PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
W jaki sposób zdobywacie książki?
Autor Wiadomość
Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona



Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 5208
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2015-06-13, 06:34:09   W jaki sposób zdobywacie książki?

Protoavisie, zaglądam na Twoją stronę Zapomnianej biblioteki i się coraz bardziej denerwuję :) Otóż, z większości tego co zamieszczasz, zapisuję sobie w kolejce do przeczytania ale niestety w moich okolicznych bibliotekach tego nie ma. I nie będzie. Zostaje więc tylko droga kupna w regularnych cenach księgarnianych lub sprzedaż internetowa (czasami nawet drożej to wychodzi). I dlatego to takie denerwujące, ze tyle ciekawych rzeczy polecasz a możliwości przeczytania żadne. Mam więc pytanie do pochłaniaczy literackich - w jaki sposób zdobywacie książki? Dodam, ze na całą moją mieścinę mam 2 antykwariaty, w których znalezienie czegoś ciekawego graniczy z cudem.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-06-13, 11:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-06-13, 09:15:08   

Fajnych książek jest bardzo dużo. Nie koniecznie trzeba kupować nowości. Można poczekać i za rok na allegro cena książki spada o kilkadziesiąt procent. Mam bardzo dużo świetnych starych polskich książek kupionych za przysłowiową złotówkę. Większość sprzedawców-antykwariatów w dziale np. dla dzieci ma wystawionych kilkaset pozycji, z których można sobie zawsze kilkanaście przygodówek wybrać i za jednym zamachem zakupić. Powoli kompletuję sobie PRL-owskie serie kryminalne Jamniki, Kluczyki… przygodowe Biblioteka Młodych czy K7P.

Tak jest najwygodniej i najtaniej. Mam „listę zakupową” i co jakiś czas odhaczam sobie nowe (stare) nabytki. Nie kupuję w stacjonarnych antykwariatach, w moim mieście był kiedyś jeden, ale nie wiem, czy nadal działa.

Warto kupić sobie jakiś stary leksykon/bibliografię, itp. Polecam np. - Elżbieta Mrzygłocka „Serie wydawnicze dla dzieci i młodzieży 1970-1982” (wyd. 1985 r.) – zawiera spisy książek 42 serii wydawniczych.

Najtrudniej jest z książkami przedwojennymi, na które trzeba często polować nawet ponad rok. Ale tak zdobyta książka cieszy najbardziej. :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2021-04-21, 19:26, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2015-06-13, 16:49:50   

Rozumiem Cie doskonale Protoavisie. Mam to samo, tylko że z płytami CD :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2015-06-13, 16:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona



Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 5208
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2015-06-13, 20:20:26   

Kiedyś zdobywałam książki z kiermaszów :) To były czasy.....i na pólkach w większości stoją właśnie stare, zdobyte około 30 lat temu. Ale faktycznie, gdyby tak poszperać na allegro to i perełki się znajdą. A co do jamników z prl to spotkałam się kiedyś, robiąc inwentaryzacje obiektów biurowych, z całą szafką kryminałów polskich właśnie. Widocznie panie księgowe umilały sobie nudną pracę zabójstwami. :D
_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-06-14, 10:55:10   

Stare kryminały, Jamniki, Kluczyki, itp. To najbardziej niedoceniane książki przez miłośników samochodzików. Często pojawiają się pytania o książki w klimatach samochodzikowych. A co ma olbrzymi wpływ samochodzikowy klimat? Realia PRL-u. A gdzie są one świetnie przedstawione? W starych PRL-owskich kryminałach. Kłodzińska, Sekuła… Jeśli chodzi o oddanie klimatu tamtych – te panie są nie do pobicia. Pan ZZZ, Edigey… kapitalna kryminalna literatura milicyjna. Przecież i Nienacki zmierzył się z tym „gatunkiem literackim.” No i są bardzo łatwe do zdobycia :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona



Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 5208
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2015-06-14, 11:03:02   

