PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki czytnik ebooków?
Autor Wiadomość
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-21, 21:00:36   Czytnik ebooków

Nie przepadam za elektronicznymi książkami ale muszę jednak sprawić sobie czytnik ebooków. Ma ktoś może jakieś doświadczenia z takim urządzeniem? Wszelkie wskazówki praktyczne będę mile widziane.

P.S Myślę, że któryś z uprawnionych moderatorów mógłby zmienić tytuł tego wątku na bardziej adekwatny do przebiegu dyskusji. Proponuję „Ebooki versus książki, czytniki ebooków”.
Ostatnio zmieniony przez Kustosz 2011-01-21, 21:01, w całości zmieniany 1 raz  

JaksaZKopanicy 
Uwielbia Samochodzika
Wychowany na PS

Wysłany: 2011-01-21, 21:35:16   

Będę mało obiektywny, ale śmiało mogę rekomendować kindle trzeciej generacji. Komfort czytania jest identyczny jak przy zwykłej książce.
Dziwna rzecz z tymi rzekami i drogami – rozmyślał Ryjek. – Widzi się je, jak pędzą w nieznane, i nagle nabiera się strasznej ochoty, żeby samemu też się znaleźć gdzie indziej, żeby pobiec za nimi i zobaczyć, gdzie się kończą...

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2011-01-21, 21:37:58   

JaksaZKopanicy napisał/a:
kindle trzeciej generacji

Moi znajomi też w to weszli. Bawiłem się tym trochę, fajna zabawka :D

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika

Wysłany: 2011-01-21, 21:43:27   

No faktycznie, prezentuje się ciekawie :)

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-21, 22:51:53   

Rozumiem, że chodzi o coś takiego: ./redir/allegro.pl/show_item.php?item=1420623687&msg

Spodziewam się, że to pewnie import ze Stanów. Myślicie, że naprawdę nie ma problemów z polskimi czcionkami? A może trzeba to jeszcze jakoś dostosować?

Jaksa używasz sam tego urządzenia czy Twoja opinia opiera się na czymś innym?

Unieski 

Wysłany: 2011-01-21, 22:55:00   

Kustosz napisał/a:
Myślicie, że naprawdę nie ma problemów z polskimi czcionkami? A może trzeba to jeszcze jakoś dostosować?

Na tej aukcji jest wyjaśnione (na dole w dopisku): ./redir/allegro.pl/amazon-kindle-3-wi-fi-6-nowa-generacja-szybko-i1414736122.html

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-21, 23:02:29   

Unieski napisał/a:
Na tej aukcji jest wyjaśnione (na dole w dopisku): ./redir/allegro.pl/amazon-kindle-3-wi-fi-6-nowa-generacja-szybko-i1414736122.html

Dzięki. Metoda z wysyłaniem ebooków w formacie doc do Amazona, który mi to przeformatuje jakoś mnie nie przekonuje ale rozumiem, że samodzielna konwersja doc na PDF załatwia sprawę.

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2011-01-21, 23:09:52   

Kustosz napisał/a:
Rozumiem, że chodzi o coś takiego: ./redir/allegro.pl/show_item.php?item=1420623687&msg

Spodziewam się, że to pewnie import ze Stanów. Myślicie, że naprawdę nie ma problemów z polskimi czcionkami? A może trzeba to jeszcze jakoś dostosować?

Jaksa używasz sam tego urządzenia czy Twoja opinia opiera się na czymś innym?

U mnie kupowali bezpośrednio w Amazonie. Amazon załatawiał wszystkie formalności włącznie z cłem.

