PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"Te najmilsze miasto Uuuuuć"
Autor Wiadomość
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2014-06-24, 18:00:44   

Znalazłam:

Wyspa Złoczyńców, rozdział X

"Gdy przyjrzycie się ludziom białym, zauważycie, że jedni to blondyni, inni bruneci, jedni mają cerę bardzo jasną, a inni ciemną, śniadą, jedni mają głowy podługowate, a inni jeszcze krótkie ..."

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2014-06-24, 18:01, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-06-24, 19:34:41   

Yvonne napisał/a:
Znalazłam:

Wyspa Złoczyńców, rozdział X

"Gdy przyjrzycie się ludziom białym, zauważycie, że jedni to blondyni, inni bruneci, jedni mają cerę bardzo jasną, a inni ciemną, śniadą, jedni mają głowy podługowate, a inni jeszcze krótkie ..."

Dzięki, Yvonne, świetny przykład, bo z pewnością to słowo nie należy do zasobu terminów antropologicznych. Daję "pomógł".

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2014-06-24, 19:57:57   

Z24 napisał/a:
Dzięki, Yvonne, świetny przykład, bo z pewnością to słowo nie należy do zasobu terminów antropologicznych. Daję "pomógł".

Dziękuję bardzo, Zecie :)

Zapamiętałam to, ponieważ zawsze jak czytam Wyspę, to mnie to słowo zastanawia i ciekawi.
W mowie potocznej się z tym nie spotkałam.

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2014-06-24, 21:08, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-06-25, 16:18:05   

Yvonne napisał/a:
Dziękuję bardzo, Zecie

Cała przyjemność po moje stronie :)

Yvonne napisał/a:
Zapamiętałam to, ponieważ zawsze jak czytam Wyspę, to mnie to słowo zastanawia i ciekawi.
W mowie potocznej się z tym nie spotkałam.

Ja też je bardzo lubię, m. in. dlatego, że przejawia się w nim - podobno charakterystyczna dla naszego języka - możliwość i zdolność wydobywania bardzo delikatnych odcieni :) .
A propos: wyczytałem - co mnie zaskoczyło :zdziw: - że np. Szekspir się ciężko tłumaczy na francuski i w związku z tym Francja jest chyba jedynym krajem na kontynencie, który nie ma własnej tradycji grania Szekspira.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2014-06-25, 16:20, w całości zmieniany 2 razy  

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 119 razy
Wysłany: 2016-02-24, 01:46:26   

Z24 napisał/a:
Na stronach 97-98 elektronicznej wersji gazetowej powieści ZN z 1962 r. pt. „Wąż Morski” znajdujemy taki fragment:
(...)
Urodziłem się na Chojnach. Najpierw mieszkaliśmy na Podmiejskiej pod szesnastym, a potem na Rzgowskiej pod pięćdziesiątym drugim. Do szkoły chodziłem na róg Miłej i Rzgowskiej, a później na Podmiejską. Przed sama wojną przeprowadziliśmy się na Kruczą. Taka mała uliczka od Nowozakrzewskiej – wyjaśnił. I dodał: Teraz mieszkam na Piotrkowskiej.

Trzeba zauważyć, że niektóre nazwy ulic zostały prawdopodobnie zniekształcone: ulica Nowozakrzewska, to zapewne ul. Zarzewska, ul. Dąbrowska, to ul. Jarosława Dąbrowskiego – mam plan z 1995 r., być może wcześniej te ulice nazywały się inaczej – zwłaszcza ul. Jarosława Dąbrowskiego ;-) .

Wychodzi na to, że te ulice kiedyś nazywały się inaczej. Co prawda Dąbrowska była jeszcze w czasach przed urodzeniem ZN, ale może w Chojnach miejscowi zwyczajowo cały czas używali starych nazw? Dąbrowska jest wymieniona w tekście o ulicy Rzgowskiej.
./redir/www.wiadomosci24....ka_w_%C5%81odzi

Początkowo była [Rzgowska] zwykłym traktem, biegnącym przez dobra szlacheckie Chojen i Starowej Góry, a formę ulicy otrzymała w okresie uprzemysłowienia Łodzi. Najpierw jej krótki odcinek docierał od Górnego rynku do granicy miasta (ówczesna ulica Dąbrowska). Później w miarę dołączania do Łodzi części Chojen ulica wydłużała się, a po obu jej stronach powstawały fabryki i domy mieszkalne.

O Nowozakrzewskiej znalazłam tylko jedną wzmiankę - w tekście „Z dziejów ruchu robotniczego w Łodzi i okręgu łódzkim w latach 1914-1918” ./redir/lewicowo.pl/robotnicze-kooperatywy-i-instytucje-samopomocowe-w-lodzi-podczas-i-wojny-swiatowej/
28 czerwca 1916 roku została zorganizowana wspomniana w tytule Komisja [Komisja Zjednoczonych Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych w Łodzi] (Łódź, ul. Pusta 11a). Obejmowała ona stowarzyszenia spółdzielcze: „Robotnik”, „Związkowiec”, „Metalowiec”, „Łączność”, „Ognisko”, „Związkowiec” w Pabianicach i Pralnię „Samopomoc”. Piekarnia „Robotnik” przy ul. Nowozakrzewskiej 39, jako zrzeszenie zamknięte, do Komisji nie została przyjęta.

Ale raczej chodzi o literówkę, bo w kilku miejscach są wzmianki o „Nowozarzewskiej” (co by logiczniej pasowało do wspomnianej „Zarzewskiej”), np. tutaj (przy okazji ciekawostka z zamianą nazw ulic). ;-)
./redir/forum.gazeta.pl/forum/w,391,24545688,24545688,Archiwalia_Litzmannstadt_1943.html
> I jeszcze jedna sprawa: jak to było wtedy z ul. Zarzewską? Dochodziła do
> Piotrkowskiej? Dzisiaj to Sieradzka przecież.
Zarzewska odchodziła wówczas od Piotrkowskiej - ale ówczesna Zarzewska obecnie
nazywa się Przybyszewskiego!!! Dzisiejsza Zarzewska nosiła wówczas nazwę "Nowozarzewska"

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2016-02-24, 07:19:49   

Cytat:
Do szkoły chodziłem na róg Miłej i Rzgowskiej, a później na Podmiejską.

Książka Adresowa Miasta Łodzi 1937-1939 wymienia przy Rzgowskiej cztery szkoły. Wszystkie były publicznymi szkołami powszechnymi. Szkoła nr 119 przy Rzgowskiej 5; nr 51 - Rzgowska 25; nr 10 - Rzgowska 33; nr 63 - Rzgowska 76.
Według dzisiejszej numeracji numer 33 (A, C, B) to trzy domy na rogu Rzgowskiej i Miłej (jeśli dobrze oceniam: dwie przedwojenne kamienice z plombą między nimi). Numer 25 jest kilka posesji od skrzyżowania z Miłą, a numery 5 i 76 daleko.
Żadna szkoła nie miała adresu przy ulicy Miłej.

Przy Podmiejskiej były dwie szkoły: nr 7 i nr 38, także powszechne, obie pod numerem 21. Dziś w budynku nr 21, wyglądającym na przedwojenny, mieści się Szkoła Podstawowa 83 im. Jachowicza i VI LO im. Lelewela. Pomijając już kontekst Cecylii Daneckiej - widzę, że o szkole przy Podmiejskiej jako miejscu nauki Nienackiego wspomniała wcześniej Misia przy okazji rozmowy z "Filipem".

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2016-02-24, 09:04, w całości zmieniany 2 razy  

M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 2016-02-24, 15:40:34   

Cytat:
> I jeszcze jedna sprawa: jak to było wtedy z ul. Zarzewską? Dochodziła do
> Piotrkowskiej? Dzisiaj to Sieradzka przecież.
Zarzewska odchodziła wówczas od Piotrkowskiej - ale ówczesna Zarzewska obecnie
nazywa się Przybyszewskiego!!! Dzisiejsza Zarzewska nosiła wówczas nazwę "Nowozarzewska"

To fakt nazwy ulic zmieniały się zależnie od sytuacji politycznej. Należałoby to uporządkować w czasie, kiedy jaka nazwa. Tym bardziej, iż jest wiele błędów, na które wskazałaś, pomyłki w nazwie i nawet w lokalizacji. Przybyszewskiego wcześniej nazywała się ul. Napiórkowskiego (Aleksandra, ponieważ mieszkał tu w dworku, nie jestem pewna, ale chyba w tym który znajduje się naprzeciwko moich okien. Wikipedia podaje: A.N. Pod koniec 1919 zainicjował wydawanie w Łodzi „Dziennika Robotniczego”, pełniąc nadal funkcję przewodniczącego Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS. Był także łódzkim korespondentem „Nowej Gazety” w Warszawie...."
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Napi%C3%B3rkowski

Ul. Zarzewska obecne dochodzi do ul. Rzgowskiej (nawet jeżeli założymy że Zarzewską, w co nie mogę uwierzyć, jednak kilka źródeł tak podaje, kiedyś nazywano ul. Przybyszewskiego, wtedy dochodziła do ul. Piotrkowskiej)
rozpiętość ul. Zarzewskiej, źródło:./redir/www.google.pl/maps/place/Zarzewska,+Łódź/

Jednak ul. Zarzewska przechodzi w ul. Sieradzką, to jej przedłużenie na odcinku od Rzgowskiej do Wólczańskiej. Poniżej zdjęcie i informacja, iż Zarzewska pod koniec XIX w. nazywała się Nowozarzewska
./redir/lodz.fotopolska.eu/Lodz/u50331,ul_Zarzewska.html?f=113910-foto

1 stycznia 1960 roku podział na dzielnice został skorygowany z 7-miu na 5 i wprowadzono podział administracyjny, który obowiązywał najdłużej (do 92 roku) i który jest nadal obecny w świadomości Łodzian. W ramach tej reformy do dzielnicy Bałuty włączono dzielnicę "Staromiejska", a dzielnice Chojny i Ruda połączono pod nazwą "Górna".
Ostatnio zmieniony przez M.Gośka 2016-02-24, 18:11, w całości zmieniany 3 razy  

M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde

Wysłany: 2016-02-24, 17:32:31   

Z24 napisał/a:

Na stronach 97-98 elektronicznej wersji gazetowej powieści ZN z 1962 r. pt. „Wąż Morski” znajdujemy taki fragment:
(...)
Urodziłem się na Chojnach. Najpierw mieszkaliśmy na Podmiejskiej pod szesnastym, a potem na Rzgowskiej pod pięćdziesiątym drugim. Do szkoły chodziłem na róg Miłej i Rzgowskiej, a później na Podmiejską. Przed sama wojną przeprowadziliśmy się na Kruczą. Taka mała uliczka od Nowozakrzewskiej – wyjaśnił. I dodał: Teraz mieszkam na Piotrkowskiej.

ul. Nowozakrzewskiej nie znalazłam, mam:
*NOWO-ZARZEWSKA, -ej - ♦ Nazwa uzasadniona terenowo; nowa ulica znajdowała się w pobliżu już istniejącej ul. Zarzewskiej; → Zarzewska.
źródło: ./redir/www.log.lodz.pl/m...Leksykon/N.aspx
ul. Podmiejska dawniej zwana była Stepową[1]."(...) Mapy Łodzi z 1915 i 1925 roku[2][3] wskazują, że ulica Podmiejska biegła od Rynku (dziś Czerwony Rynek) w kierunku ulicy Dąbrowskiej (dziś ulica Dąbrowskiego), ale nie krzyżowała się z nią."
źródło: ./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Podmiejska_w_%C5%81odzi

- SP 83 w Łodzi rozpoczęła swoją działalność w 1918 r. Ul. Podmiejska w Łodzi (dawniej Stepowa) jest bardzo krótka, posiada zaledwie 21 numerów. Znajduje się przy niej m.in. zespół budynków szkolnych - bliźniaczych. Zostały one wzniesione w latach 1924-1928 według projektu wykonawczego architekta Zdzisława Mączeńskiego. W prawym budynku umieszczono VII Miejskie Przedszkole i Szkołę Publiczną Nr 2, w lewym – Szkołę Publiczną Nr 7 i Nr 38. W listopadzie 1939 roku niemieckie władze okupacyjne umieściły w gmachu szkoły koszary SS. W tym czasie lekcje odbywały się w lokalach przy ul. Rzgowskiej 25, 30, 33, 62. Rzgowska nr 33 znajduje się na wysokości obecnej ul. Miłej. Co oznacza, że zajęcia czasowo prowadzili w kamienicy (ponieważ nie ma tam innych budynków, jedynie kamienice). Po zakończeniu wojny i wyremontowaniu obiektów wznowiono w nich nauczanie.
SP 83 zajmowała dwa budynki prywatne przy ul. Wólczańskiej 139. Na skutek złych warunków higienicznych tam panujących w 1927 roku została zamknięta. W 1927 r. Zarząd Miejski przekazał na potrzeby szkolnictwa nowy gmach przy ul. Podmiejskiej 21.

- ul. MIŁA, -ej - zachodnia przecznica ul. Rzgowskiej. Widoczna na planie z 1910 r. Istniejąca do dziś, ale czy w tej samej lokalizacji, chyba tak...szkoły brak...
źródło:./redir/www.log.lodz.pl/modgikwww/pl/Leksykon/M.aspx
widok na obecną lokalizację, źródło: googlemap

- ul. Rzgowska
Na początku XX w. u jej początku, pod nr 2 znajdowało się kino Record i Synagoga Pereca Grinberga (prywatny dom modlitwy - Synagoga została zbudowana w 1901 roku z inicjatywy Pereca Grinberga. Podczas II wojny światowej zdewastowana, w Łodzi istniało około 150 domów modlitwy, min: ul. Nowo-Zarzewska (ob. Zakrzewska) nr 3, 5, 6, 20, 35, ul. Piotrkowska nr 8, 12, 17, 19, 23, 25, 29, 31, 33, 38, 42, 43, 50, 60, 81, 82, 83, 88, 92, 107, 117, 118, 120, 145, 197, 284).
źródło: ./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Rzgowska_w_%C5%81odzi#cite_note-filmowalodz-5
./redir/www.sztetl.org.pl/pl/cms/o-projekcie/

widok na ul. Rzgowską w latach 40 i ten sam w latach 90
./redir/lodz.fotopolska.eu/Lodz/u49343,ul_Rzgowska.html?f=257826-foto
./redir/lodz.fotopolska.eu/270997,foto.html?o=u49343
- ul. Krucza
w ostatnich dwóch dekadach, podobnie jak ul. Grabowa okryta złą sławą...
./redir/www.dzienniklodzk...jecia,id,t.html

Urodziłem się na Chojnach, wówczas wsi pod Łodzią, wg. Wikipedii: "do 1906 roku obszar ten był jedną z podłódzkich wsi. Do 1946 roku miejscowość była siedzibą gminy Chojny"
"(...)Pod koniec XIX wieku Chojny zaczęły się niezmiernie intensywnie urbanizować. Powstały zakłady przemysłowe, zaczęła się parcelacja lasów i pól oraz ziem należących do chłopów. W jej rezultacie powstało drugie, co do wielkości przedmieście Łodzi, którego centralnym placem był Czerwony Rynek. W 1906 roku władze carskie włączyły do miasta sąsiadujące z nim tereny, wśród nich Dąbrówkę oraz Chojny Kolonię. Po I wojnie światowej, powstawać zaczęły na Chojnach i Dąbrowie całe osady domków jednorodzinnych oraz gospodarstw ogrodniczych, zamieszkało tu wielu tramwajarzy(...)"
źródło: ./redir/www.wikiwand.com/pl/Chojny_w_%C5%81odzi

źródło: ./redir/www.wikiwand.com/...yjny_%C5%81odzi
Ostatnio zmieniony przez M.Gośka 2016-02-24, 18:45, w całości zmieniany 4 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-02-24, 22:29:20   

Kawał roboty, moi Państwo, wszystkim dałem po pomogle ;-) . Dziękuję bardzo!

:564: :564: :564:
Na razie napiszę tylko tyle (mam jeszcze kupę roboty na jutro, z przewagą kupy). Jestem zaskoczony tym, że dopiero w 1906 te obszary włączono do miasta. Wiedziałem oczywiście, że Łódź rozijała się w tempie amerykańskim w tamtych czasach, ale nie że aż tak. W AGADzie widziałem kiedyś plan bez daty - przynajmniej ja jej nie dostrzegłem - gdzie miasto kończyło się na właśnie tam, na granicy Chojen. Wahałem się w ocenie, czy plan pochodził z lat 1880-tych, czy tuż sprzed 1905 r. Ponieważ oglądałem go bardzo krótko, tylko zauważyłem, że fabryka Allarta była wtedy już poza granicami miasta. Zwróciłem na ten szczegół uwagę, bo mój dziadek tam zap... tego, pracował :) .

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2016-02-25, 07:26:27   

Można Wam wszystkim tylko pogratulować! Zetowi, bo jak zwykle od razu rozpoznał wagę informacji zawartych w owym fragmencie “Węża morskiego”, Bercie, które nie wiem jaką inspiracją prowadzona sięgnęła właśnie teraz po tą pozycję, a następnie odgrzebała ten ważny temat, ale przede wszystkim Gośce, która go pomurowała z podziwu godną metodyką nowymi faktami. Mam takie przeczucie, Gośko, że niedługo będziesz musiała przywyknąć do nowego koloru Twojego nicka… ;-)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2016-02-25, 08:36:18   

John Dee napisał/a:
Mam takie przeczucie, Gośko, że niedługo będziesz musiała przywyknąć do nowego koloru Twojego nicka…

Przeczucie Cię nie oszukało! :564:
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-02-25, 08:36, w całości zmieniany 1 raz  

M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde

Wysłany: 2016-02-25, 10:39:22   

Szara Sowa napisał/a:
John Dee napisał/a:
Mam takie przeczucie, Gośko, że niedługo będziesz musiała przywyknąć do nowego koloru Twojego nicka…

Przeczucie Cię nie oszukało! :564:

wow, takie wyróżnienie!!! :564: :D :D

John Dee napisał/a:
ale przede wszystkim Gośce, która go pomurowała z podziwu godną metodyką nowymi faktami

zainspirowała :D mnie Wasza wytrwałość i kawał pracy jaki wykonaliście :564:
mieszkam w miejscu, bardzo jestem ciekawa co uda się jeszcze ustalić... :D
Ostatnio zmieniony przez M.Gośka 2016-02-25, 11:09, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2016-02-25, 12:19:22   

M.Gośka napisał/a:

To fakt nazwy ulic zmieniały się zależnie od sytuacji politycznej. Należałoby to uporządkować w czasie, kiedy jaka nazwa. Tym bardziej, iż jest wiele błędów, na które wskazałaś, pomyłki w nazwie i nawet w lokalizacji. Przybyszewskiego wcześniej nazywała się ul. Napiórkowskiego

Ul. Zarzewska obecne dochodzi do ul. Rzgowskiej (nawet jeżeli założymy że Zarzewską, w co nie mogę uwierzyć, jednak kilka źródeł tak podaje, kiedyś nazywano ul. Przybyszewskiego, wtedy dochodziła do ul. Piotrkowskiej)

Ta ulica zmieniala nazwę 7 razy... ;-) Tutaj nazwy w poszczególnych okresach:
Zarzewska vel Staro Zarzewska 1826-1915
Boehmische Linie 1915-1918
Zarzewska 1918-1920
Napiórkowskiego 1920-1940 końcowa część ulicy do roku 1940 nosi nazwę "Zarzewska"
Boehmische Linie 1940-1945
Napiórkowskiego 1945-1952
Przybyszewskiego Stefana Mjr. 1952-1990
Przybyszewskiego Stanisława 1990-

Wrzucam link do wyszukiwarki zmian ulic, wygląda profesjonalnie. :)
./redir/mak.wimbp.lodz.pl/index.php/bazy-bibliograficzne/ulice-lodzi.html

Zestawienie jest tez w wikipedii, ale mniej szczegółowe, no i z wikipedią różnie bywa.
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Zmiany_nazw_ulic_i_plac%C3%B3w_w_%C5%81odzi

Kynokephalos napisał/a:
Cytat:

Książka Adresowa Miasta Łodzi 1937-1939 wymienia przy Rzgowskiej cztery szkoły. Wszystkie były publicznymi szkołami powszechnymi. Szkoła nr 119 przy Rzgowskiej 5; nr 51 - Rzgowska 25; nr 10 - Rzgowska 33; nr 63 - Rzgowska 76.
Według dzisiejszej numeracji numer 33 (A, C, B) to trzy domy na rogu Rzgowskiej i Miłej

M.Gośka napisał/a:

W listopadzie 1939 roku niemieckie władze okupacyjne umieściły w gmachu szkoły koszary SS. W tym czasie lekcje odbywały się w lokalach przy ul. Rzgowskiej 25, 30, 33, 62. Rzgowska nr 33 znajduje się na wysokości obecnej ul. Miłej. Co oznacza, że zajęcia czasowo prowadzili w kamienicy (ponieważ nie ma tam innych budynków, jedynie kamienice). Po zakończeniu wojny i wyremontowaniu obiektów wznowiono w nich nauczanie.

:564:
No to się wyjaśniło. Bo oglądałam to skrzyżowanie (a nawet cała Miłą) na Street View i się zastanawiałam, gdzie się podziała ta szkoła.

M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde

Wysłany: 2016-02-25, 20:34:58   

Berta von S. napisał/a:
Ta ulica zmieniala nazwę 7 razy... ;-) Tutaj nazwy w poszczególnych okresach:
Zarzewska vel Staro Zarzewska 1826-1915
Boehmische Linie 1915-1918
Zarzewska 1918-1920
Napiórkowskiego 1920-1940 końcowa część ulicy do roku 1940 nosi nazwę "Zarzewska" (...)

Może być 7 razy ;-)
Szkopuł tkwi w tym, że wówczas były dwie ul. Zarzewskie (obecnie jest jedna :p ), dlatego wielu późniejszych urzędników mogło mieć niezły mętlik, przez co wkradały się liczne błędy :D ul. Przybyszewskiego i ul. Zarzewska to ulice równoległe, nie łączące się. Różni je przede wszystkim długość.
ul. Przybyszewskiego/ wcześniej ul. Zarzewska łączy dzielnice Górną z Widzewem (w końcowym jej odcinku, tj. od str. Widzewa nazywanym Zarzew, stąd wcześniejsza, uzasadniona nazwa ulicy "Zarzewska", jak i cmentarza "Zarzew", wówczas odp. na Twoje pytanie czy łączy się ona ul. Piotrkowską, brzmi tak, ale obecna nie :p )

źróło: ./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Zarzew_%28osiedle_w_%C5%81odzi%29#/media/File:Lodz_Widzew_Zarzew_SIM.svg

Według źródła z którego korzystała Berta, analiza poniżej: ./redir/mak.wimbp.lodz.pl/index.php/bazy-bibliograficzne/ulice-lodzi.html

Obecna: ul. Zarzewska 1951 - Dawniej....: ul. Nowo Zarzewska okresy: 1888-1915, 1918-1940, 1945-1951 (* celowo pominęłam okresy nazw obcojęzycznych)
Zwróćcie uwagę na różnice w nazwach rejonów :p
Rejon: Śródmieście-Chojny
UWAGI: W kalendarzu na rok 1899 są: "Nowo-Zarzewska pierwsza, "Nowo-Zarzewska druga" i tak do "Nowo-Zarzewskiej szóstej" włącznie ??? to dopiero ciekawostka

Natomiast
Obecna: ul. Przybyszewskiego Stanisława 1990 - Dawniej....: ul. Staro - Zarzewska/ Zarzewska okresy: 1826-1915, 1918-1920 (* celowo pominęłam okresy nazw obcojęzycznych); ul. Napiórkowskiego okresy: 1920-1940, 1945-1952; i ul. Przybyszewskiego Stefana Mjr. 1952-1990 w 1976 roku przedłużona trzecia nasza nazwa i mały haczyk, dopiero w 76 r. została przedłużona
Rejon: Zarzew
- Zwróćcie uwagę - tylko Zarzew! A gdzie Górna czy Chojny, przecież ulica zaczyna się od ul. Piotrkowskiej a kończy na osiedlu Olechów, za os. Zarzew :p
UWAGI: Na Chojnach w roku 1934 występuje inna ul.Przybyszewskiego, dalej brak danych. ???
- i tu kolejna ciekawostka!! nie ma dobrego źródła, jak nie ma map z danego okresu w ręku to na danych nawet urzędów nie wiem w jakiej części można polegać :okulary2:

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2016-02-25, 21:02:00   

M.Gośka napisał/a:
Co oznacza, że zajęcia czasowo prowadzili w kamienicy (ponieważ nie ma tam innych budynków, jedynie kamienice).

Chyba, że w miejscu plomby 33C przed wojną i podczas niej stał budynek lepiej przystosowany do zajęć grupowych. Co jednak, ze względu na szczupłość miejsca, wydaje się mało prawdopodobne.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-02-25, 22:04:33   

Ad vocem,
Na przykładzie współczesnej Warszawy daje się łatwo wytłumaczyć zdublowane nazwy ulic.
Nie chodzi mi oczywiście o bohaterów o tym samym nazwisku.
Gdy przyłączano do Warszawy dawniej odrębne miejscowości jak np. Wesoła, to pozostały tam stare nazwy ulic. Głównie są to nazwiska bohaterów, które znajdziemy w każdym prawie mieście, ale nie tylko ;-) .

M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde

Wysłany: 2016-02-25, 22:16:22   

Kynokephalos napisał/a:
Chyba, że w miejscu plomby 33C przed wojną i podczas niej stał budynek lepiej przystosowany do zajęć grupowych. Co jednak, ze względu na szczupłość miejsca, wydaje się mało prawdopodobne.

M.Gośka napisał/a:
W listopadzie 1939 roku niemieckie władze okupacyjne umieściły w gmachu szkoły koszary SS. W tym czasie lekcje odbywały się w lokalach przy ul. Rzgowskiej 25, 30, 33, 62.

Tym bardziej, że w źródle jest wzmianka, że zajęcia odbywały się w lokalach, nie budynkach (pewnie przystosowanych czasowo), podano trzy niezależne nr budynków...gdzie były udostępnione lokale
źródło: ./redir/www.wikom.pl/sp83lodz/strona14.htm

M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde

Wysłany: 2016-02-25, 22:24:30   

Z24 napisał/a:
daje się łatwo wytłumaczyć zdublowane nazwy ulic.

ul. Zarzewska była zdublowana, jednak różniła się przedrostkiem :p
Staro - lub Nowo - Zarzewska. Zastanawia mnie ul. Przybyszewskiego, a konkretnie jej rozpiętość na osi czasu, ponieważ w 76 r. została przedłużona, to na jakim odcinku od Kilińskiego do Piotrkowskiej, tylko ten jest możliwy skoro wcześniej nosiła nazwę Zarzewskiej, to na 100 % przecinała Zarzew....
Ostatnio zmieniony przez M.Gośka 2016-02-25, 22:25, w całości zmieniany 1 raz  

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2016-02-25, 22:50:06   

M.Gośka napisał/a:
zajęcia odbywały się w lokalach, nie budynkach (pewnie przystosowanych czasowo)

Miałem na względzie to, że w "Księdze Adresowej Miasta Łodzi 1937-1939", wydanej przed wojną, pod adresem Rzgowska 33 widnieje Publiczna Szkoła Powszechna nr 10. Nienacki w czasie wybuchu wojny miał już ponad 10 lat wieku i zapewne kilka klas za sobą. Jeśli słowa bohatera książki "Do szkoły chodziłem na róg Miłej i Rzgowskiej, a później na Podmiejską. Przed sama wojną przeprowadziliśmy się na Kruczą." uznać jego własne, można założyć że rozpoczynał naukę właśnie przy Rzgowskiej 33, lub ewentualnie w szkole nr 51 przy Rzgowskiej 25.

Przy Rzgowskiej 25 jest obecnie poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Budynek słabo widoczny na StreetView, ale sprawia wrażenie właśnie czegoś przeznaczonego dla użyteczności publicznej. Ale i dom pod 33 był może jakoś zaadaptowany, skoro umieszczono tam szkołę, i to nie prywatną ale powszechniak.

Prawdopodobnie to dlatego okupanci wykorzystali pomieszczenia w tych budynkach, oprócz innych, do wysiedlenia szkół z Podmiejskiej.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2016-02-26, 01:17, w całości zmieniany 3 razy  

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2016-02-25, 22:52:18   

M.Gośka napisał/a:
odp. na Twoje pytanie czy łączy się ona ul. Piotrkowską, brzmi tak, ale obecna nie :p )

Moje? Nigdy o to nie pytałam.

M.Gośka napisał/a:
Z24 napisał/a:
daje się łatwo wytłumaczyć zdublowane nazwy ulic.

ul. Zarzewska była zdublowana, jednak różniła się przedrostkiem :p
Staro - lub Nowo - Zarzewska.

No właśnie. Tu nic się nie dubluje. Mamy dwie ulice A i B, które (pomijając dla większej czytelności niemieckie przerywniki :) ) nazywały się:
Ulica A: do 1951 Nowozarzewska, od 1951 Zarzewska
Ulica B. do 1915 Zarzewska/Staro-zarzewska (fragment zachował tę nazwę do 1940), 1915-1952 Napiórkowskiego, od 1952 Przybyszewskiego (w 1990 subtelna zmiana imienia ;-) ).

Więc nie było nigdy dwóch Zarzewskich jednocześnie. Przedrostek jest kluczowy. W Warszawie jest np. Nowowiejska, Starowiejska i Wiejska i nikt nie traktuje ich jak zdublowane.

Natomiast może faktycznie urzędnikom mącić w głowie fakt, że nazwa "Zarzewska" przeskoczyła na sąsiednią ulicę. :)

Odpowiedz do tematu