PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Szara Sowa
2015-07-03, 10:02
Konrad Kuśmirak - wywiad
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-03, 10:01:24   Konrad Kuśmirak - wywiad

Wywiad z Konradem Kuśmirakiem, m.in. autorem powieści "Ostatnia komandoria".



1. Forum Miłośników Pana Samochodzika:Które tomy przygód Pana Samochodzika uważasz za najlepsze?

Konrad Kuśmirak: Jeśli chodzi o samochodziki kanoniczne to "Pan Samochodzik i Templariusze". Tą uważam za najlepszą, dlatego też sam zacząłem swoją przygodę z pisaniem kontynuacji od templariuszy.

2. A czy mógłbyś pokusić się o ocenę serii kontynuacji Pana Samochodzika?

Staram się nie wyrażać głośno swoich opinii o innych autorach, ale dla Forum Pana Samochodzika zrobię wyjątek, wszakże są tutaj „sami swoi”. Ogólnie wygląda to tak: Andrzej Irski (Irek Sewastianowicz) deklasuje konkurencję, po Tomaszu Olszakowskim (Andrzej Pilipiuk) spodziewałbym się czegoś więcej, Marek Żelech (Marek Żelkowski) i jego fantastyczne pomysły mnie nie przekonują, Paweł Wiliński daje radę – po nim oczekiwałbym też ruszenia w innym kierunku i spełnienia swoich pisarskich marzeń. Tomy innych autorów albo bronią się same, albo są słabe i każdy wie, o jakie części chodzi. Wszelkie komentarze są zbędne.

3. Jakie książki przygodowe oprócz powieści Zbigniewa Nienackiego najchętniej czytywałaś w dzieciństwie?

Z uwielbieniem czytywałem książki Szklarskich i to zarówno te o przygodach Tomka Wilmowskiego jak i trylogię Złoto Gór Czarnych. Książka „Ślady rysich pazurów” Wandy Żółkiewskiej – pomijając partyjną poprawność autorki – do dziś sprawia, że czuję atmosferę tamtych wakacji, gdzieś na pograniczu PL-UA. No i nieśmiertelny Karol May. Grzbiet mojego „Old Surehanda” rozpadł się na kawałki od intensywności czytania.

4. Czy „Ostatnia komandoria” to Twój debiut literacki? Ile wydanych powieści ma na swoim koncie Konrad Kuśmirak?

Pierwszą książką, jaką ktokolwiek chciał mi wydać była… bajka dla dzieci „Historia Kuki”. Wydawcą była Książnica Podlaska i Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Pozycja została opatrzona pięknymi ilustracjami i tłumaczeniem w trzech językach: białoruskim, niemieckim i esperanto. Aktualnie chyba już niedostępna – wydano z 500 sztuk.

5. Jak z perspektywy czasu oceniasz „Ostatnią komandorię”?

Do poprawy. Wszystko do poprawy, a właściwie do napisania od nowa.

6. Domyślamy się że kilka miejsc występujących w tej powieści jest fikcyjnych. Możesz zdradzić które to miejsca?

Wszystkie miejsca opisane w książce istnieją naprawdę, no może poza chałupą babci Tymoszkowej. Nawet parking, na którym zatrzymał się Paweł Daniec podczas podróży do Drohiczyna znajduje się na wylocie z Siemiatycz w stronę Lublina.

7. Także postać prof. Żmudzina wygląda na wymyśloną, ale czy nie ma jakiegoś odpowiednika w rzeczywistości?

Już po wydaniu książki okazało się, że istnieje w rzeczywistości Walter Żelazny, profesor socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku, będący prywatnie znawcą i wielbicielem esperanto. Na tym kończą się podobieństwa obydwu panów.

8. Czy pomysł przewodni książki, czyli najbardziej wysunięta na wschód komandoria Templariuszy istniała naprawdę?


Oczywiście.

9. W naszym forum zdradziłeś, że rozpocząłeś prace nad własną serią przygodową, która nie będzie trzymana przez sztywne wymogi formalne wydawcy. O czym będą opowiadały te książki i czy coś w tej materii już się urodziło?

Pomysł jest, czeka na realizację. A swoje niestety musi odczekać. Szczegóły niebawem.

10. W jaki sposób powstają Twoje książki? Czy cała historia jest w Twojej głowie od razu czy powstaje w trakcie pisania?

Ogólny zarys zawsze mam w głowie, nie robię konspektu czy planu. Piszę „na bieżąco”, nie zawsze znam zakończenie. Czasami pewne wątki „wychodzą” same w trakcie pisania, inne mam gotowe do wklejenia. Przy 400 000 znaków na powieść jest to do zrobienia, przy 800 000 raczej nie. Ale tak grubych książek nie piszę. Jeszcze. Nigdy też nie znam zakończenia.

11. Czy postacie głównych bohaterów i miejsca akcji powieści są inspirowane przez rzeczywiste osoby i miejsca?

Oczywiście. Wszystkie miejsca istnieją naprawdę, bohaterowie także są z krwi i kości. Na przykład pułkownik Lisyckin w rzeczywistości jest emerytowanym generałem specnazu, specjalistą od walki wręcz. Miałem okazję pod jego okiem nauczyć się kilku sposobów pozbawiania ludzi przytomności i nie tylko.

12. Co sprawia największą trudność w pisaniu dla młodzieży?

Pisanie dla młodych ludzi, których punkt widzenia i rzeczywistość w jakiej żyją różnią się od punktu widzenia autora i jego rzeczywistości o dobre dwadzieścia lat, jest sztuka samą w sobie. Nawet nie próbowałem „wejść w skórę” ewentualnego młodego odbiorcy. Poszedłem na żywioł i napisałem książkę, jaką sam chciałbym przeczytać. Oto cała tajemnica.

13. Czy masz skonkretyzowane plany pisarskie na najbliższą i dalszą przyszłość?

Tak, jeszcze w tym roku nakładem pewnego znanego wydawnictwa wychodzi moja powieść postapokaliptyczna pod tytułem S.Q.U.A.T.. Muszę zaznaczyć, że książka nie będzie kontynuacją żadnego z popularnych uniwersów (Metro czy S.T.A.L.K.E.R. W planach mam co najmniej cztery tomy pod znakiem S.Q.U.A.T., zajmie mi to następne dwa lata. Na dalszym planie są dwa tomy powieści historycznej pod robocza nazwą „Twierdza”. W międzyczasie być może uda się ruszyć z serią o łowcach tajemnic – moją wersją Pana Samochodzika.

Dziękujemy za rozmowę!

Dyskusję na temat wywiadu można prowadzić tutaj: http://pansamochodzik.net...p=248232#248232

Konrad Kusmirak zdjęcie logo.jpg
Plik ściągnięto 167 raz(y) 209,87 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-08-17, 09:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,28 sekundy. Zapytań do SQL: 15