PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Protoavis
2018-09-06, 14:22
Kobiece lektury
Autor Wiadomość
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy

Wysłany: 2018-08-26, 23:32:56   Kobiece lektury

Na naszym forum niewiele kobiet przyznaje się do czytania. A poza forum?

Niewiele kobiet przyznaje się do czytania romansów. Oficjalnie chętniej nazywają je powieściami obyczajowymi lub literaturą dla kobiet. A jednak ten gatunek literacki ma się bardzo dobrze. ;-)

Czytaj więcej na
./redir/www.styl.pl/magaz...zki,nId,1355058

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-08-27, 08:11:17   

Tytuł wątku - manipulacja godna Faktu czy innego pudelka :/

Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy

Wysłany: 2018-08-27, 10:24:13   

bans napisał/a:

Z premedytacją to uczyniłem :okulary:

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Pomogła: 27 razy
Wysłany: 2018-08-27, 11:30:27   

To ja się przyznam ;-) W czasach liceum przeczytałam jednego Harlequina, ale nie przypadł mi do gustu ;-) Tak jak i Alistair MacLean i okolice czy dzieła horroropodobne :D Za to zaczytywałam się Robinem Cookiem, choć szybko można było wyczuć zasadę ;-)

Za do czytywałam romanse, które uważane są za klasykę i tam wątkami romansowymi byłam zachwycona ;-)

Ale jeśli ktokolwiek miał styczność z Harlequinem to raczej zgadnie, że nikt się oficjalnie do czytania tego nie przyzna. :D :D :D

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2018-08-27, 11:35:31   

Teresa van Hagen napisał/a:
To ja się przyznam ;-) W czasach liceum przeczytałam jednego Harlequina, ale nie przypadł mi do gustu

To ja się przyznam, że dałam więcej szans tym "dziełom" bo przeczytałam chyba aż z 5 :D

Za do czytywałam romanse, które uważane są za klasykę i tam wątkami romansowymi byłam zachwycona

A podasz przykłady? Bardzo jestem ciekawa.

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2018-08-27, 11:42:39   

Yvonne napisał/a:

Za do czytywałam romanse, które uważane są za klasykę i tam wątkami romansowymi byłam zachwycona

A podasz przykłady? Bardzo jestem ciekawa.

Coś w stylu Przeminęło z wiatrem czy Anna Karenina ;-) Nie mówiąc o całej Austen ;-)

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Wysłany: 2018-08-27, 11:46:37   

Coś w stylu Przeminęło z wiatrem czy Anna Karenina

A no tak. To są klasyki :)

Nie mówiąc o całej Austen

Jej akurat nie lubię. Nie da się tego czytać moim zdaniem :/

Ale przyznam się jeszcze (a co mi tam!), że mając lat 15 czytałam z wypiekami na twarzy "Trędowatą" Mniszkówny i byłam zachwycona!!! Przez ostatnie 30 stron płakałam tak, że nie widziałam liter :D
Dodam, że lubię płakać nad książką. Może to dziwne, ale lubię, jak książka wzrusza mnie do łez. Dosłownie

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2018-08-27, 11:57:55   

Yvonne napisał/a:
Coś w stylu Przeminęło z wiatrem czy Anna Karenina

A no tak. To są klasyki :)

Nie mówiąc o całej Austen

Jej akurat nie lubię. Nie da się tego czytać moim zdaniem :/

Oj, a ja nawet odbyłam pielgrzymkę do jej ostatniego domu :D Uwielbiam tą panią ;-) Uwielbiam jej bohaterki...
Yvonne napisał/a:

Ale przyznam się jeszcze (a co mi tam!), że mając lat 15 czytałam z wypiekami na twarzy "Trędowatą" Mniszkówny i byłam zachwycona!!! Przez ostatnie 30 stron płakałam tak, że nie widziałam liter :D
Dodam, że lubię płakać nad książką. Może to dziwne, ale lubię, jak książka wzrusza mnie do łez. Dosłownie

Ja płakałam nad Psem co jeździł koleją, a ostatnio popłakuję nad serialami :D Ale chyba nie zmierzyłam się z Mniszkówną nigdy...W najbliższym czasie muszę się przymierzyć :okulary:

Lubię takie przedsiębiorcze bohaterki, co to raczej facet przez nie płacze ;-) I koniecznie nie mogą być niesamowicie piękne, bo to zazwyczaj zwalnia je ze wszystkiego innego ;-)

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 150 razy
Wysłany: 2018-08-27, 12:09:58   

Jasne, że czytam. I klasyki w stylu Jane Austen czy Przeminęło z wiatrem (Mniszkówny nie trawię!) i romanse gotyckie w stylu Mary Stewart czy Victorii Holt i różne współczesne w nurcie zbliżonym do Bridget Jones. Dwie półki mam takich dzieł. :)

Harlequinów też kilka zaliczyłam, ale to jednak niestrawne jest.
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-08-27, 12:10, w całości zmieniany 1 raz  

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2018-08-27, 12:21:55   

za artykułem:
Opowieści z happy endem rekompensują nam to, czego brakuje nam w rzeczywistości: idealny związek, wspaniałe podróże, luksusowe życie.

I wszystko się zgadza, pamiętam, że dla mnie taką książką kiedyś był Błękitny zamek ;-)
Harlequiny jak to się poetycko mówi to taki paździerz ;-) Fajnie w cytowanym artykule dobudowali filozofię do czytania tego ;-)

Berta von S. napisał/a:
różne współczesne w nurcie zbliżonym do Bridget Jones

A polecisz coś, bo ja czytywałam "zbliżone" (Bridget oczywiście uwielbiałam), ale niestety kichę za kichą trafiałam ;-)
Na przykład podróbkę Grocholi czyli Rozlewiska itp... Grochola mnie bawiła, Kalicińska irytowała :diabelek:

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Wysłany: 2018-08-27, 12:29:53   

Za romansami teraz nie przepadam i nie czytam, więc nic nie polecę.

Zdecydowanie bardziej lubię wszelkie sagi rodzinne. Tego akurat czytam sporo i jeśli ktoś jest zainteresowany, to polecę kilka :)

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2018-08-27, 12:41:07   

Berta von S. napisał/a:
różne współczesne w nurcie zbliżonym do Bridget Jones

A polecisz coś, bo ja czytywałam "zbliżone" (Bridget oczywiście uwielbiałam), ale niestety kichę za kichą trafiałam ;-)
Na przykład podróbkę Grocholi czyli Rozlewiska itp... Grochola mnie bawiła, Kalicińska irytowała :diabelek:

Kalicińskiej nie czytałam, za Grocholą nie przepadam. Generalnie nigdy mi nie leżały polskie pseudo-BJ, bo jakieś takie sztuczne były. Patrzę właśnie na półkę. Najbardziej chyba mogę Ci polecić Melissę Nathan. I może niektóre książki Wendy Holden, Isabel Wolff, Lisy Jewell i Jenny Colgan. :)

She 
Moderator

Pomogła: 68 razy
Wysłany: 2018-08-27, 13:53:31   

Się tez przyznam, a co!

Sporo takich kobiecych książek przeczytałam, gdy byłam na urlopie macierzyńskim.
Czasu mnóstwo, do biblioteki biegałam co kilka dni.
Oprócz klasyki, harlequinów wtedy dużo przeczytałam (wszystkie w jednym schemacie :p ), Fleszarową-Muskat chyba wszystkie dostępne...Pamiętam też Sagę o Ludziach Lodu

Grocholę ostatnio próbowałam coś zacząć, ale chyba nie skończyłam.
Kalicińskiej jedną książkę przeczytałam.

Semel scriptum, decies lectum!
Ostatnio zmieniony przez She 2018-08-27, 13:53, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Wysłany: 2018-08-27, 14:00:25   

She napisał/a:
Pamiętam też Sagę o Ludziach Lodu

Sagę wprost uwielbiałam!
Przeczytałam całość chyba ze 3 razy :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-08-27, 15:33:57   

Lubię takie przedsiębiorcze bohaterki, co to raczej facet przez nie płacze

Królowa Elżbieta I i Essex? Katarzyna II i Stanisław August Poniatowski? ;-)

Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 31 razy
Wysłany: 2018-08-27, 21:28:47   

Ja czytałam dużo romansów w podstawówce, kiedy czytywała je moja babcia :D . Mniszkównę jakoś pominęłam, ale za to przeczytałam kilkadziesiąt (to nie przesada, ta kobieta pisała hurtowo) książek niemieckiej Mniszkówny czyli Jadwigi Courths-Mahler. O jakości tych pozycji może świadczyć fakt, że wszystkie zlewają się w jedno. Babcia czytywała też Barbarę Cartland, ale zdołałam przebrnąć przez jeden, może dwa tytuły.

Za to także uwielbiałam "Sagę o Ludziach Lodu" i do dziś mam sentyment do Ireny Zarzyckiej, która była takim romansowym Makuszyńskim. Przez jakiś czas czytywałam też powieści Jude Deveraux, ale jak dla mnie wątki miłosne przegrywały w nich z humorem, więc nie wiem, czy to się liczy :D .

Teraz wracam czasem do klasyki (np. Austen), ale typowego nowego romansu nie czytałam już od lat. Za to o wiele bardziej niż kiedyś cenię Rodziewiczówną...

Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy

Wysłany: 2018-08-27, 21:36:26   

Wypada się przyznać, że ja Mniszkównę trawię. Trędowata była w domu (dwutomowe wydanie z 1985), więc przeczytałem ją jako 10-11 latek. W tym czasie chyba rodził się mój bakcyl do powieści "historycznych" :)

Czytałem też "Dzikuskę" Ireny Zarzyckiej, o której pisze wyżej koleżanka Garamon, ale nie odbierałem tej książki jako typowy romans, ale jako bardzo fajną staroświecką powieść, właśnie trochę w stylu K.M.

Kiedy była moda na harlequiny, przeczytałem z ciekawości jedną książeczkę, która skądś się napatoczyła. Coś o kobiecie spragnionej miłości, jakiś lekarz i jakiś pracownik remontowy występowali. Kobieta się wahała, którego wybrać. Później już do harlequinów nie wracałem. :okulary:

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2018-08-27, 21:39:40   

Garamon napisał/a:
ale za to przeczytałam kilkadziesiąt (to nie przesada, ta kobieta pisała hurtowo) książek niemieckiej Mniszkówny czyli Jadwigi Courths-Mahler. O jakości tych pozycji może świadczyć fakt, że wszystkie zlewają się w jedno.

Fakt, też czytałam jakieś jej książki i pamiętam tylko jedną, o guwernantce pracującej we dworze na mokradłach, gdzie żona właściciela dworu była na raty mordowana. ;-)

P.S. Ciekawe, że tyle osób lubiło "Sagę o ludziach lodu". Nigdy jej nie czytałam, za to czasem używałam tego tytułu jako synonimu badziewia, bo wydawało mi się, że to coś jeszcze kilka poziomów gorszego niż harlequin. :)
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-08-27, 21:43, w całości zmieniany 1 raz  

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-27, 21:51:27   

Protoavis napisał/a:
bans napisał/a:

Z premedytacją to uczyniłem :okulary:

Też mi się nie podoba manipulacja tytułem. Strasznie tandetny sposób zwrócenia uwagi na wątek.

Ad rem. Harlequinów nigdy nie czytałem, za to Bridget Jones owszem, bez wstydu i z przyjemnością. Tyle, że to chyba jednak trochę inna półka. "Rozlewiska" też mają swój klimat, zwłaszcza druga część "Powrót nad rozlewisko", choć literacko arcydzieło to nie jest. W każdym razie hejt na Kalicińską jest mocno przesadzony.
Ostatnio zmieniony przez 2018-08-27, 21:52, w całości zmieniany 1 raz  

Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2018-08-27, 23:45:38   

Kustosz napisał/a:
"Rozlewiska" też mają swój klimat, zwłaszcza druga część "Powrót nad rozlewisko", choć literacko arcydzieło to nie jest. W każdym razie hejt na Kalicińską jest mocno przesadzony.

A jaki hejt? Ja raczej spotykałam się ze strasznymi zachwytami i dlatego po to sięgnęłam. Ale mi pierwszy tom kompletnie do gustu nie przypadł, jedna ze słabszych książek jakie w tamtym czasie czytałam, takie czytadło, wtórne i pretensjonalne ;-) Ale taka literatura pisana jest wyłącznie dla rozrywki, jednego rozrywa, innego irytuje ;-) Innym celom raczej nie służy ;-)

Odpowiedz do tematu