PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
56. Adam z Wągrowca
Autor Wiadomość
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-01-31, 19:47:02   

Tym razem popieram Anię w całej rozciągłości.
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
jacko277 
Czytał Samochodzika
Jacek



Wiek: 40
Dołączył: 06 Lip 2012
Posty: 89
Skąd: PT
Wysłany: 2013-07-27, 16:58:51   

Jak dla mnie opinie na tym forum na temat pisarstwa Olszakowskiego (Pilipiuka) są nieco tendencyjne i chyba większość opinii kieruje się już poprzednimi opiniami. Mnie osobiście "Adam z Wągrowca" jak i większość kontynuacji Olszakowskiego to kawał dobrej lektury (no może poza "Czarnym Księciem" gdzie przynudzania rzeczywiście trochę jest). Oczywiście można się przyczepić do tego, że brak jest wehikułu (czyt. pościgów i tarzania się po rzekach i jeziorach), klimatu samochodzikowego nieco mało no ale nie bez przyczyny Pilipiuk jest jednym z najpopularniejszych i najpoczytniejszych polskich pisarzy a przecież konkurencja wcale mała nie jest.
Olszakowski nie będę ukrywał jest moim ulubionym kontynuatorem (czytałem jeszcze Niemirskiego, Miernickiego, Czarnika i Szumskiego - o nich wypowiem się, jeśli pozwolicie, może innym razem jak znajdę chwilę).

p.s. Czy Wy również macie tę nadzieje, że jednak następna nie wydana jeszcze kontynuacja w końcu dorówna Nienackiemu?
 
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-27, 17:38:32   

jacko277 napisał/a:

p.s. Czy Wy również macie tę nadzieje, że jednak następna nie wydana jeszcze kontynuacja w końcu dorówna Nienackiemu?


Coraz bardziej nikłą.

Co do Olszakowskiego, to mamy zupełnie różne opinie na temat jego kontynuacji. Wg mnie to zdecydowanie najgorszy kontynuator (nie licząc tych, którzy mają po jednym czy dwóch napisanych tomach). Jego książki są głupie jak but i napisane w sposób kompletnie odbiegający od samochodzikowego klimatu. Przeczytałem wszystkie tomy Olszakowskiego i zapoznałem się z wszelkimi jego wymysłami, m.in.:

- Pan Tomasz i Paweł Daniec wyciągający sobie kości ze stawów w dłoni, żeby uwolnić się z kajdanek,
- Pan Tomasz kopiący kilkumetrowy tunel w Kenii lub Rwandzie (już nie pamiętam), a wcześniej w Warszawie,
- Pan Tomasz postrzelony w dżungli w głowę,
- dziadek Tomasz walczący z muskularnymi przeciwnikami, młodszymi od niego jakieś 60 lat :p ,
- Tomasz wśród ludożerców,
- znikający Vytautas, itd. itp.

Stek bzdur i bezsensu. Te książki powinno się spalić. Wszystkie :D

To moje zdanie tylko, więc nie bij :p ;-)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
jacko277 
Czytał Samochodzika
Jacek



Wiek: 40
Dołączył: 06 Lip 2012
Posty: 89
Skąd: PT
Wysłany: 2013-07-27, 17:51:54   

Michal_bn napisał/a:
To moje zdanie tylko, więc nie bij :p ;-)


no coś Ty - co najwyżej zaproponuje Olszakowskiemu żeby (jak napisze kolejną kontynuację) żeby wprowadził Twoją osobę do kontynuacji ;-)
 
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-27, 18:01:12   

jacko277 napisał/a:


no coś Ty - co najwyżej zaproponuje Olszakowskiemu żeby (jak napisze kolejną kontynuację) żeby wprowadził Twoją osobę do kontynuacji ;-)



Ufffffffffff, dobrze że Pilipiuk nie pisze już kontynuacji i mi to nie grozi ;-)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-27, 18:05:48   

jacko277 napisał/a:
Oczywiście można się przyczepić do tego, że brak jest wehikułu (czyt. pościgów i tarzania się po rzekach i jeziorach), klimatu samochodzikowego nieco mało no ale nie bez przyczyny Pilipiuk jest jednym z najpopularniejszych i najpoczytniejszych polskich pisarzy a przecież konkurencja wcale mała nie jest.
Olszakowski nie będę ukrywał jest moim ulubionym kontynuatorem (czytałem jeszcze Niemirskiego, Miernickiego, Czarnika i Szumskiego - o nich wypowiem się, jeśli pozwolicie, może innym razem jak znajdę chwilę).

p.s. Czy Wy również macie tę nadzieje, że jednak następna nie wydana jeszcze kontynuacja w końcu dorówna Nienackiemu?


Mamy (nadzieję) :)
A co do Olszakowskiego, to właśnie tego się czepiam. Jest może niezłym pisarzem, ale kompletnie nie czuje PS. Najbliższy klimatem do PS jest moim zdaniem Niemirski, tylko trochę zbyt rozwlekły.
_________________
Drużyna 5

 
 
don90 
Twórca
Paweł Wiliński - autor powieści samochodzikowych


Dołączył: 29 Maj 2009
Posty: 134
Wysłany: 2013-07-27, 19:33:30   

Ja przygodę z kontynuacjami zacząłem ok. 2005 roku. Miałem wtedy 15 lat. I to właśnie kontynuacje Pilipiuka najbardziej przypadły mi wówczas do gustu. Z wydawanych wtedy książek podobały mi się jeszcze te Niemirskiego - tu trzeba przyznać, że to najlepszy kontynuator z dotychczasowych.
 
 
Iwmali2 
Maniak Samochodzika
Były administrator



Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 14 Lip 2013
Posty: 7447
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-07-27, 20:11:08   

Berta von S. napisał/a:
Najbliższy klimatem do PS jest moim zdaniem Niemirski, tylko trochę zbyt rozwlekły.
don90 napisał/a:
tu trzeba przyznać, że to najlepszy kontynuator z dotychczasowych.

Popieram Was Panie i Panowie! :564: :D
_________________
 
 
Jan_Bigos
Sympatyk Samochodzika


Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 160
Wysłany: 2023-12-13, 15:29:55   

Brnę przez to dzieło - i im dalej, tym ciężej...
Raz, że to faktycznie sprawia wrażenie naśladownictwa PS i Arsena Lupina. Dwa, że ten cały genialny Litwin i jego metody, czego to on jeszcze przebiegłego nie wymyśli, zaczynają już być po prostu nudne - bo i tak wiadomo, że wszystkich wyroluje, obejdzie każdy system alarmowy, otworzy każdy sejf, a zresztą gdzieś od połowy książki wiemy już, czego szuka i dlaczego, więc dalsze czytanie jest w sumie nużącą formalnością.
Zdecydowanie za dużo jest miernickopodobnego wypełniacza - tu w postaci szczegółowych opisów wykopalisk archeologicznych, których rezultaty nie mają żadnego związku z główną intrygą. Nieprzyjemnym zgrzytem - biorąc pod uwagę kanony serii - jest też wprowadzenie przesadnie dużej ilości narracji w trzeciej osobie, i to nie tylko Pana Samochodzika, ale i Vytautasa.
No i Daniec mimo, że nienajstarszy, cierpi już najwyraźniej z powodu demencji (może to skutkiem nieskończonej liczby uderzeń w głowę, które inkasuje u Niemirskiego) - nie ma tu pojęcia co to jest trójkąt murarski, mimo że w tegoż Pilipiuka "Zaginionym pociągu" objaśniał ten termin Jackowi i Zosi.
Ostatnio zmieniony przez Jan_Bigos 2023-12-14, 10:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cyrill 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Lis 2023
Posty: 22
Skąd: Bytom i Remscheid (N)
Wysłany: 2023-12-16, 13:14:35   

Przeczytalem ten tom w dosc krotkim czasie. Moze dlatego, ze tylko 150 stron?

Uwaga, będą spojlery:

W sumie troche zdziwilo mnie zakonczenie. Poszukiwana melodia byla juz odnaleziona.
Chyba podobnie juz gdzies bylo, jak szukali zaginionego miasta, a sie okazalo, ze jest juz odkryte i "pod ochrona". (w Brazylii, o ile dobrze pamietam)
Boczny watek o wykopaliskach troche jakos psuje (mi) ogolny urok, bo nijak sie ma do watka poszukiwan melodii. Jedynie to troche fajnie, ze znajomosci sprzed lat (sprzed kilku tomow) jakos nie ida w zapomnienie.

Podpadlo mi jeszcze, ze wehikul wcale nie odgrywa jakiejkolwiek roli. No jedynie jako srodek transport z A do B. Wiec raczej obojetne czy to jeszcze Jeep czy juz czolno na kulkach II.

Co do przeciwnika:
Mlody Litwin. Z cala gama przydatnych umiejetnosci - m.i. charakteryzacja na PS...
Troche mi to przypomina Danca na samym poczatku. Taki scyzoryk szwajcarski do wszystkich zadan specjalnych.

Milo bylo, ze Litwin "odwiedzil" zarowno Michaila jak i Bature. I nie odgrywali oni wiekszych rol niz to tlo dla Litwina.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2024-02-21, 08:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-12-16, 13:19:05   

Cyrill napisał/a:
Podpadlo mi jeszcze, ze wehikul wcale nie odgrywa jakiejkolwiek roli. No jedynie jako srodek transport z A do B. Wiec raczej obojetne czy to jeszcze Jeep czy juz czolno na kulkach II.


Dlatego PS się skończył, a cała reszta to bazowanie na marce.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
GrzegAleks 
Czytał Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2015
Posty: 65
Skąd: Polska
Wysłany: 2024-02-15, 11:57:35   

Cyrill napisał/a:


W sumie troche zdziwilo mnie zakonczenie. Poszukiwana melodia byla juz odnaleziona.


Spoilery się oznacza... Dzięki Tobie po tą pozycję nie sięgnę.
 
 
Cyrill 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Lis 2023
Posty: 22
Skąd: Bytom i Remscheid (N)
Wysłany: 2024-02-21, 08:02:16   

wielkie sorry. faktycznie tego nie przemyslalem!

niestety, system pokazuje mi, ze minal juz czas w ktorym moge edytowac ten post.

Wiec moge tylko prosic admina, by jakos zakamuflowac ten spoiler.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2024-02-21, 08:35:23   

Cyrill napisał/a:
Wiec moge tylko prosic admina, by jakos zakamuflowac ten spoiler.


Zrobione!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,33 sekundy. Zapytań do SQL: 13