PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyspa Złoczyńców na youtube
Autor Wiadomość
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-04-04, 22:53:48   

aman napisał/a:
Fakt, Żuk (za którego kółkiem dwa sezony obozowe, kwatermistrzowskie spędziłem) luzy niemałe posiadał. Szczególnie znaczniej wysłużony i nie prowadził się, jak nowocześniejsze jednostki.

Precyzją prowadzenia nie odbiegał od ówczesnych "półciężarówek", ale te hamulce... tylko dla ludzi o mocnych nerwach :D

bans napisał/a:
w starych filmach bohaterowie często strzelali ze zgiętą w łokciu ręką, trzymając broń blisko ciała (patrz np. "Prawo i pięść") - jak to się ma do strzelania "współczesnego" - z broni trzymanej na wysokości twarzy, w wyciągniętej, wyprostowanej w łokciu ręce?

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę inwencję twórczą. Jak na "polski western" przystało - walili z biodra :D Ewentualnie reżyser chciał mieć posągowe kadry, co mu się udało.

Ale wiem o co chodzi. W niektórych filmach dodatkowo aktorzy śmiesznie poruszali pistoletem w rytm wystrzałów, jakby chcieli wytrząsnąć z niego kulę ;-)
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2023-04-04, 23:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-04, 22:54:42   

W pośpiechu i z bliska można walić "z biodra". Na dystans z tej pozycji trafia tylko bardzo dobry albo wyjątkowo fartowny strzelec.
_________________
Z 24
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-04-04, 23:01:47   

Z24 napisał/a:
W pośpiechu i z bliska można walić "z biodra". Na dystans z tej pozycji trafia tylko bardzo dobry albo wyjątkowo fartowny strzelec.

W międzyczasie edytowałem swój post i dodałem parę zdań :564:
A co do celności, kto by się tym w filmie przejmował. Aktor ma wyglądać :D
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-22, 11:03:21   

Odświeżam temat tej ekranizacji z dwóch powodów.

Wziąłem się poważnie za przygotowania do konkursu jaki chcę zrobić na podstawie tego filmu. Nie zakładałem specjalnego tematu, ale założę (regulamin, terminy te sprawy) Konkurs będzie częściowo szybki, ale raczej w większości wolny. Niektóre pytania będą dotyczyć różnic między filmem a książką.

Zachęcam więc do oglądania ogólnodostępnego filmu, jak i przeczytania ponownie prekursora kanonu :)

Ten tekst powyżej wrzucę w takiej samej formie w wątku dotyczącym nowego konkursu w dziale Konkursy.

Druga przyczyna tego wpisu to coś co zauważyłem na samym początku oglądania filmu. Miałem to zachować na ewentualne pytanie, ale korci mnie wrzucić to tutaj. :) Chyba nie było to ruszane na forum.

Tomasz po odjeździe z wziętą na stopa Zaliczką. Przyjrzałem się z ciekawości rejestracji. Szok!
XX 0013 minuta 3:10

Zaintrygowało mnie to i zaraz zacząłem sprawdzać w necie, bo XX w polskich rejestracjach nie kojarzę. Znalazłem ciekawą pozycję Pana Grzegorza P. Kubalskiego z 2016 roku, wydaną przez Związek Powiatów Polskich w Warszawie pt. "Tablice rejestracyjne świata".
Okazuje się, że czasowo sprowadzane do Bułgarii pojazdy obcokrajowców miały właśnie wydawane w tym kraju tablice z XX na początku, a dalej czterocyfrowa liczba. Wszystko białe na niebieskim tle. Prawie wszystko się zgadza! Nie wiem czy jest wersja koloryzowana, ale i tak tło jest ciemne, w wersji czarno-białej może to być spokojnie niebieski, a napis zdecydowanie biały.
Pan Grzegorz w swojej książce wspomina jednak, że w prawym dolnym rogu była również dwucyfrowa liczba zapisana mniejszą czcionką, która wskazywała na termin ważności rejestracji.
Tego w filmie nie widzę.
Mam nadzieję, że autor opracowania nie będzie mi miał za złe, że wykorzystuję jego informacje, wszak cytuję skąd i cele nie są komercyjne. :)

Mało jednak tego!
W cytowanej publikacji jest również wspomniane, że w Australii są tak zwane tablice premiowe, których początek to dwie te same litery po których następuje mały romb (taka nasza kropka), co wydaje się widać w kadrze z filmu, po czym idą cztery znaki (cyfry jak mniemam). Serie, które zaczynają się od XX są na czarnym tle! Te od AA są negatywowe, czarne znaki na białym tle.
I tu by bardziej pasowało, ale problem jest taki, że cztery znaki po XX to trzy pierwsze cyfry a czwarta litera. No i zonk :065:

Szukam dalej więc, może ktoś ma jakiś pomysł? Coś wie na ten temat?
Ciekawe jest, że jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi na tą nietypowo rejestrację.

