PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wąwóz i spalona gajówka
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-08, 23:28:43   Wąwóz i spalona gajówka

Zlot coraz bliżej, to trzeba lecieć z kolejnym elementem układanki... ;-)

Jednym z kluczowych miejsc akcji w „Wyspie złoczyńców” jest tajemniczy wąwóz, nad którym stała spalona gajówka Gabryszczaka. Jako kandydatury na inspiracje gajówki wspominano dwa miejsca – Gajówkę Otłoczyn i Leśniczówkę Karczemka.

Nie widzę jednak przy nich żadnych wąwozów. :/

Okolice gajówki Otłoczyn. Tu na bank nie ma wąwozu.



Okolice Leśniczówki Karczemka. Tu też nie widzę nic podejrzanego. Są rozkopy pod autostradę, trochę dróg, okopy, rów przeciwczołgowy, starorzecza, wydmy, ale nic mi nie wygląda na wąwóz.

Może Mruk mógłby jeszcze kontrolnie zerknąć , albo inny fachowiec od analizowania Lidaru, czy nic nie przeoczyłam? :)



W powieściowej okolicy faktycznie są wąwozy, ale nieco dalej - w pobliżu Aleksandrowa K. Najwięcej można znaleźć na wsch. od AK przy krawędzi pradoliny Wisły. Szczególnie znany jest ten na górze, to tzw. Dolinka Szwajcarska - jedna z popularniejszych tras spacerowych mieszkańców AK.



Ja bym jednak stawiała na jeden z wąwozów położonych na płn. Od Aleksandrowa. Ponieważ pojawia się on w Sumieniu, a Nienacki - jak wiemy - lubił powtarzać różne elementy i wątki.

Opis drogi do Wąwozu w Sumieniu:
Krystyna wzruszyła ramionami i poszła wolno w stronę lasu.
(…) na drodze leśnej nie było już widać Krystyny, zapewne skręciła gdzieś w głąb lasu.
Leśna droga zmierzała w wąwóz (Dalej jest o tym, jak Piotr rusza w dalej w las w kierunku Tążyny)


Punktem startu spaceru Krystyny był ukraiński kurhan. Idąc od kurhanu w stronę lasu (i Tążyny - nad zdjęciem), dojdziemy do rozwidlenia. Jeśli skręcimy w lewo (tak jak w WZ, ciekawe czy był kiedyś na tych rozstajach krzyż?) faktycznie trafimy na wąwóz. :)



Tak więc wąwóz z Sumienia udało się znaleźć. :) Biegnie przez las skosem w kierunku Tążyny (powyżej zdjęcia), dochodząc do innego, większego.

Pytanie, czy może on być jednocześnie wąwozem z WZ. W okolicach nie widzę na wikimapie żadnych ruin w lesie. Jest natomiast gajówka Rożno-Parcele ulokowana (chyba?, trudno znaleźć jakieś informacje) w budynkach po przedwojennym folwarku Uklej.

Niestety nie spłonęła. ;-) Ale pewne inspiracje ogniowo-pożarowe można na upartego odnaleźć. Jeśli powędrujemy lasem na północny zachód natrafimy na liczne pozostałości budynków po wysiedlonych pod poligon wsiach, które nazywały się… Pieczenia i Popioły. :p

Trochę jednak nie zgadza się wygląd wąwozów z tych dwóch powieści. :/

Opis wąwózu z WZ
    • Jego brzegi porastała trawa i niskie krzaki jeżyn, a tylko na szczytach był wysokopienny las. Po lewej stronie w wysokiej ścianie lasu była jakby duża wyrwa.
    • po pochyłości wąwozu zacząłem się piąć w górę.
    • Buty ślizgały się po zroszonej trawie za nogawki spodni chwytały kolczaste gałązki jeżyn.
    • Widziało się [ze szczytu] tylko drogę biegnącą wąwozem, o stokach urwistych i zielonych od traw.
Opis wąwozu z Sumienia
    • Leśna droga zmierzała w wąwóz o brzegach porośniętych lasem i posypanych igliwiem.
    • wspiął się na strome zbocze wąwozu….
    • Potem zjechał na butach, które ślizgały się po igliwiu…
Tak więc mamy w obydwu przypadkach wąwóz o stromych, śliskich zboczach (na które wspina się bohater). Tylko, że w Sumieniu zbocza porastają drzewa i pokrywają igły, a w WZ drzewa są dopiero na górze, poniżej zaś rosną jeżyny i trawa.

Widzę 3 możliwości:
    A. Wąwóz na różnych odcinkach ma inne zbocza, stąd różnica w opisie między S i WZ
    B. W przypadku WZ opisywany jest sąsiedni (większy) wąwóz
    C. W WZ występuje któryś z wąwozów położonych na wschód od AK.
Opcja C wydaje mi się mniej prawdopodobna, bo brak tam jakiejkolwiek gajówki . No i z „Sumienia” wynika, że ZN miał jakąś słabość do okolic kurhanu (A/B) – bohater powieści ciągle tam chodził jako dziecko, a i jako dorosły urywa się nawet z festiwalu w Toruniu, żeby tylko tam pojechać + planuje ponowną wycieczkę do kurhanu następnego dnia…)

Mam nadzieję, że więcej będzie można powiedzieć po naszej piątkowej wizji lokalnej. :027:
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-06-08, 23:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-06-09, 07:43:42   

A cóż to za małe kółka na zdjeciu drugim od góry (w śrdoku zdjęcia)?
Czyżby to leje po bombach?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Mysikrólik 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 5230
Skąd: Opalenica
Wysłany: 2016-06-09, 08:52:02   

Szara Sowa napisał/a:
Czyżby to leje po bombach?


O ile te na wzgórzu wyglądają naturalnie, to te po prostej już raczej nie.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-09, 12:24:18   

Szara Sowa napisał/a:
A cóż to za małe kółka na zdjeciu drugim od góry (w śrdoku zdjęcia)?
Czyżby to leje po bombach?

Mysikrólik napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Czyżby to leje po bombach?

O ile te na wzgórzu wyglądają naturalnie, to te po prostej już raczej nie.

Na leje mi nie wyglądają - faktycznie zbyt równo rozłożone.

Te większe są przy okopach, więc pewnie stanowią jakiś element Punktu Oporu Otłoczyn. Ale raczej nie są to bunkry, bo nie pokrywają się z miejscami, gdzie miejscowi eksploratorzy zaznaczyli bunkry. Może pozostałości po jakichś ziemiankach?

Na mniejsze (te po prostej) nie mam pomysłu, wyznaczają jakby granicę terenu leśniczówki.

Sprawdzimy. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-06-09, 12:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
StrasznyMruk 
Twórca
Autor książek dokumentalnych


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 422
Skąd: znad Narwi :-)
Wysłany: 2016-06-09, 17:09:36   

Te duże przy okopach to faktycznie pozostałości ziemianek. Ten drugi rodzaj, w linii - nie wiem.
Próbowałem kiedyś dopasować spaloną leśniczówkę do mapy, ale nic z tego wychodziło. Mam wrażenie, że Nienacki pomieszał i przerobił wiele elementów, które kiedyś widział w okolicach Aleksandrowa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 12