PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyspa Złoczyńców - mapy i plany sytuacyjne
Autor Wiadomość
kapitan.kirk 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-07, 21:08:36   

omszały głaz napisał/a:
kapitan.kirk, dlaczego nie bierzesz pod uwagę najtrafniejszej drogi do Łodzi, czyli kierunku na Olkusz?

Bo jej też jeszcze wtedy nie było :) Nie ma jej w każdym razie na mapach cywilnych ani wojskowych z początku lat sześćdziesiątych, nie ma jej też na zdjęciu satelitarnym z 1964, a na zdjęciu z 1965 jest jej ledwo widoczny zarys - być może trwała wtedy jeszcze jej budowa...?
Pozdrawiam

kapitan.kirk 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-07, 21:45:18   

John Dee napisał/a:
Twoje objaśnienia, Kapitanie, są niesamowicie ciekawe, ale nie da tego się jakoś zwizualizować? Moja wyobraźnia wysiada bowiem szybko wobec kompleksowości opisanej przez Ciebie sieci drogowej i wszystkich wynikających z tego możliwości.

Niestety nie jestem zbyt biegły w diabelskiej nowoczesnej sztuce mazania komputerem po obrazkach, ale obiecuję jutro zrobić co się da.

John Dee napisał/a:
A swoją drogą (no pun intended :D ), dlaczego Kraków?

Ano właśnie... O ile pamiętam, w żadnych książkach z serii Kraków już więcej nie wystąpił (zdaje się, że w jednym z nieszczęsnych filmów z lat 80. akcja częściowo toczyła się w tym mieście, ale nie jestem pewien, gdyż wyparłem to z pamięci :p ). Mam nadzieję, że Koleżanki i Koledzy którzy - z tego co widziałem na stosownych wątkach - mają wiedzę o życiorysie p. Nowickiego w paznokciu małego palca u nogi, wpadną kiedyś na jakiś krakowski trop...?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez kapitan.kirk 2016-01-07, 21:46, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-08, 00:40:02   

Trudno mi się tu wypowiadać, bo słabo znam tamte okolice. Ale mój sprzeciw zasadniczy budzą takie stwierdzenia, że nie było drogi Cz-wa-Piotrków? Owszem, nie bylo "gierkówki" w takiej postaci, jaką znamy teraz, ale czymże w takim razie była tragiczna we Wrześniu "szosa piotrkowska", która stanowiła główną oś natarcia i komunikacji korpusów niemieckiej 10 armii w kierunku W-wy?
To samo dotyczy drogi z K-rowa na Olkusz (i dalej do Sławkowa jak mniemam). Czyżby między starą stolicą, a centrum górniczym dawnej Polski nie istniała droga już przynajmniej od średniowiecza?

kapitan.kirk 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-08, 08:06:05   

Z24 napisał/a:
Ale mój sprzeciw zasadniczy budzą takie stwierdzenia, że nie było drogi Cz-wa-Piotrków?

Ależ oczywiście, że była - po prostu Autor niniejszego wątku na załączonej mapce zaznaczył ją jako trasę właśnie nie w dawnym przebiegu jaki miała do lat 70., ale po śladzie "gierkówki", wybudowanej kilkanaście lat po akcji książki; i to tylko prostowałem. :)

Z24 napisał/a:
To samo dotyczy drogi z K-rowa na Olkusz (i dalej do Sławkowa jak mniemam). Czyżby między starą stolicą, a centrum górniczym dawnej Polski nie istniała droga już przynajmniej od średniowiecza?

Pewno, że istniała, a nawet w pewnym sensie istnieje nadal - w granicach Krakowa jest to ul. Władysława Łokietka, a dalej wiejska droga prowadząca w kierunku Doliny Prądnika. Szlak ten stracił na znaczeniu jeszcze w początkach XIX wieku, a od czasów austriackich do Olkusza jeździło się właśnie zmodernizowaną drogą na Katowice przez Zabierzów, a następnie skręcając w prawo z Trzebini. Obecna szosa, wiodąca by tak rzec prosto do celu, powstała - jak pisałem - dopiero w latach sześćdziesiątych, częściowo zresztą w wykorzystaniem śladu lokalnych dróg, które jednak w 1961 nie były wykorzystywane do przejazdów "tranzytowych", a nawet w większości nie były utwardzone...

Pozdrawiam

omszały głaz 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2016-01-08, 10:00:05   

Nie mogę się zgodzić z Tobą kapitanie.kirk. Szosa na Olkusz i dalej istniała już przed wojną. Jest zaznaczona na WiG-ówkach. Tylko że nie była to szosa przez ul. Łokietka, a przez Bronowice. Prowadziła ul. Bronowicką, za torami Katowicką do Bronowic Małych, a dalej na północ Ojcowską przez Bronowice Wielkie. Dalszy przebieg pokrywa się z dzisiejszą drogą. Trakt ten zaznaczony jest już na mapach austrowęgierskich: ./redir/mapire.eu/en/map/hkf_75e/?bbox=2205781.5437394734%2C6458212.29295722%2C2225349.422980479%2C6469773.393485352 choć faktycznie ciężar gatunkowy drogi na Śląsk był wtedy większy.

Edit: Mam potwierdzenie od ojca - zapytałem go jak by w 1960 pojechał na Łódź, potwierdził asfalt na olkuskiej drodze. Generalnie przejazd dość podobny jak dzisiaj.
Ostatnio zmieniony przez omszały głaz 2016-01-08, 10:16, w całości zmieniany 2 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-08, 11:08:39   

Teraz jasne, kapitanie

:564:

Kiedyś bowiem jechałem, a raczej byłem wieziony z K-rowa przez Zabierzów i Olkusz i dalej. Ten Zabierzów zapamiętałem tylko dlatego, że ta miejscowość jest wspomniana w "Porwaniu Baltazara Gąbki" Stanisława Pagaczewskiego :D .

kapitan.kirk 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-09, 11:28:14   

omszały głaz napisał/a:
Mam potwierdzenie od ojca - zapytałem go jak by w 1960 pojechał na Łódź, potwierdził asfalt na olkuskiej drodze. Generalnie przejazd dość podobny jak dzisiaj.

Zgadza się (dziękuję za informacje o asfalcie, nie wiedziałem :) tylko to już zupełnie nie pasuje do opisu, bo Ojcowska nie jest prosta i "od zawsze" prowadzi przez wieś Bronowice, dość gęsto zabudowaną...
Pozdrawiam

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-09, 12:30:18   

kapitan.kirk napisał/a:
prowadzi przez wieś Bronowice, dość gęsto zabudowaną...

I też znaną z literatury... ;-)
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-01-09, 12:30, w całości zmieniany 1 raz  

michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-27, 14:10:31   

Kiedyś wracając znad morza w okolicach Brzozy - Otłoczyna zjechałem nad Wisłę w miejscu, gdzie istnieje betonowy zjazd do rzeki (czyli w miejscu dawnego promu). Powinienem mieć jakieś zdjęcia. Ale z tego co kojarzę na rzece nie widać było ani jednej wyspy.

michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-30, 19:55:51   

Pomyłka. Zdjęć nie mam. Miałem stary aparat i pełną kartę. Ale pamiętam ten widok rzeki, nie widać było żadnych wysp. Betonowe płyty schodzą do rzeki, jakieś pozostałości po starym szlabanie.

Tu jest foto tego miejsca (znalezione w internecie):
./redir/jerzy-foto.blogspot.com/2011/05/wyspa-zoczyncow-na-tropach-pana.html

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2016-04-10, 15:49:02   

Członkowie naszego bratniego forum, a w śród nich, jak widzę, również wielu z nas, wykryli, że słynny sklep, w którym Tomasz popijał piwko, to być może nie istniejący już sklep Zofii Jabłońskiej, który stał przy rynku w Brześciu Kujawskim. Nazywał się “U Zosi” i stał tu:

Znalazłem parę starych zdjęć, na których widać jeszcze ten budynek:

To ten drugi z lewej...

... a tu to ten środkowy.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że patrzymy tu na sklep Pilarczykowej. :)
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-04-10, 16:40, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu