PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Piotr Jezierski
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2022-02-22, 12:09:13   Piotr Jezierski

"Aligator w Wilnie" Piotr Jezierski
Skąd wziął się Aligator w Wilnie wyjaśnia się bardzo szybko i nie jest to książka przyrodnicza, tylko przygodowo-historyczna, skierowana dla młodszych czytelników. :)
Autor od początku raczy nas humorem w bardzo dobrym wydaniu, czy to w postaci dialogów, czy opisów. Akcja z Polski szybko przenosi się do wspomnianego Wilna, a jego opis na pewno spowoduje chęć odwiedzenia tego miasta. Akcja nie zatrzymuje się ani na chwilę, a pod koniec to już nawet galopuje, wprowadzając czytelnika w wiele zaskakujących sytuacji (może nawet zbyt zaskakujących, jak choćby końcowa scena z doniczką :) ). Osią fabuły jest pewien zabytek, który w finale okazuje się nie do końca tym czym miał być, ale nie ma co zdradzać szczegółów. Podsumowując "Aligator w Wilnie" to ciekawa, samochodzikowa powieść dla wszystkich.

Co ciekawe, wielu bohaterów powieści, to Polacy pochodzący z naszej wileńskiej diaspory.

Wróble ćwierkają, że powstaje już część druga, mam nadzieję że równie ciekawa.

Uwaga – książkę została wydana przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie, i można ją otrzymać za darmo, wystarczy ją zamówić tu:
./redir/pol.org.pl/2021/12/17/premiera-powiesci-aligator-w-wilnie/
Adres do złożenia zamówienia: biuro@pol.org.pl
Książkę można również odebrać osobiście: w Warszawie, na ulicy Jazdów 10A

Aligator.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 96,42 KB

Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-02-22, 12:50, w całości zmieniany 3 razy  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej

Wysłany: 2022-03-07, 22:28:22   

Dzisiaj zacząłem czytać. :)
Samo wprowadzenie spowodowało, że zacząłem zastanawiać się, czy to nie będzie czasami powieść historyczna, a nie przepadam. Szybko jednak okazało się, że to tylko niezbędny wstęp i książka zaczęła się rozkręcać w coraz to większym tempie.
Zgadzam się z Sową, że to książka przygodowa-historyczna, dodałbym jeszcze, że w dużej mierze młodzieżowa. Przynajmniej ja to tak zaczynam odczuwać. Zaczyna się zbierać sympatyczna grupka badawcza i już wiem, że prawdopodobnie dzisiaj posiedżę nad tą powieścią.

Jednym słowem wciągnęła mnie.
Również mam nadzieje na kontynuacje.

Dalsze relacje w trakcie lub po przeczytaniu :)

PS Dodam jeszcze, że książka zdecydowanie jest panosamochodzikowa, przynajmniej na razie.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-03-08, 07:52, w całości zmieniany 2 razy  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-03-12, 21:33:37   

Skończyłem więc i jestem pod wielkim wrażeniem!

Końcówka powieści to istny thriller sensacyjny z paroma zaskoczeniami..
Jutro wklejam to co napisałem na lubimyczytać. Mam nadzieję, że powieść tam jest.
Piotrek zrobiłeś kawał dobrej roboty, czytało się super, liczę na kontynuacje Aligatora, bo jest potencjał.

Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2022-03-12, 21:34, w całości zmieniany 1 raz  

Adi 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2022-04-14, 20:52:49   

Książka bardzo przypadła mi do gustu :564: Od wielu lat chciałem w minimalnym stopniu poznać miasto Wilno i udało mi się :564: Książka sprawnie przeprowadza czytelnika w kolejne miejsca. Jeśli któregoś dnia wybiorę się do tej stolicy, to z pewnością wspomnę "Aligatora" :)

Historia jest bardzo sympatyczna i często można się uśmiechnąć :) ubolewam, że na końcu nie udało się skontaktować z pewnym jegomościem i objaśnić mu całą zagadkę ;-) niech staruszek ma frajdę ;-)

Muszę też wrzucić "prywatę". Swego czasu poznałem mieszkankę Wilna, która mieszka tam od urodzenia. Na imię ma tak samo jak bohaterka książki :564: więc miałem podwójny ubaw :) dodatkowo mogłem liczyć na liczne objaśnienia, a także mogłem jej zaserwować kilka ciekawostek :)

Mam nadzieję, że seria się rozwinie...i dziękuję za nagrodę :564: :564: :564: Zwłaszcza, że musiała wnioskować u Szarej Sowy o powtórną wysyłkę :) Panie Piotrze :) czekamy na kolejne tomy!

