PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Miejsca związane z P.S. i człowiekiem z UFO
Autor Wiadomość
Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-09-05, 10:34:51   

Berta von S. napisał/a:
piękne te zdjęcia

Dzięki. Dołożę jeszcze dwa. Jedno takie, jakie lubisz a drugie dość charakterystyczne dla skupisk fundamentów położonych na stromiźnie, a którego może zabrakło w poprzedniej serii.

Berta von S. napisał/a:
szczególnie to ze skrzyżowaniem alejek i okrągłymi fundamentami + dżungla i góry w tle

Tak, to reprezentacyjne centrum wioski. Jest położone najwyżej i kręgi są tam największe. Zapewne to tam było główne miejsce kultu, a także siedziba administracji cywilnej. Jeżeli tak, to właśnie w tym miejscu, wśród wzajemnych ukłonów i uprzejmości, iskrzył się ów konflikt o dominację na społecznością między starszyzną kapłańską a kacykami, o którym pisze Burchard a powtarza Nienacki. Wewnętrzny konflikt, tego czy innego rodzaju, tutaj podobnie jak w innych, bardziej znanych miejscach Nowego Świata pozwolił mniej licznym najeźdźcom pokonać duże ale trawione wrodzoną słabością wojska Indian.

Berta von S. napisał/a:
Jedno tylko mnie rozczaruje - brak jakichś bardziej monumetalnych budynków w stylu tych znanych w przypadku Majów.

Niestety, Taironi najwyraźniej budowali je z surowców odnawialnych. Nawet nie możemy być pewni jak wyglądały, poza tym że miały owalny plan. Domyślamy się, że w ogólny sposób przypominały mieszkalne domy takie jak na trzecim zdjęciu pierwszego postu, których kształt odtworzono mając za punkt wyjścia chaty współczesnych potomków Taironów.

Brak też monumentalnej sztuki - jeśli kiedyś była, to również wykonana w drewnie. Ale będziemy mogli obejrzeć megalitowe rzeźby w innym rejonie Kolumbii. :-)

Berta von S. napisał/a:
Jakie na przykład [literówki]?

Zauważyłem takie:
• San Augustin zamiast poprawnego San Agustin
• Cienanga Grande zamiast Cienaga Grande
• Valladupar zamiast Valledupar
• Mesistas zamiast Mesitas
• Alto de la Piedras zamiast Alto de las Piedras
• Alberto Aurelo Torrealba zamiast Alberto Arvelo Torrealba
• Poza tym nazwisko komisarza Salazara Esponozy jest podobne do nazwiska Louisa Enrique Salazara Espinozy - wspomnianej przez Burcharda ofiary gangsterskich porachunków. Fikcyjna postać, wiadomo, może mieć dowolne personalia. Ale ja mam przekonanie, że Nienacki, tak jak innym latynoskim bohaterom, chciał komisarzowi nadać autentycznie istniejące nazwisko - lecz przepisał je nieuważnie.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2019-09-05, 11:59, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-09-06, 00:00:35   

Kynokephalos napisał/a:
• Poza tym nazwisko komisarza Salazara Esponozy jest podobne do nazwiska Louisa Enrique Salazara Espinozy - wspomnianej przez Burcharda ofiary gangsterskich porachunków. Fikcyjna postać, wiadomo, może mieć dowolne personalia. Ale ja mam przekonanie, że Nienacki, tak jak innym latynoskim bohaterom, chciał komisarzowi nadać autentycznie istniejące nazwisko - lecz przepisał je nieuważnie.

:564:

:D Zupełnie nie skojarzyłem, że ten odstrzelony na ulicy esmeraldero dostarczył personaliów powieściowemu komisarzowi policji.

I jeszcze Leticia Lucinante, zamiast starszej damy z plemienia Kofanów, Leticii Lucitante, której zdjęcie zdobi obwolutę II wydania "Dżungli za progiem, które mam :) .

Ale też należy brać pod uwagę, że te nazwy i nazwiska zostały zniekształcone celowo. No, może z wyjątkiem San Agustin. Tu błąd można uznać za prawie nieunikniony.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-09-06, 00:01, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu