PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kiedy czytać PS
Autor Wiadomość
Piotrus 
Fanatyk Samochodzika
piotrus


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 3243
Skąd: PL/UA
Wysłany: 2016-03-21, 08:37:22   

Oj, czy aby na pewno :) Z powieści nie wynika, by Zmierzchun był aż tak dużym akwenem, większe od niego były przecież sąsiednie Łabędzie i Kikół. No i kanału, łączącego je ze Śniardwami też nie ma, abstrahując od tego, że podróż takim kanałem musiałaby trochę potrwać :) Można ewentualnie znaleźć pewne podobieństwa między powieściowym Złotym Rogiem a Siemanami, choć nie wiem, czy w tych ostatnich były kiedykolwiek ruiny zamku
_________________
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-03-21, 08:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-03-21, 08:41:07   

Piotrus napisał/a:
Oj, czy aby na pewno :) Z powieści nie wynika, by Zmierzchun był aż tak dużym akwenem, większe od niego były przecież sąsiednie Łabędzie i Kikół. No i kanału, łączącego je ze Śniardwymi też nie ma, bastrahując od tego, że podróż takim kanałem musiałaby trochę potrwać :) Można ewentualnie znaleźć pewne podobieństwa między powieściowym Złotym Rogiem a Siemanami, choć nie wiem, czy w tych ostatnich były kiedykolwiek ruiny zamku


Tu chodzi o to, że z dużym prawdopodobieństwem Nienacki opisując Zmierzuch i pozostałe "przenosił" ukszałtowanie terenu i elementy krajobrazu znad Jezioraka. Jest gdzieś fajny wątek na ten temat.

Co nie zmienia faktu, że w powieści Zmierzchun leży gdzieś nad Śnardwami, więc być może w pobliżu Nidzkiego (gdzieś też na forum była mapka, z której wynika że musiał leżeć na południe odŚniardw, czyli w miejscu gdzie naprawdę rozciąga się Puszcza Piska.)
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-03-21, 08:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-21, 12:48:36   

irycki napisał/a:
Piotrus napisał/a:
Oj, czy aby na pewno :) Z powieści nie wynika, by Zmierzchun był aż tak dużym akwenem, większe od niego były przecież sąsiednie Łabędzie i Kikół. No i kanału, łączącego je ze Śniardwymi też nie ma, bastrahując od tego, że podróż takim kanałem musiałaby trochę potrwać :) Można ewentualnie znaleźć pewne podobieństwa między powieściowym Złotym Rogiem a Siemanami, choć nie wiem, czy w tych ostatnich były kiedykolwiek ruiny zamku


Tu chodzi o to, że z dużym prawdopodobieństwem Nienacki opisując Zmierzuch i pozostałe "przenosił" ukszałtowanie terenu i elementy krajobrazu znad Jezioraka. Jest gdzieś fajny wątek na ten temat.

Co nie zmienia faktu, że w powieści Zmierzchun leży gdzieś nad Śnardwami, więc być może w pobliżu Nidzkiego (gdzieś też na forum była mapka, z której wynika że musiał leżeć na południe odŚniardw, czyli w miejscu gdzie naprawdę rozciąga się Puszcza Piska.)

Nasza koncepcja jest taka, że inspiracją do Zmierzchuna mogło być Jezioro Płaskie, czyli odnoga Jezioraka. Też byłam przez lata zwolenniczką Nidzkiego :) , ale raczej odpada, bo za dużo elementów z "PS iWinnetou" jest w okolicach Jerzwałdu. No i okazało się, że powieściowe jeziora miały się w pierwszej wersji łączyć z Jeziorakiem, nie Śniardwami (Nienacki zmienił to w maszynopisie).

Dyskusja na temat zmierzchunowych inspiracji jest tutaj, informacja o zmianie w maszynopisie pojawia się na 5 stronie tego wątku.
http://pansamochodzik.net...der=asc&start=0
_________________
Drużyna 5

 
 
Szary Wilk 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 53
Dołączył: 07 Maj 2010
Posty: 164
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2016-03-21, 13:04:04   

To było w maju, rok 2013. Miejscowość Krzyże. Wypłynąłem kajakiem w stronę Ruciane Nida, po drodze mija się leśniczówkę Pranie i wtedy właśnie chciałem dopłynąć do tej wyspy. Pamięć mnie myli ale świta mi nazwa "Wyspa miłości", mogę się mylić. Czytanie w takich okolicznościach przyrody było czymś fascynującym.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-21, 13:11:54   

Szary Wilk napisał/a:
To było w maju, rok 2013. Miejscowość Krzyże. Wypłynąłem kajakiem w stronę Ruciane Nida, po drodze mija się leśniczówkę Pranie i wtedy właśnie chciałem dopłynąć do tej wyspy. Pamięć mnie myli ale świta mi nazwa "Wyspa miłości", mogę się mylić. Czytanie w takich okolicznościach przyrody było czymś fascynującym.

"Wyspa miłości" była w Templariuszach, tylko że to na jeziorze Charzykowskim. Na Nidzkim jest kilka wysp, możliwe że któraś też się nazywa miłości (nie ma teraz pod ręką dokładnej mapy), ale to raczej zbieg okoliczności.

Czytanie w takich okolicznościach przyrody na pewno było super. W ogóle Nidzkie jest magiczne. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Wątłusz 
Słyszał o Samochodziku
Punkowiec Emeryt



Wiek: 41
Dołączył: 10 Lip 2016
Posty: 16
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-11, 10:26:11   

Zwykle wracałem i wracam do "Samochodzików" latem. Niegdyś moim ulubioną częścią na wakacje był "Atanaryk", który zresztą jest jedną z moich ulubionych książek z samochodzikowego cyklu. Zresztą cała moja przygoda z panem Tomaszem zaczęła się w wakacje, kiedy to nawet słońce za oknem nie było mnie wstanie oderwać od "Wyspy złoczyńców".
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-12, 13:22:53   

Wątłusz napisał/a:
Niegdyś moim ulubioną częścią na wakacje był "Atanaryk", który zresztą jest jedną z moich ulubionych książek z samochodzikowego cyklu.


A są tu tacy, co, niestety, wybrzydzają ;-)
_________________
Z 24
 
 
Wątłusz 
Słyszał o Samochodziku
Punkowiec Emeryt



Wiek: 41
Dołączył: 10 Lip 2016
Posty: 16
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-12, 19:44:12   

Na "Atanaryka" złego słowa powiedzieć nie dam i będę jak Rejtan nagą piersią osłaniał ;) Bardzo dobra część (a w zasadzie poprzedzenie) cyklu. Super wakacyjny klimat, irytująco-zabawny brat Pana Tomasza, wstrętny Chudy Genek i pastylki Laxigenu, to jest to.
Poza tym ta część ma dla mnie ogromną wartość sentymentalną. Niestety posiadam wydanie z tzw. czarnej serii za którą nie przepadam pod względem wizualnym.
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2016-08-18, 10:01:03   

No to, kolego Wątłusz, polecam lekturę oryginalnego Atanaryka bez idiotycznych przeróbek.
_________________
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-08-18, 13:40:07   

Oryginalny Atanaryk jest podobno napisany runami :) Uważam go za mniej udaną pozycję, taką wprawkę literacką Nienackiego.
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-19, 05:35:32   

Ja tam lubię, chociaż fakt, runy ciężko rozszyfrować- przynajmniej przy pierwszym czytaniu.
Polecam czytać w okolicach, w których faktycznie można znaleźć gockie Kręgi! :)
Ja tak w tym roku czytałem, wrażenia nie do podrobienia! :D
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-19, 14:40:12   

MrCzui napisał/a:
Ja tam lubię, chociaż fakt, runy ciężko rozszyfrować- przynajmniej przy pierwszym czytaniu.
Polecam czytać w okolicach, w których faktycznie można znaleźć gockie Kręgi! :)
Ja tak w tym roku czytałem, wrażenia nie do podrobienia! :D


Hmmm... spróbuję wleźć do lodówki i spróbować jak się czyta PnPL.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,33 sekundy. Zapytań do SQL: 12