy. ;-)

Na początku lat 70. był w Częstochowie duży zlot hipisów. „Prorok” – przemawiał jako charyzmatyczny lider i mówił, że trzeba się kierować naukami głoszonymi przez Ewangelię i Gandhiego. Milicja ich tam rozganiała. Pewnie było dużo w prasie, więc nie można wykluczyć, że Nienackiemu ksywka "Prorok" wpadła w oko/ucho, a że raczej nie lubił hipisowskich klimatów, mógł z gościa zrobić drobnego cwaniaczka.

Ale z drugiej strony to może być przypadek, bo nie jest to jakaś charakterystyczna ksywka, a aż się prosi nazwać taką postać prorokiem. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-09-28, 12:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2020-05-04, 17:32:04   

Berto, naprawdę sądzisz, że Nienacki - jako członek ORMO - nie otrzymał dyrektyw/wskazówek o co chodzi i jak postępować z tym „elementem”? Ja nie wiem, czy Prorok został opisany w Winnetou, ale nie wątpię, że Nienacki znał zjawisko.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2020-05-05, 04:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-05, 00:49:32   

Seth_22 napisał/a:
Berto, naprawdę sądzisz, że Nienacki - jako członek ORMO - nie otrzymał dyrektywy/wskazówek o co chodzi i jak postępować z tym „elementem”? Ja nie wiem, czy Prorok został opisany w Winnetou, ale nie wątpię, że Nienacki znał zjawisko.

Zjawisko znał, jasne. Ale tutaj chodziło (chyba, bo to jakiś dawny wątek) o stwierdzenie, czy opisywał konkretną osobę.
_________________
Drużyna 5

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2020-05-05, 04:56:56   

Tak, rozumiem. A ja nie o tym, czy Nienacki opisał Proroka tylko jak to zrobił.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2020-05-05, 18:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-05, 21:48:55   

Seth_22 napisał/a:
Tak, rozumiem. A ja nie o tym, czy Nienacki opisał Proroka tylko jak to zrobił.

No wyszydził i sprowadził do poziomu patologi. Ale niekoniecznie to musiało wynikać z jakichś dyrektyw. Po sposobie, w jaki opisuje wszelkie młodzieżowe subkultury - widać, że drażniły go takie takie klimaty. Nawet niewinna gitara Bigosa była powodem szyderstw.

Trochę pewnie propaganda, ale też jakieś kompleksy z młodości moim zdaniem.
_________________
Drużyna 5

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2020-05-06, 04:34:50   

Berto, żeby było jasne: pisząc o dyrektywach, miałem na myśli jego ‚społeczne” zadania. Nie to, że ktoś mu kazał przedstawić książkowego bohatera w złym świetle.

Czy to kompleksy? Być może. Faktem jest, że jak czegoś nie lubił/nie rozumiał/nie akceptował, bo nie mieściło się to w jego światopoglądzie, jechał po bandzie.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2020-05-06, 04:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-15, 10:52:33   

Dzisiejsza poranna lektura zawiodła mnie na trop. To chyba rzeczywiście ta postać - Józef Pyrz - posłużyła ZN-emu jako surowiec do stworzenia postaci Proroka z Oślej Łąki.
ZN zapewne nie znał Proroka bezpośrednio, tylko dzięki lekturze...
Reszta potem, bo muszę do roboty zasuwać...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-12-15, 10:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-12-15, 17:55:38   

Z24 napisał/a:
Reszta potem, bo muszę do roboty zasuwać...
Wyobrażam sobie, jaką minę zrobiłby Prorok usłyszawszy takie nieprzyzwoite słowo jak “robota”. ;-)
Jeśli zamierzałeś wzbudzić naszą ciekawość to w moim wypadku Ci się to udało. Czekam. :)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-15, 18:45:35   

Otóż wpadł mi w ręce zbiór reportaży znakomitego niegdyś szalejącego reportera Krzysztofa Kąkolewskiego (zawsze uważałem, że był on prototypem Tadka-Walecznego Orła z "I ty zostaniesz Indianinem" Wiktora Woroszylskiego :) ) "Baśnie udokumentowane" wydanie II z 1978 r. (pierwsze było podobno w 1976, jak podaje Pedowikia, ale nie ręczę za rzetelność informacji: tę pozycję wymieniono jako "opowiadania"). Są to reportaże, niech będzie literackie - zapewne nieco przerobione i poszerzone w stosunku do tego co ukazywało się w czasopismach (to co ukazywało się w odcinkach zostało połączone w całości, uzupełnione o informacje o późniejszych losach bohaterów itp.).
Jest tam m. in. reportaż pt. "Ja, piąty", o przywódcy czegoś w rodzaju hippiesowskiej komuny, gnieżdżącej się w opuszczonej, drewnianej willi gdzieś w okolicach Warszawy. Facet na długie włosy, wąsy, brodę, ksywkę "Prorok", naprawdę ma na imię Józef, miewa kłopoty z MO i w końcu zostaje rzeźbiarzem. czyli ma te same cechy co postać nieboszczyka Józefa Pyrza, przedstawiona w zalinkowanym przez Johna Dee artykule :) .
Co jednak łączy Józefa Pyrza, "Proroka" z reportażu Krzysztofa Kąkolewskiego z "Prorokiem" Widelskim, który się pojawia w XV rozdziale PSiW? O tym w następnym odcinku ;-)
CDN.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-12-15, 23:16, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-16, 00:29:09   

Z24 napisał/a:

Co jednak łączy Józefa Pyrza, "Proroka" z reportażu Krzysztofa Kąkolewskiego z "Prorokiem" Widelskim, który się pojawia w XV rozdziale PSiW? O tym w następnym odcinku ;-)
CDN.

Buduje, cwaniak, napięcie. :043:
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-12-16, 08:56:19   

Czyli łączy ich jeszcze więcej? To ciekawe. :)
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-12-16, 09:37:12   

Z24 napisał/a:
CDN.

Jestem bardzo ciekaw co dalej nastąpi, ponieważ niezbyt samochodzikowy Prorok pasuje mi do J. Pyrza. :)
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-16, 20:56:01   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Co jednak łączy Józefa Pyrza, "Proroka" z reportażu Krzysztofa Kąkolewskiego z "Prorokiem" Widelskim, który się pojawia w XV rozdziale PSiW? O tym w następnym odcinku ;-)
CDN.

Buduje, cwaniak, napięcie.


:( Jak mogłaś tak pomyśleć? Ranisz me serce.

John Dee napisał/a:
Czyli łączy ich jeszcze więcej? To ciekawe.


Oczywiście. Gdy czytałem w reportażu K.K. te "kazania" "Proroka", to przypominały mi swoją stylistyką monologi "Proroka" na Oślej Łące. Być może to kwestia tylko mojego subiektywnego odczucia. Ale naprawdę tak to odczułem, choć jeszcze nie trafiłem wtedy na kluczowy, że tak powiem, ustęp...
Przy czym te "kazania" w reportażu raczej niewiele zatrącały o problematykę środowiska naturalnego.

Kozak napisał/a:
Z24 napisał/a:
CDN.

Jestem bardzo ciekaw co dalej nastąpi, ponieważ niezbyt samochodzikowy Prorok pasuje mi do J. Pyrza.


No, muszę tu od razu stwierdzić, że powieściowy Prorok - jak większość postaci u ZN-ego - nie jest lustrzaną kopią Proroka od K.K., czyli Józefa P. Po prostu na osnowie realnej postaci Józefa P. Mistrz utkał takiego Proroka, jaki był mu potrzebny w powieści. Realny Prorok nie był na przykład oszustem karcianym ani paserem.

W pewnym momencie - czytając reportaż K.K. - podejrzewałem przez chwilę, że jego bohaterem jest niejaki Kamil S. ;-) ; był tak samo i z podobnych przyczyn mało sympatyczny. Moje ponure podejrzenia rozproszyły się dopiero jak padło imię Józef. No i jak trafiłem na w/w kluczowy dowód, że się tak wyrażę "pokrewieństwa" Proroka z reportażu z Prorokiem Widelskim.
:D Dopiero wtedy zajrzałem do niniejszego tematu, żeby sprawdzić co wiemy o tej postaci i stwierdziłem, że ze znacznym prawdopodobieństwem Prorok z reportażu pasuje do przedstawionej tu postaci Józefa P.

Co prawda to odkrycie wywołało kolejną lawinę pytań. Przede wszystkim skąd ZN zaczerpnął wiedzę o Proroku Józefie P. Trudno bowiem przyjąć, że jego źródłem była książka K.K. "Baśnie udokumentowane" wydane - jeśli wierzyć Wiki - w 1976 r. PSiW oddano do składania w czerwcu 75', podpisano do druku w styczniu 76', a przedmowa, żeby było śmieszniej, jest datowana na luty 74'.
Być może ZN czytał te reportaże kiedy były drukowane w prasie. Mam wrażenie, że ten pseudonim nie był mu obcy. W Rozdziale IV PSiZF (w moim II wydaniu z 1976 r. jest to na str. 52) Cagliostro mówi do PS-a:
"Znam zresztą kilku zwariowanych facetów. Oni noszą najdziwniejsze przezwiska: "Prorok", "Judasz", "Chrystus", "Salomon"."
Zwróćmy uwagę, że "Prorok" jest na pierwszym miejscu. Być może ZN pomyślał o Proroku Józefie P. a resztę pseudonimów wymyślił - wszystkie bowiem mają jednolitą biblijną proweniencję.
CDN.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-12-16, 21:11, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-17, 01:25:17   

Z24 napisał/a:

Co prawda to odkrycie wywołało kolejną lawinę pytań. Przede wszystkim skąd ZN zaczerpnął wiedzę o Proroku Józefie P.

To akurat nie wydaje się niemożliwe. Jeśli był JP był założycielem ruchu hippisów z Polsce, to prawdopodobnie było o nim głośno.

Z24 napisał/a:
Realny Prorok nie był na przykład oszustem karcianym ani paserem.

Ale kontestatorem i reprezentantem wrażych Nienackiemu idei, więc autor mógł mu w powieści dołożyć kilka negatywnych cech (podobnie jak IMO zrobił w Wyspie z hrabią Mycielskim-Trojanowskim).
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,49 sekundy. Zapytań do SQL: 17