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2022-04-15, 08:23:12   

No proszę, autor zbiera same pochwały! I wszyscy czekają na drugą część! :)
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-04-15, 08:48:24   

Adi napisał/a:
Książka sprawnie przeprowadza czytelnika w kolejne miejsca. Jeśli któregoś dnia wybiorę się do tej stolicy, to z pewnością wspomnę "Aligatora"

Co racja, to racja.
Szczerze mówiąc to nawet można pokusić się o potraktowanie książki jako przewodnika po mieście :)
Dopiero z książki dowiedziałem się o mafii wileńskiej i o dzielnicy Zarzecze.
Jeszcze raz brawa dla Pana Piotra :564:
I czekam na kontynuację.
Poczuj się Pan motywowany.

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 155 razy
Wysłany: 2022-04-16, 13:39:35   

Chemas napisał/a:

To moja ulubiona dzielnica Wilna. :)

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=519049#519049

A powyżej na wzgórzu jest cmentarz bernardyński z pięknymi polskimi nagrobkami. Mniej znany od tego na Rossie, ale moim zdaniem ładniejszy. W tamtej okolicy stał też niesamowity drewniany dom (najpiękniejszy, jaki widziałam w życiu).

Muszę sobie w końcu też zamówić tę książkę!
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2022-04-16, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-04-17, 10:26:10   

Berta von S. napisał/a:
W tamtej okolicy stał też niesamowity drewniany dom

I chyba jest w książce. Muszę zerknąć.

Jezier 
Twórca
Piotr Jezierski autor m.in. Aligatora

Wysłany: 2022-04-19, 09:39:01   

Bardzo Wam dziękuję za miłe słowa i pochwały, motywujecie mnie do pracy nad kontynuacją przygód Aliny. Mam nadzieję, że już jesienią będę mógł Was zabrać razem z Aligatorem na Ukrainę (tę jeszcze przedwojenną) i na pewną odległą wyspę (ale to jeszcze tajemnica).

Pozdrawiam,
Piotrek Jezierski

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2022-04-19, 10:25:26   

Chemas napisał/a:

O tej dzielnicy dowiedziałem się jakiś rok temu, chyba z amerykańskiego czy brytyjskiego filmu dokumentalnego, dot. kilku dziwnych tworów pseudopaństwowych (oczywiście żartobliwych, choć z jakimiś tam podstawami prawnymi) funkcjonującymi w Europie. Chyba dwa z nich były we Włoszech (m.in. jakieś miasto, które formalnie nigdy nie przystąpiło do Włoch). Zarzecze był przedstawione jako republika artystów, co ciekawe m.in. z polskim napisami, szyldami itp.

Jezier napisał/a:
już jesienią będę mógł Was zabrać razem z Aligatorem na Ukrainę

Super! :564:

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-04-19, 10:42:46   

Jezier napisał/a:
Mam nadzieję, że już jesienią będę mógł Was zabrać razem z Aligatorem na Ukrainę

Czekam :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2022-06-26, 18:03:03   

Powieść dla młodzieży „z ogromną dawką Wileńszczyzny” autorstwa Piotra Jezierskiego pt. Aligator w Wilnie zainspirowała młodzież z Gimnazjum im. św. Jana Pawła II do poszerzenia wiedzy o swoim mieście.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji projektu pt. „Śladami bohaterów kryminalno-przygodowej powieści Aligator w Wilnie” wg klasy IIA [https://www.youtube.com/watch?v=lPN-e24Tq94] oraz wg klasy IIC [https://prezi.com/view/VeCdbFBEKXRdXpUc1Y5c/ ]”.

https://kresy24.pl/sladami-aligatora-w-wilnie/

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2022-06-26, 18:03, w całości zmieniany 1 raz  

Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2022-06-26, 18:16:54   

Cudowna informacja Sowo!!
Obejrzałem z wielkim zainteresowaniem. Jestem wzruszony!
Tym bardziej, że książkę Pana Jezierskiego czytałem i bardzo mi się podobała. Jest bardzo, ale to bardzo samochodzikowa.
Filmik super.
Promocja polskości na Litwie.

Ostatnio zmieniony przez Chemas 2022-06-26, 18:17, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu