PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Piotrków Trybunalski w "Niesamowitym dworze"
Autor Wiadomość
Duch 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2013
Posty: 306
Wysłany: 2015-03-02, 00:32:53   Piotrków Trybunalski w "Niesamowitym dworze"

Piotrków w tej części przygód Pana Samochodzika nazywany jest "miasteczkiem". Zdziwiło mnie to, ale zanim stał się on miastem wojewódzkim w 1975 r., rzeczywiście mógł nie być duży ("Niesamowity dwór" został pierwszy raz wydany 6 lat wcześniej).

Druga interesująca sprawa - to kawiarnia "Pod Ormianinem" w kamieniczce na Starym Rynku. Czy taki lokal w ogóle istniał w Piotrkowie? Tam nigdy nie było kolonii ormiańskiej i przypuszczam, że kawiarnia została przeniesiona z realiów innego zabytkowego miasta - Zamościa, gdzie rzeczywiście żyli Ormianie.

Tak na marginesie, dzisiejszy Piotrków nijak się nie ma do dawnego. Zachowały się rysunki kamienic w tym mieście i widać, że przed rozbiorami było to miasto europejskie, z domami projektowanymi przez dobrych architektów. Jeszcze w II poł. XVIII w. część domów zachowała gotyckie co najmniej szczyty. Co ciekawe, mimo, że domy w rynku były w całości murowane, to sukiennice były drewniane, a ratusz miał drewniany podcień (nie musiano się widać przejmować względami przecipożarowymi, bo nie były to budynki mieszkalne). Wolę sobie wyobrażać Pana Samochodzika w takim otoczeniu, niż w tym XX-wiecznym.
Ostatnio zmieniony przez Duch 2015-03-02, 13:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-03-02, 18:42:22   

Duch napisał/a:
Piotrków w tej części przygód Pana Samochodzika nazywany jest "miasteczkiem". Zdziwiło mnie to, ale zanim stał się on miastem wojewódzkim w 1975 r., rzeczywiście mógł nie być duży ("Niesamowity dwór" został pierwszy raz wydany 6 lat wcześniej).

Druga interesująca sprawa - to kawiarnia "Pod Ormianinem" w kamieniczce na Starym Rynku. Czy taki lokal w ogóle istniał w Piotrkowie? Tam nigdy nie było kolonii ormiańskiej i przypuszczam, że kawiarnia została przeniesiona z realiów innego zabytkowego miasta - Zamościa, gdzie rzeczywiście żyli Ormianie.


Może nasz kolega Wash Irving mógłby dokonać jakiegoś gruntownego przebadania tematu?
I przy okazji troszkę by się zrehabilitował za brak relacji z Muzeum Kanału Bydgoskiego :p
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2015-03-02, 18:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-02, 21:38:29   

Duch napisał/a:
Druga interesująca sprawa - to kawiarnia "Pod Ormianinem" w kamieniczce na Starym Rynku. Czy taki lokal w ogóle istniał w Piotrkowie?


Istniał jak najbardziej. Znajdziesz o tym wzmianki w temacie "Dwór oraz inne miejsca akcji" oraz w temacie o mikropowieści "Wąż Morski".
_________________
Z 24
 
 
misia 
Fanatyk Samochodzika



Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 3232
Skąd: miasto Łódź
Wysłany: 2015-03-04, 00:07:22   

Z24 napisał/a:
Duch napisał/a:
Druga interesująca sprawa - to kawiarnia "Pod Ormianinem" w kamieniczce na Starym Rynku. Czy taki lokal w ogóle istniał w Piotrkowie?


Istniał jak najbardziej. Znajdziesz o tym wzmianki w temacie "Dwór oraz inne miejsca akcji" oraz w temacie o mikropowieści "Wąż Morski".


I nawet istnieje do tej pory, w zeszłym roku pytałam osobę, która tam mieszka g;)
_________________



"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles
 
 
 
Jan_Bigos
Sympatyk Samochodzika


Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 160
Wysłany: 2015-04-20, 13:11:00   

Co ciekawe w l. 60.-70. kawiarnia kat. II "Pod Ormianinem" mieściła się w tzw. kamienicy Dutkiewiczowskiej, narożnym budynku u wylotu ul. Konarskiego na Rynek (Rynek Trybunalski 9). W bliższych nam czasach "Ormianin" przewędrował do sąsiedniego, drugiego od Konarskiego budynku (Rynek Trybunalski 10).



Powyżej zdjęcie kawiarni z wydanego w 1967 roku albumu na 750-lecie miasta - a więc tak to wyglądało mniej więcej w czasach "Dworu"... :) Napis (neon?) nad wejściem głosi: PSS Kawiarnia pod Ormianinem. Po lewej stronie w perspektywie ul. Konarskiego kościół Jezuitów.

Jeśli zaś chodzi o wielkość "miasteczka", to w końcu 1968 roku liczył Piotrków 58 672 mieszkańców.
Ostatnio zmieniony przez Jan_Bigos 2015-04-20, 21:10, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
omszały głaz 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-21, 07:46:54   

Ech, specjalnie wracając z Wawy tydzień temu zajechałem do Piotrkowa coby go troszkę przebadać, nigdy wcześniej mnie tam nie było. Taki trochę nijaki ten Piotrków, choć niebrzydki. Szkoda że nie zauważyłem tematu, spojrzałbym na ten lokal...
 
 
Jan_Bigos
Sympatyk Samochodzika


Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 160
Wysłany: 2015-04-21, 09:24:58   

Tak to wyglądało jesienią 2013:



W dawnym "Pod Ormianinem" pod nr 9 (różowy budynek na lewym skraju zdjęcia) mieści się restauracja Calvado, a późniejszy lokal "Ormianina" pod nr 10 stał pusty, z informacją o otwarciu w dniu 2 listopada (to pierwsze od lewej okno, z białym transparentem, w kolejnej kamienicy).

Piotrków w sumie bardzo powoli się zmiena - w zasadzie ten niemal 50-letni album na 750-lecie można by współcześnie wznowić i gdyby nie samochody na ulicach, nikt by się nie zorientował. ;) W zasadzie najbardziej widoczne zmiany w obrębie historycznego centrum powstały w ostatnich kilku latach (np. przebudowa więzienia na centrum handlowe, zabudowa dziedzińca klasztoru Dominikanek) - niestety niekoniecznie na lepsze.
Ostatnio zmieniony przez Jan_Bigos 2015-04-21, 09:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-04-21, 16:06:16   

Ja z Piotrkowa Trybunalskiego pamiętam takie barokowe epitafium, jakie jakiś szlachetka umieścił na murze (zdaje się, kościoła) ku czci swojej zmarłej żony.
Zaczyna się od słów: "Księżyc zaćmiony... ". Mam je gdzieś na zdjęciu.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-04-21, 16:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-24, 12:36:07   

Bigosie, może zaktualizujesz fotki?
Byłem nie tak dawno w Piotrkowie i faktycznie miasteczko niebrzydkie, aczkolwiek tu i tam przydałby się remoncik. Ale w którym naszym mieście owy remoncik by się nie przydał?

Czy ta kawiarnia mieściła się lub mieści tu:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-08-24, 12:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-24, 13:49:01   

Szara Sowa napisał/a:
Czy ta kawiarnia mieściła się lub mieści tu: ...

Nie, tu --> patrz załącznik (w małej, różowej, narożnej kamieniczce był dawny Ormianin; w sąsiedniej - późniejszy).

Akurat wczoraj przechodziłam z tragarzami. To znaczy, przejeżdżałam z Yvonne. ;-)


Jan_Bigos napisał/a:
późniejszy lokal "Ormianina" pod nr 10 stał pusty, z informacją o otwarciu w dniu 2 listopada

Chyba im coś nie wyszło z tym interesem, bo teraz była kartka z napisem "lokal do wynajęcia".

P8231283 kopia.jpg
Plik ściągnięto 304 raz(y) 482,23 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Diabeł Kuwaasa 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 47
Dołączył: 25 Cze 2013
Posty: 18
Skąd: Centrum Polski.
Wysłany: 2015-08-28, 14:40:39   

Kolonia ormiańska w Piotrkowie istniała. Obecna cerkiew prawosławna w ruskim stylu powstała na bazie wcześniejszej świątyni gminy ormiańskiej.

Ratusz miał pięcio-arkadowe podsienia murowane od strony północnej i prosty jednoprzeslowy, drewniany od strony południowej (a raczej daszek z kolumną).

Sukiennice były kramami bardziej.

Rynek piotrkowskie na tle nędzy rynków w innych miastach kongresowki nie wygląda najgorzej a dodatkowo stosunkowo małe rozmiary czynią go kameralnym.
Ostatnio zmieniony przez Diabeł Kuwaasa 2015-08-28, 14:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-28, 22:01:58   

Diabeł Kuwaasa napisał/a:
Kolonia ormiańska w Piotrkowie istniała. Obecna cerkiew prawosławna w ruskim stylu powstała na bazie wcześniejszej świątyni gminy ormiańskiej.


To jest dla mnie mocno zaskakujące. Piotrków w dawnej Polsce nie była raczej miastem handlowym (a w takich osiedlali się Ormianie), tylko swego rodzaju centrum administracyjnym (Trybunał Koronny itd.). Za cara była tam gubernia, więc musiała tam być masa urzędników, ich rodzin itd. Stąd też cerkiew. Jeszcze poszukam.
_________________
Z 24
 
 
Duch 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2013
Posty: 306
Wysłany: 2015-08-30, 23:25:07   

Diabeł Kuwaasa napisał/a:
Sukiennice były kramami bardziej.

One się nazywały "kramami", ale faktycznie to były sukiennice (czyli 2 rzędy kramów wokół wewnętrznej uliczki, zwrócone do wewnątrz i pod wspólnym dachem).

Z24 napisał/a:
To jest dla mnie mocno zaskakujące. Piotrków w dawnej Polsce nie była raczej miastem handlowym (a w takich osiedlali się Ormianie), tylko swego rodzaju centrum administracyjnym (Trybunał Koronny itd.)

Był miastem handlowym, tylko w skali regionalnej. Mnie raczej dziwi, że Ormianie osiedlali się tak daleko na zachód, bo to przecież peryferie Wielkopolski.
 
 
Jan_Bigos
Sympatyk Samochodzika


Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 160
Wysłany: 2015-08-31, 13:00:02   

Cytat:
Bigosie, może zaktualizujesz fotki?

A przepraszam, robiłem przesunięcia w folderach i widać linki się zerwały.

Zresztą wkleję zdjęcia jeszcze raz, bo widzę, na photobuckecie coś się pokiełbasiło i klikalne miniaturki otwierwają się nadal jako miniaturk (a starego postu już nie mogę edytować)i:

Zdjęcie z l. 60.:


Zdjęcie współczesne:
 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2015-10-18, 18:00:22   

W marcu zeszłego roku wyglądało to tak.
Chociaż wydaje mi się, że kilka lat wstecz napis był w zupełnie innym stylu, zbliżonym do zdjęcia Jana_Bigosa z lat 60. Aczkolwiek, może mi się tylko wydawać.

W Piotrkowie na Starym Rynku jest również Restauracja u Dunina. Geneza ich nazwy wywodzi się od Duninie, rzekomego założyciela miasta Piotrkowa. Tak piszą na swojej stronie.
"Najbardziej znane i rozpowszechnione podanie o początkach naszego miasta
"Piotrkowa" mówi, że jego założycielem był Piotr Dunin Włostowic ze
Skrzynna /?/, legendarny fundator 77 kościołów i klasztorów znany ze
źródeł historycznych poczynając od "Kroniki Polskiej" Wincentego
Kadłubka. Potężny możnowładca polski z pierwszej połowy XII wieku,
palatyn śląski za panowania Bolesława Krzywoustego i Władysława II,
wsławił się czynami, za które przyszło mu pokutować.
"

Skojarzenie od razu z Wyspą Złoczyńców.

DSCN1595.JPG
Plik ściągnięto 301 raz(y) 918,76 KB

DSCN1594.JPG
Plik ściągnięto 337 raz(y) 1018,53 KB

_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
Ostatnio zmieniony przez Milady 2015-10-18, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-18, 18:57:53   

Milady napisał/a:
W Piotrkowie na Starym Rynku jest również Restauracja u Dunina. Geneza ich nazwy wywodzi się od Duninie, rzekomego założyciela miasta Piotrkowa. Tak piszą na swojej stronie.
"Najbardziej znane i rozpowszechnione podanie o początkach naszego miasta
"Piotrkowa" mówi, że jego założycielem był Piotr Dunin Włostowic ze
Skrzynna /?/, legendarny fundator 77 kościołów i klasztorów znany ze
źródeł historycznych poczynając od "Kroniki Polskiej" Wincentego
Kadłubka. Potężny możnowładca polski z pierwszej połowy XII wieku,
palatyn śląski za panowania Bolesława Krzywoustego i Władysława II,
wsławił się czynami, za które przyszło mu pokutować."

Skojarzenie od razu z Wyspą Złoczyńców.


Ciekawe skojarzenie. I kto wie, może najbliższe prawdy. Dlaczego ZN nadał nazwisko kojarzące się raczej pozytywnie, postaci, u której sympatyczna była tylko jej skłonność kolekcjonerska. Może jakimś śladem jest powieść "Wąż Morski", gdzie bohater zostaje, że się tak wyrażę, zesłany na placówkę do Piotrkowa właśnie. I miasto to wcale nie jest tam przedstawione sympatycznie. Czyżby refleks jakichś przygód redaktora ZN i będące tego następstwem negatywne konotacje odnośnie wszystkiego co się mu kojarzyło z Piotrkowem? ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-10-18, 19:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-18, 19:40:46   

Milady napisał/a:
W marcu zeszłego roku wyglądało to tak.
Chociaż wydaje mi się, że kilka lat wstecz napis był w zupełnie innym stylu, zbliżonym do zdjęcia Berty z lat 60.

Zdjęcie z 60. było Bigosa. :)

Z24 napisał/a:
Milady napisał/a:
W Piotrkowie na Starym Rynku jest również Restauracja u Dunina. Geneza ich nazwy wywodzi się od Duninie, rzekomego założyciela miasta Piotrkowa...

Ciekawe skojarzenie. I kto wie, może najbliższe prawdy. Dlaczego ZN nadał nazwisko kojarzące się raczej pozytywnie, postaci, u której sympatyczna była tylko jej skłonność kolekcjonerska.

Zawsze sądziłam, że Nienacki wziął nazwisko Dunina od Duninowa nad Wisłą, co ma być dla nas wskazówką, że właśnie tam należy szukać śladów Antoninowa.
_________________
Drużyna 5

 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2015-10-18, 20:43:55   

U siebie poprawiłam. ;-)
Co do Dunina z Piotrkowa to przyszło mi to do głowy, ponieważ Piotrków znajdował już swoje odzwierciedlenie w książkach Nienackiego.
Ale równie dobrze może to być zbieg okoliczności.
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-10-19, 08:00:58   

Tak na marginesie.

Cytat:
Zresztą wkleję zdjęcia jeszcze raz, bo widzę, na photobuckecie coś się pokiełbasiło i klikalne miniaturki otwierwają się nadal jako miniaturk (a starego postu już nie mogę edytować)i:


Teraz najlepiej korzystać z wstawiania zdjęć za pomocą naszego forumowego albumu!
http://pansamochodzik.net...p=255894#255894
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-19, 13:39:38   

Berta von S. napisał/a:
Zawsze sądziłam, że Nienacki wziął nazwisko Dunina od Duninowa nad Wisłą


Też bardzo możliwe.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 15