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

JaksaZKopanicy 
Uwielbia Samochodzika
Wychowany na PS

Wysłany: 2011-01-21, 23:16:33   

Kustoszu, jestem posiadaczem ww kindle od kilku miesięcy i powiem, że jestem bardziej niż zadowolony. Z czcionkami polskimi nie ma żadnego problemu - ani w PDFach ani w formacie mobi.
Zamówienie kindle wraz z okładką bezpośrednio z USA to koszt w okolicach 500zł w zależności od kursu dolara (ja zapłaciłem nawet mniej) wliczając w to koszty przesyłki. Oczywiście mowa o wersji tylko z wifi; to co podałeś w linku do aukcji na allegro to był model ze wsparciem wifi oraz 3g - IMO zbędnym u nas.
Wie ktoś czy można na forum bezpośrednio uploadować zdjęcia - czy muszę to zrobić na innym serwerze? Wrzuciłbym screenshot przykładowego ebooka.

Plusy:
+ najważniejsze; ekran nie męczy oczu bardziej niż kartka. Dla mnie czytanie tekstu z ekranu LCD jest na dłuższą metę bardzo męczące. Ekran kindle jest zbawieniem dla oczu :)
+ urządzenie jest bardzo lekkie, nawet przy dłuższym czytaniu nie męczy ręki
+ bardzo wygodne kupowanie książek z amazona. Duży wybór gazet, magazynów i ebooków dostępnych już w kilka sekund po zakupie pozycji.
+ dosyć częste aktualizacje systemu; w ciągu 3 miesięcy użytkowania wyszły już trzy update'y, które m.in. przyspieszyły działanie urządzenia
+ bateria wytrzymuje ok. 3-4 tygodni (o ile nie korzysta się z wifi)
+ urządzenie nie wymaga dodatkowych sterowników dla windows; po podłączeniu kablem USB widziane jest jak dysk twardy na który można kopiować sobie książki
+ oprócz ebooków powstają już proste aplikacje i gry (np. scrabble)
+ w ebookach można sobie oznaczać fragmenty tekstu, dopisywać notatki i w przypadku książek w formacie .azw - wymieniać notatkami i przypisami z innymi czytelnikami
Minusy:
- PDFy nie mają skalowalnej czcionki. Jeśli chcemy powiększyć czcionkę to trzeba zarazem powiększyć całą stronę przez co widzimy tylko jej wycinek. Zazwyczaj PDFy da się konwertować bezproblemowo do formatu .mobi pozbawionego tych ograniczeń
- brak wsparcia dla PDFow zabezpieczonych DRM oraz formatu .epub - oznacza to tyle, że ebooki zakupione w np. empiku nie będą odtwarzane na kindle bez wcześniejszej konwersji na inny format
Dziwna rzecz z tymi rzekami i drogami – rozmyślał Ryjek. – Widzi się je, jak pędzą w nieznane, i nagle nabiera się strasznej ochoty, żeby samemu też się znaleźć gdzie indziej, żeby pobiec za nimi i zobaczyć, gdzie się kończą...

Ostatnio zmieniony przez JaksaZKopanicy 2011-01-21, 23:18, w całości zmieniany 1 raz  

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-21, 23:17:33   

PawelK napisał/a:
U mnie kupowali bezpośrednio w Amazonie. Amazon załatawiał wszystkie formalności włącznie z cłem.

Na pierwszy rzut oka wygląda, że w takiej opcji jest ze dwie stówy taniej i nawet szybciej. Tylko nie wiem co z tym cłem, muszę się w to wczytać.

Unieski 

Wysłany: 2011-01-21, 23:18:03   

Wie ktoś czy można na forum bezpośrednio uploadować zdjęcia - czy muszę to zrobić na innym serwerze? Wrzuciłbym screenshot przykładowego ebooka.

Musisz na jakiś zewnętrzny serwer, najlepiej imageshack.

JaksaZKopanicy 
Uwielbia Samochodzika
Wychowany na PS

Wysłany: 2011-01-21, 23:19:13   

Kustosz napisał/a:
PawelK napisał/a:

Na pierwszy rzut oka wygląda, że w takiej opcji jest ze dwie stówy taniej i nawet szybciej. Tylko nie wiem co z tym cłem, muszę się w to wczytać.

Dla najtańszej wersji kindle nie płaci się cła; koszt jest poniżej 150 euro - taki towar nie ulega ocleniu.

