PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Powrót Bursztynowej komnaty
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-17, 16:24:11   

Z24 napisał/a:
Kolejne miejsce poszukiwań...
Warto iść za każdym śladem, Zecie, bo uczciwego znalazcę oczekuje przecież nie lada gratka: uścisk wilgotnej dłoni Putina - gdy mu będzie oddawał skrzynie z bursztynowym skarbem! :D
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-17, 21:29:01   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Kolejne miejsce poszukiwań...
Warto iść za każdym śladem, Zecie, bo uczciwego znalazcę oczekuje przecież nie lada gratka: uścisk wilgotnej dłoni Putina - gdy mu będzie oddawał skrzynie z bursztynowym skarbem! :D


Nie lubię wilgotnych, męskich łap... :/ Ale w Rosji jest wyższe znaleźne niż u nas... ;-) :D
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-17, 22:09:05   

A o Wysokiej już pisałeś? Też ją od lat podejrzewają. Majątek został w latach 30. zarekwirowany przez państwo pewnej sekcie i należał do Fundacji Ericha Kocha, który przechowywał tam różne łupy. A w 1945 w tajemniczych okolicznościach pałac wysadzono w powietrze. Zachowały się jednak fragmenty podziemi, które od lat kuszą poszukiwaczy. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-18, 12:44:20   

Berta von S. napisał/a:
A o Wysokiej już pisałeś?


Nawet o niej nie słyszałem :065: . Co to za Wysoka?
_________________
Z 24
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5814
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-10-18, 17:36:06   

Ja myślę, że jeśli w którejkolwiek z tych lokalizacji byłaby jakakolwiek mizerna szansa na sukces, to już mielibyśmy poważnie zorganizowane międzynarodowe poszukiwania - przecież Komnata jest własnością Federacji Rosyjskiej. Więc skoro Rosjanie nic w tym kierunku przy żadnej z tych okazji nie czynili, to po prostu dobrze wiedzą, że tam nic być nie może. W końcu na różnych archiwach to oni trzymaja łapę.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-18, 21:30:19   

irycki napisał/a:
Więc skoro Rosjanie nic w tym kierunku przy żadnej z tych okazji nie czynili, to po prostu dobrze wiedzą, że tam nic być nie może.


No, w swoim czasie były prowadzone intensywne poszukiwania. Ponieważ nic nie przyniosły, podjęto decyzję o odtworzeniu Komnaty. Poszukiwania kosztują, a żeby przekonać decydentów o potrzebie wydania kasy, to trzeba przedstawić jakieś projekty oparte na w miarę dużym prawdopodobieństwie, a w każdym razie oparte na jakichś racjonalnych przesłankach. A z tym to już gorzej :D .
A co do dokumentów, to różnie z tym było i jest. Jeżeli by znaleziono jakiś dokument, który by wskazywał na miejsce ukrycia, to byłoby po sprawie. Poza tym - co istotne - w ostatnich miesiącach wojny - jakby to powiedzieć? - obieg dokumentów został poważnie zakłócony ;-) , nie mówiąc już o tym, że wiele dokumentów zostało zniszczonych celowo oraz zwyczajnie, w związku z działaniami wojennymi. No i część dokumentów zaginęła, tak jak Komnata.
Natomiast ewentualne zniszczenie Komnaty w toku działań wojennych niekoniecznie musiało znaleźć odbicie w dokumentach, więc z tego względu sprawa również pozostaje otwarta.
Pozostaje więc pole do działania dla wolnych strzelców ;-)

Pamiętajmy, że nie tylko Komnata nie została odnaleziona po wojnie. Problem ma więc charakter bardziej ogólny - tak jak przedstawione wyżej problemy z dokumentami.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-18, 21:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-18, 21:44:04   

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
A o Wysokiej już pisałeś?

Nawet o niej nie słyszałem :065: . Co to za Wysoka?

Na granicy Źuław i Oberlandu. Tu masz o niej. ;-)
./redir/newsbook.pl/2017/03/26/skarb-czeka-na-odkrywce/

Piotr trafił do więzienia w Barczewie w 1975 roku. Jeszcze zanim poszedł siedzieć, wiedział, że spotka tam słynnego zbrodniarza wojennego. Niemiec odbywał karę sam. Jako jedyny w historii zakładu, przez cały okres odsiadki był w jednoosobowej celi. Sam chodził też po spacerniaku. Ale Piotr miał okazję, żeby odbyć z nim kilkadziesiąt krótkich rozmów.

"– Siedzieliśmy w jednym więzieniu przez 6 lat i widzieliśmy się często, bo niekiedy musiałem się zajmować tam elektryką – wspomina. – Koch nie gadał ze wszystkimi, ale ze mną akurat tak. Lubił mnie, bo po wojnie zamieszkałem niedaleko Rychlik, a on miał na tych terenach swoją posiadłość, w Wysokiej (dzisiejszy powiat elbląski – przyp. red.). Ciągle o niej mówił. Czasem podrzucałem mu prasę. Źle tam nie miał, ale na spacerniak chodził w wojskowym płaszczu. Mówiło się, że za karę. Myślę, że jedyną osobą, której powiedział, gdzie ukrył komnatę, była jego siostrzenica, która odwiedzała go w więzieniu. Tyle, że ona zginęła w jakimś dziwnym wypadku samochodowym. Mnie nigdy nie chciał powiedzieć. Chłopaki często mnie podpuszczali, żebym go wypytywał o ten skarb, ale mówił tylko „nein, nein, nein”. Ale skoro tyle wspominał o tej Wysokiej, to nie mam wątpliwości, że musiał to ukryć gdzieś w pobliżu. Wszyscy snują jakieś teorie o zamkach, ale on to musiał wsadzić w jakąś dziurę na swoich ziemiach, że nikt by tego nie znalazł. A za swoje uznawał tylko Wysoką i jej okolice. Mówił, że to jego teren, a cała reszta nie jest jego. Nigdzie indziej nie ma sensu szukać."



Gdy próbuję odnaleźć na terenie powiatu elbląskiego osobę, która ma na jego temat historyczną wiedzę, mieszkańcy tutejszych wsi jak jeden mąż rzucają tylko jedno nazwisko – Lech Słodownik. Są zgodni, że to chodząca encyklopedia, o czym sam przekonuję się już podczas rozmowy z nim, gdy zarzuca mnie datami i dziesiątkami nazwisk z tamtego okresu, choć wcale nie uprzedzałem, jaki będzie temat naszej rozmowy.
Ten, mieszkający obecnie w Elblągu, historyk uhonorowany przez tamtejszego prezydenta za zasługi, także doskonale zna język niemiecki. Dzieciństwo spędził natomiast w Rychlikach, zaledwie kilka kilometrów od miejscowości Wysoka. Wie o tych terenach niemal wszystko i nie ma wątpliwości, że Erich Koch był w stanie ukraść i dobrze ukryć komnatę. Bardzo prawdopodobne, że jest nadal na terenie Warmii.
"-W pałacu w Wysokiej przetrzymywał wiele skradzionych przez hitlerowców dzieł sztuki – zaznacza Lech Słodownik – Zwłaszcza zrabowanych po 1941 roku, kiedy Niemcy zaatakowały ZSRR. Znajdowały się tam m.in. dywany, obrazy i meble. Pałac został później wysadzony przez wycofujące się oddziały Wermachtu. Według świadka, zrobiono to w celu zatarcia śladów. Jeszcze długo po wojnie stały tam piękne kolumny typu jońskiego, które zostały w pałacu, ale potem PGR zrobił swoje. Zniszczono je i została zarośnięta kupa gruzu. Zachowały się też piwnice z kolebkowymi sklepieniami i tam teoretycznie jeszcze coś może być. Ale miejscowi nie chcą kopać, bo mówi się, że do dziś znajdują się tam miny. Mogą mieć rację, bo po tych terenach chodzili ludzie z detektorami, ale nie zdecydowali się na wykopaliska, choć ich urządzenia musiały coś wykryć. Poza tym, na poszukiwania tam, trzeba mieć spore pieniądze."
Lokalizacja ta jest zbliżona do tej, o której mówił Piotr wspominając o sklepieniach niedaleko Wysokiej...


Ale teraz miejsce po pałacu wygląda tak jak na zdjęciach. Tylko folwark się zachował całkiem nieźle.

P5030941.JPG
Plik ściągnięto 156 raz(y) 614,54 KB

P5030930.JPG
Plik ściągnięto 147 raz(y) 422,1 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-18, 21:59:02   

O, wielkie DZIĘKI, Berto.
Pierwsze refleksje po pobieżnym przeczytaniu: Nie do końca się zgadzam z wszystkimi wyrażonymi w artykule tezami i to "wyjście" na tę Wysoką wzbudza bardzo poważne zastrzeżenia, ale z pewnością jest to jeden z najlepszych kawałków o problemie poszukiwań BK, jaki zdarzyło mi się czytać w ostatnich, powiedzmy, dziesięciu latach a niewykluczone, że i dwudziestu :)
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-18, 22:10:17   

Proszę bardzo. To masz tu jeszcze dla klimatu ten Grądowy Młyn, o którym jest mowa w artykule. :)

P5030985.JPG
Plik ściągnięto 141 raz(y) 383,31 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-18, 23:21:02   

Oczywiście daję "pomogła" :) .
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-19, 10:05:27   

Z24 napisał/a:
Oczywiście daję "pomogła" :) .

Nie wydaje m się, żebym zasłużyła. Ale dzięki! :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-19, 16:54:46   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Oczywiście daję "pomogła" :) .

Nie wydaje m się, żebym zasłużyła. Ale dzięki! :)


Fakt, jeszcze nic nie znalazłem... :/ ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-19, 16:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-10-23, 12:53:29   

Berta von S. napisał/a:
ogą mieć rację, bo po tych terenach chodzili ludzie z detektorami, ale nie zdecydowali się na wykopaliska, choć ich urządzenia musiały coś wykryć.

Tia, z detektorami. Detektor to sięgnie na 30 cm więc prędzej gwóźdź wykryje niż minę w piwnicy.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-28, 11:24:19   

Nietajenko napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
ogą mieć rację, bo po tych terenach chodzili ludzie z detektorami, ale nie zdecydowali się na wykopaliska, choć ich urządzenia musiały coś wykryć.

Tia, z detektorami. Detektor to sięgnie na 30 cm więc prędzej gwóźdź wykryje niż minę w piwnicy.

W takim miejscu to przede wszystkim musi być miliard śmieci, wiec z detektora słaba pomoc.
_________________
Drużyna 5

 
 
sanoczanin 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 50
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 33
Skąd: Sanok
Wysłany: 2017-10-30, 14:13:20   

Nietajenko napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
ogą mieć rację, bo po tych terenach chodzili ludzie z detektorami, ale nie zdecydowali się na wykopaliska, choć ich urządzenia musiały coś wykryć.

Tia, z detektorami. Detektor to sięgnie na 30 cm więc prędzej gwóźdź wykryje niż minę w piwnicy.



Zalezy jaki duzy przedmiot jest
_________________
Rynio
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-17, 14:03:16   

Te nieszczęsne Mamerki wracają; teraz się już dorobili atrapy z żywicy epoksydowej.

./redir/turystyka.wp.pl/nowa-atrakcja-mazur-w-mamerkach-bedzie-mozna-zobaczyc-bursztynowa-komnate-6242135636719745a

Kto i dlaczego robi taki chamski lans na te Mamerki?
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-04-17, 16:21:56   

Mają już tam okręt podwodny, to mogą mieć i komnatę! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-17, 17:30:04   

Z24 napisał/a:
Te nieszczęsne Mamerki wracają; teraz się już dorobili atrapy z żywicy epoksydowej. (...) Kto i dlaczego robi taki chamski lans na te Mamerki?

Dobre. :D
Tylko ciekawe, kto za to płaci?
_________________
Drużyna 5

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-04-18, 06:22:49   

Szara Sowa napisał/a:
Mają już tam okręt podwodny, to mogą mieć i komnatę! :)

Kiedyś się na ten okręt nabrałem. Pomysł może i dobry ale wykonanie... :/
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-18, 14:12:18   

Berta von S. napisał/a:
Tylko ciekawe, kto za to płaci?


Pewnie społeczeństwo lokalne, które być może o tym nie wie, albo i ponadlokalne w postaci jakichś podejrzanych grantów.

Powinni by tam urządzić jeszcze Muzeum Barbie:


https://www.youtube.com/watch?v=uJMPom6-xmA
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,54 sekundy. Zapytań do SQL: 14