Aż szkoda, że nie ma na forum rankingu tych powieści :)
Przeczytanych mam mnóstwo, chętnie sobie bym nawet letnią porą odświeżyła niektóre, ale nawet nie pamiętam ich tytułów. Korzystałam kiedyś ze strony Klubu Mord ale tam, jak dla mnie, trochę za dużo chaosu. Chyba coś z własnej półki wyszperam. :)
_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-06-14, 11:25:43   

Rankingu nigdy nie robiłem, ale mogę Ci przesłać zestawienie w excelu - z podziałem na serie "prawie" wszystkich polskich kryminałów z PRL-u. Odświeżanie radziłbym zacząć od Sekuły i Zeydlera-Zborowskiego :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2015-06-14, 11:27:57   

Protoavis napisał/a:
Stare kryminały, Jamniki, Kluczyki, itp. To najbardziej niedoceniane książki przez miłośników samochodzików. Często pojawiają się pytania o książki w klimatach samochodzikowych. A co ma olbrzymi wpływ samochodzikowy klimat? Realia PRL-u. A gdzie są one świetnie przedstawione? W starych PRL-owskich kryminałach. Kłodzińska, Sekuła… Jeśli chodzi o oddanie klimatu tamtych – te panie są nie do pobicia. Pan ZZZ, Edigey… kapitalna kryminalna literatura milicyjna. Przecież i Nienacki zmierzył się z tym „gatunkiem literackim.” No i są bardzo łatwe do zdobycia :)


Jesli wspominasz Sekule, nie masz moze Barakudy ze stronami 15-17, bo pechowo udalo mi sie kupic egzemplarz bez tych stron :-(
BTW ja szukam ksiazek na makulaturze.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-06-14, 11:39:16   

Mam Barakudę, są te strony, mogę skany Ci przesłać.

A jak to wygląda na makulaturze, jakieś ciekawostki można wyszperać?
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-14, 11:41:21   

PawelK napisał/a:
BTW ja szukam ksiazek na makulaturze.

Nieźle brzmi. ;-)

Protoavis napisał/a:
Stare kryminały, Jamniki, Kluczyki, itp. To najbardziej niedoceniane książki przez miłośników samochodzików.

Jak to niedoceniane (??), na przykład ja doceniam. :027:

A co do źródła, to najbardziej lubię targowiska staroci, to w Krakowie jest cudowne - przyjemność "łowienia" w stosach książek po 2 zł, jest jednak nie do przebicia przez internet.
_________________
Drużyna 5

 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2015-06-14, 11:56:44   

Protoavis napisał/a:
Mam Barakudę, są te strony, mogę skany Ci przesłać.

A jak to wygląda na makulaturze, jakieś ciekawostki można wyszperać?


Bede wdzieczny. Mozemy sie umowic, ze w poniedzialek, jak wroce z urlopu napisze PW konkretne cytaty od do zeby byc pewnym co do kompatybilnosci wydania?

Na makulaturze bialych krukow nie wynajduje bo wlasciciel wczesniej je wylapuje ale ksiazki dla dzieci, powiesci mlodziezowe, sensacja PRL i popularna oraz fantastyka, ta starsza bywa. Natomiast cena jest warta grzechu, zlotowka za sztuke. I poza tym lubie grzebac w starych ksiazkach nawet jesli ich nie kupie.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona



Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 5208
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2015-06-14, 12:17:33   

Na Jarmarku Dominikańskim niegdyś można było wyłapać ciekawostki....szczególnie u tych co książki mieli upchnięte w kartonach....sami nie wiedzieli co tam mają.
_________________
 
 
Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona



Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 5208
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2015-06-14, 12:18:08   

Protoavis napisał/a:
ale mogę Ci przesłać zestawienie w excelu -


poproszę :)
_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-06-14, 12:43:59   

PawelK napisał/a:
Protoavis napisał/a:
Mam Barakudę, są te strony, mogę skany Ci przesłać.

A jak to wygląda na makulaturze, jakieś ciekawostki można wyszperać?


Mozemy sie umowic, ze w poniedzialek, jak wroce z urlopu napisze PW konkretne cytaty od do zeby byc pewnym co do kompatybilnosci wydania?



Możemy. Daj znać :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 12