PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Moi krewni - bohaterami "Niesamowitego dworu"?
Autor Wiadomość
Duch 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2015-02-28, 03:29:56   Moi krewni - bohaterami "Niesamowitego dworu"?

"Niesamowity dwór" zaczyna się od sceny z udziałem Antka Wasiaka. Bohaterem epizodycznym książki jest jego ojciec, kierownik domu wczasowego. Sprawa zainteresowała mnie z tego powodu, że moja babcia jest z domu Wasiak i tak się składa, że pochodzi właśnie z woj. łódzkiego - tylko z historycznie mazowieckiej jego części, z okolicy Nowego Miasta nad Pilicą. Jest to bardzo blisko Janówki nad Luciążą (na południe od Piotrkowa i na zachód od Sulejowa), gdzie miała się rozgrywać akcja powieści.

Z mapy ( ./redir/www.google.pl/sea...tml%3B480%3B510 ) wynika, że nazwisko "Wasiak" ma pierwotne gniazdo w powiatach kutnowskim, łęczyckim, zgierskim i może łódzkim, a w innych miejscach - najpierw na zachodnim Mazowszu i Ziemi Radomskiej, potem w ościennych powiatach - pojawiło się wtórnie, wskutek przemieszczeń ludności w kierunku początkowo wschodnim.

Obecność tego nazwiska w książce wskazuje na daleko idącą zgodność z miejscowymi realiami. Trudno zakładać, żeby było to działanie zamierzone. Pisarze raczej nie posuwają się do aż takiego realizmu, a co dopiero w wypadku Nienackiego, który w "Księdze strachów" stworzył taki ukraińsko-litewski dziwoląg, jak nazwisko "Kuryłło" (kuryło od kuryty - 'kurzyć', i podwójne litewskie ł). Należy więc przypuścić, że pierwowzorami tych bohaterów były realne postacie, mieszkające w tej okolicy, a przynajmniej że zapożyczono od nich nazwisko i rejon zamieszkania. Pamiętajmy, że Nienacki nie wahał się wplątywać w akcję swoich powieści autentycznych osób, jak dowodzi postać Rogera Moore w "Panu Samochodziku i złotej rękawicy". W "Skiroławkach" na tyle mocno wzorował się na Jerzwałdzie, że mieszkańcy, z których porobił erotomanów, mocno się na niego poobrażali...
Zapytałem się babci, czy ktoś z jej rodziny nie był kierownikiem ośrodka wczasowego, ale stwierdziła, że na pewno nikt z bliższej. Może z dalszej, z gałęzi mieszkającej pod Białą Rawską, choć trzeba pamiętać, że i w pow. tomaszowskim, położonym między rawskim a piotrowskim, gdzie znajduje się Janówka nad Luciążą, żyją liczni Wasiakowie, a nazwisko to spotyka się także i w samym pow. piotrkowskim.

Nazwisko "Wasiak" jest chłopskim nazwiskiem odojcowskim, pochodzącym od imienia Waśko. "Waśko" lub "Wańko" było to średniowieczne polskie zdrobnienie nie, jak u Słowian Wschodnich, od Bazylego i Jana, a od Wacława. W XVII-XVIII w., kiedy powstawały nazwiska chłopskie, nie było ono już jednak raczej w użyciu. Potwierdza to hipotezę, że nie powstało ono w kilku miejscach lub regionach równocześnie, lecz w jednym miejscu lub regionie (gdzie zdrobnienie "Waśko" funkcjonowało na prawach absolutnego reliktu), i stąd następnie się rozpowszechniło.
Ostatnio zmieniony przez Duch 2015-03-01, 14:06, w całości zmieniany 4 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2015-02-28, 13:47:37   

Duch napisał/a:
Z mapy ( ./redir/www.google.pl/sea...tml%3B480%3B510 ) wynika, że nazwisko "Wasiak" ma pierwotne gniazdo w powiatach kutnowskim, łęczyckim, zgierskim i może łódzkim, a w innych miejscach - najpierw na zachodnim Mazowszu i Ziemi Radomskiej, potem w ościennych powiatach - pojawiło się wtórnie, wskutek przemieszczeń ludności w kierunku początkowo wschodnim.

:564: :564: :564:

Bardzo ciekawe, nie miałem pojęcia, że to popularne przecież nazwisko jest tak związane z regionem łódzkim.
Sam chyba znałem kogoś o tym nazwisku, ale ja mam często do czynienia z nazwiskami, więc...
Co do popularności nazwiska: znam nawet kawał o Wasiaku, może go kiedyś opowiem we właściwym miejscu ;-) . W filmie Jerzego Kondratiuka "Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę" pojawia się postać konstruktora "batyskafu" Wasiaka grana zresztą przez znakomitego aktora, Jacka Woszczerowicza. Dlaczego batyskaf dałem w cudzysłowie? - obejrzyjcie film. Tym bardziej, że tę kobietę do zdobycia gra w nim Ewa Szykulska :)

Duch napisał/a:
Obecność tego nazwiska w książce wskazuje na daleko idącą zgodność z miejscowymi realiami. Trudno zakładać, żeby było to działanie zamierzone.

Akurat mogło być jak najbardziej zamierzone, szczególnie, że, jak napisałeś, jest ono często spotykane w regionie. ZN "miał kłopoty z wymyślaniem nazwisk" i swoich bohaterów zaopatrywał w nazwiska akurat spotykane w danym rejonie. Pisaliśmy już że w "Skarbie Atanaryka" pojawia się postać robotnika Pobłockiego, a to nazwisko jest spotykane akurat w rejonie, gdzie toczy się akcja. ZN znał doskonale region łódzki, a na terenach między Skierniewicami i Jeżowem - względnie niedaleko od Białej Rawskiej - spędził lata wojny.

Duch napisał/a:
w "Księdze strachów" stworzył taki ukraińsko-litewski dziwoląg, jak nazwisko "Kuryłło" (kuryło od kuryty - 'kurzyć', i podwójne litewskie ł).

Nazwisko ma faktycznie nawiązanie litewskie i jest być może dziwolągiem, ZN jednak go nie wymyślił.jak je wrzuciłem do gugla, wyświetlili mi się od razu Stanisław, Wojciech i Grzegorz K.

Duch napisał/a:
Należy więc przypuścić, że pierwowzorami tych bohaterów były realne postacie, mieszkające w tej okolicy, a przynajmniej że zapożyczono od nich nazwisko i rejon zamieszkania.

Zgoda, QED
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-02-28, 13:48, w całości zmieniany 1 raz  

Duch 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2015-03-01, 14:31:41   

Z24 napisał/a:
Akurat mogło być jak najbardziej zamierzone, szczególnie, że, jak napisałeś, jest ono często spotykane w regionie. ZN "miał kłopoty z wymyślaniem nazwisk" i swoich bohaterów zaopatrywał w nazwiska akurat spotykane w danym rejonie. Pisaliśmy już że w "Skarbie Atanaryka" pojawia się postać robotnika Pobłockiego, a to nazwisko jest spotykane akurat w rejonie, gdzie toczy się akcja. ZN znał doskonale region łódzki, a na terenach między Skierniewicami i Jeżowem - względnie niedaleko od Białej Rawskiej - spędził lata wojny.

Nienacki poza tym mieszkał przecież w Łodzi i znając jego upodobania jeździł po okolicach. Przez "niezamierzone" rozumiałem to, że Nienackiemu nie chodziło o tak daleko posunięty realizm, natomiast nie tylko wprowadził do swojej powieści postać, wzorowaną na człowieku, którego w danym regionie spotkał, ale wręcz wprowadził ją pod tym samym nazwiskiem.

Cytat:
Duch napisał/a:
Należy więc przypuścić, że pierwowzorami tych bohaterów były realne postacie, mieszkające w tej okolicy, a przynajmniej że zapożyczono od nich nazwisko i rejon zamieszkania.

Zgoda, QED

Właśnie o to chodziło.

Cytat:
Duch napisał/a:
w "Księdze strachów" stworzył taki ukraińsko-litewski dziwoląg, jak nazwisko "Kuryłło" (kuryło od kuryty - 'kurzyć', i podwójne litewskie ł).

Nazwisko ma faktycznie nawiązanie litewskie i jest być może dziwolągiem, ZN jednak go nie wymyślił.jak je wrzuciłem do gugla, wyświetlili mi się od razu Stanisław, Wojciech i Grzegorz K.

Słusznie. Sprawdziłem w internecie ( ./redir/nazwiska-polskie.pl/Kury%C5%82%C5%82o ) - najwięcej ludzi o nazwisku Kuryłło mieszka... we Wrocławiu (powieściowy Kuryłło był "postrachem wrocławskiej gastronomii"). Ludzie o tym nazwisku są na tyle nieliczni, że wszystko wskazuje na to, że dałoby się dotrzeć, kto był powieściowym Kuryłłą, choć potomkowie raczej nie mieliby się czym chwalić :( .

Nazwisko to jest na pewno kresowiackie, na co wskazuje również rozrzucenie po całej Polsce i skupienie głównie w województwach dolnośląskim i białostockim. Może pochodzić z Polesia, które należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego - po białorusku to nazwisko brzmiałoby "Kuryłła". Podwójne "ł" to przyjęty w WKL polski zapis wschodniosłowiańsko-litewskiej wymowy głoski "ł".
Ostatnio zmieniony przez Duch 2015-03-01, 14:35, w całości zmieniany 2 razy  

Berkut 
Sympatyk Samochodzika
hodowca kur

Wysłany: 2019-10-29, 03:33:11   

Są nazwiska które można powiązać z danym regionem . Sam się z tym spotkałem . Mam rzadko występujące nazwisko Huczewski , tropy wiodą do miejscowości Bóbrka na Ukrainie (alternatywnie Lwów). Podobnie brzmiących nazwisk pochodzących z Ukrainy też trochę słyszałem (zarówno Polskich jak i Ukraińskich). Po wojnach wszelakich trochę się to zmienia , ale kiedyś ludzie nie przemieszczali się tak jak dziś , nie wyjeżdżali na drugi koniec Polski do szkoły czy pracy.

Odpowiedz do tematu