Unieski 

Wysłany: 2011-01-21, 23:20:40   

Różnica w cenie wynika chyba z tego że ta droższa wersja ma 3G a tańsza nie.

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-21, 23:32:04   

Kustoszu, jestem posiadaczem ww kindle od kilku miesięcy i powiem, że jestem bardziej niż zadowolony. Z czcionkami polskimi nie ma żadnego problemu - ani w PDFach ani w formacie mobi.
- PDFy nie mają skalowalnej czcionki. Jeśli chcemy powiększyć czcionkę to trzeba zarazem powiększyć całą stronę przez co widzimy tylko jej wycinek. Zazwyczaj PDFy da się konwertować bezproblemowo do formatu .mobi pozbawionego tych ograniczeń
- brak wsparcia dla PDFow zabezpieczonych DRM oraz formatu .epub - oznacza to tyle, że ebooki zakupione w np. empiku nie będą odtwarzane na kindle bez wcześniejszej konwersji na inny format

Bardzo dziękuję za te informacje. Kupię sobie ten sprzęt. Szkoda tylko, że są problemy z PDF. Nie mam zielonego pojęcia co to za formaty te .mobi czy .epub.

Dla najtańszej wersji kindle nie płaci się cła; koszt jest poniżej 150 euro - taki towar nie ulega ocleniu.

Unieski napisał/a:
Różnica w cenie wynika chyba z tego że ta droższa wersja ma 3G a tańsza nie.

Jak już kupować to chyba z 3G a to kosztuje 189$ czyli i tak powinno zmieścić się poniżej pułapu oclenia 150 EUR.

… to co podałeś w linku do aukcji na allegro to był model ze wsparciem wifi oraz 3g - IMO zbędnym u nas.

No właśnie ja jestem słaby w tych technologiach. Jak jest z tym 3G? Czytnik ebooków jest mi potrzebny przede wszystkim pod kątem planów wyjazdowych w jakieś ciepłe miejsce za granicą. Ponieważ podróż z małymi dziećmi wiąże się targaniem strasznych ilości bagażu ciężko o miejsce dla książek. Stąd wziął się pomysł tego zakupu. W tej sytuacji potrzebne mi 3G czy nie?
Ostatnio zmieniony przez Kustosz 2011-01-21, 23:41, w całości zmieniany 1 raz  

JaksaZKopanicy 
Uwielbia Samochodzika
Wychowany na PS

Wysłany: 2011-01-21, 23:57:34   

Kustosz napisał/a:
Bardzo dziękuję za te informacje. Kupię sobie ten sprzęt. Szkoda tylko, że są problemy z PDF. Nie mam zielonego pojęcia co to za formaty te .mobi czy .epub.

Tutaj jest krótki opis najpopularniejszych formatów książek:
./redir/swiatkindle.pl/formaty-ksiazek-jakie-lyka-kindle/

W skrócie; niektórzy producenci wspierają konkretny format: np amazon mobi a sony - epub. Z punktu widzenia użytkownika i mobi i epub to po prostu ebook; można czytać, dodawać notatki, skalować czcionkę itp - rzecz jasna są pewne drobne różnice.
Problem pojawia się gdy kupuje się książkę w sklepie X, który z jakiegoś powodu prowadzi sprzedaż tylko w formacie epub - czyli wspiera konkretne urządzenia do czytania ebooków. Tak robi nasz empik; wspiera głównie epub i pdf - dlatego, że wprowadzili do sprzedaży swój czytnik kompatybilny z ww formatami.

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-22, 00:16:55   

Tutaj jest krótki opis najpopularniejszych formatów książek:
./redir/swiatkindle.pl/formaty-ksiazek-jakie-lyka-kindle/

Ciekawy link. Poczytałem i już nie jestem taki pewien czy to dla mnie faktycznie najlepsza opcja. Funkcjonalność jest przede wszystkim podporządkowana publikacjom w języku angielskim oferowanym przez Amazon w ich własnym formacie. Wszystko inne w zasadzie trzeba konwertować. A mnie zależy głównie na możliwości czytania książek w języku polskim co jak rozumiem wymaga dodatkowych zabiegów. Trza to przemyśleć.

