PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2016-01-05, 09:07
Zespół badawczy "Podróże Zbigniewa Nienackiego"
Autor Wiadomość
Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2020-02-20, 04:38:59   

Berta von S. napisał/a:
elastyczniej podchodziłabym do odległości, bo z różnych tekstów wynika, że ZN nie bardzo miał poczucie odległości i kierunku. Więc miejscowości bardziej oddalone od stacji, są moim zdaniem również prawdopodobne.

Informacja o trzynastu kilometrach odległości od miasta brzmi tak, jakby ktoś to sprawdził kierując się licznikiem przebiegu samochodu, drogowskazami lub podobnymi wiarygodnymi czynnikami.
Liczbę "kilku kilometrów" do stacji rzeczywiście trzeba by traktować luźniej. Ale myślę, że powinno to być jednak nie dalej niż do miasta.

Z24, dzięki.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Bóbr Mniejszy 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-02-20, 06:02:57   

Odkąd rozmawiacie o domu nad Wartą, zaczęło mi dzwonić, tylko nie wiedziałem w którym kościele, że na 1000% już gdzieś o tej opcji była mowa, najprawdopodobniej w słynnych "dziennikach", w których Nienacki opisywał dyskusję nad studnią, zaraz po zakupie domu w Jerzwałdzie. Poszukałem i znalazłem:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3598&postdays=0&postorder=asc&start=20

Nie wiem jak zaznaczyć konkretny post, więc lepiej wcisnąć Ctrl+F i wpisać "Wartą", powinno to dać dwa wyniki, oba w postach Johna Dee. Wiemy teraz, że "za Wieluniem". Od Łodzi to będzie za Wieluniem w kierunku południowym, południowo-zachodnim, może też zachodnim. Co ciekawe: nie "kupować", tylko "budować" :)
P.S. Jak pisze Berta, nie obstawałbym przy dokładnych 13 km od miasta, zwłaszcza znając skłonności Pisarza do zmieniania rzeczywistości w wywiadach (czasami mógł po prostu nie pamiętać).

"Szanowny Panie! Zawierając znajomość z Panem, nie przypuszczałem, iż jest Pan alkoholikiem i nudystą."
E. Niziurski, "Klub włóczykijów"

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2020-02-20, 08:21:23   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Nie wiem jak zaznaczyć konkretny post

To jest całkiem proste:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=416044#416044
:)

Z przyjemnścią odświeżyłem sobie te stare fragmenty wspomnień Nienackiego, które wrzucał John i w zwiazku z tym podarowałem mu zaległą "zapomogę". :564:
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-02-20, 08:56, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2020-02-20, 10:07:11   

Szara Sowa napisał/a:
podarowałem mu zaległą "zapomogę". :564:
Nie wiem, czy naprawdę zaległą, ale dziękuję i tak. A te “dzienniki” to Nienacki pisał jakby z myślą o nas, przyszłych badaczach jego życia i twórczości. Tyle prywatnych, by nie rzec intymnych informacji - co go właściwie kopnęło, by zacząć tak się wywnętrzać? Skąd ta nagła potrzeba? Prawdopodobnie główną przyczyną były pieniądze, które otrzymał za te artykuły. Był widać naprawdę spłukany. ;-)

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2020-02-20, 14:54:18   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Wiemy teraz, że "za Wieluniem".

Kierując się tą wskazówką:

Do Bieńca i Kępowizny na pewno jechałoby się przez Wieluń, niezależnie od tego czy ktoś szukałby najkrótszej drogi czy takiej, żeby zminimalizować użycie szos gminnych. W takim znaczeniu te miejscowości leżałyby "za Wieluniem", mimo iż geometrycznie niezupełnie.

Z drugiej strony Osjak można wykluczyć. Najkrócej można tam dojechać z Łodzi przez Widawę, a jeśli po drogach krajowych to przez Piotrków wypada bliżej niż przez Wieluń. A i na mapie jest wyraźnie "przed Wieluniem".

W przypadku pozostałych rozważancyh miejscowości - Toporowa, Kamiona, Krzeczowa - rzecz zależy właśnie od preferencji kierowcy i od jakości i przejezdności ówczesnych dróg.

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Co ciekawe: nie "kupować", tylko "budować" :)

Być może więc to "zaadaptowanie" o którym Nienacki pisał wcześniej wymagałoby większych prac konstrukcyjno-remontowych.

A może zresztą miał do wyboru i rozważał kilka rozwiązań: zakup domu lub zakup działki.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 145 razy
Wysłany: 2021-05-23, 23:20:23   Re: "Pisarstwo a działalność społeczna" - wywiad

Wywiad przeczytam później, ale na razie to mi się rzuciło w oczy:

ZN napisał/a:
Co do mnie, wszcząłem pertraktacje w sprawie kupna nad Wartą w pow. wieluńskim niewielkiego domku, który chcę zaadaptować do swoich potrzeb mieszkalnych. Nie nęci mnie Warszawa. Z Łodzi chcę się wyprowadzić na wieś. Wydaje mi się, że tam będzie mi się lepiej pisało. A w dobie samochodów i tranzystorów, życie na wsi wcale nie jest uciążliwe. Będzie to, jak się mówi, „głucha wieś”, trzynaście kilometrów od najbliższego miasta, kilka kilometrów od stacji kolejowej. Mnie to odpowiada.

Ciekawe gdzie ten domek?

Tu jest powiat wieluński na geoportalu
./redir/wielun.geoportal2.pl/map/www/mapa.php?CFGF=wms&mylayers=+granice+OSM+&INFO=start

W grę wchodzą gminy Pątnów i Wierzchlas, bo tylko tam płynie Warta + jest blisko (poniżej 10km) do linii kolejowej.

Czyli lecąc wzdłuż rzeki od północy: Toporów, Kamion, Przywóz, Pustkowie, Malęda, Bieniec (ok. 15km do Wielunia) + Kępowizna, Załęcze Wielkie, Piaski – trochę dalej ale też naście.

Te niepogrubione trochę chyba za duże na "głuchą wieś", choć mogły się w międzyczasie nierównomiernie szybko rozrosnąć.

Swoją drogą malownicza okolica - lasy, łąki, rzeka się ładnie wije i nawet kurhan książęcy jest! Trochę może za dużo turystycznej infrastruktury, ale kiedyś pewnie było bardziej dziko. :)

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-05-24, 06:29:32   Re: "Pisarstwo a działalność społeczna" - wywiad

Berta von S. napisał/a:
Ciekawe gdzie ten domek? (...)

Już kilkakrotnie próbowałem ustalić, gdzie Nienacki chciał kupić ten domek, ale na razie się poddałem. Niby pisarz podał kilka informacji, lecz są na tyle ogólnikowe, że trudno wskazać ten jeden, albo przynajmniej kilka "ewentualnych" domków.
Pozdrawiam: Kozak

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2021-05-24, 10:38:29   Re: "Pisarstwo a działalność społeczna" - wywiad

Kozak napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ciekawe gdzie ten domek? (...)

Już kilkakrotnie próbowałem ustalić, gdzie Nienacki chciał kupić ten domek, ale na razie się poddałem. Niby pisarz podał kilka informacji, lecz są na tyle ogólnikowe, że trudno wskazać ten jeden, albo przynajmniej kilka "ewentualnych" domków.
Pozdrawiam: Kozak

Nie tylko domek trudno wskazać, ale już samą wieś, w której stał.

Tak mi się teraz (po przeczytaniu Twojego posta) zaczęło wydawać, ze już chyba na ten temat kiedyś rozmawialiśmy... :)

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-05-24, 16:57:18   

Berta von S. napisał/a:

Tak mi się teraz (po przeczytaniu Twojego posta) zaczęło wydawać, ze już chyba na ten temat kiedyś rozmawialiśmy... :)

Oczywiście ... :D
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3509&start=174
.... kolega Keno zapodał link przed artykułem.

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2021-05-24, 17:17:40   

Kozak napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

Oczywiście ... :D
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3509&start=174
.... kolega Keno zapodał link przed artykułem.

No właśnie. Tak to jest, jak się czyta po łebkach. :oops:
+ nie pamięta o wcześniejszych rozmowach...
Dobrze chociaż, że nic wtedy nie ustaliliśmy. :D

P.S. Może lepiej przenieść te kilka postów do tamtego wątku z analizą?

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-05-24, 18:32:40   

Berta von S. napisał/a:

P.S. Może lepiej przenieść te kilka postów do tamtego wątku z analizą?

Oczywiście. Niech będą w jednym miejscu.
Pozdro. Kozak
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2021-05-25, 10:07, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2021-05-24, 20:13:26   

Przeniesione!
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Odpowiedz do tematu