EDIT: Jest faktycznie wersja koloryzowana, nawet nie wiedziałem, ale nic z niej nie wynika co do tła tablicy. Podejrzewam, że w trakcie koloryzowania nikt nie patrzył na takie "pierdółki" jak kolor tablicy rejestracyjnej. Jest czarna i taka sama :)

Ogólnie nie polecam tej koloryzacji, burzy mi to cały klimat, sztuczne jest.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2023-04-22, 11:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-04-22, 11:58:46   

Książki nie znam, ale wg strony ./redir/www.tablicerejestracyjne.pl/polska/1956 XX oznaczało Wrocław. Wehikuł miał najpewniej rejestrację na potrzeby wrocławskiej WFF, w której powstał.
Gdzieś już o tym pisałem, zdaje się przy okazji wehikułu w "Templariuszach" ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-22, 12:03:11   

Super strona i super informacje, ale jak tak przeglądam, to jedno "X" odpowiada za Wrocław jako województwo. Tam jest przykład motocyklowej rejestracji o początku XB.
Być może, a raczej na pewno mogły się też trafić XX :) W każdym razie zadziwiło mnie to.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-04-22, 12:10:04   

Wejdź na wyróżniki powiatów i dzielnic miast ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-22, 14:50:13   

Chemasie, luknij tutaj:
./redir/archiwum.allegro.pl/oferta/stare-polskie-tablice-rejestracyjne-xx-lata-60-i6916926800.html
./redir/archiwum.allegro.pl/oferta/stara-tablica-rejestracyjna-prl-syrena-warszawa-i7427415800.html
Ostatnio zmieniony przez Maj 2023-04-22, 14:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-22, 17:49:38   

No to może byście dalii jakieś konkretne przykłady, a nie linki ?
A tak w ogóle usuwam ten post.
Myślałem, że to jakaś konkretna dyskusja będzie
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-22, 17:51:11   

Okazuje się, że nie mogę ;/
Proszę więc moderatorów o usunięcię
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2023-04-22, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-22, 18:41:50   

Chemas napisał/a:
No to może byście dalii jakieś konkretne przykłady, a nie linki ?
Myślałem, że to jakaś konkretna dyskusja będzie


Wrzuciłem linki jako przykłady wrocławskich tablic z XX, które wygooglałem. Jakby ktoś był cierpliwy (ja tyle cierpliwości nie miałem) to na archiwalnych fotkach z wrocławskich ulic z lat 60. (np. w NAC) może znajdzie samochód z tablicą XX. A za odświeżenie tematu Ci dziękuję, bo dzięki temu dostrzegłem numer tablicy wehikułu w filmie, wcześniej nie zwróciłem na niego uwagi. :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-22, 18:51:45   

Chemas napisał/a:
Proszę więc moderatorów o usunięcię


A nie lepiej skorygować wpisy?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-04-22, 20:48:23   

Ja od kiedy napisałem o wrocławskich numerach wybyłem na rodzinną wycieczkę i ledwo kiedy mogę tu zajrzeć, także luż ;-) Konkretów z tablicami XX podać nie mogę, bo to już nie moje czasy, ale może ktoś z Wrocławia? GrzegorzCh jest od zawsze w motoryzacji, może jak tu zajrzy to coś będzie kojarzył ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2023-04-22, 21:43:30   

XX to była wrocławska tablica.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-23, 10:15:01   

Szara Sowa napisał/a:
A nie lepiej skorygować wpisy?


Lepiej zostawić, nic nie mam zamiaru korygować, nie wiedziałem po prostu, że XX to tablice wrocławskie, zaskoczyło mnie to mocno i narobiłem zamieszania, za co wszystkich przepraszam. Za młody jestem chyba, bo na prawdę był to dla mnie szok, a specjalnie sobie kadr zatrzymałem, by mieć temat do konkursu. :)

Jeszcze raz wszystkich przepraszam, bo część na pewno odebrała to jako jakieś fochy, tak nie jest :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-23, 13:14:54   

W 78 r. byłem pierwszy raz na stopie, a wtedy jeździła jeszcze cała masa wozów ze starymi (sprzed reformy administracji z 75 r.) rejestracjami. A znajomość rejestracji była dla stopowiczów bardzo pożyteczna. Ponieważ jechaliśmy z bratem akurat do Wrocławia, to nawet bez zaglądania dokądkolwiek pamiętam do tej pory, że X to było województwo wrocławskie, a XX to sam Wrocław :) .
_________________
Z 24
 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2023-04-24, 19:24:36   

Moja Jelenia Góra miała XL
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-04-24, 19:32:40   

Ale plamę dałem, wstyd :oops: :oops: :oops:
Ale przynajmniej jest jakaś dyskusja :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,57 sekundy. Zapytań do SQL: 14