W innym artykule, do którego jest odnośnik na wyżej podanej stronie znalazłem też odpowiedź na swoje pytanie dotyczące 3G. Jeżeli kupię Kindle to jednak z tą opcją.
Ostatnio zmieniony przez Kustosz 2011-01-22, 00:40, w całości zmieniany 1 raz  

JaksaZKopanicy 
Uwielbia Samochodzika
Wychowany na PS

Wysłany: 2011-01-22, 11:43:42   

Kustosz napisał/a:
A mnie zależy głównie na możliwości czytania książek w języku polskim co jak rozumiem wymaga dodatkowych zabiegów. Trza to przemyśleć.

Jeśli mogę wtrącić dwa słowa; sama konwersja do formatu rozpoznawanego przez kindle nie jest problematyczna - jest dużo darmowych aplikacji służących do tego. Niestety, nie zawsze jest idealna. Gorzej jeśli formaty są zabezpieczone np DRM.
Osobiście dużo publikacji przekształcam na mobi przed czytaniem (choćby po to by skalować czcionkę) i właściwie to zupełnie już mi to nie przeszkadza.

Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2011-01-23, 08:41:02   

Dodam jeszcze od siebie dwa słowa odnośnie ekranu. Widziałem Kindle w akcji i e-papier zrobił na mnie ogromne wrażenie. W ogóle nie widać, że to elektroniczny ekran! Właściwie to wygląda jak atrapa w sklepie na wystawie :)
Sam noszę się z zakupem Kindle z Amazon ale na razie brak funduszy. Teraz byłby dobry moment bo dolar tani... Dodam, że na pewno wchodziłbym w opcje z 3G - wtedy masz darmowy dostęp do sieci w wielu miejscach na świecie, również w Polsce. Można zobaczyć mapę zasięgu: ./redir/client0.cellmaps.com/viewer.html?cov=2&view=intl A przeglądarka w Kindle pozwoli Ci np. wejść na forum :) albo sprawdzić coś w Wikipedii. Brakuje mi tylko akcelerometru i dotykowego ekranu, ale nie można mieć wszystkiego. Zresztą te czytniki z touchscreenem mają już dużo większe zużycie energii. I tak trzeba wziąć pod uwagę, że Kindle działa długo na jednym ładowaniu pod warunkiem wyłączenia WiFi i 3G.
A co do formatów to mnie konwersja nie przeszkadza w ogóle. Większe wątpliwości miałem co do wyglądu PDFów bo jednak literatura techniczna wymaga w moim przypadku obecności jakichś fragmentów kodu czy schematów, ale widziałem i to na czytniku kolegi z pracy i jest dobrze. W przypadku PDFa obraca się po prostu ekran do pozycji poziomej i można czytać całą stronę na szerokość a fragment na długość. Pozwala to na czytanie większej czcionki.
Ostatnio zmieniony przez Pan Tragacik 2011-01-23, 08:47, w całości zmieniany 2 razy  

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-23, 12:50:09   

Ja się zdecydowałem na opcję z 3G i już zamówiłem. Jest niezły moment, Amazon podaje, że ma teraz te czytniki na stocku (jeszcze w piątek była informacja, że trzeba czekać około 5 dni na wysyłkę). Planowany termin dostawy to koniec tego tygodnia, ciekawe czy rzeczywiście wyrobią się tak szybko.

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2011-01-23, 14:52:13   

Nie wiem czy już nie za późno ale jeśli nie to koniecznie zaznacz, że przesyłka jest prezentem. Wtedy nie umieszczają informacji o cenie, co może być ważne w przypadku cła i podatku.
Chociaż amazon sam powinien liczyć ew. podatek VAT i cło, a sam Kindle jeszcze mieści się w granicach.
Ostatnio zmieniony przez Pan Tragacik 2011-01-23, 14:54, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu